Barış Özcan’ın FETÖ bağlantısı mı var?.. 15 Temmuz’da paylaştığı videoyu bir de bu açıdan izleyin!

Ünlü YouTuber Barış Özcan, FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişiminin ardından ABD’ye yerleşti ve hain olayın yıl dönümünde yayımladığı videosunda bir filmden alıntı yaparak, “FETÖ benzeri söylemlere” yer verdi. Aynı zamanda Özcan’ın eşinin darbeyi savunması da ayrı bir soru işareti uyandırdı.

05 Aralık 2018 Çarşamba 15:47

 yeniakit.com.tr  Türkiye’nin en ünlü YouTuberlarından biri olan Barış Özcan, hakkındaki “FETÖ’cü” iddiaları ile gündeme geldi. Sosyal medyada ve bazı internet sitelerinde, Özcan’ın geçmişte, FETÖ’nün yayın organı Zaman Gazetesi ile aynı etkinliğe katılması, söz konusu gazetenin kullandığı bir tasarımın benzerini kendi YouTube kanalının logosu olarak kullanması, Ekrem Dumanlı ile yan yana bulunması, 15 Temmuz 2017’de, hain darbe girişminin yıl dönümünde yayımladığı videosunda bir diziden alıntı yaparak örgütle benzer söylemlere yer vermesi, eşi Devletşah Özcan’ın 16 Temmuz 2016’da darbeyi savunması, ailenin ABD’ye yerleşmesi gibi fazla “tesadüfe” dayanan olaylar, ünlü YouTuber hakkındaki soru işaretlerini artırdı.

Zaman Gazetesi etkinliği

Özcan’ın Zaman Gazetesi’nin etkinliğine katılarak orada kullanılan bir tasarımı, şu an  kendi logosu olarak kullanması dikkat çekti. Aynı zamanda Özcan’ın, söz konusu gazetenin eski genel yayın yönetmeni Ekrem Dumanlı ile yan yana gelmesi de soru işaretlerine neden oldu.

Eşi darbe girişimini savundu

16 Temmuz 2016 tarihinde, Barış Özcan’ın eşi Devletşah Özcan’ın sosyal medyada, “En azından seçimle gelen seçimle gider demeyecek miyiz?” diye soran birisine verdiği şu cevap çok konuşuldu:

Demeyin tabi... Nereden biliyorsunuz iyi bir şey olmadığını?

Devletşah Özcan’ın bunları yazdıktan sonra, “Belki bu işlerle uğraştıkları için gidecekleri bir yere gidemediler. Orada saçma sapan bir anlaşmaya imza atamadılar ve belki 3. Dünya Savaşı çıkacaktı. Çıkmadı... Nereden biliyorsunuz?” yazması da gözlerden kaçmadı.

Darbenin yıl dönümündeki videoda örgütle aynı söylemlere ait ifadeler

Özcan’ın 15 Temmuz 2017 tarihinde, FETÖ’nün hain darbe girişiminin yıl dönümünde yayımladığı videosundaki alıntıların örgütle aynı söylemlere sahip olması büyük tepki topladı. Alıntıda şu ifadeler kullanılıyor:

(...) Öncesinde uyuyordum. Her şey bu yüzden oldu zaten. Meclis binasında katliam yaptıklarında hiçbirimiz uyanmadık. Suçu teröristlere attıklarında, anayasayı askıya aldıklarında... O zamanlarda da uyanmadık. Zaten hiçbir şey bir anda değişmez. İçinde olduğun kazan yavaş yavaş ısınırken farkında olmadan haşlanarak ölürsün.

Doğruluk yolunda acı çekenler kutsanmıştır. Cennetin kapıları onlar için açılacaktır.

15 Temmuz’u lanetledi

Özcan, şahsi internet sitesinden yaptığı açıklamada darbe girişimini lanetleyerek şu ifadeleri kullandı:

“Bir başka grup yazar arkadaş (ki sayıları az ama epeyce bir emek harcayıp yazı yazmışlar) daha da ileri giderek beni terör örgütleriyle ilişkilendirmeye çalışmış. İşte bu kısma itirazım var. Bırakınız “darbeye teşebbüs” gibi büyük bir vatan hainliğini ya da başka türlü terör suçlarını, hayatım boyunca -trafik suçları- dahil hiç bir suç işlemedim ve işlememeye özen gösterdim.

(...) Kanalımda sanat, tasarım ve teknoloji konularının dışındaki konularda içerik üretmeme prensibime rağmen 15 Temmuz başarısız darbe girişimiyle ve öncesinde terör olaylarıyla ilgili düşüncelerimi anlatan videolar yayınladım. Terörün, darbenin ve bunların girişimlerinin her türlüsünü lanetledim.

(...) Eminim bu yazar arkadaşlar çoğumuz gibi vatanını çok seven ve ona karşı olabilecek en ufak bir müdehaleyi içine sindiremediği için bu tür çıkışlar yapma refleksini gösteren kişilerdendir.”

İddialara eksik cevap verdi

Özcan hakkındaki iddiaların bu kadar büyümesine neden olan olaylardan biriyse, ünlü YouTuber’ın kendisiyle ilgili “FETÖ” iddialarına eksik cevap vermesi oldu. Kendi internet sitesinden bir yazı yayımlayarak iddiaları cevaplayan Özcan, Zaman Gazetesi ile aynı etkinliğe katılmasının darbeden çok önce olduğunu, o dönemde gazetenin yasalar dahilinde yayın yaptığını savundu. Ayrıca Özcan, çocuğunun eğitimi için ABD’de bulunduklarını belirtti. Tüm bunlarla birlikte Özcan’ın eşi ve darbe girişiminin yıl dönümünde paylaştığı videodaki alıntılarla ilgili hâlen bir açıklama yapmaması, ünlü YouTuber hakkındaki soru işaretlerini artırıyor.

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 05 Aralık 2018 Çarşamba 15:49

YORUM YAZ

 • BüşraBüşra3 ay önce
  Tek yaptığı sanat ve bilimle ilgili paylaşımlar yapmak olan yeni bakış açıları, farkındalıklar kazandıran, muhteşem bir üsluba sahip olan böyle bir insana böyle bir yakıştırma nasıl olabilir ya? Bu ülkede biri ne zaman güzel birşey yapsa hemen taş mı atılacak? Bir tane videoyla yapılacak bir yakıştırma mı bu? Oradan buradan ekle çıkarlarla itham edilecek bir şey değil bu konu. Bu düşünceyi ve böyle düşünenleri kınıyorum!
 • Fetö feto vs herşeyleri hainlik...Fetö feto vs herşeyleri hainlik...3 ay önce
  Tek kelime  ....
 • Barış Özcan FanıBarış Özcan Fanı3 ay önce
  Eğer Barış Özcanı da Fetöcü ilan ederseniz , o zaman Ben de Fetöcüyüm lan !!! ve türkiye de yaşıyorum , hadi gelin beni alın lan !! Töbe Töbee Adamı hasta etmeyin , düşün bu adamın peşınden !!!
 • Mümine Mümine 3 ay önce
  Iyice araştırma yapılsın bu adam ve karısı hakkında. Varsa terörist fetö ile alakası ki durumları da oldukça şüpheli görünüyor,sorulsun hesabı. Bu şahsın takipçileri de inşallah bu adamı iyice araştırırlar ve ona göre karar verirler. Sonuçta hain darbe girişiminde yüzlerce şehit ve binlerce Ğâzimiz oldu. Ülkemizi parçalayip iç savaş çıkarmaya kalktı fetö köpeği ve onun haşhaşileri. Unutmayalım "Kişi sevdiği ile beraberdir."
 • mustafamustafa3 ay önce
  Bu...ye dini konular hakkında yaptığı saçma sapan videolarını nasıl uydurduğunu yazınca kı.ı tavana vurmuştu. Zaten en başından beri yazıyorum bir adam islamı çarpıtmaya çalışıyorsa yada türk tarihini bilinki ya ingiliz yada abd ajanıdır yada onlara çalışan uyduruk tarikatların adamıdır.memlektte bunlar gibi çok ingiliz lowrens var.
 • şenay doğanşenay doğan3 ay önce
  aslolan bir sözün işitenin varlığında nasıl bir algı oluşturduğudur kendisine katılıyorum BÜTÜN FİTNELERE BATILLARA VE CEHENNEME HAYIR allaha emanet olun
 • zülfikar Hayberzülfikar Hayber3 ay önce
  Boş haberler bunlar. Ne dolu? Derseniz mesela; AKP Uşak belediye başkan adayı fetöcü mü? yada karısı gezici mi? Eski izmir vekili kocabıyık fetöcü mü?yada yeni karısı uşak valisi neci? Bunlar daha ilginç değil mi? Neden uşak? Bunlarla gelin?
 • cetincetin3 ay önce
  ... korkusu olmasaydi cilini cirpini toplayarak amerikaya kacarmiydi hic... suclu olduklarini kendileride biliyor, öldüklerindede memleketimize getirmesinler,amerikada defnedilsinler...
 • sukrusukru3 ay önce
  Bu ... adını yeni duyuyorum,reklamını yapmayın böyle ...
 • harun harun 3 ay önce
  amerikada VATAN hasreti cekecekler son nefeslerine kadar. bakalim oradada munzurluk yaparlarsa, ömürlerini guantanamada gecirerler, iskence ve ciripciplak rencide edilerek....... belkide yapmazlar....hani itogluit diyorya.....HACLILARIKÔTÛ SANMAYIN ONLAR NAMUSUNUZA DOKUNMAZLAR, DININIZE KARISMAZLAR diyor gavat... bu embesil beyinlilerde ne derse inaniyor.
 • DELİ DUMRULDELİ DUMRUL3 ay önce
  Ara sıra rastlıyordum. Zaten anlattıkları saçmalıkları da hiç hazzetmem. Dandik. Demek ki nedeni buymuş.
 • AhmetAhmet3 ay önce
  eski yeni tüm fetöcüler elbet cezalarını çekecekler çekmelidirler de.
 • Rabia Zafer Rabia Zafer 3 ay önce
  Fetöcüler, Cehenneme Gidecek. Hiç Şüphesiz.
 • hayatihayati3 ay önce
  Bakalımbu habereHANİFETÖSEMPATİZANIK?% EKYORUM yapacak
 • Adanalı.Adanalı.3 ay önce
  ... korkusu sardı haini, gün gelir hesabını verecek vatan h.ini.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

23 Mart 2019