Seçim 2019 Sayfası

Bayraktar: Yerli İHA'ları engellemek için bizi tutuklamaya kalktılar

Milli İHA'ların üreticisi Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, İHA'ların üretim sürecinde yaşadıkları zorlukları anlattı. Bayraktar, “Büyük bir milli başarıyı ve ilki görmezden gelen ve birilerinin maşası olan askerî yetkililer, o dönemde Genel Müdürümüz Haluk Bayraktar’ı tutuklamaya dahi kalktılar.” dedi.

11 Ocak 2019 Cuma 11:40
Bayraktar: Yerli İHA'ları engellemek için bizi tutuklamaya kalktılar

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, 2009 yılında ilk uçuşunu gerçekleştiren Taktik İHA prototipinin hikayesini anlatırken yaşanan güçlükleri anlattı.

Resmi Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Bayraktar, “O gün, tümüyle milli yazılım ve tasarımla havacılık tarihimizin ilkleri yapıldı. Uçuşun tüm aşamaları (taksi, kalkış, seyir ve iniş) otomatik bir şekilde başarıyla icra edildi.” diyerek, o dönemde bu kabiliyetin dünyada hiçbir İHA’da olmadığını söyledi.

“Birilerinin maşası olan askerî yetkililer rahatsız oldu”

Aynı dönemde Türkiye’de İsrail’den kiralanan İHA’lar kullanıldığını hatırlatan Bayraktar, “Denemeler için aylarca pist bulunamadı.” dedi. Kısa süre sonra bu gelişmelerin “muhtemelen birilerinin maşası” olan bazı askerî yetkilileri rahatsız ettiğini söyleyen Bayraktar, “Bu yetkililerin ilk işi, pistteki pürüzleri bahane ederek uçuşları yasaklamak oldu.” ifadelerini kullandı.

Bundan aylar sonra yeniden pist bulunduğunu ve uçuş izinlerinin çıktığını anlatan Selçuk Bayraktar, “Sonraki denemelerde havacılık tarihimizin milli bir hava aracıyla yapılan irtifa ve havada kalış rekorları dahi kırıldı.” dedi.

8 saatlik uçuş sonunda gece şartlarında başarıyla yapılan otomatik inişin “birilerini” iyice rahatsız ettiğini söyleyen Bayraktar, “Denemeleri belgelemek için gönderilen askerî heyetten birileri gecenin karanlığında büyük bir milli başarıyı ve ilki görmezden gelmeye çalıştı.” sözlerini kullandı.

“Haluk Bayraktar’ı tutuklamaya kalktılar”

O esnada tartışmalar çıktığını hatırlatan Bayraktar, “Genel Müdürümüz Haluk Bayraktar’ı tutuklatmaya dahi kalktılar.” ifadesini kullandı.

Bütün bu entrikaların Bayraktar TB2’nin envantere girmesini dört sene geciktirdiğini söyleyen Selçuk Bayraktar, “Mehmetçik bir taraftan canı pahasına terörle mücadele ederken, maalesef birileri de gaflet, dalalet ve hatta hıyanet içinde, milli teknolojinin Mehmetçiğimize destek olmasını engelleme çabası içindedir.” sözleriyle konuşmasını tamamladı.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 11 Ocak 2019 Cuma 11:40

YORUM YAZ

 • asilasil3 ay önce
  askeri ihaleler yandaş ethem sancaktara, ihalar enişte bayraktara.. oysa anka iha, bayraktar ihasından daha üstün yeteneklere sahip... neden hep bayraktar ön plana çıkıyor. çünkü enişte..
 • turkturk3 ay önce
  bugune kadar hep engellediler. size diyorum chp bir kurulustur . AVRUPANIN MASASI TURKIYEYI ENGELLEMEK ICIN ELLERIDNEN GELEN HERSEY YAPACAKALAR . ONLARIN MISYONU BU ATATURKU KULLANIP ONUN GELGEINDE HERSEYI YAPACAKALR.
 • H.HocaH.Hoca3 ay önce
  Allah ellerinizden tutsun.maaşımın yarısını verebilirim. diğer yarısı çocuklarım ünivristede okuyorYeterki bizleri güvenilmeyen insanlara muhtaç etmeyin.çok duygulandım. ALLAH yarımcınız olsun.Emekli olunca Ücretsiz yanınızdahizmetli olarak çalışabılırim saygılar
 • ibrahm aydemiribrahm aydemir3 ay önce
  O Serefsiz israil cocuklariniacelen tutklayarakapoletlerin söküp maasin a el konmali. Vatan hainleri bu gariban milletin vergileri ile günlerini gün edememeli. Kemalist ve Fetö cü hainleri temizlemek sart.
 • O birileriO birileri3 ay önce
  Dediğiniz hayinler olduğu gibi duruyor yerinde sn selcuk bey hala rampa engel enrika saçma salak işler gırla.
 • YamanYaman3 ay önce
  O serwfiz satılmıs adamlar kim, hangi asker ifşa edinde bilelim!
 • eren ereneren eren3 ay önce
  bu ülkede bir heykel yapılcaksa selçuk bayraktarın ki yapılmalı,Allah razı olsun herşeyi göze alarak bu ülke için bir çivi çakılmasına sebeb olanlara
 • müslümmüslüm3 ay önce
  kim mesala sizi tutuklama kalktı onuda anlatın söyleyin.
 • vecihi hürkuş nuri demirağ vecihi hürkuş nuri demirağ 3 ay önce
  nuri demirağ ve vecihi hürkuş un yaptığı uçakları çürütüp yerine bira ve uyuşturucu fabrikası açan jön salak özentilerinintorunları işte onlar
 • Yunus16Yunus163 ay önce
  PİLOTSUZ UÇAK, GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ TAM ZAMANINDA YAKALADIK. DÜŞÜNENLERDEN ( ERBAKAN ) YAPANLARDAN ( BAYRAKTAR VE ÇALIŞANLAR ) YAPTIRANLARDAN (ERDOĞAN) ALLAH RAZI OLSUN.
 • gg3 ay önce
  YERLİ İHA LAR 2002 DE VARMIYDI.DEMEKKİ NEYMİŞ BAHSETTİKLERİ AKP DÖNEMİNDE OLMUŞ.AK-İT HABER YAPARKEN KENDİ KUYUNA DÜŞME 19 SENE ÖNCE İHA Mİ VARDI.ORTAÇAĞ GAZETESİ.YALAN HABER YAPMA YUKARIDA ALLAH VAR.ÇARPILIRSIN
 • Yunus16Yunus163 ay önce
  ''BİRİLERİNİN MAŞASI DERKEN'', AMERİKANIN DOĞURDUKLARI HAÇLI NIN HİZMETÇİLERİ DEMEK İSTEDİN!!! BEN ANLADIM.
 • Yusuf canYusuf can3 ay önce
  Bu memlekette,her şey biter vatan haini pustlari bitmez,üniformalı,unufirmadiz,siz bir ülke düşünün terör orgutunu destekleyenler meclise giriyor,M.kemali in kurduğu Parti'nin şimdiki temsilcileri onlarla seçimde ittifak yapıyorlar,yalnız bu memleket vede toprakların bir zaman kefereye kalmadı kalmayacak zamanı geldiğinde içerideki vatan hainlerin kafası koparılarak insallah

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Nisan 2019