Çin'den Türkiye'ye toplama kampı cevabı!

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'nin Uygur Türklerinin tutulduğu toplama kamplarının kapatılması yönündeki talebine cevap verdi. Açıklamada, şehit edilen ozan Abdurrehim Heyit'ten bahsedilmemesi dikkat çekti.

10 Şubat 2019 Pazar 18:07
Çin'den Türkiye'ye toplama kampı cevabı!

Abdurrehim Heyit'in vefatı üzerine Türkiye'nin Çin'e gönderdiği notaya yanıt geldi. Çin, Uygur Türklerine yönelik baskı ve zulüm politikalarını inkar ederken "Türkiye Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün ilgili açıklamaları tamamen gerçek dışıdır." açıklaması yaptı

Yapılan açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı sözcüsünün ilgili açıklamaları tamamen gerçek dışıdır. Çin tarafı buna şiddetle karşı çıkmaktadır. 20. yüzyılın 90’lı yıllarından itibaren, Çin’in içinde ve dışında bulunan "üç şer güç" (etnik bölücülük, dini aşırıcılık, şiddet ve terör),Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde binlerce şiddet ve terör olayı planlayıp düzenleyerek çok sayıda masum vatandaşın hayatını kaybetmesine, yüzlerce polisin şehit düşmesine ve sayılamayacak kadar mal kaybına yol açmıştır. Bu teröristlerin bu vahim suç eylemleri, sadece Xinjiang’nın huzurunu ve dayanışmasını bozmakla kalmayıp aynı zamanda Xinjiang’daki tüm etnik gruplara mensup vatandaşların yaşam, sağlık, mülkiyet ve gelişme hakları gibi temel insan haklarını da zedelemiştir." ifadeleri kullanıldı.

Kabul etmediler

Uygur Türklerinin tutulduğu kampların toplama kampı olmadığının savunulduğu açıklamada; "Mesleki eğitim merkezleri kesinlikle Türk tarafının ifade ettiği gibi "toplama kampları" değillerdir. Mesleki eğitim merkezlerinin en önemli hedefi, terör ve aşırıcılıkla mücadeledir; ana programları "üç öğrenme ve bir giderme" olarak özetlenen bu merkezlerin amacı ulusal dili, hukuki bilgileri ve mesleki becerileri öğrenme ve aşırıcılığı gidermedir." ifadelerine yer verildi.

Türkiye'nin açıklaması

Dün Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, toplama kampında tutulan Uygur Türkü halk ozanı Abdurrehim Heyit'in ölümüyle ilgili bir açıklama yapmış, açıklamada "Abdurrehim Heyit'i ve Türk ve Müslüman kimliğine sahip çıkmak uğruna hayatını kaybeden tüm soydaşlarımızı rahmetle anıyoruz. Bu vesileyle, Çin makamlarını Uygur Türklerinin temel insan haklarına saygı göstermeye ve toplama kamplarını kapatmaya davet ediyoruz. Uluslararası toplumu ve BM Genel Sekreterini de Sincan bölgesindeki insanlık trajedisinin sona erdirilmesi için etkin adımlar atmaya çağırıyoruz." ifadelerine yer verilmişti.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 10 Şubat 2019 Pazar 18:07

YORUM YAZ

 • AynaAyna8 ay önce
  Çin ozan yaşıyor diyor! Konuyu araştırmadan masa başında haberler üretmeyin. Uluslar arası ilişkiler geç ilerler çabuk yok edilir! Örnek Rusya-ABD-AB ülkeleri ile ilişkileri düzeltmek için Rahibi, gazetecileri PKK'lı diye çemkiripte arka kapıdan çıkarıp rezil olma durumlarını ne çabuk unuttunuz!
 • adiladil8 ay önce
  şerefsiz çin hesab vermeli çine ambargo uygulanmalı
 • TÜRKOĞLUTÜRKOĞLU8 ay önce
  AÇSINLAR DOĞU TÜRKİSTANI İNCELEMEYEO ZAMAN.BUNLAR İÇİMİZDEKİ SOL VE CHP LİLER GİBİ KONUŞUYORLAR.
 • HajiHaji8 ay önce
  TeröristI e sehit diyen munafik terör devleti bu iste cinbuyumesiniistemeyen usa oyunudurboluculer hain uygurlarne mutlu cinimdeyin nunafiklar
 • Soykirim uyguluyorSoykirim uyguluyor8 ay önce
  Çin UygurdaTurklere soykirim uyguluyor. Nukleerle zehirliyor. Hesabi sorulacak
 • Radyasyonla zehirledilerRadyasyonla zehirlediler8 ay önce
  Dinle enik Çin Oranin Uygur'dur!1950lerden beriNukleer denem bahanesiyle Uygur'lari zehirliyorsunuz, bugun Uygurda dogustan burunsuz kulaksiz gozsuz kulaksiz her yastan Uygur var bunun hesabini er gec vereceksiniz! NEDEN kendi sinirlariniza, ordugunuz duvarin arkasina cekilmiyorsun?Köpek Çin size af yok! Turke yaptiginiz zulmun hesabini vereceksiniz!
 • fatihfatih8 ay önce
  her türlü belgesi ve vidosu var,domuz eti yedirdikleri, müslüman ailelerine , dinsiz cinli erkekleri yerlestirdikleri,, dah say say bitmez,,,, bunlarin videosunu bunlara göndersinler ve aciklamasini yapsinlar..sereffsizler......amerikadan 20 kat tehlikelidir bu kafir cinliler,, ellerine firsat gecsin, zulümün en daniskasini yaparlar insanlara..
 • SadettinSadettin8 ay önce
  Komünist Çin i lanetliyorumRabbimizin gazabı kâfir ve zalimlerin üzerine olsun.
 • SadettinSadettin8 ay önce
  Uygur Türklerinin zalim bar bar çin zulmüne maruz kaldığından sayın bakanımızın bu zalimlere zalimliğini bildirdiği için kendilerine teşekkür ediyorum.
 • Osmnshn Osmnshn 8 ay önce
  Birgun sizede sira gelir İnşeAllah
 • Yalaan yalanYalaan yalan8 ay önce
  Bu yalanlarınızı dünya yutmuyor, mızrak çuvala sığmıyor, Allah belanızı verilecektir tez zamanda inşallah, Eyy ÇİN melunları
 • Mustafa bal Mustafa bal 8 ay önce
  Zalimleeer in hakkından Osmanlı gelirdi
 • Kocasolak Kocasolak 8 ay önce
  Çin’in ucuz ve kalitesiz mallarına DÖVİZ ödemeye son verilsin. Çin mallarına boykot işe yaramaz, içeri sokmayın.
 • selim ustaselim usta8 ay önce
  hayret devlete atan yazi yokmu bugünkü münafiklar pazar diyemi yazmiyo
 • DoktorDoktor8 ay önce
  kafir cin canin cehenneme. bunun üzerine gidip HUAWEI alan Türk olamaz. kafir cini her türlü topyekün BOYKOT. UYGURA ÖZGÜRLÜK. Uygur itobur cin topragi DEGIL. bunu kafaniza iyice sokun.
 • MUKAVEMETMUKAVEMET8 ay önce
  Hay Allah dunya lideri,reiiz ten bir"VAN MINIT"yada olmadi "EYYY CIN,MEN DAKKA DUKKA"gibilerinden heybetli bir cikis beklerdik ama galiba kucuk dilini yuttu !
 • hercaihercai8 ay önce
  Vuracaksin, alacaksin!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Ekim 2019