• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

Açlık ve kolera Yemen’i öldürüyor

Yemenli gazeteci Saleh Algabri, ülkesinde büyük bir insani krizin yaşandığını belirterek, “Yemen’in yüzde 80’i açlıkla boğuşuyor. Bu da yaklaşık 20 milyon kişiye denk geliyor. Bir milyondan fazla kişi de koleraya yakalandı” derken, Türkiye dışında hiçbir İslam ülkesinin Yemen’deki dramla ilgilenmediğini söyledi.

Yeniakit Publisher
2019-05-12 09:51:00 - 2019-05-12 09:52:11
Açlık ve kolera Yemen’i öldürüyor

 Harun Sekmen'in röportajı 

Yeni Yemen Medya Merkezi Başkanı Saleh Algabri, büyük bir insani krizin yaşandığı Yemen’deki son durumu Akit’e anlattı. Suudi Arabistan’ın ve darbeci Husiler arasındaki iktidar mücadelesinden dolayı yok olmanın eşiğine gelen Yemen’de açlık ve koleranın ölüm saçtığını belirten Algabri, Türkiye dışındaki bütün ülkelerin yaşanan insanlık dramına kör kaldığını kaydetti. Başkan Erdoğan’ın İslam dünyasındaki lider boşluğunu tek başına doldurduğunu vurgulayan Algabri, ümmet içerisindeki vahdetin önemine dikkat çekti.

Yemen’deki son durumu sizden dinleyebilir miyiz?

Yemen’de iki tane hükümet var. Biri meşru hükümet ve merkezi Aden’de. Diğeri de darbeci Husilerin hükümeti Sana’da. Yemen, Suudi Arabistan önderliğindeki Körfez ülkeleri koalisyonu ve darbeci Husilerin iktidar mücadelesiyle yok olmanın eşiğine gelmiş durumda.

20 milyon kişi açlığın pençesinde

Büyük bir insani dramın da yaşandığını biliyoruz. Detayları anlatabilir misiniz?

Yemen’de açlık yüzde 80’e ulaşmış durumda. Bu da yaklaşık 20 milyon kişinin açlığın pençesinde kıvrandığını gösteriyor. Kolera salgını da başladı. 1 milyon kişinin koleraya yakalandığını biliyoruz. Her gün onlarca kişi koleradan ölüyor.

Dünyadan herhangi bir yardım görüyor musunuz?

Türkiye dışında yok denecek kadar az. Diyanet Vakfı, Kızılay, TİKA başta olmak üzere birçok yardım kuruluşundan hem insani hem tıbbi yardım alıyoruz. Bu yardımlarda Başkan Erdoğan’ın çağrıları etkin oluyor.

Erdoğan ümmetin lideri

İslam ülkelerinin duyarsızlığını neye bağlıyorsunuz?

Birlik olamayışımıza. Erdoğan şu anda İslam ülkelerinde lider boşluğunu tek başına dolduruyor. Hayalimizdeki liderin Erdoğan olduğunu görüyoruz. Tek başına ümmetin sözcüsü haline geldi. Yemen’de, Suriye’de, Kudüs’te, Gazze’de, Arakan’da ve daha birçok İslam coğrafyasındaki drama sadece Erdoğan tepki gösteriyor. Erdoğan’a ve Türk milletine şükran borçluyuz.

Vahdet şuuruyla Yemen’e sahip çıkalım

Ramazan ayının içerisindeyiz. Ümmete ne söylemek istersiniz?

İslam dünyasının bir vücut olarak birlikte kendi sorunlarını çözebilmesini istiyoruz. Kendi sorunlarımızı çözecek bir erdeme ulaştığımız zaman dünya bambaşka bir yer olacaktır. Yemen, açlık susuzluk ve salgın hastalıklarla mücadele ediyor. Ramazan ayının içerisindeyiz. İslam dünyasından bu bilinçle destek ve konuya eğilim bekliyoruz.

Yeni Akit Gazetesi

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23