CHP'lilere Batı'da terörü övmenin cezası hatırlatıldı

Bugünkü köşesinde Batı ülkelerinde terörü ve teröristi övme suçlarına verilen cezaları yazan Gazeteci Cem Küçük, CHP’lilere tepki gösterdi.

24 Nisan 2019 Çarşamba 19:06
CHP'lilere Batı'da terörü övmenin cezası hatırlatıldı

Gazeteci Cem Küçük, CHP’lilere şu ifadelerle tepki gösterdi: “Batı'da terörü övmek, yüceltmek ağır suç. Kimseye acımıyorlar. Bizdeki gibi Meclis kürsüsünden PKK terör örgütü övülmüyor. ‘Teröristleri de anlayalım’ demiyorlar. Çok ünlü veya çok tanınmış kişi demiyorlar. İspanya ve Fransa aynı zamanda AB üyesi ülkeler. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne üyeler. AİHM de, "Siz insanlara ne cüretle bu cezaları veriyorsunuz" demiyor. Diyemez de”

Batı’da terörü övmek cezasız kalmaz

Türkiye’deki muhaliflerin başları her sıkıştığında Batı’ya koştuğuna ve AİHM kararlarına gönderme yaptığına işaret eden Cem Küçük, “Türkiye'de demokrasi yok derler. İfade özgürlüğünün baskı altında olduğunu söylerler. Özellikle de PKK ya da FETÖ terörünü övmek için bahane aradıkları yer Batı hukukudur. Ama Batı'da terörist övgüsü ya da terörizmi yüceltmenin nasıl cezalarla sonuçlandığını bir türlü görmezler.” dedi ve Batı’dan örnekleri şöyle sıraladı:

Gelin geçmişte de yazdığım bazı örneklerle beraber Batı'da terörizm övgüsünün hatta tweet atarak terörü övmenin cezalarına tek tek bakalım.

Fransa ve İspanya'da terörü övmek çok ağır suç. Madrid merkezli Def Con Dos isimli bir metal grubunun solisti Cesar Montana Lehman (diğer adıyla Cesar Strawberry) Twitter hesabından terörizmi övmek suçundan dolayı 18 kişiyle beraber tutuklandı.

Cesar Montana Lehman attığı bir tweette, "Bakalım Carrero Blanco'nun peşinden kaç kişi daha gelecek?" anlamında bir şeyler yazdı. Lehman'ın kastettiği 1973'te Madrid'de ETA'nın düzenlediği bombalı saldırıda hayatını kaybeden Franco dönemi Başbakanı Oramiral Luis Carrero Blanco'ydu.

Lehman bir başka tweetinde eski İspanya Kralı Juan Carlos'a doğum gününde bomba göndermek istediğini yazdı. Lehman yargılandı ve 20 ay ceza aldı. Bu ceza daha sonra temyizde 12 aya indirildi. İspanya'da aşırı uç dışında kimse bu cezalar fazla demedi.

Bir diğer örnek kendisine devrimci şair diyen Aitor Cuervo Taboada'yla alakalı. ETA'yı övdüğü ve terör kurbanlarının manevi şahsiyetine zarar verdiği için 18 ay ceza aldı ve cezası temyizde onandı. İspanya kamuoyunun önemli bir bölümü bu cezayı yerinde buldu.

Buradan Fransa'ya geçelim. Ünlü Fransız komedyen Dieudonne M'bala M'bala, Charlie Hebdo saldırılarından sonra Amedy Coulibaly isimli teröristi facebook hesabından övdüğü gerekçesiyle 200 gün hapis cezası aldı ve hemen tutuklandı. Süpermarketi basan teröristin adı Amedy Coulibaly'ydi. M'bala facebook sayfasında saldırısının olduğu gün, "Kendimi Charlie Coulibaly gibi hissediyorum" diye yazdı. Amedy Coulibaly süpermarkette dört Yahudi’yi öldürmüştü.

Batı’da kimseye acımıyorlar

Terörü övme suçundan Batı’da verilen cezalara ilişkin yüzlerce örnek gösterilebileceğini belirten Küçük, makalesini şu sözlerle tamamladı: “Batı'da terörü övmek, yüceltmek ağır suç. Kimseye acımıyorlar. Bizdeki gibi Meclis kürsüsünden PKK terör örgütü övülmüyor. ‘Teröristleri de anlayalım’ demiyorlar. Çok ünlü veya çok tanınmış kişi demiyorlar. İspanya ve Fransa aynı zamanda AB üyesi ülkeler. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne üyeler. AİHM de, ‘Siz insanlara ne cüretle bu cezaları veriyorsunuz’ demiyor. Diyemez de. Batı'da millî güvenlik her şeyin üzerindedir. Ülke güvenliği konusunda en ufak bir tavizleri yok. Var diyen beri gelsin. Harvard'da, Sarbonne'da bir akademisyen, "El-Kaide'yi anlayalım. DEAŞ bu eylemi yapmak zorunda bırakıldı" diyen medeni ölü olur. Hatta kendisini kodeste bulur. Terörle mücadele yasaları gözden geçirilmeli. Terörle mücadele sadece dağda güvenlik güçlerimizin haklı mücadelesi değildir. Yazılı ve görsel medyada, akademide, sosyal medyada terörü övenlerle de hukuki olarak sert mücadele edilmelidir. Benim bu konuda önerim açık: İspanya ve Fransa'da sosyal medya üzerinden terörü övenlere ne ceza veriliyorsa Türkiye'de de o verilsin. AİHM kararları açık. Kimse de itiraz etmez.”

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 24 Nisan 2019 Çarşamba 19:06

YORUM YAZ

 • NadirNadir1 ay önce
  Fetoyu da anlatsın bize Cem Bey
 • HarunHarun1 ay önce
  Bize hukuk degil beyaz toroslar lazim
 • IYI parti ÇORUM IYI parti ÇORUM 1 ay önce
  Inek hirsizi şerefsizi savunmakda yahudi sevici fetocu cem küçük e kalmış nemasi kesildi
 • Tamer yılmaz Tamer yılmaz 1 ay önce
  Bunu diyen fetocu açılımın hızlı savunucusu cek kucukyan nemaniz kesildi yavrum

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Mayıs 2019