İda Dağı ve Davutoğlu Efsaneleri(!)

28 Nisan 2019 Pazar

İda Dağı!

Yunan mitolojisinin "bin pınarlı” ünlü dağı…

Aşka…

İhanete…

Kıskançlığa…

Savaşa…

Ölüme ve ölümsüzlüğe…

Kısacası;

Uyduruk “Yunan Mitolojisi”nin tüm çirkefliklerine ev sahipliği yapan dağ.

*

Hera, Afrodit ve Athena’nın katıldığı ilk güzellik yarışmasının yapıldığı…

Yunan tanrılarının “Troya Savaşı”nı izlediği…

Kral Priamos'un oğlu Paris ve iftiraya uğrayan güzeller güzeli Sarıkız’ın ölüme terk edildikleri yer.

*

Zeus’un doğduğu…

Hera ile evlendiği…

Ve!..

Babası Kronos’u yenerek “evreni yönetmeye” başladığı dağ...

*

Yüzde 70'i Çanakkale’de…

Yüzde 30'u ise Balıkesir sınırlarında kalan…

İçinde barındırdığı kazlara ithafen,

1200’den beri “Kaz Dağları” adını alan cennet bahçesi.

 *

Geçmişi acılarla, ihanetle ve kıskançlıkla dolu olan “İda Dağı”nın, yani “Kaz Dağları”nın geçtiğimiz yıl Temmuz ayında iki çok önemli misafiri vardı.

CHP’li Muharrem İnce’nin;

“Erdoğan bir daha kazanırsa dolar 10 lira olacak” dediği 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nin hemen ertesinde, aileleriyle birlikte Kaz Dağları’nı ziyaret eden ikili, hiç kuşkusuz;

Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’dı…

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu eşi Sare Hanım ile endemik bitkileri incelerken…

Üç çocukları ile Kaz Dağları’nı ziyaret eden Babacan çifti ise doğanın tadını çıkarıyordu…

Tesadüf bu ya;

Aynı anda Kaz Dağları’nda tatile çıkan Babacan ve Davutoğlu, doğayla ilgilenmenin yanında, sık sık bir araya gelerek sohbet de ediyordu.

Hatta!..

Şu sıralar parti kuracakları iddia edilen ikilinin, “yeni parti”lerinin “ilk tohumu”nu da Kaz Dağları'nda…

Yani!..

Zeus’un, babası Kronos’u yenerek “evreni yönetmeye” başladığı İda Dağı’nda ektiği iddia edilmişti…

 

***

 

Kimileri;

24 Haziran Seçimleri’nden hemen sonra Davutoğlu ile Babacan’ın, geçmişi Yunan entrika ve ihanet “mit”leriyle dolu Kaz Dağları’nda tatil yapmasını gayet normal karşılayabilir ve beni de “İda Dağı Efsaneleri”ne atıp yaparak “fitne” üretmekle suçlayabilir…

Lakin, öyle bir maksadım olmadığına yemin edebilirim..

Üstelik!..

Ben öyle bir girişimde bulunsam dahi, eminim Ahmet Davutoğlu buna müsaade etmez.

Zira!..

2016 yılında, Erdoğan ile Davutoğlu arasındaki “kriz” iddiaları gündeme geldiğinde, Ahmet Davutoğlu kalkmış;

“Biz kader arkadaşıyız. İlişkimize içeriden ya da dışarıdan fitne sokulmasına asla izin vermem” diyerek büyük bir laf etmişti…

*

Tamam…

14 Nisan 2017’de, Konya’da, “Evet Platformu” tarafından düzenlenen mitingde konuşma yaptığı halde, Ahmet Davutoğlu’nun “oyunun rengini belli etmemesi…”

Hatta kazaen bile olsa bir kez dahi “evet” dememesinden dolayı birtakım “fitne”ler üretilmişti.

*

Ayrıca!..

Son olarak geçtiğimiz Şubat ayında vefat eden tarihçi Prof. Kemal Karpat’ın cenazesinde, Davutoğlu’nun;

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile İstanbul Üniversitesi’ndeki cenaze törenine katılmayıp…

Abdullah Gül ile birlikte Fatih Camii’ndeki törene katılması…

Aynı gün, Yozgat ve Tokat mitinglerine katılmak için yola çıkan Erdoğan’ın, kendisine “yeni parti iddiaları” ile ilgili soru soran gazetecilere;

“Bazı yola beraber çıktığımız arkadaşlarımız yola çıkarken onlara makam mevki verirken her şey iyi güzeldi ama öyle anlar geldi ki, ‘Gel biraz da sen dinlen buraya bir başkasını koyalım’ dediğimizde bakıyorsunuz ki bizim trenden inip başka bir trene biniyorlar. Bu kader birliği değildir bu dava birliği değildir” şeklinde cevap vermiş…

Davutoğlu, adeta kendisini işaret eden bu sözler karşısında dahi sessizliğini korumuştu.

*

Başbakanlık görevinden ayrıldığından beri bir nevi “sessizlik orucu” tutan Ahmet Davutoğlu her ne olduysa, 22 Nisan günü Facebook hesabından bir açıklama yaparak hem seçim sonuçlarını değerlendirdi hem de adeta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başkaldırdı.

Hayli uzun olan ve içinde “epistemolojik, ontolojik” gibi “jik”li kelimeler barındırmayan metinde, Davutoğlu;

“Ak Parti Genel Başkan”ı olarak girdiği “7 Haziran” ve “1 Kasım Seçimleri”ndeki “başarısı”ndan bahsederek, bir anlamda “31 Mart Yerel Seçimleri”nde Erdoğan’ın “başarısız” olduğunu ima etti.

*

Ahmet Davutoğlu’nun yazısını okurken, aklıma Kaz Dağları’nın yüzde 30’unu barındıran “Balıkesir” ile ilgili bir hatıram geldi.

Hiç unutmuyorum!..

7 Haziran seçimleri sonrası konuştuğum bir Balıkesirli, ilindeki seçimde %38 oy alan Davutoğlu yönetimindeki Ak Parti’nin oylarının düşüş sebebinden bahsederken;

 “Ahmet Davutoğlu, il dışından getirdiği dul kadınları adayı yaptı. Biz de, hem dul hem de ithal olan bu adaylara oy vermedik” demiş, “başarısızlık”tan Ahmet Davutoğlu’nu ve hazırladığı milletvekili listelerini sorumlu tutmuştu..

7 Haziran seçimlerinde, Davutoğlu’dan kaynaklanan bu “yanlış aday gösterme” hatası, 1 Kasım tekrar seçimlerinde Erdoğan tarafından 53 milletvekilinin liste dışında bırakılmasıyla düzeltilince, Ak Parti kaybettiği oyları yeniden kazanmış, Balıkesir’de oyları %45.5’e yükselmişti.

*

Ezcümle:

Ahmet Davutoğlu “sussa” da, “konuşsa” da olmuyor.

“Zekasının zekatını verse CHP ihya olur” diye övündüğümüz Ahmet Davutoğlu, üzerindeki;

“Ak Parti’yi bölecek” iddiasını ortadan kaldıramıyor.

Kendisi “açık açık” niyetini beyan etmeyince de,

Bu fakire;

Davutoğlu’nun gezdiği dağlara bakıp, “efsane”lerden “anlam” çıkarmak kalıyor…

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • halk soruyorhalk soruyor1 ay önce
  Tayyip Erdoğan sayesinde adam olanlara halen adam deniyor bu memlekette. Doluya koyup başa atarlar, ama partiden çıktıkları anda çakala döneceklerini de bilirler. Onuniçin içeride olup, içeriden konuşmak işlerine geliyor. Dinleyin, ama adam yerine de koymayın.
 • EmreEmre1 ay önce
  Bi de bu tur adamlara kalem verip yazdırıyorlarya..!
 • nusret hocanusret hoca1 ay önce
  Aslında tarafların kötü niyetli olmaları değil mesele? Gördüklerimiz/göreceklerimiz,bir kenara çekildikten sonra veya beraberlerken “Ey iman edenler! Size bir fasık bir haber getirirse, bilmeyerek bir topluluğa zarar verip yaptığınıza pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın.” (Hucurat 8) ayetinin gereğini yapmadıklarımızın faturasını bugün ödemeye mahkum oluşumuzun resmidir bu!
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız;Malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Erdem Erdem 1 ay önce
  Sayın yazar, Partinin tabanindan ne kadar uzakta oldugu ortada iken .halen aldigi oylar alternarifi olmadigi için muhafazakar kesimden gelen zoraki oylar. Çizgi böyle devam ederse sonraki seçimtam bir hezimet, enkaz. .Son 5yılda Halkin menfaati icin gostermelik bir kaç proje harici ne yapıldı? Taban gelinen noktadan rahatsiz Vatandaş alternatif arıyor.Halk değiştirmeden Akp bu degisimi kendi içinnde yapmalı.Oy aldığı kesimi, beklentilerini biliyor. Davutoğlu da partiyi değil geldiği noktayı eleştirdi, görmek istemeyenlerin gözlerine soktu. Ama hala farkına gorulmuyor,doğrusu görülmek istenmiyor.Bu durum belki birilerinin işlerine geliyor. Ama bir davası olanlar kendisini adayanlar gormeli. Halk her seyin farkinda. millet degisim istiyor. Değişim kaçınılmaz Değişim gerçekleşmezse, millet tercihini değiştir. Hatta gerçekten dava söz konusu ise Erdoğan kenara cekilmeli Davutogluna ve yenilikcilere destek olmalı
 • MisafirMisafir1 ay önce
  Bu insanlar biblo mu acaba erdogan kafasina gore istedigi yere koyuyor begenmeyince kaldiriyor
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Taş yerinde ağırdır, diye bir atasözümüz var bizim. Bir Taşkent’li olarak bunu en iyi Belen sn. Davutoğlu dur.
 • KenanKenan1 ay önce
  Kendisini zamaninda bir hicken danismansonra bakan sonra mvli bakan sonra kimseyi dinlemeden basbakan yapan reiste kabahat burokrattan hicbir galt olmayacagini Reis hala ögrenemedi burokratlar egosu yuksek insanlardir oturdugu yerden ahkam keser ama sahada hep başarisiz olurlar.
 • KöylüKöylü1 ay önce
  Adam rahatça çıkıp konuşamıyorsa senin gibi kendini yazar sananlar yüzünden. Adam ağzını açsa sırtlan gibi saldırıyorsunuz. O da şerrinizden korunmak için susmak zorunda kalıyor. Ayrıca Davutoğlu, gül, babacan ihanet falan etmedi. Kim bilir neler yaşandı da uzaklaştılar partiden. Belki de haksız yere gönderildiler. Neyin ne olduğunu bilmeden adamları milletin önüne atmak İslam'a, adalete, vicdana sığmaz.
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  ALLAH yolunu açık etsin kardeşim sende bu doymaz nefis lerine kılıf geçirenzebunlara iyi ders verdin
 • KorkaklarKorkaklar1 ay önce
  Korkaklar tarih yazamaz, erdoganaaçıkça meydan okuyamayan,kime meydan okuyabilir, kazına ,halısaha da maç etmişlerdir kaz dağında,ezikler,
 • İZMİRLİİZMİRLİ1 ay önce
  TAKKE DÜŞTÜ, KEL GÖRÜNDÜ NİHAYET..CHP ,MÜSTAKBEL BİR NEFER DAHA KAZANDI...
 • MirKelamVanMirKelamVan1 ay önce
  Abdullah efendi Ahmet efendi Aliefendi ve kendi davasına ihanet eden diğerleri hiçbirşey iken reis tarafından onore edilerek devletin en üst makamlarına kadar getirilirken iyiydi de şimdi neden böyle oldu. Demek ki bunların asıl amacı devlet millet dava değilmiş, mevki makammış. Kursunlar bakalım yanlarında kaç kişive ne kadar süre kalacak hodri meydan.
 • FetihFetih1 ay önce
  Sayın Davutoğlu ciddi bir devlet adamıdır.
 • Eski ak partiliEski ak partili1 ay önce
  Ülke yönetimi kader birliği ile olmaz ortak akıl ile olur, ülke tek adam ve biat edenler tarafından yönetiliyorsa bu günkü durumumuz süpriz değildir, işsizlik pahalılık hukuksuzluk kader değildir, kışlık yazlık saraylar uçaklar, mercedes filoları ejder meyveli smoothy, pataşura sarılı çerkez tavuklu partiler millete zulümdür, bunları dile getirmek eleştirmekte vefasızlık hele hele ihanet hiç değildir
 • ŞakirŞakir1 ay önce
  Bence birçok söz var çok anlamlı, ummadık taş baş yarar... Kontrolsüz güç, güç değildir...Alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste...a101 harca harca bitmez, hazıra dağ mi dayanır...gibi vb...Şimdi asıl cümle, iş ve siyaset alternatifsiz değildir... Yeniden Refah istiyorum, bolluk ve bereket,feraset ve basiret, dostluk ve kardeşlik en önemlisi hesap verilebilirlik istiyorum...
 • İ.H.G.1461İ.H.G.14611 ay önce
  FİTNE UYKUDADIR,UYANDIRANA LANET OLSUN.(HZ.MUHAMMED Aleyhisselatüvesselam)

Günün Özeti