5 parti tek ses! Ortak bildiriyle kınadılar

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bulunan AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti temsilcileri bir araya gelerek, yayınladıkları ortak bildiriyle Yeni Zelanda'daki saldırıyı kınadı.

15 Mart 2019 Cuma 20:25
5 parti tek ses! Ortak bildiriyle kınadılar

TBMM'de grubu bulunan 5 parti, Yeni Zelanda'da iki camiye yönelik terör saldırısını, yayımladığı ortak bildiriyle kınadı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı, TBMM Başkanvekili Levent Gök, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, HDP Grup Başkanvekili Ayhan Bilgen, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan imzasıyla ortak bildiri yayımlandı.

Bildiride, "Bizler TBMM Başkanı Şentop'un çağrısıyla bir araya gelen AK Parti, CHP, HDP, MHP ve İYİ Parti temsilcileri olarak Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde bugün, cuma namazı sırasında ibadet etmekte olan cemaate yönelik olarak gerçekleştirilen ve en az 49 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan silahlı terör saldırısını şiddetle kınıyoruz." ifadeleri yer aldı.

Yeni Zelanda’da gerçekleşen saldırının, dünyanın her yerine yayılmaya çalışılan İslam karşıtlığının boyutlarını göstermesi bakımından hayati, insanlığın tavır almasını gerektiren küresel bir tehlikeye işaret etmesi açısından da önemli bir dönüm noktası olduğu belirtildi.

"Faili kim olursa olsun terörün..."

Bildiride, bu menfur hadisenin, birkaç "çılgın"ın şahsi teşebbüsü olmaktan ziyade, her geçen gün artan ve bir kısım politikacının, medya unsurunun destek verdiği İslam ve yabancı karşıtı, nefret söylemini esas alan ırkçılığın sonucu olduğuna dikkat çekilerek, şunlar kaydedildi:

"Batılı yönetimler ve medyalar, İslam karşıtı duyguları ve eylemleri kışkırtan söylemlerden samimi ve kesin bir biçimde uzak durmalı, İslam karşıtı eğilimleri teşvik etmekten vazgeçmelidir. İslam’a ve Müslümanlara karşı saldırılara yol açan zehirli iklim ve kimi Batılı yönetimlerin kabul edilemez duyarsızlıkları ortadan kalkmadan bu terör sona ermez. Popülist gerekçelerle ırkçılara ve aşırılıklara göz yuman, meşruiyet kazandıran kimi Batılı yönetimlere, politikacılara ve medya unsurlarına muhatabı ve faili kim olursa olsun terörün ayrımsız bir biçimde lanetlenmesi gerektiğini ve teröre kapı aralayacak tavırların bütün insanlık için tehlike olduğunu bir kez daha hatırlatıyoruz. Yeni Zelanda’nın Christchurch şehrinde gerçekleşen terör saldırısında hayatını kaybeden kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. İslam dünyasının, kalbi barış ve kardeşlikten yana olan bütün insanlığın ve Yeni Zelanda halkının başı sağ olsun."

Haftanın Özeti

www.yeniakit.com.tr internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, röportaj, fotoğraf, resim, sesli veya görüntülü sair içeriklerle ilgili telif hakları Uğurlu Gazetecilik Basın Yayın Matbaacılık Reklamcılık Limited Şirketi’ne aittir. Bu içeriklerin iktibas hakkı saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilmeksizin iktibas olunamaz; hiçbir surette kopyalanamaz, yeniden yayıma konulamaz.
Haber Tarihi: 15 Mart 2019 Cuma 20:25

YORUM YAZ

 • KerimKerim9 gün önce
  Çok güzel bir haber, neden birçok konuda böyle kararlar alınmasın. Umarım devamı gelir dayanışmanın.
 • kınıyorum kınıyorum9 gün önce
  Cumhur ittifakının hdp li teröristlerle aynı yere imza atmalarını kınıyorum
 • alparslan aktasalparslan aktas9 gün önce
  birakin bu kinama oyunlarini ayasofyayi acin ve bu kinayanlarin icindeki koktendinsizlerin nasil saldiracagini gorun. toplu olarak kinama yayinlayacaginiza, toplu olarak ayasofyayi acin da gorelim riyakar olmadigunizi. yalan mi ???
 • Yusuf AntepliYusuf Antepli9 gün önce
  Bende aynı fikirdeyim
 • Yavuz 1517Yavuz 15179 gün önce
  O aşağılık terör elemanı TÜRK MİLLETİNİN kimlerden oluştuğunu bilmiyor olmalı.Tıpkı " BİZE HER YER TRABZON " gibi " BİZE HER YER TÜRKİYE " slagonunu o kalın kafalarına kazıyacağız. LİDERLERİMİZDEN FATİH SULTAN MEHMET HAN'ın mülk sahibi olduğu AYASOFYA mutlaka CAMİİ'ye mutlaka çevrilecektir. Bundan hiç bir kimsenin en küçük şüphesi dahi olmasın. AYASOFYA, CAMİİ olarak açıldığı gün gerçek bağımsızlığına kavuşmuş olacak. VE BU GERÇEKLEŞECEK.

Günün Özeti

Günün Karikatürü

24 Mart 2019