• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Ay tozundan oksijen üretilecek

Bilim adamlarının Ay üzerine çalışmaları sürüyor. Dünyanın tek doğal uydusu olan Ay için yeni bir gelişme kaydedildi. Avrupa Uzay Araştırma ve Teknoloji Merkezi'nde bilim adamları, Ay tozundan oksijen üretme çalışmalarına başladı.

2020-01-21 06:14:00 -
Ay tozundan oksijen üretilecek

Avrupalı bilim adamları, ay tozundan elde ettikleri simüle örneklerden solunabilen oksijeni üretmek için çalışmalar gerçekleştiriyor.

Glasgow Üniversitesi'nden araştırmacı Beth Lomax, kendi tesislerine sahip olmalarının, oksijen üretimine odaklanmalarını sağladığını söyledi. Ay'daki regoliti (Ay üzerinde bulunan taş ve tozdan oluşan bir tabakaya) taklit eden araştırmacılar, tüketilebilir oksijeni elde etmeye çalışıyor. Böylece Ay tozundan oksijen üretilmesi planlanıyor.

Shiftdelete.net'in aktardığına göre Lomax, "Ay'da bulunan kaynaklardan oksijen elde etmek, hem nefes almak hem de roket yakıtı üretiminde gelecekteki Ay yerleşimcileri için son derece faydalı olacak" diye konuştu.

Ay'a yeniden insan gönderme çalışmaları

ESTEC'te görevli bilim insanları, nihai amaçlarının Ay'da sürdürülebilir bir pilot tesis tasarlamak olduğunu söylüyor. Bunun için 2020'nin ortalarına işaret ediliyor.

Son dönemde Ay'a yeniden insan göndermek, diğer yandan da gelecekte Mars'a insan gönderebilmenin teknolojileri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

Amaç nefes almayı kolay hale getirmek

Tüm bu çalışmaların amacının Ay'da işlev görebilecek bir sisteme öncülük edeceği belirtilirken bilim insanları, 2020'lerin ortalarında Ay'da çalışmak için hazır olacak işlevsel bir sisteme sahip olmayı hedefliyor.

Gelecekteki çalışmaları yürütecek ay kaşifleri ve araştırmacılarının böyle bir cihazla donatılmış olarak Ay'a gitmesi halinde biraz daha kolay nefes alabilmeleri amaçlanıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

meşe

böyle bir şeyin olması mümkün deyil , ALLAH Tüm canliların ihtiyaclarını kıyamete kadar yetecek şekilde bu dünyada yaratmıştır,
 • Yanıtla

midyat'lı

bu manyaklar kafayı yemiş bula bula bunu mu buldunuz orada oksijen olsaydı sırtınızdeeşşek yükü tüplerle gitmezdiniz??
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı