• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cuma namazı saati 18 Haziran Cuma namazı saat kaçta?

Cuma namazı saati, Müslümanlar açısından çok büyük önemi sahip olan cuma günü, farz ola cuma namazını kılmak için camilere akın edilir. Cuma namazı vakti, Rabbimiz (C.C) yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’de cuma vakti için alış verişleri bırakıp, dünya işlerine cuma saatinde ara verip cuma namazı için camilerde toplanmamızı farz buyurmuştur. Namaz saatleri, Müslümanın miraç olan namaz ibadetini yerine getiren Müslümanlar tarafından nasıl merak ediliyorsa cuma namazı saati de öyle merak edilmeke. Cuma namazı saat kaçta? Cuma namazı kaçta kılınacak? sorusun cevabı diyanet namaz vakitleri sayfası üzerinden verilmekte. Zira namaz saatleri diyanet namaz vakitleri sayfası üzerinden il il vakit vakit açıklanmakta. Peki bugün cuma namazı kaçta kılınacak? İşte 18 Haziran cuma namazı saati.

Yeniakit Publisher
2021-06-18 08:28:00 -
Cuma namazı saati 18 Haziran Cuma namazı saat kaçta?

Cuma günü camileri doldurarak ibadetlerini gerçekleştirecek olan İslam alemi illere göre cuma namazı saatlerini araştırıyor. Tüm iller için cuma namazı saatleri Diyanet tarafından paylaşılıyor. İşte 18 Haziran 2021 diyanet cuma namazı saati: İstanbul, İzmir, Ankara ve tüm illerde cuma namazı saat kaçta?

İstanbul cuma namaz vakti İstanbul'da cuma namazı saat kaçta?

İstanbul’da cuma namazı saati 13:10

Ankara cuma namaz vakti Ankara'da cuma namazı saat kaçta?

Ankara'da cuma namazı saati 12:55

İzmir cuma namaz vakti İzmir'de cuma namazı saat kaçta?

İzmir’de cuma namazı saati 13:18

Bursa cuma namaz vakti Bursa'da cuma namazı saat kaçta?

Bursa’da cuma namazı saati 13:10

Antalya cuma namaz vakti Antalya'da cuma namazı saat kaçta?

Antalya’da cuma namazı saati 13:04

Samsun cuma namaz vakti Samsun'da cuma namazı saat kaçta?

Samsun’da cuma namazı saati 12:41

Mersin cuma namaz vakti Mersin'de cuma namazı saat kaçta?

Mersin’de cuma namazı saati 12:48

DİYANET İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

Cuma namazının hükmü nedir?

Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

Cuma namazı kaç rekat nasıl kılınır?

Cuma namazı kaç rekâttır? Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).

İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir (Kâsânî, Bedâî’, I, 285).

Cuma namazı en az kaç kişiyle kılınabilir?

Cuma namazının sahih olması için cemaatin şart olduğu konusunda bütün bilginler ittifak etmekle birlikte, gerekli görülen asgari sayının kaç olduğu hususunda farklı görüşler belirtmişlerdir.

Cuma namazının kılınabilmesi için, İmam Ebû Hanîfe ve İmam Muhammed’e göre, imamın dışında en az üç, Ebû Yusuf’a göre ise, iki kişinin bulunması gerekir (İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 58).

Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre, en az kırk kişi bulunmalıdır (Nevevî, el-Mecmû’, IV, 487; İbn Kudâme, el-Muğnî, III, 202-203). Mâlikî mezhebine göre ise on iki kişinin bulunması şarttır (Haraşî, Şerhu Muhtasar, II, 76-77).

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23