Seçim 2019 Sayfası

Avrupa'da İslam nefreti ayyuka çıktı! Teröristlerin hiçbiri ceza almadı

Avrupa’da İslam'a karşı ırkçı nefret son yıllarda ayyuka çıktı. Kıtada yaşayan yaklaşık 25 milyon Müslüman büyük tehdit altında. İngiltere’de camilere 100’den fazla saldırı gerçekleşti. Fransa’da ‘terörle mücadele’ bahanesiyle bu yıl 7, cami kapatıldı. Hollanda’da Ulu Cami kundaklandı. Almanya’da ise geçen sene gurbetçilere ve camilere saldırıların sayısı bini geçti. Asıl şaşırtıcı olan ise saldırganların hiçbir ceza almaması.

17 Mart 2019 Pazar 08:40
Avrupa'da İslam nefreti ayyuka çıktı! Teröristlerin hiçbiri ceza almadı

Yeni Zelanda’da Cuma namazı sırasında iki camiye saldıran terörist Brenton Tarrant, 49 kişiyi öldürdü, onlarca kişiyi de yaraladı. Yeni Zelanda’daki cami katliamından sonra gözler Avrupa’da artan ırkçılığa çevrildi. Avrupa’da yaklaşık 25 milyon Müslüman yaşıyor. Kıtada son yıllarda artan Müslüman nüfusa karşı nefret hortladı. Birçok Avrupa ülkesinde Hıristiyan fanatizmi tırmandırılırken, aşırı sağcılar camilerde terör estiriyor. Avrupa’daki Müslümanlar, ırkçılar için açık hedef halinde. İnsanlar sırf inançlarından dolayı ırkçı şiddetin giderek daha fazla kurbanı oluyor. Ne var ki tırmanan fanatizmle mücadele etmesi gereken devlet kurumları, tehlikenin önüne geçmek için hiçbir çaba sarf etmiyor. Giderek daha da yükselen tehlike, Avrupa toplumlarınca görmezden geliniyor. İslamofobi bugün Avrupa’da hem devlet hem de toplum nezdinde ‘normalleşmiş’ durumda.

Taciz giderek artıyor

Fransa’da ‘terörle mücadele’ bahanesiyle bu yıl 7, geçtiğimiz yıl da 19 cami kapatıldı. Geçen yıl Belçika’da El Hijra Camii’nde ibadet eden bir Müslüman, ırkçı saldırgan tarafından karnından bıçaklandı. Hollanda’da Ulu Camii, kimliği belirsiz kişilerce kundaklandı. Almanya’da ise geçen sene gurbetçilere ve camilere yönelik saldırıların sayısı bini geçti. İngiltere’de de camilere yönelik 100’den fazla saldırı gerçekleşti. Camilere genellikle gece vakti kimliği belirsiz kişilerce gamalı haç çizilerek, ırkçı mesajlar yazılıyor.

Ceza yok ödül var

Avrupa’da ırkçı saldırılar bu yılın ilk gününde bile kendini gösterdi. 1 Ocak günü İsveç’teki Mahmud Camii’ne saldırganlar silahla ateş ederek mabede zarar verdi. 17 Ocak tarihinde ise Hollanda’da kendilerini ‘Batının İslamlaşmasına karşı vatansever Avrupalılar’ olarak tanımlayan ırkçılar, Ebubekir Sıddık Camii önünde İslam karşıtı gösteriler yaptı ve Müslümanlara hakaret etti. Fanatikler Yeni Zelanda’daki vahşetin ardından bile durmadı. Dün İngiltere’nin başkenti Londra’daki bir cami önünde aşırı sağcı bir grup, Müslümanlara saldırdı. Gelecek için daha da endişe verici olanı şu ki, Avrupa’da bu tür nefret eylemleri cezasız kalıyor. Failler gerek devlet gerekse de toplum tarafından ‘övgüyle’ karşılanıyor.

(Yeni Şafak(

Akit Youtube Kanalına Abone Ol

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 17 Mart 2019 Pazar 08:40

YORUM YAZ

 • salihsalih1 ay önce
  Ne işleri var müslüman düşmanı Türk karşıtı gavur illerinde!! memleketlerine geri dönsünler, dünyanın kıskandığı gıpta etiği Reisimizin yönetiği varlık soğan hıyar kuyruklarına gelsinler..
 • Arslan UZUNArslan UZUN1 ay önce
  Herkes bilirkişi bu Batılıların yazılı olmayan kanunudur. Adıda demografik savaştır. Hem kem ülkelerinde el altından müslümanları baskılayıp yerleştikleri alanda dini bir toplanmayı önlemek, böylece kendi aralarında organize olmamalarını sağlamaktır. İkinci müslüman ülkelerinde başa getirdikleri Firavun'lar veya Nemrut'lar ile Müslümanlığın içini boşalttırmak. Sonrasında adalet dağıtma işini yine kendileri üstleniyorlar. Sanki en masumlar gibi. Muhtemelen cami basan şu katilde en masumları idi.
 • engineerengineer1 ay önce
  brevik ve trenton hıristiyan teröristtir, İslami terör deyip duranlara , mukabele-i bil misil olarak diyebiliriz ki, bu bir " hıristiyanî "terör olayıdır, kafirler İslami terör demeyi bırakıncaya kadar da devam inşallah.
 • AnarAnar1 ay önce
  Avrupa'da planlı olarak organize edilen ve uygulanan müslüman düşmanlığı hem bizzat müslümanları tehlikeler karşısında korunaksız kılmakta hem de Avrupa'nın beslediği palazlandırdığı aşırı Selefistler İslamın Güler yüzünü çirkinleştirmektedir.Bu akım bütün Avrupa ülkelerinde el altından desteklenmektedir.
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Türkiye de aynı. Darbe gecesi imamlarımızı dövenlere ne ceza verildi? Yeni akit onuda yazmalısın. Ak partimiz bindiği dalı kesiyor, devam ederse DÜŞECEK.
 • KingKing1 ay önce
  Bundan sonra avrupada isler zor irkci saldirilar devam edecektir.uzun sure kalmadan avrupayi terk etmek lazim.
 • MüminMümin1 ay önce
  Kolay değil. 25 milyon müslüman okullarıyla, kuruluşlarıyla, ticarethaneleriyle, camileriyle kazığı oralara çakmış durumda. Yaşadıkları yerleri terk etmeye niyetleri olmadığına göre, müslümanlar da anavatanları desteğinde ya da sığınabilecekleri ülkeleri olacağı hesabıyla ırkçı tepkiye karşı kendi tepki yollarını hayata geçirecek yollar bulmalıdır. Resulullah s.a.v de bu yolu meşakkatsiz yürümedi. Ayağına dikenler battı. Sahabelerini şehit verdi. Tedbirler alınsın ama bilelim ki müminler için korkuya mahal yok. Onlar saldırdıkça, İslam gönüllerde daha çok ma'kes bulacaktır.
 • ÖzkanÖzkan1 ay önce
  Bu kadar olaylar oluyo tedbir alınsın, uyanın Camilere koruma organize edilsin!

Günün Özeti

Günün Karikatürü

25 Nisan 2019