• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0

21.05.2022 Günün Âyet ve Hadisi

Sizler için seçtiğimiz günün âyet ve hadisini istifadelerinize sunuyoruz...

Yeniakit Publisher
2022-05-21 09:23:00 -
21.05.2022 Günün Âyet ve Hadisi

VAHYİN DİLİNDEN

وَهُوَ الَّـذٖٓي اَنْشَاَ لَكُمُ السَّمْعَ وَالْاَبْصَارَ وَالْاَفْـِٔدَةَؕ قَلٖيلاً مَا تَشْكُرُونَ

Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla

"Sizi kulaklar, gözler ve akıllarla donatan O’dur. Ne de az şükrediyorsunuz!”

(Mü'minûn Suresi - 78) (Meâl Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı)

TEFSİRİ:

Allah’ın âyetleri üzerinde düşünecekleri yerde onlara karşı direnen, peygamberin bütün iyi niyetli ve özverili çabalarına rağmen inatla yanlış yolda giden, azgınlık ve sapkınlıklarından vazgeçmeyen inkârcılar eleştirildikten sonra burada da muhatabın sağduyusuna hitap edilerek onu bu tür yanlış inanç ve tutumlardan kurtarmak maksadıyla Allah’ın birliğini ve gücünü yansıtan olgulardan üçüne değinilmektedir. Bunların ilki, insanın kendisini insan yapan bilgi yetenekleriyle donatılması, ikincisi insanoğlunun yeryüzünde yaratılıp türetilmesi, çoğaltılması, doğum-ölüm çizgisinde hayatın sürüp gitmesi, üçüncüsü de gece-gündüz değişimidir. Bu kanıtların ilki bilgi olayına, ikincisi insanın biyolojik ve antropolojik gelişmesine, üçüncüsü de kozmolojiye dairdir. Bunların en önemlisi bilgi konusu olduğu için Allah’ın insana bu konudaki lutfu en başta hatırlatılmış, bundan dolayı O’na şükretmek gerektiğine işaret edilmiştir. Kuşkusuz buradaki şükrün anlamı, insana bilme gücü veren kudreti tanıyıp bilgi vasıtalarını ve güçlerini, O’nun iradesi yönünde, amacına en uygun ve en verimli bir şekilde kullanma anlamına gelir. 80. âyetin sonundaki “Artık aklınızı kullanmayacak mısınız?” şeklindeki ifade de bunu göstermektedir.


Kaynak : Kur'an Yolu Tefsiri Cilt: 4 Sayfa: 39

ALLAH RASULÜNDEN (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)

"İnanan insan ülfetlidir. Kendisi başkalarına kolayca ısındığı, kaynaştığı gibi; başkaları da kendisine hemen ısınır, ünsiyet eder. Kendisi ülfet etmiyen ve kendisinede ülfet edilemeyen kimsede hayır yoktur. İnsanların en hayırlısı, insanlara en çok faydası dokunandır."

(bk. Müsned, II/400)

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

Abdullah Murat

Allah kalpleri yaklaştırmasa kimse doğru bir sevgiye ulaşamaz Müminler birbirini severler lakin kafirleri sevmez ve onlardan iman etmedikçe ne saygı nede sevgi bekleyişleri vardır. Dindarlar insanların çoğu bakımından hoş görülmez ve dışlanır hatta alaya ve hakarete uğrar Bu imtihan dünyasının bir özelliğidir Müminler ise birbirini sevmedikçe cennete giremez ve doğru olan dini için sevmektir. Bazı hadisler zayıf yada uydurma olabilir Bir yol gösteremez hatta yanlış yönlendirebilir eksik olabilir. kaynak önemlidir. İnsanların tamamına sevgi gösterilmesi beklenmez Allah için sevmek dost olmak Allah için düşmanlık yapmak esas olandır

Yavuz Doğru

Bu bölümü ilgiyle izliyor ve bir türlü anlayamadığım Ahzap suresini sabırsızlıkla bekliyorum.
x

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23