Maceraya sebep olanlar bölgede artık varolamaz

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri’yi ağırladı.

20 Ekim 2017 Cuma 07:30
Maceraya sebep olanlar bölgede artık varolamaz

ANKARA - Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye’nin son 40 yıldır başağrısı olan PKK terör örgütüyle daha etkin bir mücadele gerçekleştirilmesi konusunda İran’ın yakın iş birliğini önemsiyoruz ve bu konuda artan işbirliğimizden de memnuniyet duyuyoruz” dedi. Irak’ın kuzeyindeki gelişmelere de değinen Yıldırım, “Bölgenin geleceğiyle ilgili hassasiyetimiz, İran’ın da Türkiye’nin de aynıdır” ifadelerini kullandı.

Başbakan Yıldırım ile İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, baş başa ve heyetlerarası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü’nde düzenlenen ortak basın toplantısında, iki ülkenin iyi komşuluk ilişkilerine değindi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 4 Ekim’de İran’a gerçekleştirdiği ziyareti hatırlatan Yıldırım, bu kapsamda düzenlenen Stratejik Üst Düzeyli İş Birliği Toplantısı’nda, iki ülkeyi ilgilendiren önemli kararlar alındığını bildirdi.

YÖNETİCİ OLARAK KALMALARI ZOR

İshak Cihangiri’nin ziyaretinde özellikle bölgede yaşanan gelişmelerin bütün boyutlarıyla masaya yatırıldığını aktaran Yıldırım, görüşmede, Irak’ın toprak bütünlüğü ve egemenlik haklarının ihlal edilmesine yönelik her türlü girişimin şiddetle karşısında olunacağının teyit edildiğini bildirdi. Yıldırım, şöyle devam etti:

“Burada yapılmaya çalışılan ne yazık ki bölgede yaşayan Kürt, Arap, Türkmen ve diğer Ezidi, Asuri birçok etnik grupların daha iyi bir gelecek beklentisi değil, bölgedeki yöneticilerin kişisel hırsları ve istikbal arayışlarının bir sonucu olduğu net olarak ortaya çıkmıştır. Bu şartlar altında, bu maceraya sebep olanların bölgede artık var olmaları ve yönetici olarak hayatlarını sürdürmeleri oldukça zor gözükmektedir. Daha fazla bölge insanına eziyet edilmemesi konusunda gereken adımların da atılmasında fayda vardır.”

İŞBİRLİĞİMİZ DEVAM EDECEK

“Türkiye ve İran’ın bölgedeki önceliği ve hassasiyeti, istikrarı bozacak gerek İran’ın gerekse Türkiye’nin komşularında, sınırlarında yapay devlet oluşumu, oluşturma gayretlerine hiçbir şekilde yol açmayacak bir durumun, bir sonucun elde edilmesi için birlikte çalışılacaktır” diyen Yıldırım, “Bölgeyle ilgili hassasiyetimiz, bölgenin geleceğiyle ilgili hassasiyetimiz İran’ın da Türkiye’nin de tamamen aynıdır. Bu konuda iş birliğimiz kapsamlı şekilde devam edecektir. Türkiye’nin 40 yıldır başağrısı olan PKK terör örgütüyle daha etkin mücadele gerçekleştirilmesi konusunda İran’ın yakın iş birliğini önemsiyoruz. Bu konuda artan iş birliğimizden de memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

 İKİ ANLAŞMA İMZALANDI

Başbakan Binali Yıldırım ile İran Cumhurbaşkanlığı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, Çankaya Köşkü’nde düzenledikleri ortak basın toplantısı öncesi, iki ülke arasında, bilim ve teknoloji ile çevre alanlarını kapsayan mutabakat zaptı imzalandı.


Yeni Akit Gazetesi
Haber Tarihi: 20 Ekim 2017 Cuma 07:30

YORUM YAZ

    Günün Karikatürü

    21 Ekim 2018