Bir “bira” deyip geçmeyin!..

20 Aralık 2018 Perşembe

“En ufak bir kinaye yapmadan, samimiyetle söylüyor”muş;

“Tayyip Erdoğan bir tane bira içse”ymiş, “bugün çok daha iyi bir Türkiye olur”muş.

Bu sözleri söyleyen yılmaz özdil adlı müptezel, köşesinde onlarca kez;

“Bu topraklardaki ilk “bira” fabrikası Abdülhamid döneminde kuruldu. Gel de vefa borcu hissetme birader” diye yazdığı halde, geçtiğimiz yıl yine “Halk Arenası” adlı programda;

Müjdat Gezen adlı baş “yol gösteren”(pe..venk) ile birlikte, Cennetmekân Sultan 2. Abdülhamid Han’ın 5'inci kuşaktan torunu ve evli barklı bir kadın olan Nilhan Osmanoğlu’yla alakalı; edep ve hayâdan yoksun, bel altı bir muhabbete girmekte hiçbir sakınca görmemişti.
Hani bira içtiğinde güzelleşiyordun?!

Söz konusu alçaklığı yaparken, çirkinleştiğini hiç mi fark etmedin?

***

özdil’in yazısından derlediğim bir örnekle devam edelim…

5 Mart 2014’e, bakın ne yazmış, özdil efendi:

“Sene 1946...

Seçim bitmiş; Şükrü Saraçoğlu kendisini milletvekili seçen İzmir halkına teşekkür etmek için, doğum yeri olan Ödemiş’e gidiyor. Yanında oğlu var. Masa donatılıyor. Haliyle, rakı, bira servisi yapılıyor. Başbakan bira içiyor. Oğlu gazoz içiyor. Ödemiş belediye başkanı soruyor, evladım, yaşın 18’den büyük, niye hâlâ gazoz içiyorsun? Başbakanın oğlu cevap veriyor, babamın bira içtiği masada, bana gazoz içmek düşer diyor. Bunu duyan başbakan, hemen garsona sesleniyor; delikanlı, benim birayı kaldır, bir duble rakı getir diyor... Ki, babanın rakı içtiği yerde, evladı da rakının bi alt kademesi bira’yı içebilsin diye!”

özdil yazısını;

“Hoşgörüye bak... Zarafete bak kardeşim.” diye tamamlıyor, fakat!..

Sırf oğlu kendisiyle birlikte aynı masada “bira” içebilsin diye, kendi birasını kaldırtıp, yerine “rakı” söyleyen Şükrü Saraçoğlu’nun;

“Din zehirdir. Türkiye’den dini tamamen atabilmek için bize 30 sene lazım” dediğinden hiç bahsetmiyor.

*

Hani başbakan veya cumhurbaşkanı bira içtiğinde, Türkiye’de her şey çok güzel oluyordu?!..

Görüyorsunuz değil mi?

Maazallah!..

Bu “alkolik zihniyet” otuz yıl daha iktidarda kalsaymış, ortada ne “din” kalacakmış, ne de “İslam!..”

*

Örnek çok fakat mesele anlaşıldığı için sözü daha fazla uzatmaya gerek yok, diye düşünüyorum.

Öte yandan;

Bir “bira”dan ziyade, bir “oy”un Türkiye’yi daha da güzelleştireceği ya da felakete sürükleyeceği bir süreçten geçtiğimizi de hatırlatmak istiyorum.

Bu duygularla;

Müteyakkız olalım, müteyakkız kalalım…

“Hesap soracağız” derken, “hesap veren” taraf biz olmayalım!..

 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • HüseyinHüseyin5 ay önce
  Sayın, Zekeriya Say, 57 yaşında bir İzmirli olarak muhteşem tespitler yapmışsınız teşekkür eder yazınızın altına imza atarım.
 • MOHAÇMOHAÇ5 ay önce
  zekeriya say;Atatürk' ün annesi Zübeyde Hanım' ın ..ranede çalıştığını söyleyen ve o mübarek anneye ağıza alınmayacak iftiralar atan yaratıklarla ilgili de bir yazı yazar mısınız?Cevap: Yazmazsınız.Çünkü yazamazsınız.
 • TolgaTolga5 ay önce
  Sayin yazar bu topraklarda ilk genelev ilk bira ilk sarap ve ilk raki fabrikasi 2.abdulhamit zamanjnda kurulmustur.tarihci yazariniz varya y.bahadiroglu bir tv de soylemisti ilk icki fab.2.abdulhamit acti diye...
 • soran adamsoran adam5 ay önce
  engineer: Ebu Hanife ve Ebu Yusuf'un bu içtihadı daha bir çok sitede var. işi etimolojiyle sulandıracağına söyle bi hele, bu içtihat doğru mu değil mi, Ebu Hanife ve Ebu Yusuf zamanında böyle bir içtihatta bulunmuş mu bulunmamış mı,üzüm ve hurma şarabı (hamr) dışıjndakiler kıyas yoluyla konulan yasaklar mı yoksa kuran da var olan yasaklar mı?
 • melih53melih535 ay önce
  küfüre devamm**??yazık şu yazı metnine bak..sayın dilipak hocamın yazılarını bi takip et.en öfkeli anlarda bile bir tane küfür hakaret göremezsin..genç arkadaşım bence İslamın aydın yüzü olun .İslam zerafettir aslında..küfür anca muavviye kafasında olanların yoludur...yazdığın yazıdaki olay bir masada geçen olay bize ne..etrafına bak sanki çok temiz..insanlar şu an ısınamıyor**yarı aç ay sonunu denk getirmeye uğraşıyor..hiç sordunmu bir akrabana komşuna ne alemdesin.. bir ihtiyaç varmı ..soran kaç kişi var veya etrafında..İslamın içinde küfür yoktur..küfür edin diye bir mesajda yoktur...
 • engineerengineer5 ay önce
  etimoloji : şarap,şurup,meşrubar,maşrapa,şerbet kelimelerinin tamamı arapça şerebe kökünden geliyor, şarap içki demek, ingilizce drink gibi ve içkiler alkollü ya da alkolsüz olur (alcoholicdrink , non alcoholic drink) alkollü ise haramdır, israf ise haramdır, aklı gideriyorsa haramdır, her türlü haramdır, başörtüsü teferruattır diyen fetöcü karaman hoca! nın vereceği bilgiler sağlıklı olamaz, rüşvet ve komisyon hırsızlık değildir diyenin hükümleri sağlıklı olabilir mi?
 • DurmusDurmus5 ay önce
  Bira deyip geçmeyin böbreği çalıştırır kumu doker taşı düşürür
 • eminemin5 ay önce
  Bir otuz yıl yeter sözü asıl biziz birbirini tamamlayan sözler
 • ali evvelali evvel5 ay önce
  arkadaşlar olayı bilmiyorsunuz galiba.. küfreden yazar değil .. bosuna günahını alıyorsunuz zekeriya beyin
 • yyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyyy5 ay önce
  yılmaz özdil ... üstadım buradan bu kemalist....
 • soran adamsoran adam5 ay önce
  hayrettin karaman.net den alınmşıtır:Ebu Hanife hamr (üzüm ve hurmadan yapılan şarap) ile diğer sarhoşluk veren içkileri birbirinden iki cihetle ayırıyor: 1. Necis olması. 2. İçilmesinin haram olması. Şarabın necis olduğu ayetle sabit. Ama bu necis olma hükmünün, sarhoşluk verme özelliğine bağlı olduğu hakkında ayet yok. Şu halde bir nesneyi içmek haram olabilir de o nesne necis olmayabilir. Şarap necistir, ama diğer sarhoşluk veren nesneler necis değildir. İçme konusuna gelince: Şarabın içilmesinin haram olduğu hakkında ayet vardır. Bu sebeple bir damlası bile içilemez. Diğer sarhoş eden içecekler hakkında ayet yoktur, onlar,"sarhoş edici olmaları sebebiyle/illetiyle" şaraba kıyas edilerek haram olmuşlardır; şu halde bir damlası değil, sarhoş eden miktarları haram olur. Ebu Hanife ve Ebu Yusuf'un ictihadları böyledir. Ama Hanefi mezhebinde fetva bu ictihada göre verilmemiş, "Çoğu sarhoş edenin azı da haramdır" hadisine göre fetva verilmiştir. "yani şarap dışındakiler için allahın bir hükmü yok. diğer içkiler hakkındaki hüküm kullar tarafından kıyas yoluyla konulmuştur" tırnak içindeki yani ile başlayan yorum, yorumcuya aittir.
 • soran adamsoran adam5 ay önce
  yaşarken cennete gidecekleri müjdelenen sahabeler dışında, birisinin cennete gidip gitmeyeceği sırat köprüsünde belli olacak diye biliyordum. kendini allahın yerine koyup bir kimsenin cennete gideceğine önden önden hükmetmek, şirk anlamına geliyormuş gibime geliyor. ne dersiniz?
 • hukukçuhukukçu5 ay önce
  (Editörden: Mesajınız alınmıştır.)
 • engineerengineer5 ay önce
  mahallenin sarhoşuna, mahalle camisinin imamı demiş ki gel demiş al şu parayı git bir şişe rakı al ve git caminin ortasına dök, sarhoş demiş: aman hocam olmaz çarpılırım, hoca demiş: birşey olmaz merak etme git dök,cami kul yapısı taştan duvardan ve halıdan ibaret, seni ise Allah cc yaratmış, kendi nurundan ruh ve can vermiş sen Allah cc nün yaptığı kendi midene bu içkiyi döküyorsu ve çarpılmıyorsun, Allh cc nün yapısı midene dökünce çarpılmadın camiye dökünce hiç birşey olmaz demiş, adam içkiyi bırakıp namaza başlamış, bu örnekte de haramı günahı bilip yaptığından pişman iflahı mukadder olan bir kul var, oysa haramı inklar edip birde Allah cc nün hudutlarına tecavüz eden münkirler,cehennemde odun bulunmaz ancak onlar odununu bila götürenlerdir.
 • engineerengineer5 ay önce
  şehirlerarası otobüsle seyehat esnasında sakallı hacı amcanın yanına yüksek promilli alkol almış olan bir vatandaş düşer, yani kanında alkole rastlanan değil de, alkolünde kana rastlanan tipten biri,şağribülleyli vennehar olan adam ilk moladan sonra hacı amcaya der: hacı amca bağışla hakkını helal et, ne yazıkki otobüste boş bir koltuk olsa seni rahatsız etmemek için koltuk değiştirecektim ama ne yazık ki otobüste boş koltuk yokmuş, hacı amca der: evlat der inşallah Allah cc nasibeder içkiyi bırakırsın, içki günahtır ve kokusu ağızdan çıkar, ama günahsız insan olmaz, bu otobüsteki insanların her birinin işlediği günahların eğer kokusu çıksaydı, kimse otobüste durama kendin zor otobüsten aşağı atardı, bu örnekte içkinin haram ve günah olduğunu bilip utanan birisi var bu kişi belki iflah olur döner, ama haramı inkar edip utanmayan utanmazların iflahı mümkün değil,kalpleri mühürlü cehennem küsöfüleri ne yazıkki.
 • ŞEREF ŞEREF 5 ay önce
  "Şükrü saraçoğlu," Fenerbahce camiasını karşınamı alıyorsun sayın yazar.?
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli5 ay önce
  (Pe..venk) kime derler? O zat (Pe..venk)lik yaparken yardımcısı kimdi? (Pe..venk)in başını tutan kimdi? (Pe..venk) ... görebilmek için (Pe..venk) yerinde bulunmak gerekmez-mi?
 • Cem ErdemCem Erdem5 ay önce
  Saraçoğlu o lafı öyle söylemedi. ..
 • MUZAFFER TANDOĞANMUZAFFER TANDOĞAN5 ay önce
  küfür etmek bira içmekten daha mı az günah.adamı seversin sevmezsin ama topluma açık bir ortamda (p.... ) demek seni daha azmı günahkar yapar.
 • Hacı Osman Hacı Osman 5 ay önce
  Cehennemliklerin suçu, Cennetliklerin ödülü ... Başka sorusu olan..!
 • Merhaba Merhaba 5 ay önce
  Abdülhamid neden cenneti?Garantili mi? Cennetle mi müjdelenmiş

Günün Özeti