Her 10 Kasım’da seni daha çok özlüyoruz!..

10 Kasım 2018 Cumartesi

“Türkçecilik yaptıkları halde ne millet onları anladı, ne onlar milleti… Çünkü bu adamlar milleti içten, gönülden aşkla sevmediler. Milli davalar diye ortaya atılan davalar, milletle zerre kadar alakası olmayan kendi ihtiraslarının davalarıydı.”

Vefatının 35. yılında kendisini rahmetle yâd ettiğimiz merhum dava adamı Osman Yüksel’in, bundan 71 yıl önce “SERDENGEÇTİ” dergisinin 1. sayısında yazdığı bu satırlar CHP’den bahsediyor.

*

“Uykumdan uyandıran ezan için camiyi basıp imamı mı keseyim? O ezanlar ki şehadetleri dinin temeli ama benim yurdumun üstünde ebedi inlemesin artık nolur ya! Resmen ağzıma ağzıma okunuyor her sabah!!” diyen ezan düşmanı Sera Kadıgil’i milletvekili yapıp meclise sokan CHP’nin…

“31 Mart 2019 Yerel Seçimleri” ufukta gözüktüğü için, “Ezan Türkçe okunsun” diyen Öztürk Yılmaz’ı disipline sevk etmesi, aradan geçen onca yıla rağmen CHP’de hiçbir şeyin değişmediğini açıkça ortaya koyuyor.

Hele,

“Ezan” ile ilgili skandal sözleriyle hâlâ tam olarak ne halt ettiğini idrak edemeyen Öztürk Yılmaz’ın ihraç edileceğini anladıktan sonra, dün mecliste düzenlediği basın toplantısında esip gürlemesi ve “Kılıçdaroğlu’nun kendisini rakip olarak gördüğünü” söylemesi…

Kılıçdaroğlu’na;

“İstifa etmiyorum ne yapıyorsan yap. Sıkıyorsa at beni buradan rezil ol kepaze ol.” şeklinde sert ifadeler kullanması, merhum Serdengeçti’nin, CHP’lilere atfen 71 yıl önce yaptığı;

“Milletle zerre kadar alakası olmayan kendi ihtiraslarının davaları” tespitinin ne kadar isabetli olduğunu gözler önüne seriyor.

Ayrıca Öztürk Yılmaz’ın;

CHP'nin göstermelik dini hassasiyetlerini ve asıl niyetini de satır arasında ağzından kaçırarak “Türkçe ezan” tartışmasıyla ilgili CHP'lilerin kendisine; "aman şimdi zamanı değil" diye baskı yaptıklarını da itiraf etmesi,

Aradan yaklaşık bir asır geçmesine rağmen CHP’nin “aynı hamam aynı tas” olduğunu gösteriyor.

*

CHP’deki “ezan düşmanları” için “Beter olsunlar!” dedikten sonra,

CHP konusunu burada kesiyorum ve günümüzün imanlı gençleri, merhum Osman Yüksel Serdengeçti’yi daha iyi tanısınlar diye dilim döndüğünce üstat hakkında bir şeyler yazmak istiyorum…

*

Malumunuz 10 Kasım 1938, Mustafa Kemal’in ölüm günü…

Esprili ve nüktedan kimliğiyle bilinen Osman Yüksel, Agâh Oktay Güneri’nin ifadesiyle; en büyük esprisini Kemalistlere yapmış, 10 Kasım’da ebedi âleme göç etmiştir.

İşin ilginç yanı ise;

1938’de ölen Atatürk’ten tam 45 yıl sonra, yani 1983’te vefat eden Serdengeçti, yerleri değişik olsa da, tarihteki rakamları tutturmayı başarmıştır.

*

Osman Yüksel Serdengeçti 35 yıl önce bugün, aramızdan ayrıldı.

15 yıl boyunca bir tespihin taneleri kadar, yani 33 sayı çıkardığı Serdengeçti dergisinin kapağına; “Hakk’a Tapar – Halkı Tutar” yazarak, tarafını belli eden Osman Yüksel; yazılarıyla, yaşantısı örtüşen…

Çoğu zaman yarı tok yarı aç gezen…

Kazandığı kısıtlı parayı da burs vererek öğrencilerin eğitimine katkı sunan biriydi.

*

Tek parti diktası altında maneviyatını yitirmiş, “asri” ve “batı özentisi” diye tarif ettiği gençlikten hiç hazzetmeyen Serdengeçti;

“Ağızları rakı, ayakları ter, donları pislik kokan gençler; böyle gençler yok bizim âlemimizde” diyerek onları “korkunç bir yıkımın” habercisi olarak görürdü.

Bundan dolayı da, yeni bir neslin, imanlı bir gençliğin özlemini duyardı.

Bu özlemini de;

“Bir âlem özlüyorum ki; orada gençler, orada delikanlılar, deli denizler gibi dalgalanıp coşanlar, mukaddes bir davanın peşinden koşanlar olsunlar. Alemlerin rabbine inansınlar!..” sözleriyle dile getirirdi.

Bundan dolayıdır ki, Serdengeçti dergisinin ilk sayısında; “Genç Arkadaşlar” başlıklı yazısında yaptığı çağrı ile gençleri;

“Her türlü kötülükle amansız mücadele için birer Serdengeçti olmaya...

Memleketi, bitmiş tükenmiş, müstahase haline gelmiş ittihat ve terakki atıklarından temizlemek için gençleri bu yolda pervasızca yürümeye” davet etmişti.

*

Kendisini “Hak yolu”nun bağrı yanık bir yolcusu” diye isimlendiren Serdengeçti, istikametini ise;

"Bizim yolculuğumuz ebedî bir yolculuk... Bizler ebedî yolcularız!.. Önü sonu olmayanın, bitmeyenin, tükenmeyenin, göçmeyenin, çökmeyenin yolundayız... Hak yolunda bağrıyanık yolcularız... Biz bu yolda cefayı sefa, mihneti nimet bilen insanlarız... Bu yol, çetin bir yoldur... Bu yol sürülerin aktığı, vasıtaların rüzgâr gibi gelip geçtiği asfalt yollardan değildir. Bu yol kıldan ince, kılıçtan keskindir. Öyle her kişinin kârı değildir bu yolda yürümek... Er kişinin kârıdır. Bizler er kişileriz..."  sözleriyle çizmişti.

*

Yolu ne kadar çetin olursa olsun, o hayal kurmaktan asla geri durmazdı!..

“Belki istediğimiz, özlediğimiz bu âlem bize yıldızlar kadar uzaktır. Fakat uzaktır diye bizi yıldızlara bakmaktan, onlardan nûr, ilham almaktan kim men edebilir?” sözleriyle, o çok özlediği âleme kavuşmanın hayaliyle yanıp tutuşurdu.

 

*

Öğrenci iken yazdığı “Bir Fakültenin iç yüzü” başlıklı yazısında;

Dil Tarih Coğrafya Fakültesi’nin kantininde, kızlı-erkekli öğrenciler arasında geçen +18’lik muhabbetleri ve o gençlerin okudukları muzır neşriyatları sansürsüz yayımlayarak, laikçi eğitimin üniversitelerdeki tahribatına dikkat çekmek istemişti.

İşin trajikomik yanı ise; bu iktibas yüzünden Serdengeçti, “muzır neşriyat yayımlamak”la suçlanmıştı.

*

Felsefe Bölümü’nde 2. sınıf öğrencisi iken, Mayıs 1944'te meydana gelen olaylara karıştığı için cezaevine girdi ve öğrenimi yarım kaldı. Serbest bırakılınca fakülteye başvurarak öğrenimine devam etmek istediyse de kendisine izin verilmedi. Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel'e hitaben, "Yüksek makamın alçak vekiline" sözleriyle başlayan bir dilekçe yazdı. Bu yüzden yeniden hapishaneye gönderildi. Sonrasında ise yazdığı yazılar nedeniyle sık sık tutuklanıp serbest bırakıldı.

*

Osman Yüksel Serdengeçti, bütün maddi imkânsızlıklara rağmen 33 sayı çıkardığı ve satış rekorları kırdığı Serdengeçti dergisine hiç ilan almadı.

İlan alan gazete ve dergi sahiplerini ise; “İlana ilanı aşk edenler” diyerek, tenkit ederdi.

*

"Batılılaşmayı protesto" için meclise kravatsız geldiğinden; "Kravatsız milletvekili" olarak ün kazanan Serdengeçti’nin en belirgin özelliği ise, iflah olmaz bir CHP muhalifi olmasıydı. 

1965 seçimlerinde Antalya Milletvekili olarak girdiği parlamentoda, çok yakından tanıdığı bir milletvekilini kürsüde namus ve şerefi üzerine yemin ederken görünce oturduğu yerden bağırarak;

“Sen onları seçim meydanlarında harcadın da geldin buraya!.. Olmayan şeyin üzerine yemin edilir mi? Sende namus ve şeref mi kaldı ki üzerine and içiyorsun?” demiş ve daha ilk günden Meclisi karıştırmıştı.

*

Meclis’te karşılaştığı bir milletvekiline nereli olduğunu sormuş, “Uşaklıyım” cevabını alınca da, Osman Yüksel Serdengeçti ona şu ikazı yapmaktan kendini alamamış:

“Haa, iyi iyi... Uşaklı ol da, sakın uşak olma!” demişti.

*

Serdengeçti milletvekili iken bir gün Meclis'te kürsüye çıkmış, muhalefet sıralarına dönerek;

“Bu Meclis'in yarısı şerefsizdir” demişti.

Tepkiler artıp, sözünü geri alması istenince de, yeniden kürsüye gelerek;

“Bu Meclis'in yarısı şerefsiz değildir” diyerek, dilediği özür ile siyaset tarihine geçmişti.

*

Üstat Serdengeçti;

İstanbul’un Fethinin 500 yıldönümü münasebetiyle yazdığı “Ayasofya”nın müze yapılması ile ilgili yazısından dolayı Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Duruşmada yaptığı savunmada;

“Savcılık bu davayı yanlış yere getirmiş. Dosyayı Yunanistan’a gönderseydi daha iyi etmiş olurdu” diyerek, Ayasofya’nın müze olarak kalmasının Yunanlıları mutlu edeceğini ima etmiş, tarihe geçen bu ifadeyle hakkında açılan davanın beraatla noktalanmasını sağlamıştı.

*

“Şu gök kubbe altında bir gün yerle bir olmayacak hangi yuva, yıkılmayacak hangi saadet var” diyen Serdengeçti, “İki İsmet’ten çok çektim, biri hürriyetimden etti, öteki zürriyetimden!” demişti.

Birinci İsmet; onun yüzünden bir türlü “hapis”lerden kurtulamadığı CHP’lilerin “Millî Şef’i İsmet İnönü”ydü.

İkinci İsmet ise; bir çocuğu olan fakat çok yaşamadan ölüp gitmesinin ardından bir daha hiç çocuk dünyaya getirmeyen eşi İsmet Hanımdı.

*

Serdengeçti ömrünün son günlerinde yakalandığı Parkinson hastalığını bile alaya almış:

“Başbuğ Türkeş ‘Titre ve kendine dön’ dedi, biz de başladık titremeye” demişti.

Ayrıca;

“Parkinson öyle hoş bir isim ki, araba markasına benziyor. İnsanın keşke benim de bir parkinsonum olsun diyesi geliyor. Mao’da bu hastalık varmış yahu. Eh yine de büyük adam hastalığı. Ne de olsa serde fukaralık var, bu da proleter hastalığıymış, bize de böylesi yakışır. Siroz olup da burjuva hastalığına tutulacak değildik ya” diyerek, hastalığıyla dalga geçmeyi bilmişti.

*

Gördüğünüz gibi;

CHP’nin hem Ankara İl Başkanı, hem de Belediye Başkanı olan Nevzat Tandoğan’ın; "Ulan öküz Anadolulu!” diyerek, hakir gördüğü…

1917'de Akseki'de doğan ve ünlü âlim Ahmet Hamdi Akseki ile aynı aileye mensup olan ve Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri’nin; “Bir oğlum olsa adını Osman koyardım” dediği Osman Yüksel Serdengeçti’nin 66 yıllık kısa ve bir o kadar dolu dolu geçen hayatından birkaç satır aktarmaya kalktık, yazı uzadı gitti.

*

CHP zulmünden dolayı yalnızca tek sayı çıkarabildiği mizah gazetesine bile "Bağrıyanık" ismini layık gören bu yüce dava adamını her yıl andığımız için Akit mensupları olarak bizler, “Azgın Kemalistler”in tazyikli hakaretlerine maruz kalıyoruz ve alternatif bir anma tertip etmekle suçlanıyoruz.

Bugün hayli uzun bu yazıyı yazarak, esasında Serdengeçti’nin milli ve mukaddesatçı gençler için ne denli önemli bir şahsiyet olduğuna dikkat çekmek istedim.

Biz kesinlikle Osman Yüksel Serdengeçti’yi, Mustafa Kemal’e alternatif olarak anmıyoruz.

Osman Yüksel Serdengeçti değil 10 Kasım’da, hangi gün vefat etmiş olursa olsun biz yine onu hayırla yad etmeye devam edecektik.

10 Kasım’da vefat etmesi, anma gayretlerimizi biraz daha dikkat çekici hale getiriyor, hepsi o!..

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AbdülkadirAbdülkadir4 ay önce
  Ben de Atatürkün değerini çok geç anlayanlardan birisiyim. Atatürk islama mesafeli olmuş olabilir...
 • Demet UğurDemet Uğur4 ay önce
  İki İsmet’ten çok çektim, biri hürriyetimden etti, öteki zürriyetimden! Diyen biri...
 • vatansevervatansever4 ay önce
  Okudum yazilanlari düsündüm.......kimse darilmasin benim bir cok izinden gidebilecegim atam atalarim var....tek bir kisi üzerine dünyagecmisikurululamaz...daha önceki vatan evlatlari bir kenara koyulamaz......eeee dogdugumuz günden beri gözümüzün icine icine sokarlarsa tabiki bir tane atamiz var saniriz...isin en aci tarafi öbür degerli atalarimizin adinin bile anilmamasi ne bir büst ne bir heykel...iste adil olmayan budur dostlarinsan ister istemez düsünceye giriyor....neden......nicin....... insallah islamla yogrulmus türk halki bir günbütün atalarimiza hakettigi degeri verecektir....... bütün kardeslerime selamlar saygilar...
 • Türk EvladıTürk Evladı4 ay önce
  Ben barlarda önceki ismiyle meyhanelerde milletin parasıyla kafayı çekip çekip türküler dinleseydim o ... ancak öyle atam diyebilirdim.Gayet açık.
 • Herkes Atasını iyi bilsin Herkes Atasını iyi bilsin 4 ay önce
  Ama isimler ve soyisimler ne kadar gerçek şahsiyetlerin sıfatlarını yansıtır düşünmek gerekir.Bizim Atamızın kim olacağını soysuz bir güruh değil ancak tarih belirler.Masallar çocuklukta kaldı artık gözünüzü açın ve gerçekleri görün kardeşler.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer4 ay önce
  Kalemine..sağlık..
 • Hacı VeliHacı Veli4 ay önce
  Serdengeçti bir çılgındır. Onun gibi olmak herkese nasip olmaz. Bu milletin neden ağladığını onun gibi kimse yazamadı. Bu milletin neler çektiğini de...
 • ademadem4 ay önce
  10 kasımda ulu önder büyük Atatürk ölmüş ...
 • hercaihercai4 ay önce
  Mecburmuyuz ula (Ula ya da ulan, oglan demek, kufur falan degil bu arada) Kamal Gaziyi sevmeye? Haa, Turklerin tek atasi vardir, o da OGUZ HAN' DIR!
 • Osman DemirOsman Demir4 ay önce
  Zekeriya bey merhaba, üstat çok daha iyi bir yazı ile anılmalı idi...Saygılarımla,
 • birisibirisi4 ay önce
  haberlerde rastladım bir hanımefendi kendini tutamadı gözyaşlarına boğuldu. bence kamerayı gören ağlıyor. evde yalnızken Atatürk'ün ölümüne ağlıyor muağlıyorsaorada bir sorun vardır. anlamadım iktidara mı kızıp bak ne günlere kaldık diye ağlıyorlar. yoksa kaç sene geçti. ölüm acısı bu kadar sürer mi. anın izinden gidin dua okuyun ama ağlamak ne.
 • Sevilay KıranSevilay Kıran4 ay önce
  ....
 • Merhaba Merhaba 4 ay önce
  Eski ahit diye Tevrat a denir. Yeni Ahit diye İncil e denir. ...
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Eyvallah, kalemine sağlık
 • hakanhakan4 ay önce
  Birgün olur elbette doğar şems-i hakikatHiç böyle müebbed mi kalır zulmet-i âlem?o günleri bekliyoruz, az kaldı.
 • hakanhakan4 ay önce
  Birgün olur elbette doğar şems-i hakikatHiç böyle müebbed mi kalır zulmet-i âlem?
 • Ahmet ÖzAhmet Öz4 ay önce
  Osman Yüksel Serdengeçti,hakikaten serden geçti idi.Önce Yunus Emre misali saf ve sade yaşayışına ve kazancını öğrencilerle paylaşma tarzına bir bakıp da onun ne demek istediğini bir idrak edebilseydik eğer,17 yıllık Ak Parti iktidarı,ülkemizi gelişmiş ülkeler arasına sokmuş olurdu.Kendi alın teriyle kazandığını paylaşan insan,ülkesi için neler yapmazdı?Zekeriya Kardeşim;Kimseler onun gibi olamazdı.Osman Yüksel Serdengeçti'yi bizim siyasi elit tabakadaki bol unvanlı kişilerle bir mukayese de yapabilmiş olsaydın,ne kadar güzel olurdu?Ezan,Kur'an,bayrak,vatan kulağa hoş gelen değerlerimiz bizim.Biz kendimizi değerli kılacak vasıflarımız olmalı ki,ezan'la,Kur'an'la,bayrak'la,vatan'la anıldığında manevi bir atmosfer oluşsun.Bu değerleri biz,bilerek ve isteyerek siyasete malzeme yaptık.Kendi ahlakımızı,yaşayışımızı değerli yapamadık.Kendi değersiz,tutarsız,aşağılık hallerimizi,bu değerlerle yücelteceğimizi sandık.Osman Yüksel Serdengeçti'yi anlayabilmek için onun gibi hayatı sade ve riyasız yaşamak gerek.
 • MustafaMustafa4 ay önce
  Berekallah eline Zihni’ne yüreğine sağlık
 • DELIBEYDELIBEY4 ay önce
  NE BÜYÜKSÜN BEE ATAM ... SENİ SEVİYORUZMAVİ GÖZLÜ DEV ADAM IŞIKLAR İÇİNDE UYU ATAM
 • SelimSelim4 ay önce
  Mekanı cennet olsun
 • TolgaTolga4 ay önce
  Sari sacli mavi gozlu devin isminden resminden bustunden bile korkuyorsunuz
 • ayhan dayhan d4 ay önce
  Kravatı beline bağlama hadisesini unutmuşsunuz herhalde..Nüktedan biriymiş rahmetli.Allah gani gani rahmet eylesin.
 • mutmainemutmaine4 ay önce
  Şu AzizNesinin 1989 cumhuriyet gaz. yayinlanan,neden sevmezler .....i okusalar anlayacaklar...
 • Gok GozluGok Gozlu4 ay önce
  Evet..Bugun Cumhuriyet'in kurucusu ... Ulu Onder Gazi Mustafa Kemal Ataturk'un 80inci olum yildonumu ..Saygiyla aniyoruz ..Seni cok ozledik .. Sari sacli.. Mavi gozlu .. Dev adam ..
 • Mim CihanMim Cihan4 ay önce
  Kıymetli HEMSEHRİM Zekeriya beykardesim.UNUTMA SİRA SENİN DİGER HEMSEHRİLERİNEDE SANADA GELECEK.ŞEMSEDDİN SAMİLARE,MEHMET AKİFLERE,SON BUDİN VALİSİ VE KAHRAMANİ ABDURRAHMAN PASA YA DA SOMEYE başladıklarında ne DİYECEKSİN MERAK EDİYORUM.HEDEFLERİ BELLİ,,,,PAROLA BELLİ,,,BU TOORAKLAR GOK GOZLULERDEN KURTULMADİKCA HUZUR YOK DİYENİN İZİNDEN GİDENLERLE OLMANİ ANLAMİYORUM.ANKAYAMA HALİYLE BEN BASİT BİR KUYUMCU TERCUMANİ SİZ İSE SAYİN SAY KOSKOCA GAZETECİ .KİM BİLİR KİMLERDEN HANGİ HAZRETLERDEN EL ALDİNİZ DUA ALDİN .İLMİ ALDİN,FEYZ ALDİN,FERASET SAHİBİ OLDUN.HALİYLE SEN BİLİRSİN ,SEN GORURSUN İLERİYİ.BEN,BUZ DEGİL.KİYMETLİ HEMSEHRİM
 • VeliVeli4 ay önce
  Allah razi olsun ...
 • VeliVeli4 ay önce
  Teşekkürler
 • VeliVeli4 ay önce
  Teşekkürler
 • VeliVeli4 ay önce
  Teşekkürler
 • ARİF KARAHAN ARİF KARAHAN 4 ay önce
  Hak aşkı ile Hak davanın abide ismi Serdengeçti nurlar içinde yatasın inşallah. Allah cümlemize böyle dosdoğru - net bir hayat yaşamayı nasip etsin inşallah. Zekeriya kardeş Allah razı olsun bize güzel bir insanımızı hatırlattın. Selamlar
 • Ahmet tunç Ahmet tunç 4 ay önce
  Yiğit adam. Mekanın cennet olsun. Rabbim rahmetiyle muamele etsin. Bu zaman diliminde Serdengeçti gibilere o kadar çok ihtiyacımız var ki.
 • OzlemOzlem4 ay önce
  ... Din Istediklerinizi elde etmeniz icin kullanacağınız bir arac degildir. Laiklik bunun icin onemlidir. Dinlere saygisizlik edilmesine izin vermez...
 • sunni muslumansunni musluman4 ay önce
   ..yasasin Cehennem .. !!
 • kralkral4 ay önce
  allah razı olsun...
 • Saygi ..Saygi ..4 ay önce
  ATA'ya Saygi gosteren Milyonlarca insani yok saymayin ..!
 • bülentbülent4 ay önce
  feötücüler pkklılar akiti basmış yorumlarda ...
 • engineerengineer4 ay önce
  hasan ...  Allah ıslah etsin mi diyelim?..
 • Horoz NuriHoroz Nuri4 ay önce
  ... Ne bicim muslumanlik bu ?
 • Matematik !!!...Matematik !!!...4 ay önce
  bugun .. Yuzbinler..milyonlar .. Ataturk'u anmaya kostu .. Burada karsi yorum yapanlari saydim ..toplam 11 adet ..yani %0.0001 ..simdi bana kalkip ta aritmetik de gunahtir .. demeyin..olur mu ? vesselam ..Huseyin Baradan , Y. elektrik MuhendisiITU,1998
 • 145314534 ay önce
  Fatih yorumcu,düşündüm hem kahraman hem de kanunla korunduğu için olmasın ! Kahraman kanun ile korunuyorsa mesele vardır,acaba neden sen düşün bakalım ?
 • eleştirieleştiri4 ay önce
  Buradan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e hakaret etmeye çalışan ... Bunlarla mı biz ilelebet payidar kalacağız?
 • hasan oğuzturkhasan oğuzturk4 ay önce
  ... sonuna kadar MUSTAFA KEMAL ATATÜRK . Ha bu arada değiştirmeye gücünüz yetiyorsa ...
 • AbdullahAbdullah4 ay önce
  Allah ikisine de rahmet eylesin, iyi adamlardılar vesselam.
 • AsaAsa4 ay önce
  Bir de Mustafa Kemal’e alternatif mi olacaktı? Siz anlayamazsınız ama biz ikisini de seviyoruz.
 • Kemal Yıldırım Kemal Yıldırım 4 ay önce
  Elinize ağzınıza sağlık çok güzel bir yazı
 • Yıldız D.Yıldız D.4 ay önce
  Sayın editör Herkes öküz altında buzağı arıyor.5816 ya ucube dememizi bile yanlis anlayabilirler.Bizler Kemalist kardeşlerimizin,böylesine büyük bir lideri kanunla korumaya itiraz etmemelerineçok üzülüyoruz.Onu kanunla degil,sevgi ile muhabbetle vesamimiyetle koruyalım.
 • Ahmet Tahir AkbabaAhmet Tahir Akbaba4 ay önce
  İçimi dışıma vuran çok güzel bulduğum bir yazı Allah Razı olsun.
 • ayhanayhan4 ay önce
  ha unutulmaya gelince, ismi güzel fetihten gelen (adını futbolcu fatih mi, Sultan Fatih mi, yoksa kurandaki sureden mi vermişler bilemedim)efendi...bak akit gazetemizmerhum Yüksel serdengeçtiyi unutmuyor bizler Hasan Karakayayı da unutmadık Metin Yüksel adlı şehidimizi de unutmadık daha sayayım mı? Elbette ben de unutulurum çok insanımızda unutulacak ama İslam için gayret etmiş gerektiğinde şehid düşmüş insanları ve büyüklerimizi unutmayan nesil hep var olacaktır.
 • Yıldız. D.Yıldız. D.4 ay önce
  5816 gibi ucube bir kanun varkenhemen herkes ben degerçek Atatürkçüyüm diyerek hava basar . Bu kanun kalktığında ülkemizdeki gerçek Atatürkçüler belli olur. Yorumlara bakıyorumda herkes siloganyarışına girmiş.Bence bu kanun koskoca bir lideri küçük düşürüyor.Hayret Kemalistler bu kanuna nasıl isyan etmezler bir türlü anlayabilmiş degilim.Bu kanun orada varken milleti zorla Kemalist munafigi yapıyorsunuz.
 • FUAT ÜNSALFUAT ÜNSAL4 ay önce
  Allah rahmet eylesin ..Mekanı cennet olsun..Dava adamı Osman Yüksel Serdengeçti
 • muammermuammer4 ay önce
  Osman Yüksel Serdengeçti gibi adamlar bize yeter, varsın bu dünyada da ahirette de Mustafa Kemal'i , İnönü'sü vs. varsın onların olsun.
 • ayhanayhan4 ay önce
  ne demiştim zerzavat takımı... bakın nasılda üşüştüler. hadi akit gazetesi helal size.. neyse yılmaz özdil ve muarızlarını okumalarından iyidir. iyi ki varsın akit.ey zerzevatı kerim... sizleri tebrik ederim. bakın kendi siteleriniz de ötmeyip akitin bahçesinde bülbüller gibi şakıyorsunuz.
 • KustahKustah4 ay önce
  Okur şuan olduğu gibimi adını bilmediğimiz meyve ,askeri ücretle geçinen halk.
 • Mert kaya Mert kaya 4 ay önce
  Çok söz varda boşverin koruma kanunu var yeni bir renk katayım ilk rakılı yıllarda ülkenin eroin morfin fabrikası kurup tüm dünyaya ihraç ettiğini biliyormuydunuz deneklerde beşiktaş gençleri olmuş japonya yakuzasiyla italyan mafyasıyla ortak hatta new york belediye başkanı buyuzden türk gemilerine ambargo bile koymuş
 • FatihFatih4 ay önce
  SİZLER BİRGÜN DOĞAL OLARAK EDEBİYETE GÖÇECEKSİNİZ ADINIZ ŞANINIZ 2 GÜN SONRA UNUTULACAK AMA GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK TÜM DÜNYADA ,DÜNYA VAR OLDUKÇA HATIRLANACAK VE ANILACAK 80 YIL OLDUĞU GİBİ NEDEN ACABA BİR DÜŞÜNÜNBAKALIM?
 • Dalman Dalman 4 ay önce
  Bencede Türkçe ezan olmalı bunda sakınca yok ...
 • Sina SALIKSina SALIK4 ay önce
  nato'dan çıkarsak bir çok şey yoluna girecektir.
 • emekliemekli4 ay önce
  her şey ALLAH tansa rahat bırakın ATA yı
 • okurokur4 ay önce
  kamal atatürkü sevdiğini zannedip buraya yorum yazan zavallılar.az önce trt belgesel de manevi kızı şunları anlatıyordu.bir gün PİRZOLA yı elimle yiyordum,atatürk bana bunun böyle yenmeyeciğini çatal ve bıçak kullanmam gerektiğini söyledi.akşamları eğlenme,yeme,içme toplantılarında nasıl davranmam gerektiğini bana öğretti.askerimizin açlıktan hayvan pisliklerindeki buğdayı ayırdığı günlerde bunların yaşantılarına bakın.savarona yat eğlencelerini o yata verilen paraları ,fakirlik yıllarında ülkesini seven bir liderin böyle bir yaşantısı,bu atatürk sevenlerinin hiçmi dikkatini çekmez.ülken gelişmiş,çağ atlamış,gelir seviyen uçmuştur o zaman bir nebze haklılık verebilirsin.bir yanda fakirlikten kırılan bir halk diğer tarafta ülkesini çok sevdiğini söyledikleri eğlence düşkünü bir lider!!!birazcık araştırın ne olur...
 • oguzoguz4 ay önce
  Atatürk sevgisi bambaşka bir sevgidir sırf bu sevgiye nail olduğum için bu ülkenin vatandaşı olmakla gurur duyuyorum.Yaşasın cumhuriyet ilelebet Atatürk
 • ayhanayhan4 ay önce
  malum çevrenin zerzavat takımı akit yazarlarını okuyarak birlikte   .lıyorlar... ben omalum zerzevatın ne gazetesin,e ne kanalizasyonlarına yorum atmayı bırak, bakmam bile o kanalizasyon takımının yerleşkesine...eh malum ...maları için nefes almaları gerektiğinden buralara gelip bir nefes alıyor ve doğal olarak neşeyle ... sallıyorlar.
 • hasanhasan4 ay önce
  ....
 • Y. Elektrik MuhendisiM.Sc. Y. Elektrik MuhendisiM.Sc. 4 ay önce
  Cumhuriyetimizin kurucusu .. Ulu Onder Ataturk'uebediye intikal edisinin 80 nci yilinda saygi ve minnetle aniyoruz .. Izindeyiz ..
 • ÖzgünÖzgün4 ay önce
  Bir gün herkes ATATÜRKÇÜ olacak ...
 • engineerengineer4 ay önce
  1-chp nin gerçek zihniyetinin ne olduğunu anlamak isteyen ,chp nin vitrini olan halk tv ye baksın, halk arenasındaki insan profiline baksın,gerçekte zihniyetin ne olduğu sırıtıyor zaten, bir de e.aysever gibi azılı din ve iman düşmanına bakın, halk tv de program yapıyor, bu tipler ne zihniyette olduklarını ortaya koyuyor, kılıçdaroğlunun ezan okunurken susması, ya da yalandan çarşaflı kadına rozet takarak insanları kandıracaklarını sanıyorlar zihniyeti bozuklar,2-Batılışamya ve kokuşmaya gelince, içtimai hayat, cumhuriyet tarihinin en batılılaşmış ve en çaok batmış(tefessüh etmiş) durumunda, ab fasılları ve uyum yasalarıyla buna katkı koymuş olanlardan Allah cc bunun hesabını mutlaka soracasktır.
 • GürcanGürcan4 ay önce
  Allah Serdengeçti ye gani gani rahmet etsin
 • İsmail Çırakoğlu İsmail Çırakoğlu 4 ay önce
  Allah razı olsun cok guzel bir yazi
 • Yaşasın AtatürkYaşasın Atatürk4 ay önce
  "Aziz Atatürk İstiklal Harbimizin Başkomutanı ve Cumhuriyetin kurucusu olan şahsınızı vefatınızın 80'inci yıl dönümünde rahmetle anıyoruz." Recep Tayyip Erdoğan
 • receprecep4 ay önce
  gerici seriatcı ... ATATÜRK u anmasinı bilmezler
 • elli yaşlıelli yaşlı4 ay önce
  Maalesef Rahmetli Serdengeçti nin aktif yılları benim çocukluk dönemlerime denk gelmiş. Bence sadece anıları bile bir dizi program yapmaya yeter. Rabbim mekanını cennet eylesin.
 • Mustafa Kemal in askerleriyizMustafa Kemal in askerleriyiz4 ay önce
  Biz milyonlarca Mustafa Kemaliz, Atatürk düşmanlarının bunu çok iyi bildiğinin, dizlerinin titrediğininfarkındayız.
 • AkifAkif4 ay önce
  Zekariya kardeşim çok duygulandırdın.cok seviyorum rahmetli serdengeçti ağabeyi....

Günün Özeti