“İmamoğlu’nun attığı yem cömertlikten değil” demiştim!

15 Eylül 2019 Pazar

Sultan Abdülhamid-i Sani Han 32 yıl, 7 ay ve 27 gün süren saltanatının ardından 27 Nisan 1909 günü İttihatçılar tarafından tahttan indirilmiş, takriben 9 yıl sonra 10 Şubat 1918’te yine böyle bir pazar günü ikindiye doğru vefat etmişti.

Topkapı Sarayı’na getirilen naaşı burada yıkanıp kefenlendikten sonra tabuta konularak o dönem ender görülen bir kalabalık eşliğinde defnedileceği Sultan Mahmud Türbesi’ne omuzlar üzerinde,“Tekbirler” eşliğinde götürülmüştü.

Cenaze merasimi o kadar kalabalıktı ki; ağaçlar, evler, pencereler, damlar kadınlar ve çoluk çocukla dolmuştu.

Evlerin pencerelerini dolduran İstanbullu kadınlar ise bir yandan hıçkırıklarını zapt edemezken…

Diğer yandan;

İttihatçıların kifayetsizliğinden dolayı boğuştukları ekonomik sıkıntılar ve yokluktan dolayı, Cennet Mekân Sultan Abdülhamid Han’ın arkasından;

“Kırk paraya ekmek yediren, yirmi paraya kömür yaktıran padişahım, bizi kime bırakıp da gidiyorsun?” diye inleyip, gözyaşı dökmüşlerdi.

*

“Sultan Abdülhamid bir keresinde fırıncıların, okkası 30 para olan ekmeğin fiyatını 40 paraya yükseltmek istediklerini öğrenir ve onları huzuruna çağırtır.

Yapılan zamma karşı çıkan Sultan, fırıncılara şu etkili konuşmayı yapar:

“Siz yine ekmeği 30 paraya satmaya devam edin. Sattığınız her ekmek için istediğiniz 10 parayı ben vereceğim. Çünkü bir memlekette ekmek fiyatına zam yapılırsa, bunu bütün zaruri ihtiyaçların pahalılaşması gibi bir hareket kovalar ki, halkımız bundan büyük ıstırap çeker.”(*)

*

Sultan Abdülhamid’in ebediyete irtihalinden tam 101 yıl sonra İstanbullular yine inim inim inlemeye hazırlanıyor.

İttihatçıların günümüzdeki uzantısı CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelir gelmezilk icraatlarından biri Sultan 2. Abdülhamid’in mirası olan “Hamidiye Suyu”na%20 zam yapmak oldu.

Bu zammı taksi, dolmuş, vapur, İSPARK ve sosyal tesislere yapılan “fiyat düzenlemeleri” (!) takip etti…

Mevcut zamlarla yetinmeyen Ekrem İmamoğlu son olarak İstanbulluların ekmeğine de el uzatarak “Halk Ekmek” ürünlerine%40 zam yaptı…

*

Seçimlerden önce;

“Dar gelirlilere 6 bin ile 13 bin lira arası para yardımı yapacağım” diyen…

Yoksulların kapısına;

“Ücretsiz ekmek, süt ve damacana su”bırakacağını iddia eden Ekrem İmamoğlu, seçimden hemen sonra ekmeği yüzde kırk daha pahalı satmaya başladı.

Emin olun…

İmamoğlu’nun verdiği vaatlerinden hiçbirini gerçekleştiremeyeceğini adım gibi biliyordum.

Bu yüzden tekrar seçimden bir gün önce yani 22 Haziran günü, Mevlâna Hazretleri’nin;

“Av mevsiminde kuşlara atılan yem, cömertlikten değildir!” sözünü başlığa çekerek bir yazı yazmış ve İstanbulluları İmamoğlu’nun tuzağına düşmemeleri hususunda uyarmıştım.

Fakat İstanbulluların çoğu bilerek ve isteyerek Erkem İmamoğlu’nun zokasını yutmayı tercih ettiler.

İşin üzücü yanı…

Onların verdiği oylar yüzünden CHP’ye oy vermeyenler de 5 yıl boyunca sürecek “CHPzulmü”nden payına düşeni alacaklar.

*

Öte yandan…

Her ne kadar atalarımız;

“Kendi düşen ağlamaz!” dese de…

İttihatçıların entrikalarıyla İkinci Abdülhamid’in tahttan indirilmesine sessiz kalan İstanbullular, vefatından ardından;

“Bizi kime bırakıp da gidiyorsun padişahım?” diyerek, sultanın arkasından ağlaşmışlardı.

Şimdi ise;

“Her şey çok güzel olacak” diyerek İmamoğlu’na oy veren İstanbullular, henüz seçimlerin üzerinden “yüz gün” geçmemişken yapılan fahiş zamlar nedeniyle, “Sana oy verdiğimize pişmanız İmamoğlu” şeklinde nedamet nidalarıatmaya başladılar…

Zamlar böyle devam ederse,

İmamoğlu taraftarlarının“Kendimiz ettik kendimiz bulduk, Eyvah!” diyerekağlaşmaları da an meselesi gözüküyor.

İnsanın, olan bitene bakarak;

“Beter olsunlar!” diyesi geliyor fakat olan yine gariban İstanbullulara olacak…

***

(*)

Tarihçi İsmail Çolak’ın “Gizlenen Yönleriyle Sultan II. Abdülhamit Han” başlıklı makalesinden alıntılanmıştır.

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ErcanErcan1 ay önce
  Bugün 16 Eylül, motorine zam geldi, söyleyecek bir sözün var mı çok merak ediyorum.
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli1 ay önce
  Doğal gaz,elektrik,akaryakıtgün geçmiyor ki zamlanmasın, bu durumda İBB nin yaptığı bazı zamlar da kaçınılmaz oluyor. Ekmek zammı bir sonuç,ekmek zamlandı diye zaruri ihtiyaçlar zamlanmıyor. Zamanında,Demireldemez miydi, elektrik, akaryakıt zamları için, "bunlar doğurgan zamlardır," ..AKP li olsun,CHP li olsun, tüm belediyeler zorunlu olarak zam yapıyorlar..Haksızlıklar ve mağdur etmelerson seçimde İmamoğlu na 800 000 oy farkı kazandırdı, bu haksız suçlamalar neler kazandırır bilinmez.
 • VatanVatan1 ay önce
  Bu adam acımasız kapitalist birisidir!Bundan vatana ve millete bir zerre fayda gelmez! Özellikle okula giden gençler bu zamlardan dsha çok etkilenecekler!
 • OguzOguz1 ay önce
  Konya büyükşehir belediyesi de suya %20 zam yaptı birçok AKP belediyeside suya zam yaptı. Onların yaptığı zammı yazmayıp CHP belediyelerin yazmanız hakkaniyete sığarmı?
 • ErcanErcan1 ay önce
  Sen zamma mı yoksa İmamoğlu'nun yaptığı zamma mı karşısın? Omurgalı ol.
 • GerçekGerçek1 ay önce
  İktidar da ha chp olmuş ha akp ha hfp iyi sadet değişen hiçbir şey yok. TC laik sosyal bir hukuk devletidir. Diyor oy kullanmak gereksiz hepsi aynı . Bunlar için değmez . Bundan sonra hiç birine oy vermem sandığa gitmem. Bana yazık.
 • Karamanlı Karamanlı 1 ay önce
  Zekeriya kardeşim ekmek zammı , doğalgaz elektrik ve herşeye zam geldiği için geliyor. Ekmeğe zam gelirse diğerlerine gelmiş zaten. Fark burada.. keşke herşeye zam gelirken, hükümete bunlara zam yaparsanız, garibanın ekmeği zamlanarak diyebilseydin. Bu hikayeyi anlatsaydın, İşte o zaman senin iyi niyetli gerçekten vatandaşın ekmeğini düşündüğünü anlardık. Bu şimdi yaptığın sadece hükümete yaranmak, amaçlı. Tarafın gariban değil, samimi değilsin.
 • AliAli1 ay önce
  Ey yazar, sen olmasan biz aklı kıt vatandaşlar nasıl aydınlanacağız(!)
 • Kul hakkıKul hakkı1 ay önce
  Varken ödenmeyen borc zulumdür. BORCLU olup ta kirada oturan kişi işçi olan hariç. Evi arabası işyeri olan herşeyi ni satacak borcunu ödeyecek. BORCLU ölenin bıraktığı servetten borcu ödenmeden cenaze namazını diyanet kıldırmasın
 • Yerli ArabaYerli Araba1 ay önce
  İddia ediyorum halkın elinde olan her on arabanın beşi birilerinin alınteri ödenmeyen borclarla alınmış. Haram para geciktirilen borç ta haramdır.
 • MersedesMersedes1 ay önce
  Ödemesi kimden cıkıyor. İmamoğlu yaklaşık bin araba kiralar. Reis zırhlı mersedes. BU HALKA YERLİ VE MİLLİ ARABAYA BİNDİREBİLİTMİSİN??!!
 • ZeynepZeynep1 ay önce
  herşey çok güzel olacak.kim ne derse desin.

Günün Özeti