• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Zekeriya Say
Zekeriya Say
TÜM YAZILARI
25 Ekim 2020

Taksim Camii, Ekrem sayesinde artık ATM manzaralı!!!

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı tarafından geçen hafta CHP’li belediyelere gelirlerini artırmalarında yardımcı olması için, "Belediyelerde Gelir Artırıcı Faaliyetler Çağdaş Finansman Modelleri" başlıklı bir "bütçe kitabı" gönderildiği duyuruldu. CHP’li 249 belediye başkanına gönderilen bu kitap, salgın sürecinde gelirleri azalan belediyelere, güya gelirlerini artırmaları için yol gösterici olacakmış(!)

Kitapta, belediye sınırları içinde bulunan “baz istasyonları” ve “fiber optik alt yapı tesisleri”nden tutun da “Asansörlerin Periyodik Kontrol Yönetmeliği”nden, nasıl gelir elde edileceği öğretiliyormuş.

Tabii, CHP’li başkanlara yapılan “başarmak zorundayız” uyarısı da işin cabası.

*

Etkisi olmuş mudur bilinmez ama mezkûr duyurudan kısa bir süre sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Zeydan Karalar’ın, güya Covid-19’la mücadele için tonlarca para harcayarak açtığı ve Kılıçdaroğlu’nun da “bin yataklı” diyerek göklere çıkardığı “sahra hastanesi”nin olduğu salonu, gelecek ay düzenlenecek olan “Estetik Kozmetik Güzellik Fuarı”na kiraladığı öğrenildi. Karalar, inşallah bu fuardan gelecek parayla, hastane için çarçur ettiği meblağın bir kısmını telafi eder.

*

CHP’li Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın ise genel merkezden talimat beklemeden, göreve geldiğinden beri belediyeye ait taşınmazları satarak veya iş adamlarına gönderdiği elemanlarıyla “abi bize ne vereceksin?” diyerek para toplamaya çalıştığı zaten biliniyordu.

*

Yavaş, Ankara’da belediyeye ait arsaları satıp iş adamlarından para isteyerek gelirlerini artırmaya çalışırken, “İstanbul nimet nimet” diyerek göreve gelen ve şu sıralar Covid-19 testi pozitif çıktığı için hastanede yatan CHP’li Ekrem İmamoğlu da, 25 yılı aşkın süredir Beyoğlu Belediyesi’ne işgaliye ödeyen…

Belediyenin hazırladığı yazlık kışlık kıyafetleri giyerek, belediyenin tasarladığı tezgâhlarda satış yapan Taksim’deki simitçilere oltayı atmış durumda.

Simitçilere, önce tezgâhlarınızdan “Beyoğlu Belediyesi logosunu kaldırın” talimatı gönderen İmamoğlu, ardından “işgaliyenizi İBB’ye ödeyin” diyerek onlardan alacağı kira ile gelirlerini artırmaya çalışıyor.

Şimdilik 30 simitçiden 15’ini İBB’ye bağlayan Ekrem İmamoğlu, bununla yetinmemiş olmalı ki Taksim Meydanı’nda yeni kazanç kapıları aramaya başlamış.

Önceki akşam Taksim Meydanı’nda öyle bir manzara ile karşılaştım ki, deyim yerindeyse “şok” oldum.

Meğer Ekrem İmamoğlu!..

Bir yandan “Karar Senin” adıyla Taksim’i “güzelleştirmek” içininternettenprojelerini İstanbullulara oylatırken…

Diğer yandan da henüz oylama sürerken, sessiz sedasız bir şekilde, Taksim’in göbeğine, bankalara kiralamak amacıyla ATM/bankamatik stantları yerleştirmeye başlamış bile…

Hem de nereye biliyor musunuz?

Taksim Meydanı ile inşaatı süren Taksim Camisi’ni birbirinden ayıran tarihi “Taksim Maksemi”nin duvarının dibine... Taksim Camii’ni “ATM manzaralı” gösterecek şekilde!.. Tam da Taksim’in sembolü olan “çiçekçiler” için 2017 yılında, dönemin Ak Partili İBB yönetimi tarafından yapılmak istenen 9 adet dükkânın yerine…

Dükkân dedim diye aklınıza taşlı, duvarlı binalar gelmesin. Basit, camdan, plastikten birkaç metrekarelik kapalı mekânlar yapılacaktı o yere. Bu sayede, açık havada satış yapmak zorunda olan çiçekçilerin hem başlarını sokacakları hem de akşamları kepenklerini kapatacakları birer dükkânları olacaktı.

*

İşbu dükkânların kurulumu başladıktan kısa bir süre sonra normalde “yavaş işleyişi” ile bilinen “Kültür Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu” ya da halk arasında bilinen adıyla “Anıtlar Yüksek Kurulu” anında harekete geçerek, “tarihi dokuya uymayacağı” gerekçesiyle, 9 dükkânın yapımını mahkeme kararıyla durdurmuştu. Çiçekçilerin dükkan hayali de suya düşmüştü.

Anıtlar Yüksek Kurulu kararı yüzünden o gün dükkânlarına kavuşamayan çiçekçiler halen ortalıkta, derme çatma tezgâhlarda çiçeklerini satmaya çalışırlarken…

CHP’li Ekrem İmamoğlu ise sessiz sedasız bir şekilde, bankalara kiralayacağı ATM stantlarını, çiçekçilerin dükkânları için düşünülen alana yerleştirmeye başlamış bile.

Önceki gün 3 adet konulan stantların sayısı dün 6’ya çıkmıştı. Türkiye’de faaliyet gösteren banka sayısını ve her bir ATM yerinin yıllık 250 bin liradan başlayarak 500 bin liraya kadar kiralanabildiğini gözönünde bulundurduğumuzda, muhtemelen tarihi “Taksim Maksemi”nin Taksim Meydanı’na bakan duvarı, önümüzdeki günlerde ATM’ler yüzünden görünmez olacaktır.

*

Öncelikle, “Taksim Meydanı” projesinin oylaması henüz devam ederken, CHP’li Ekrem İmamoğlu’nun “şark kurnazlığı” yapıp, mahut ATM stantlarını oraya yerleştirmesi, İstanbullulara yapılmış bir hakarettir.

Öyle ya, madem bildiğinizi okuyacaktınız, ne diye İstanbulluların oyuna başvurdunuz.

Akabinde!..

Taksim’in sembolü olan çiçekçiler için yapılan dükkânları kaldırtmak için derhal harekete geçen “Anıtlar Yüksek Kurulu”nun, acaba Ekrem İmamoğlu’nun yerleştirdiği ATM’lerden haberi var mı?

Varsa ne yapacak?

CHP’lilerin tepkisini çekmemek için başını kuma gömüp, o ucube stantları görmezden mi gelecek?

Yoksa hakkaniyetli davranıp, “Taksim Maksemi”nin önünde görüntü kirliliği oluşturacak bu stantları, tıpkı çiçekçilerin dükkânlarını kaldırdığı gibi kaldırtacak mı?

Sonucu merakla bekliyoruz!

*

Not: Yazıyı yazdıktan sonra CHP’li İBB yönetiminin, Taksim Meydanı’nın Gezi Parkı’na bakan tarafına da ATM stantları yerleştirdiğine ibretle şahit oldum!

Nasıl?

Sizce de “her şey çok güzel olmuyor mu?”

Haberle ilgili yorum yapmak için tıklayın.

Yorumlar

İzmirli

Makale isabetli lakin stand daha doğru,stant lafzı gözü tırmalıyor. Aynı stad-stat da olduğu gibi
 • Yanıtla

Mefküre

Sayin yazar, önemli bir konuya tam zamaninda el attiniz... Taksim Camii yakinda insallah ibadete acilacak.. Bu camiyi Istanbulun Beyoglu yakasinin Ayasofya camii olarak göruyorum acizane... Çünkü yapilmasina elli yildir direnç gösterildi,engel olunmaya çalişildi... Aynen Ayasofya Camiinde oldugu gibi... Karşida bulunan Fransiz Kilisesinin hemen yakininda Bir cami yapilmasi ne hikmetse birilerini son derece ajite etti.. var gücleri ile bu caminin yapimini engellemeye calistilar... Kanaatim odurki.. gezi olaylarini çikarak vatansizlarin esas hedeflerinden biriside TAKSIM CAMII nin yapilmasina engel olmakti... Elhamdulillah olamadilar... Insallah bundan sonrada güzel vatanimizda ISLAM GUNESININ daha parlak dogmasina engel olamayacaklar...
 • Yanıtla

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23

Bip İhbar Hattı

Yaay İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23