Başörtüsü testinden ilk kez çaktık!..

17 Ocak 2019 Perşembe

Hz. Hatice validemiz, İslam’la müşerref olmadan önce “Hanif” dinine mensuptu.

Meleklerden ve geçmiş ümmetlerden haberdardı.

Kadınların alınıp satıldığı, kız çocuklarının diri diri toprağa verildiği cahiliye döneminde dahi kendisi örtülüydü.

Öyle ki;

İffeti ve edebinden dolayı ona “Hatice-tül Mutahhara”, yani “Temiz Hatice” deniliyordu.

Peygamberimize “risalet” görevi verilir verilmez de, ilk Müslüman olan yine o oldu.

Vahyi ve Cebrail’i çok merak ediyordu.

Peygamberimize;

“Ya Resûlallah, Cebrail’i çok merak ediyorum, geldiğinde bana da haber verir misin?” diyordu.

Bir gün Peygamber Efendimiz evdeyken, Cebrail (a.s) vahiy getirmişti.

Hz. Muhammed (s.a.s) de, eşi Hz. Hatice’ye Cebral’in geldiğini haber verdi.

Hayretler içerisinde kalan Hz. Hatice Validemiz;

“O şimdi evimizde mi?” diye sordu.

Peygamberimiz “Evet” deyince, Hz. Hatice ansınız başından örtüsünü çıkarttı.

Aynı soruyu bu kez başı açık bir halde sordu.

Peygamberimizin cevabı bu kez “Hayır”dı.

Hz. Hatice, bir kadının mahrem yeri açık olduğunda meleklerin o ortamda durmayacaklarını bildiğinden, kendince “küçük” bir test yapmıştı.

Sonuç beklediği gibi çıkınca da, eşine dönerek:

“Allah’a yemin ederim ki, o melektir, şeytan değildir” demişti.

Bu kıssa dahi, tek başına;

“İslam’da başörtüsü vardır-yoktur” tartışmalarını bitirmeye yeter de artar..

Lakin…

Günümüzde bırakın kıssaları, hadisleri, sünnetleri, hatta ayetleri bile inkâr eden sözde Müslümanlar olduğu için, onlara bir de somut örnek verelim:

Peygamberimiz, ilk savaşını kimlere karşı ilan etti?

Kaynuka Yahudilerine…

Peki, gerekçesi neydi?

Başörtüsü!..

Evet, doğru duydunuz.

Hemen her Müslüman’ın bildiği bu hadiseyi, bilmeyenler ve unutanlar için yeniden hatırlatalım:

Hicretin ikinci yılında, Medine'de, Yahudi bir kuyumcunun dükkânına giden Müslüman bir kadının başörtüsü, Yahudi kuyumcu ve arkadaşları tarafından zorla başından alınmak istenmişti.

Bu bir avuç azgın Yahudi, yalnız bir kadının başörtüsüne el uzatarak bir anlamda Müslümanları test etmek istemişlerdi.

O sırada orada bulunan bir mümin, Yahudi kuyumcunun üzerine atılarak onu oracıkta gebertmişti.

Yahudiler de o Müslüman’ı şehit ettiler.

Hz. Muhammed (s.a.s) meseleyi duyar duymaz Kaynuka Yahudileri’ne savaş açtı ve onların kalesini kuşattı. Kuşatmaya 15 gün dayanabilen Yahudiler sununda teslim oldular ve bir daha geri dönmemek üzere Medine'den sürüldüler.

*

Bir örnek de, 31 Ekim 1919’dan.

O gün, günlerden Cuma’ydı ve vakit akşamüzeriydi.

Bir gün önce Maraş’ı işgal eden Fransız askerleri Uzunoluk Caddesi'nde üçer-dörder kişilik gruplar halinde şehri çarşı pazar dolaşıyorlar, Müslümanlara hakaretler edip onlara sataşıyorlardı.

Derken!...

Fransızların gözüne caddeden geçen birkaç tesettürlü hanım ilişti.

Zafer sarhoşu bu arsız köpeklerden biri kadınlara yaklaşarak;

"Burası artık sizin değildir. Fransız memleketinde peçe, çarşafla gezilmez" diyerek Müslüman hanımların peçelerini çekip yırttı.

Eh!...

“Başörtüsü”ne el uzatan Kaynuka Yahudilerine haddini bildiren bir peygamberin ümmeti olan ve bu saldırıyı gören Sütçü İmam da öylece duracak değildi tabii…

Belinden çıkardığı tabancasındaki tüm mermileri bu başörtüsü düşmanlarının üzerine boşaltmıştı…

*

Türkiye’deki Müslümanlar;

1968’de, Ankara İlahiyat’ta okuyan Hatice Babacan’ın “başörtüsü taktığı” gerekçesiyle fakülteden atılmasıyla başlayan…

28 Şubat sürecinde ayyuka çıkan…

Ve!..

Sağ olsun, Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’ın dik duruşuyla, “bin yıl” sürmeden hitama eren süreçle, tabii tutuldukları ikinci “başörtüsü testi”nden de alınlarının akıyla çıkmayı başardılar.

*

Malumunuz!..

Başörtüsüyle son imtihanımızı geçtiğimiz hafta geride bıraktık.

Artık başörtüsüne el uzatmaya cüret edemedikleri için, eski Türkiye artıkları dilleriyle saldırmışlardı bacılarımızın başörtüsüne.

Ağızlarının payını da ziyadesiyle verdik.

Böylece!

Maruz kaldığımız bir “başörtüsü testi”nden daha başarılı bir şekilde ayrılıyorduk ki;

Kızlarımızın, içkili bir mekânda saldırıya uğradıklarını öğrendik.

İşte bu son test, hiç çalışmadığımız yerden çıktı karşımıza.

Hiç kıvırmadan kabul etmeliyiz;

Bu kez sınavı biz kaybettik!..

 

Not:
Bu yazıda, Prof. Dr. İhsan Süreyya Sırma’ın “İslamî Tebliğin Mekke Dönemi ve İşkence” adlı kitabından faydalanılmıştır.

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ÇINARÇINAR4 ay önce
  Dini okadar masallastırıyorsunuz ki bu dini Bir Kitabı var Adı da Kuranıkerim ilk emri OKU.Yakında bir varmış bir yokmuş diyerek başlarsanız şaşırmam.
 • Ali rızaAli rıza4 ay önce
  Hz Hatice hiristiyandı abiside papazdı , adıda kahin buhayri idi tarihi iyi okuyun insanları yanıltmayı , tekrar diyorum kuran’dssaç yani insan saçızikr edilmez . Bu kesimin yorumu kura emri değil.
 • Pınar pembePınar pembe4 ay önce
  Baş örtüsünü bir örtünme deyil de bir aksesuar olarak kullanan bir kesim var ! Başını çeken hanımefendi bir taktığı örtüyü bir daha takmıyor !Yani mutlaka her gün yeni bir örtü ! Özel olarak böyle yapıyor ki ( reklam ) erkek kardeşinin tekstil firmasının reklamı ! Bu aile köklü bir aile ve yahudi kökenli ! Siirt li veya Arap olarak bize yutturmaya çalışıyorlar ama Osmanlı arşivleri böyle söylemiyor ! Halep göçmeni yahudi bir aile ! Siirt te geliyorlar oradan da İstanbul a ! Yahudiler eniştelerine üstün cesaret madalyası takmıştır !
 • nostaljinostalji4 ay önce
  sorun başörtüsü değil AKp nin ve SİYASİ ; İSLAMIN (gercek değil sahte ve rantı İslamın) sembolü olmuş olan Türbandır. Türban Hristiyan rahibeler ve Yahudi hahamlarının baş örtüsüdür. İslamda yeri yoktur. İnsanları din ile kandırıp peçeve kara çarşaf altına sokmak isteyenler eninde sonunda yenilecekler .Dünya gericisiyasi İslamdan buyruktur. !Ha hu arada kafasını türbanla örmüş ama daracık kot pantolonla gecen makyajlı sözde islam bacılar da gayet seksi oluyorlar hani... BÖyle olacaksa can kurban tabii...
 • aliali4 ay önce
  28 şubbat ta gereği gibi mücadele edilmedi/edilemedi.ayrıca c başkanının başörtüsüyle ilgili bedel ödeyemeyiz veya bedel ödemeye hazır değiliz sözlerini çok iyi hatırlıyoruz.
 • GaripGarip4 ay önce
  Başörtülü kızların erkeklerle elele gezmesi, daracık elbise giymesi, ruj sürüp süslenmesi, eline ayağına oje sürmesi normal mi? Yahu bunlar mı yoksa kafasındaki saç mı daha çok tahrik eder erkekleri? Allah’ın emri deyip nedenini düşünmemek salaklık değil mi?
 • birisibirisi4 ay önce
  iş başörtülü kızları mı sorgulamaya döndü. onlar hesaplarını Allaha verirler. başka dine ait bir simge de taşıyabilirlerdi yine kimsenin kimseye sataşma hakkı yoktur. kastettiğiniz yaşam tarzına harfiyen uyup hayatın içindeki başka insanlıktestlerinden kaybedenyok sanki. üstelik gizli kapaklı bir şey yapmıyorlar.
 • piyalepaşapiyalepaşa4 ay önce
  MUAZEZCİ ÇOCUĞU atatürkün annesinin resimlerini gördünmü muazzeze göre ZÜBEYDE hanım ne oluyor bir düşün (tabi BEYİN ) varsa
 • yazıYORUMyazıYORUM4 ay önce
  Muazzez dinazorunu örnek gösteren pezevenkler(müjdat gezerin dediği gibi) ve günümüzün kıçı başı açık gezen fahişeleri (muazzeze göre sümerlerde başı örtülüler "fahişe" diğerleri açık. Günümüzde tamtersi). Sizin kitabınız yok Allahınız yok Peygamberiniz yok anladık. GidinATA putunuza tapın müslüman ahaliyi rahat bırakın!
 • yazıYORUMyazıYORUM4 ay önce
  Sayın editör ilgili cafeyi (vakkorama cafe) araştırdım buldum resimlerini inceledim ilk başta normal bir kafe gibi göründü gözüne ama paylaşılan fotolara bakınca alkol servisi yapıldığını gördüm. Biraz önceki yorumumda alkolsüz bir kafe diye düşünerek yazdığım şeylerde sayın yazara haksızlık ettim. Kendisinden özür diliyorum. Allah şaşırtmasın!
 • Ergin YaşarErgin Yaşar4 ay önce
  Diyoruz işte popülizme kurban gidiyoruz. Artık kenarda düşünen,kenarda şöhretten kaçınan,kenarda takvayı seçenler değil, agresif şekilde kendini ortaya atanlar ,agresif şekilde slogan atanlar,popülist kültüre uygun yaşayanlar revaçta. İslamı anlama ve yaşama sıkıntısı doğdu ya da doğacak. Reis'i savunan öne geçiyor,herkesi susturuyor.İslamı savunana bakan yok.
 • MisafirMisafir4 ay önce
  Muazzez adında 105 yaşındaki bir bunağın söylediklerinden medet umanlarla hiçbir şey tartışılmaz...
 • BASÖRTÜSÜ TARIHINI ÖGRENMEK MI ISTIYORSUNUZ...BASÖRTÜSÜ TARIHINI ÖGRENMEK MI ISTIYORSUNUZ...4 ay önce
  o zaman Ordinaryüs. prof. dr. Sümerolog Muazzez Ilmiye CIG eserlerini okuyacak veya dinleyeceksiniz.. Sümerlerin tarihini yazan, dilini bilen bu hanim tarihcimiz 104 yasinda.. In§. bir 104 yil daha yasar ve milletimiz daha cok istifade eder..
 • nurinuri4 ay önce
  Üstat. ALLAH CC.razı olsun.tespit ve teşhis mükemmelliği,bilginin veriliş biçimi,HARİKA. Bu yazıdan istifade edemeyenler olursa?yazıyı bir daha okusun vesselam.!!! ...
 • cok HAKLISIN NIHAL!..cok HAKLISIN NIHAL!.. cok HAKLISIN NIHAL!..cok HAKLISIN NIHAL!.. 4 ay önce
  cok HAKLISIN NIHAL!..cok HAKLISIN NIHAL!..cok HAKLISIN NIHAL!..cok HAKLISIN NIHAL!..
 • necmi necmi 4 ay önce
  Böyle vatan millet ümmet dostu kabiliyetli yazarları gördükçe inşallah bunlarda özellikle cnn/habertürk/ntv gibi tv kanallarına birkaç kere çıkınca değişmezler inşallah demekten kendini alamıyor. Belki de insanoğlu daha fazla kitleye daha fazla paraya ulaşmak için kalemiyle sözleriyle yalpa yapabiliyor
 • NİHALNİHAL4 ay önce
  Prof.olmayan,Dr bile olmayan sahtekar Muazzez ilmiye çığ Cumhuriyetçiymiş,Aydınmış ateist belası.Başörtülüleri Fahişe yapıyor.Sümerlerde tapınaklarda fahişe ayrı olsun diye örtünürmüş Sümerliler o zaman daha akıllı imiş.fahişe olan ile olmayanı ayırabiliyorlar.Ama biz çıplaklardan dolayı ayıramaz olduk İşte o aydınlar fahişe gibi giymeye başladılar Açıklık Saçıklık ilericilik olmuş.Eskiden Ninem başı açık olanlara Kıl baş derdi çocuktuk gülerdik.O kadar aydınlandık ki her tarafımızı aydınlattık ne başı göğüsler bacaklar dahada ilerleyecekçok fazla aydınlanacaklar artık son durum üstsüz olmaya gidecek.
 • Kocasolak Kocasolak 4 ay önce
  Ben başörtüsü hakkını korumak için mücadele ettim yıllarca, ama ev içinde başörtüsü takmazsan EVE MELAİKE girmez, çıkarması hikayeni YADIRGADIM. Erkeklerin, hatta islamcı erkeklerin DÜDÜK gibi pantolon, kısacık ceket giydiğini HİÇ sorguladınız mı? En sevdiğim, benim kanalım dediğim, Akit tv yayınlarında dahi bunları görüyoruz. Yazınızın diğer konusu içkili cafe meselesinde HAKLISIN, ancak erkeklere de aynı HASSASİYETİ göstermek ŞARTI ile. İslam kadın erkek her ikisine de HİTAP eder.
 • Ahmet KoçakAhmet Koçak4 ay önce
  şunu artık kabul edelim başörtüsü maalesef bir çok kadın tarafından AKSESUAR olarak kullanılıyor.gerçek başörtüsü takanın içkili mekanda ne işi var.işte bu aksesuarcılar,samimi ve ALLAH ın c.c.emri gereği örtünenleride karaladılar.bunun hesabını nasıl verecekler.her sakallı müslüman olamayacağına göre her örtülü dindar değildir.
 • karamanlıkaramanlı4 ay önce
  hz hatice cebraili mi peygamberimizi mi test ediyor? Peygamberimiz bilmiyor, hz hatice test edip cebraili tastikliyor mu? bu hadise tam bir hikaye bence....
 • Ha s.....Ha s.....4 ay önce
  Anlattigin kıssa gayri sahih.. deniz çakır olayı kamera kayıtlarından anlaşıldığı gibi başörtülü asuftelerin kışkırtması. Memleketin içine ...ctiniz. hala yalan hala manipülasyon. Allah'ın belaları bir bitmediniz
 • ali veliali veli4 ay önce
  Şaşkın, konu Müslümanlık değil, Müslümanların başörtüsüne karşı verdiği savunu.. sen nerenle okudun yazıyı :)))
 • misafirmisafir4 ay önce
  mübarek adamlar!. 1500 sene öncesini sanki o günü yine yasiyormus gibi anlatiyorsunuz.. Biz daha dün ne yedigimizi unuttuk sizler döktürüyorsunuz bu genc yasta.. 
 • ŞaşkınŞaşkın4 ay önce
  ... Müslümanlığı sırf başörtüsü sananlar yakında rahibeleri de başörtülü bacımız diye takdim ederlerse şaşırmayın sakın!
 • karamanlıkaramanlı4 ay önce
  hz hatice cebraili mi test ediyor, peygamberimizi mi? Peygamberimiz anlamıyor da, hz hatice test yapma ihtiyacı hissediyor. bu olay gerçek mi acaba?
 • nergislalezarnergislalezar4 ay önce
  28 şubat hiç kusura bakmayın ama tam bir fiyaskoydu. Ben onda'alnımızın akıyla çıktık' gibi çoğul cümlekullanılması taraftarı değilim.Herkes bireysel verdi mücadelesini ama az ama çok bu bir.Dibine kadarda yalnız bırakıldık.Hala izlerinive etkilerini yaşıyoruz. Elimizden alınan hakların bedelini ödüyoruz.Yalnız kalınmasa , her zaman ve her koşulda kaybedilen olunmasa belkide içkili mekanlarda olunmazdı.Neyin farkına vardım biliyor musunuz ? Aslında biz ister içkili ister içkisiz olsun her siyaset sofrasının sadece dildeki mezesiymişiz buiki . Başörtüsü vazgeçilemez inançlardan biridir ister sosyal açıdan değerlendirin (kadınlardaki dış görünüşe endeksli rekabeti tetiklemesi açısından ) isterdini açıdan ayetlerin açıklığından. Ama bu işi ev ortamına ve meleklere kadar dayarsanız bu artık zulme dönüşür kusura bakmayın. O zaman ya rahibeler gibi kafamızı kazıyıptüm hayatımızı öyle geçirmemiz lazım , yada Allah'ın dişileri başörtülü doğurtması gerekliydi.Eşlerinizin evde de sürekli örtülü dolaşmasını siz ister misiniz önce kendinizi sorgulayın bakalım ey erkekler .Evlenirken dahi başörtülüyü tercihte zorlanırken ev içine nasıl tahammül edeceksinizbu da üç. Bu din sadece başörtülüye inmedi, ya hakkıyla koruyun yada gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz.
 • erhanerhan4 ay önce
  Oraya gitmek başörtülülerin çelişkisi olabilir veeleştirilebilir, bu ayrı bir konu. Ama diğer kadının ve başka birilerinin onlara o lafları etmeye hakkı da yok haddi de değil, Bu testten sınıfta kalanolaya ,meseleye sen ve senin gibi yaklaşanlar. başörtüsü karşıtları ile aynı argümanları kullandığının farkında bile değilsin
 • yasin aydoğanyasin aydoğan4 ay önce
  Başörtüsüne karşı olanların secereleri araştırılmalıdır. ve ifşa edilmelidir bunların musluman Türk olmadıkları bilinmelidir. Bunlar asla Türk olamazlar..Gavur gavurluğunu bilsin . muslumanda muslumanlığını.....
 • Mehemet abbazMehemet abbaz4 ay önce
  Kaynak verin lutfen ...
 • murat çavgamurat çavga4 ay önce
  önce ahlak...peygamberimiz ben güzel ahlakı ikame(tamamlamak) için geldim...der! yeni nesil İslam'a değil atalarının dini İslam'a inanıyor.. Gerçek islamı bulmak için kalplerin keşfedilmesi gerekir. Sorun şurda İslamın popüler bir kültürü ve ufku, aydınlar tarafından geliştirilemedi. Gençler e mesnevi okıyun demekle bu iş olmaz... yeni yepyeni ufuklar açmalı gençlere .İslam'ın en büyük çıkmazı bu.
 • ayşe gülayşe gül4 ay önce
  sayın yazar, son cümleniz de muhatabınızı tesettürü aksesuar olarak görenlere olarak kabul ediyorum. inanmış tam bir müminin işi yoktur o tür ortamlarda zira. kapalıyım ama hiç bir şeyimden geri kalmam gurubunu ALLAH ıslah etsin.
 • Şaka gibiŞaka gibi4 ay önce
  ÇINAR isimli yorumcunun yazdığı yoruma yüzde yüz katılıyorum! Bir sorun daha güzel anlatılamazdı!..
 • Kelebek etkisiKelebek etkisi4 ay önce
  Bu bir israf ettiklerimizi ihtiyaç sahiplerine yardım eylemdir. Kapatın interneti ev telefonunu bırakın fuzuli nafile, masrafları evet yarısını israflarımizi yarısını bir fakire verelim.
 • Kelebek etkisiKelebek etkisi4 ay önce
  İsraflarımizi biriktirip ihtiyaç sahiplerine yardım edelim. Sayki yedim camisi vardır adamın biri canı birşey istediğinde biriktirmiş ve say ki yedim demiş biriken parayla cami yaptırmış.
 • Kelebek etkisiKelebek etkisi4 ay önce
  Sayki yedim camisi vardır adamın biri canı birşey istediğinde biriktirmiş ve say ki yedim demiş biriken parayla cami yaptırmış . Gelin israflarımizi yarısını yardıma muhtaçlara verelim.
 • Kelebek etkisi Kelebek etkisi 4 ay önce
  Bir yardımlaşma eylemi başlatacağız inşaallah. Ev telefonunu iptal ettirelim ödediğimizabonelik yani hiç konuşmadan ödediğimiz paranın yarısını bir fakire verelim
 • Oku mayınOku mayın4 ay önce
  Hangi baş örtüsü, bir çok örtülünün dış örtüsü o kadar dar ki ...
 • Deli KadirDeli Kadir4 ay önce
  ... Başta örtü var ama içte hayya yok !
 • Kunta KürdaKunta Kürda4 ay önce
  HANİF diye bir din mi varmış? Hayret !...Bi bacısına sormadı ki ; bacı senin başın bağlı ne işin var içkili viskili mekanlarda !
 • Giyinik mütehcenler:Giyinik mütehcenler:4 ay önce
  Başındaki örtüyle kendine makyaj yapıp, fotoğrafını allayıp pullayarak instegrama sergileyen kız; ne mütesettirdir, ne de müslüman!
 • ÇINARÇINAR4 ay önce
  Ne alakası var saçmalık et başka ciğer baska. Değiştirin artık şu kafayı insanın alkol alması veya almaması yada alkolu bir mekana gıdıp gıtmemesi bir tercih durumudur.Buna kımse karısamaz sizi ilgilendirmez. Fakat insanların basortululere gerici , basortusu takmayanlarada inançsız olarak görmesi toplumsal bir sorun her iki taraftaki bu azınlık geri kafalıların yaratığı bu problem ise topluma zarar veren tedavi edilmesi gereken toplumsal bir durumdur.İlla sınavın kaybedildiği bir yer görmek istiyorsan KABATAŞA BAK.Ayrıca Başörtülü bir kişinin İçkili bir mekana gitmesini sınavı kaybetmiş olarak göreceğine ALLAH KELAMINI DİLİNDEN EKSIK ETMEYİP BESVAKIT NAMAZ KILIPTA HARAMI HELLAL GÖRENLERE BAK.BİR SEYE INANMAK SADECE ONA IBADET ETMEKLE OLMUYOR MEVKI , MAKAM,PARA ve GÜÇ İÇİN HARAMI HELAL KILIYORSA ALLAHIN YERINE ONU INANMISOLMUYORMU?(AYRICA NAMAZ KILMASINA SONUNA KADAR ÖZGURLUK YOLSUZLUK VE MEVKİYİ KOTUYE KULLANMASI TOPLUMA ZARAR VERDIĞI ICIN CEZALANDIRILMALIDIR.IBADETLERN SEVABIDA GUNAHIDA BIREYINDIR) ANLATMAK İSTEDİĞİM SUDUR KI OZGURLUKLER VE TOPLUMSAL SORUNLARI KARISTIRMAYIN
 • Merve CanMerve Can4 ay önce
  Kaleminize sağlık Zekeriya bey. Yazılarınızı büyük bir ilgiyle okuyoruz.

Günün Özeti