Bakan Selçuk açıkladı: Yeni yönetim sistemi birkaç aya tamamlanacak

Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş insanları ve hayırsever vatandaşlarla bir araya gelen Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Türkiye'nin ilk yapay zekaya dayalı, veriye dayalı yönetim sistemini de önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız" dedi.

17 Mart 2019 Pazar 12:18
Bakan Selçuk açıkladı: Yeni yönetim sistemi birkaç aya tamamlanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Türkiye'nin ilk yapay zekaya dayalı, veriye dayalı yönetim sistemini de önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız." dedi.

Selçuk, Malatya'da bir otelde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, iş insanları ve hayırsever vatandaşlarla bir araya geldi.

Dünya ile yarışacak bir eğitim sistemi kurmanın birtakım şartları bulunduğunu belirten Selçuk, bunları yerine getirmedikçe Türkiye Cumhuriyeti'nin küresel rekabet anlamında çok fazla mesafe alamayacağını söyledi.

Selçuk, eğitimi meselelerin omurgası olarak gördüklerini vurgulayarak, "Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz biliyoruz ki eğitim, ekonomi ve demokrasi üçlemesi bir araya geldiğinde bir ülkenin büyümesi, müreffeh hale gelmesi çok mümkün hale geliyor. Eğer biz orta gelir tuzağıyla ilgili bir mevzu konuşuyorsak Türkiye'de, kişi başına düşen milli gelir açısından, orta gelir tuzağı aslında orta eğitim tuzağıdır. Eğitiminiz ortaysa ekonominiz orta olur." diye konuştu.

Eğitime olan bakış açılarının, yatırımlarının giderek güçleneceğini vurgulayan Bakan Selçuk, bu konuda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çok güçlü bir liderliğinin olduğunu ifade etti.

2023 Eğitim Vizyonu'nu açıkladıklarını ve planlanan şekilde projelerin devam ettiğini aktaran Selçuk, "İnşallah kısa bir süre içerisinde birçok somut projemizi de hayata geçirmiş olacağız. Milli Eğitim Bakanlığının dijital altyapısı anlamında mesleki ve teknik eğitimi, bazı temel problemlerin çözülmesi anlamında büyük mesafeler kaydettik." ifadelerini kullandı.

Tasarım Beceri Atölyeleri ülke geneline yayılacak

Bakan Selçuk, mesleki ve teknik eğitimi çok önemsediklerini belirterek, şunları kaydetti:

"Tükiye'nin ekonomisiyle doğrudan doğruya bağlantılı bir husus bu. O yüzden de inşallah hep beraber göreceğiz, mesleki ve teknik eğitim konusunda Türkiye çok büyük bir sıçrama yapacak ve dolayısıyla bu ekonomisini güçlendirecek. Adım adım ilan ediyoruz bu çalışmaları. Bu çalışmanın arkasından Tasarım Beceri Atölyeleri’nin projelendirilmesi, öğretmen eğitiminin yapılması, bütün okullarla ilgili şartnamelerinin hazırlanması söz konusu oldu."

İstanbul, Ankara gibi kentlerde imkanı daha az olan okullarda bu projelerin başladığını söyleyen Selçuk, bu atölyelerin eğitim sisteminin gelişmesinde ve dönüşmesinde hayati bir öneme taşıdığını belirtti.

Bakan Selçuk atölyelerin, çocuğun düşüncesinin, şahsiyetinin, duygusunun, fiziksel yapısının bütünsel olarak gelişmesi için mükemmel bir araç olduğunu anlatarak, "Biz bunların okullarımızda rahatlıkla yapılabildiğini pilotlarla gösterdik. Artık ülke ölçekli genişletmeye, büyütmeye doğru da gidiyoruz." diye konuştu.

MEB'e yapay zekalı yönetim sistemi

Türkiye'nin eğitim alanındaki ilk yapay zeka stratejisini de açıklayacaklarını dile getiren Selçuk, şunları kaydetti:

"Türkiye'nin ilk yapay zekaya dayalı, veriye dayalı yönetim sistemini de önümüzdeki birkaç ay içerisinde tamamlamış olacağız. Böylelikle alacağımız bütün kararları, gerçekleştireceğimiz bütün politikaları bu bilişim sistemi üzerinden kararlaştırmak, bir karar destek sistemi üzerinden hangi ilde neye karar vereceğiz, yatırımımızı nereye yönlendireceğiz, bunun matematiksel olarak yönlendirilmesine ağırlık vereceğiz. Bu anlamda baktığımızda da hangi ilimizde, ilçemizde hangi okulumuzun neye ihtiyacı olduğunu bir cep telefonundan mobil olarak izleme imkanımız da oluyor. Biz okul müdürüne de 'senin okulun ortalama 50 parametrede şu şu konuda çok iyi, şu şu konularda senin ihtiyacın var ve sana 1 yıllık çalışma planı veriyoruz. 1 yıl içerisinde okulunu şuraya taşımanı istiyoruz. Bu yüzden de size şu şekilde destek olacağız' diyoruz. Artık her okula eşit bir bütçe yerine hangi okulun ihtiyacı ne kadarsa öğrenci başına o kadar adalete dayalı bir bütçeyi getiriyoruz. Bunun da uygulaması bu sene pilot olarak başladı."

Türkiye'nin bir seçim sürecinden geçtiğini hatırlatan Bakan Selçuk, "İnşallah hayırlısıyla, güzel bir neticeyle bu seçim süreci tamamlandığında oturup daha yoğun bir şekilde eğitimle ilgili işlerimizi, ödevlerimizi yapacağız." şeklinde konuştu.

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mart 2019 Pazar 12:18

YORUM YAZ

 • Ahmet canpolatAhmet canpolat1 ay önce
  Biz eğitim sistemini neden bu kadar oynak ediyoruz anlamıyorum. Biz neden istidadlı cocuklara dayatma eğitim veriyoruz. Öğretmenler sistem çarkı olmaktan neden vaz geçmiyor. Ya biz neden özgün olamıyoruz.sistem sistem asıl sorun değişim değişim deyip aynı cenderede dönüp duruyoruz oynamayın şu öğütüm sistemiyle istidadlı cocuklara istidatları çerçevesinde eğitim verin mucite müzik müzikci bebeye mücitlik yaptırmayın allah aşkına istidadlı coçuklara istidadlı öğretmenlerle eğitim verin.
 • Vatandaş Vatandaş 1 ay önce
  Sistem sistem ama ortada adam gibi eğitim yok.
 • İşsiz İşsiz 1 ay önce
  Süper iş. Her yeni bakan en az 1 yeni mükemmel proje sunuyor. Şimdiye kadar bırakın başarı elde edilen sonuca yaklaşabilen bir tek proje yok. Milli servetin çarçur edilmesi bir yana hiç bir kademede nitelikli eğitim kalmadı. Son bakanın mucize projelerinden biri yapay zeka imiş, 50 kriter olacakmış, tüm okullar uyacakmış. Kriterler ne, kim belirledi vb. sorularının cevabı yok. Aynı fatih projesi gibi biz tasarladık o halde olacak mantığı. Bir diğer mucize projesi tobb işbirliği. Bu projenin geleceği daha parlak, dönemin piyasacı mantığı zaten özelleştirmeden yana pek keskin. Tobb etü diye bir okulumsu kurum paydaşmış, kendi sitelerinde dahi şunca senedir eğitim veriyoruz sonuçları şunlardır diye bir açıklama dahi yok. Sanki kapatılan dersane dönmesi şehir liselerinin bir başka versiyonu gibi. Ver parayı al diplomayı, uzat tecili. Maarif Nazırı Emrullah Efendi´nin "Şu mektepler olmasaydı, ben bu maarifi ne güzel idare ederdim" rüyasını gerçekleştirme projesi.
 • HasanHasan1 ay önce
  Bakan degişinceye kadar bu sistem olacak demekki.Yeni bakan gelince yeni sisteme geceriz inşallah.
 • Ayhan Ayhan 1 ay önce
  Çocuk oyuncağı tyaptınız bu egitim sistemini
 • ÖnceÖnce1 ay önce
  Ankara dışında Anadolu’daki tüm fetöcü öğretmenleri tekizlemeden nasıl böyle gereksiz işlerle uğraşıyor. Mesela Karabük’te bir kadın öğretmen var mesleğe başladığı günden beri çocukları döven kadın. Veli toplantısında onca Veli’nin arasında O kadar cüretkar konuşuyor ki, bana Cumhurbaşkanı bile bir şey yapamaz diyor. Şu an üçüncü sınıfı okutuyor. Tabiiii çocuklar döverken telefona kaydedemeyecek kadar küçük oldukları için bir de alay ediyor. Hatta geçen sene kendisini okul müdürüne şikayet eden Veli’yi deşifre ediyor. Müdürün de fetöcü olma ihtimali yüksek ama bu milli eğitim bakanı seçkin okullarda basketbol ve yapay zekayla oynadığı için bihaber. Ayrıca bu kadın “öğretmen” beni istediğiniz kadar bimere cimere şikayet edin hiç kimse bana birşey yapamaz diyor. O zaman bunun torpilleri, kayıranları bu bana birşey yapamaz diyenler deyip. Allah’a havale ediyoruz... inanmayanın başına gelsin. Ha bir de adınız Müge ya da Esra değilse hiçbir kapı açılmıyor.
 • Karamanlı Karamanlı 1 ay önce
  Her hükümet yetkilisi üç beş kalabalık bulup konuşuyor, sadece laf, durum ortada...biz sizin Fatih projenizide biliyoz.
 • "ANKARA" Sözleşmesi mi?..."ANKARA" Sözleşmesi mi?...1 ay önce
  Sayın Bakan bilmediğimiz yeni bir sözleşmesi mi var.Mesela; "ANKARA SÖZLEŞMESİ" gibi...
 • Mustafa MahoMustafa Maho1 ay önce
  bir öğretmen olarak eyvah ki eyvah diyorum...her eğitim sil baştan, eğitimde yeni model gibi...her yeni sistem açıkladıklarında geriye gittik , çocuklarımızın milli kültürü yozlaştı.
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  O yapay zeka şeriatı, islamı nasıl hesaba katacakmış acaba? Ya yapay zeka din dersi azalsın matematik artsın derse? Cehenneme mi gidelim? Bunu mu istiyorsun sayın bakan? Yapay zeka yasaklansın, istemiyoruz. İcat çıkarmayın.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019