• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

ABD'den Suriye'ye operasyon açıklaması! Yine şaşırtmadılar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'ye yönelik verdiği operasyon mesajının ardından ABD'den yine şaşırtmayan bir açıklama geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, "Suriye'nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlere ve özellikle buradaki sivil nüfus üzerindeki etkisine ilişkin raporlar ve tartışmalar konusunda derin endişe duyuyoruz." dedi.

Yeniakit Publisher
2022-05-25 10:12:00 -
ABD'den Suriye'ye operasyon açıklaması! Yine şaşırtmadılar

Türk ordusu, geçmişte Suriye'nin kuzeyine düzenlediği başarılı harekatlarla "terör koridoru" planlarını bozdu.

Bölge teröristlerden arındırılırken, sivil halk yeniden huzurlu bir ortama kavuşturuldu.

Türkiye'den yeni operasyon sinyali

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem Türkiye'ye hem de Suriye'nin kuzeyinde oluşturulan güvenli bölgelere yönelik saldırı girişimlerine işaret ederek, yeni operasyon sinyali verdi.

Ankara'nın kararlı mesajı, ABD'de yankı uyandırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, operasyondan "endişeli" olduklarını söyledi.

ABD: Derin endişe duyuyoruz

Price, düzenlediği basın toplantısında, "Suriye'nin kuzeyinde artan potansiyel askeri faaliyetlere ve özellikle buradaki sivil nüfus üzerindeki etkisine ilişkin raporlar ve tartışmalar konusunda derin endişe duyuyoruz." dedi.

"Türkiye'nin güvenlik endişelerinin farkındayız ama..."

"Türkiye'nin güney sınırındaki meşru güvenlik endişelerinin farkındayız" diyen Price, "Ancak herhangi bir yeni operasyon, bölgesel istikrarı daha da zayıflatır, ABD güçlerini ve koalisyonun DEAŞ'a karşı mücadelesini riske atar." iddiasında bulundu.

Erdoğan: Hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz operasyonlar başlayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da atmaya başlıyoruz." demişti.

Türk Silahlı Kuvvetleri, Emniyet güçleri ve istihbarat birimlerinin, hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz söz konusu operasyonların başlayacağını dile getiren Erdoğan, "Perşembe günü yapılacak Milli Güvenlik Kurulu toplantımızda kararlarımızı alacağız." şeklinde konuşmuştu.

Operasyonu hedef aldılar: Kınıyoruz

Öte yandan Türkiye'den Suriye'nin kuzeyindeki operasyonlarını durdurmasını beklediklerini aktaran Price, "Gerginliğin tırmandırılmasını kınıyoruz. Mevcut ateşkesin korunmasını destekliyoruz." diye ekledi.

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

kardeş

Kurtlar köpeklerin havlamasına göre hareket etmez.

Mardinli Hoca

Ey kafir amarika endilesme def ol bu topraklarda senin kuklarinla def ol.Allah cc belanı versin.Ey İslam ümmeti kafir amarikanin oyununa gelmeyin korkmayın eğer birlesirsek ne kafir amarikanin nede Siyonist rejimi bu toprakta kalabilir.Ama maalesef birliğimiz olmadığı için bu hâle düştük.Ey yetkililer kafir amarika ya takmayın fırsat bu fırsat çünkü melun potin Ukrayna ile savaşıyor amarikaya dinlemeyin bildiğinizi yapın
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23