• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Cuma namazı saat kaçta 20 Mayıs 2022! İstanbul Ankara İzmir cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma namazı Müslümanların haftalık bayramıdır. Cuma gününe Rabbimiz çok büyük önem vermektedir. Zira Cuma gününe ilişkin özel bir Sure de vardır. Dünya genelindeki müminler cuma günü cuma namazı için camilere akın etmekte. Bulundukları il, ilçe, köy ve beldelerde cuma namazı saatinin kaçta olacağını, cuma namazı saat kaçta kılınacağını araştırmakta. Bu doğrultuda 20 Mayıs Cuma günü hangi ilde saat kaçta Cuma namazının kılınacağı araştırılmaya başlandı. Peki, Cuma namazı saat kaçta okunacak? İstanbul Cuma namazı saati | Ankara Cuma namazı kaçta? İl il Cuma namazı saati:

Yeniakit Publisher
2022-05-20 08:15:00 - 2022-05-20 08:16:05
Cuma namazı saat kaçta 20 Mayıs 2022! İstanbul Ankara İzmir cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Cuma namazı; sosyal dayanışma ve kaynaşmaya, birlik ve beraberliğe, İslâmî bilgilenme ve bilinçlenmeye vesile olan bir ibadettir. Cuma namazı Müslümanların camilerde Allah’ın rızasını kazanmak için, Rabbimiz’in farz olan emri olan cuma namazını eda etmek için toplanılır. Hal böye olunca da cuma namaz saati de bir hayli araştırılmakta. Peki bugün cuma namazı kaçta kılınacak? Cuma namaz saati kaç? İstanbul, Ankara, İzmir, Diyarbakır, Antalya, Adana, Konya, Malatya, Bursa, Hatay, Mersin, Mardin, Muğla, Balıkesir, Manisa cuma namazı saat kaçta kılınacak? İşte 20 Mayıs Cuma, diyanet cuma namaz saatleri.

Cuma namazı bugün saat kaçta?

İstanbul cuma namazı saat kaçta? 13:06

Ankara cuma namazı saat kaçta? 12:50

İzmir cuma namazı saat kaçta? 13:13

Bursa cuma namazı saat kaçta? 13:05

Edirne cuma namazı saat kaçta? 13:15

Eskişehir cuma namazı saat kaçta? 12:59

Samsun cuma namazı saat kaçta? 12:36

Trabzon cuma namazı saat kaçta? 12:23

Hakkari cuma namazı saat kaçta? 12:07

Van cuma namazı saat kaçta? 12:08

Diyarbakır cuma namazı saat kaçta? 12:21

Konya cuma namazı saat kaçta? 13:03

Şanlıurfa cuma namazı saat kaçta? 12:26

Manisa cuma namazı saat kaçta? 13:12

Adana cuma namazı saat kaçta? 12:40

Diyanet il il namaz vakitleri için tıklayın

20 Mayıs 2022 Cuma hutbesi konusu ne?

DİJİTAL DÜNYADA DEĞERLERİYLE AİLE OLMAK

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Kendileri ile huzur bulasınız diye sizin için türünüzden eşler yaratması ve aranızda bir sevgi ve merhamet var etmesi Allah’ın varlığının ve kudretinin delillerindendir. Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.”

Okuduğum hadis-i şerifte ise Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “Nikâh benim sünnetimdir. Kim benim sünnetime uygun davranmazsa benden değildir.”

 Aziz Müminler!

Yüce dinimiz İslam, meşru bir nikâh ile aile yuvası kurmamızı emreder. Aile hayatımızı adalet, merhamet, sevgi, saygı, güven gibi değerler üzerine bina etmemizi öğütler. İslam, gayr-ı meşru ilişkilere, hayâsızlığa, iffetsizliğe ve çirkinliğe sevk eden davranışlara ise asla izin vermez. Meşru bir nikâha dayanmayan hiçbir birlikteliği kabul etmez.

Kıymetli Müslümanlar!

Aile; iffetli, huzurlu ve güvenli bir hayatın temeli ve teminatıdır. Nefsimizi ve neslimizi emniyet altına alan, temiz ve sağlıklı bir toplumu inşa eden yegâne kurumdur. Aile, dünyanın sıkıntılarında, hayatın sarsıntılarında tutunulacak bir el, sığınılacak güvenli bir limandır. İnsanı insan kılan değerlerin öğrenildiği bir ahlak mektebidir. Kişiyi iyiye ve doğruya yönlendiren bir rehber; günahlardan ve kötülüklerden koruyan bir kalkandır.

Değerli Müminler!

Dijital dünyanın baş döndürücü hızla geliştiği bir dönemde yaşıyoruz. Elbette bu yeni mecranın pek çok imkânından yararlanıyoruz. Ancak bir yandan da özendirdiği hayat tarzının haz, hırs, tüketim ve bireyselleşme üzerine kurgulandığına şahit oluyoruz. Maalesef bu durumdan aile yapımız da derinden etkileniyor. Bazen sanal âlemin cazibesine kapılıp değerlerimizi yitiriyoruz. Gerçek hayatla bağımız koptukça ilişkilerimiz sanallaşıyor. Hatta kimi zaman en yakın dostumuz telefon ekranları, internet mecraları oluyor. Rahmet, sekînet ve muhabbet vesilesi ailemizden ilgiyi, sevgiyi ve muhabbeti esirgiyoruz. Dünyanın diğer ucundaki insanlarla iletişim kurarken, aynı sofraya oturduğumuz anne babamızdan, eşimizden, çocuklarımızdan gittikçe uzaklaşıyoruz.

Aziz Müslümanlar!

Aile, bir tercih değil; fıtri bir ihtiyaçtır. Aile kurmak ve aile olmak, Hz. Âdem’den bu yana Peygamberlerin sünnetidir. Aile kurumunun yerine ikame edilecek hiçbir sosyal yapı yoktur.

Algıların gerçeğe galip geldiği ve insanlığın fıtrata aykırı dönüşümlere zorlandığı günümüzde bize düşen, dijital dünyanın olumsuzlukları karşısında milli ve manevi değerlerimizi esas alan bir duruş sergilemektir. Yaşadığımız çağın gerçeklerinden kopmadan, dijital mecraların da esiri olmadan değerleriyle birlikte aile olmaktır. Peygamber Efendimizin ilgiye, sevgiye, şefkate, merhamete ve muhabbete dayalı aile yapısını hanelerimizde hâkim kılmaktır. Unutmayalım ki güçlü ve huzurlu bir aile, ancak milli ve manevi değerlerimize sahip çıkmakla mümkündür.

Cuma namazı kaç rekâttır?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır (Kâsânî, Bedâî’, I, 269).

İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir

Cuma namazının hükmü nedir?

Cuma namazı farz-ı ayındır. Farz oluşu Kur’an-ı Kerim, Sünnet ve İcma ile sabittir. Yüce Allah, “Ey inananlar! Cuma günü namaz için çağrı yapıldığında, alışverişi bırakıp hemen Allah’ı anmaya koşun. Eğer bilirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır. Namaz kılınınca artık yeryüzüne dağılın ve Allah’ın lütfundan nasibinizi arayın. Allah’ı çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cum’a, 62/9-10) buyurmaktadır. Hz. Peygamber (s.a.s.) de, “Cuma namazına gitmek, ergenlik çağına ulaşmış her müslüman erkeğe farzdır.” (Ebû Dâvûd, Tahâret, 130; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, III, 245-246) buyurmuştur. Cuma namazı, Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminden günümüze kadar kılınagelmiş ve bunun farz olduğu konusunda herhangi bir farklı görüş ortaya çıkmamıştır.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23