• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Avrupa devinde hayat pahalılığı durdurulamıyor! Halka ulaşım yardımı yapacaklar

Hayat pahalılığının yaşandığı Almanya'da hükümet, vatandaşına destek olmak için otobüs, tramvay ve tren ulaşımını kapsayan aylık sadece 9 euro uygulamasını devreye aldı.

Yeniakit Publisher
2022-05-21 12:54:00 -
Avrupa devinde hayat pahalılığı durdurulamıyor! Halka ulaşım yardımı yapacaklar

Almanya hükümeti vatandaşın cebine destek olmak için yeni bir uygulamaya gitti.

Savaş nedeniyle artan petrol fiyatları ve Rus petrolüne olan bağımlılığı azaltma arayışlarının olduğu bir dönemde Almanya pahalılığa böyle çözüm buldu.

Yeşiller partisi genel başkanı Ricarda Lang, yolcuların yerel toplu taşıma için 90 gün boyunca ayda sadece dokuz euro ödemesini öngören bir planı açıklarken, "Almanya'da otobüs ve trene binmek muhtemelen hiç bu kadar ucuz olmamıştı" dedi.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) Eş Başkanı Lars Klingbeil, "Yolcuları mümkün olduğunda toplu taşıma araçlarını daha fazla kullanmaya teşvik etmek istiyoruz." diye konuştu.

Üç koalisyon partisi SPD, Yeşiller ve Liberaller, mart ayında, toplu ulaşımda indirime gidilmesini, bütçe planının bir parçası olarak sunmuştu.

Bu program Ukrayna'daki savaş nedeniyle enerji maliyetlerinin artması ve dolayısıyla artan ev faturalarını azaltmayı amaçlıyor.

Eyaletlere 2,5 milyar euro mali yardım

Aylık 9 euroluk biletler otobüs, tren, tramvay seferlerinde geçerli olacak. Örneğin Münih'te alınan aylık toplu ulaşım kartları, diğer şehirlerde de kullanılabilecek.

Ancak söz konusu kartlar, Flixbus gibi şehirlerarası yolculuklarda geçerli olmayacak.

Projeyi finanse etmek için federal bütçeden eyaletlere 2,5 milyar euro mali yardım yapılacak.

Alman Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, projenin halihazırda başarılı olduğunu, söz konusu indirime ilgi gösterildiğini açıkladı.

Almanya’dan sonra da birçok Avrupa ülkesi aynı uygulamaya geçmeye hazırlanıyor.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Kıskanç almanya

Almanya bizi kıskanıyor illaki biz ne yaparsak taklit edecekler  

can

almanlar zengin oldugu halde enflasyon 7 de diye bunu siyasetcileri yapmis. peki bizdeki durum ne akit yazin bakalim. bizimkilerin derdi sirf oy ve holding insaat sirketleri dimi
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23