Yine bir seçim yeni bir seçim!

08 Mayıs 2019 Çarşamba

Hukuktan anlamam, ama evimde iki hukukçu var. Onlarla konuştum. Başka uzmanlara da sordum. 

Bu işten anlayanlar, Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul seçimlerini iptal etmesinin “yasal zaruret” olduğunu söylediler.

Seçime “fitne” bulaştırılmış olmasa bile bunu yapmaya mecburmuş: Zira kanuna göre kamu görevlisi olmayanlar  “sandık başkanı” olarak belirlenemezler.  

Âmir hükme rağmen belirlenmiş ve bu konuda ilçe seçim kurullarına yanlış bilgi verilmiş…

Düpedüz “yalan” söylenmiş yani! Bir şeyler saklanmış.

“Cumhurbaşkanlığı seçimleri ile referandum da aynı şekilde yapılmıştı” (Ekrem İmamoğlu’nun beyanı) türünden savunmalar, “kanun ihlâli devam etsin” anlamına geldiğinden, geçerliliği yoktur: “Suimisal emsal olamaz”!

O zaman fark edilmedi, şimdi fark edildi. Devamlı göz mü yumulacak?

Bu durumda Yüksek Seçim Kurulu kanunlardan aldığı yetkiyi kullandı. Kanunlardan aldığı yetkiyi kullandığı için YSK’yı eleştirmenin bir anlamı yok. Açık hükme rağmen kanunu mu çiğneyecekti? O zaman YSK suçlu konuma düşerdi.

Artık YSK’yı eleştirmek de bir sonuç vermez. Sadece ortamı gerginleştirir.

Kaldı ki, YSK büyük baskı altında bu kararı verdi. Bu yüzden de kılı kırk yarmak zorunda kaldı.

Sadece İstanbulluların değil, 82 milyon vatandaşın da değil, dış basında yapılan yorumlara bakılırsa, tüm dünyanın gözleri YSK’nın üzerindeydi…

Muhalefet sözcüleri tarafından defalarca ve aleni olarak da tehdit edilmişlerdi.

“Kızılay’da sokağa çıkamazsınız, yüzünüze tükürürler” demek ne demek?

Her işinize gelmeyen kararı böyle yorumlarsanız, bir bölümü Kızılay’da, diğer bölümü Ulus’ta hâkimlerin yüzüne tükürürse, hukuk nasıl işleyecek?

“Benim dediğimi yaparsan ‘iyi hukukçu’, yapmazsan ‘tükürülecek adam’”! Bu kadar ifrat yaklaşımlar kimseye bir şey kazandırmaz.

Başka bir ciheti daha var…

İstanbul seçmeni İmamoğlu’nu “halim-selim siyasetçi” olarak benimsemişti. Aldığı oylarda bunun payı var. Ama tartışmalı biçimde de olsa koltuğa oturur oturmaz, hızlı bir değişime uğradı. Birden sertleşti. 

Öte yandan; yıllardan beri yapılan ve ramazanın ruhuna da çok yakışan “Kitap Fuarı”nı iptal etti. Dini bir ayda, ağırlıklı olarak dini yayınların satıldığı kitap fuarının iptal edilmesi öncelikle ramazanın ruhuna, sonra da insanlara ağır geldi. O zamana kadar lehine konuşanların aleyhine geçtikleri görüldü. “Bunlar böyledir” dedirtti. Umut vaat eden genç bir politikacının, eline geçen ilk fırsatta zamanın ruhuna aykırı kararlar alması, toplumu soğutur. Kendisine yazık etti.

Neyse, kesin olan şu ki, seçim 23 Haziran’da yenilenecek…

Bundan korkmaya gerek yok. Siyasi partiler ilk kez seçime girmiyor. Seçim, demokrasinin tezahürü açısından önemli bir kavşaktır. 

Başta CHP olmak üzere, “Millet İttifakına mensup partilerin bu kadar tedirgin olmaları sadece “acaba”ların dozunu arttırır. İptal kararını daha da haklı boyutlara taşır.

İmamoğlu hakkıyla kazanmışsa tekrar kazanır, gönlümüz de mutmain olur. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Yasin BULUT Yasin BULUT 1 ay önce
  Ak partiliydim parti olarak IYI parti ye gectim bu kul hakki icinde imamogluna oy verecegim kul hakki yiyeni Allah kabul etmiyor çürük biloya milyon dolarlar aktarılmış
 • 1946' dan bu yana oy hırsızları1946' dan bu yana oy hırsızları1 ay önce
  Emil Çhölişer' in bugünkü yazısını okuyunuz: tamamen; "çaldığım mal artık bana aittir, dokunamazsınız" mantığıyla yazmış... Yazar da patronu kemal nevinden bir hırsızdır.
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Laf cambazıyorumcu ihsan. Lafı kıçından anlama. Rahmetli Mısıroğlu."Yunan galip gelseydi, bizim : gelenek, görenek, dil, din, şapka devrimlerini yapamazdı. Halk Yunanlıları mahvederdi." dedi. Abartı sanatı yapıyor konuşmasında. Bu "Yunan galip gelseydi, sevinirdim" anlamına mı gelir.?Cahil. Biraz edebiyat oku.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Sandık görevlileri suclu ise secim istanbul genelinde olması !
 • nusret hocanusret hoca1 ay önce
  Chp tarihinde chp'lilerce itiraz edilmeyen tek şey 31 mart seçimleridir. Dolayısı ile her şeye itiraz edenler için bundan daha doğal olan bir şey yoktur.Doğal olmayan ise: eşini dostunu satıp karşı safa geçmektir.
 • MUSAY'İDMUSAY'İD1 ay önce
  Allah hayırlısını versin
 • MehmetMehmet1 ay önce
  İhsan rumuzlu kardeş , yazını sonuna kadar okudum lakin sonlarda güzel yazını beş paralık etmişsin. Tarihi gerçekleri söylemişsin ama halen gerçek tarihten habersizsin kardeşim. Kadir Mısıroğlunun Türk bayrağına sarılmasını hazmedememişsin ? Neden ? Merhumun , Mustafa Kemal’e karşı tutumu için mi ? Mustafa Kemal , bu milletin imtihanıydı. Maalesef tamamen proje adamıydı. Evet sözde Kurtuluş savaşının lideriydi ama ama asıl o savaşı kazanan Asil milletimizdir. Ama siz adamı put yaptınız , ilahlaştırdınız. Milyonlarca şehidimizi arkada tutup Mustafa Kemali yücelttiniz. Peki Mustafakemal ne yaptı ? İlk meclisi hatimlerle açtı 2. Meclisi tamamen dinsiz vekillerle doldurdu. Sonra ne yaptı ? Bu milletin manevi değerlerine saldırdı. Zorla şapka taktırdı. Medreseleri , türbeleri kapattırdı. Doğuda ve birçok şehirlede birçok İstiklal Mahkemeleri altında Alimleri astırdı. Harf inkılabı altında bize Osmanlıcayı , Arapçayı unutturarak geçmişimizle olan köprüleri dinamitle havaya uçurdu. Allah aşkına hangi millet 100 yıl önce yazılan yazılarını okuyamıyor ? Dünyada eşi yoktur. Biz kendi tarihimizi okuyamıyoruz. Bize kendi tarihimiz unutturulmak istendi. Ben Mustafakemali sevmiyorum. Sevmeyeceğim de. Çünkü bu adam bizim imanımıza kast etmiştir. Çanakkale savaşında o aziz askerlerimizin pervasızca kurşuna göğsünü gerdiği o müthiş kahramanlığı gören İngilizlerin “ Biz Türklerin elinden Kur’anı almadığımız takdirde onlara hakiki hükmedemeyeceğiz” sözünün projesidir Mustafakemal ... Daha çok yazardım ama Yavuz Bahadıroğlunun az biraz geçmiş yazılarında belgelerle mevcut söylediklerim fazlasıyla
 • yaz tahtaya al haftayayaz tahtaya al haftaya1 ay önce
  Ekremim_damoğlu atasının mezarına gitti. Atası yerinden doğrularak ona mezardan amerikan usulü orta parmak gösterme hareketi çekti; niye saklıyor ki bunu kamuoyundan?
 • BilalBilal1 ay önce
  Benim merak ettiğim şey acaba bu islami fuar dediğiniz yerde GERÇEK islamın kitapları mı satılıyordu yoksa abd menşeli bop ılımlı light içi boş çakma islamın kitapları mı satılıyordu?
 • Abdulmuddalib el arabiAbdulmuddalib el arabi1 ay önce
  CB secimlerinde ayni sandik kurullari gorevde olduguna gore CB secimleri iptal edilecek mi.. Senin hukukculara onu da sor.. ayrica ayni zarftan dort pusula cikiyor istediklerini eliyorlar digerlerini begeniyorlar..
 • VatandaşVatandaş1 ay önce
  Hocam Allah aşkına seçimi Cumhur ittifakı kazansa idi bu süreç böyle mi işlerdi yoksa ertesi gün Binali bey mazbatasını mı alırdı. Ne olur bizleri daha fazla ahmak yerine koymayın. Bakın 23 haziran sonrası hükümet hüsrana uğrayacakve bunun sonuçlarına yine gariban millet çekecek ne yazık ki...
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  İHSAN RUMUZLU YAZAN FİTNE SAÇAR ARKADAŞ HER KÖŞE SAHİBİNE AYNI YORUMU BIRAKMAKTA VE AKLINCA GÖREVİNİ İFA ETMEKTEDİR.YALAN VE DOLAN İLE MUHTEREM İNSANLARA VATANPERVER KİŞİLİKLERE SALDIRMAYI "VATANPERVERLİK" YAPAR GİBİ YUTTURMAYA KALKMAYI BIRAKSA İYİ OLUR.BİZİM TERBİYEMİZ O NA GEREKLİ CEVABI,O NUN ANLAYACAĞI DİLDEN VERMEYİ ENGELLİYOR.NEYSE,YAZINIZ GÜZEL BİR TESPİTE IŞIK TUTMUŞ.HIRSIZLIKLA ALINAN BİR SEÇİMİN ,HIRSIZLAR OLMADAN YENİDEN YAPILMASI HALİNDE SONUCU BELLİ OLDUĞUNDAN HIRÇINLAR.ASLINDA DEDİĞİNİZ GİBİ ,MİLLET İTİBAR EDİYORSA ADAYLARI ZATEN YENİDEN KAZANACAKTIR.ELLERİNİZE SAĞLIK.
 • MISIRMISIR1 ay önce
  Allah herşeyin hayırlısını versin.
 • ihsanihsan1 ay önce
  İstanbul'da Pontus oyunu!.."İstanbul'un göbeğinde Pontus Rumlarına yönelik  sözde soykırım kitabı satılıyor. Caddebostan Kültür Merkezi D&R Kitap Evi'nde. Türkiye'de mevcut D&R mağazalarında satışa sunulan sözde soykırım kitabı, mağazanın internet sitesinde de satılıyor,Yunan yazar Konstantinos Fotiatis tarafından yazılan ve Attila Tuygan tarafından Türkçeye çevrilen kitapta,Türk resmi tarihinin  sözde Pontus soykırımını inkar eden bütün argümanları çürüttüğü iddia ediliyor.Kitabın son kısımlarında, 'Tasavvur edilen Pontus Cumhuriyeti Haritası' yayınlanmış. Harita, Yunan Hükümeti tarafından ülkelerine gelen turistlere zorla dağıtılan broşürdeki sınırlar ile örtüşüyor. Sözde sınırlar, İnebolu'dan Batum'a kadar olan bölgeyi kapsıyor.Haritada, Kastamonu, Sinop, Amasya, Samsun, Tokat, Ordu, Giresun, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerimiz olmak üzere toplam 13 ilimiz sözde Pontus Rum Devleti'nin sınırları içinde gösterilmiş.Harita ile açık mesaj verilerek,Türkiye'nin kuzeyinde kurulmak istenen sözde devletin sınırları gösterilmiş ve açık bir şekilde bölücülük yapılmış. Konstantinos Fotiatis'in yazdığı sözde Pontus soykırım kitabı, resmi bir belge göstermek yerine, kişilerin anlatımına dayanan, Yunan Hükümeti'nin tezlerini savunan, Yunan Hükümeti ve Rum diasporası adına Kamu Diplomasisi yapan bir kitaptır. Kitabın rol modeli sözde Ermeni soykırımı iddialarıdır.Kitabın yazılış maksadı, Türkiye'nin kuzeyinde sözde Pontus Rum Devletinin kurulmasını sağlamaktır.'Pontus Rum Soykırımı' iddiaları tamamen yalan ve iftiradır. 1923 Tarihli Lozan Antlaşması'na bakıldığında, kitapta yazılanların tamamen yalan olduğu görülecektir. Yunanistan'ın da imzaladığı Lozan Antlaşması'nın hiçbir yerinde Pontuslu Rumların 'soykırımı' ile ilgili hiçbir kayıt yok. Aksine Lozan Antlaşmasının 59.Maddesinde, Yunan Ordusunun Anadolu'da yaptığı katliamlar açık bir şekilde yazılmış ve katliam bizzat Yunanistan tarafından kabul ve tescil edilmiştir.Yunan Ordusunun, Balkan Savaşı sırasında Ege Adalarında ve İzmir'i işgalinden sonra Rum ahalisi ile birlikte, Anadolu'da yaptığı katliamlar tek tek belgelenmiş ve tarih kitaplarında yerini almıştır.1923 Lozan Antlaşması ve antlaşma çerçevesinde imzalanan Türk ve Rum Ahali'nin değişimi sözleşmesi gereği Batı Trakya dışında yaşayan Türkler ile İstanbul, Gökçeada ve Bozcaada dışında yaşayan Rumlar karşılıklı olarak değişime tabi tutuldu. Doğu Karadeniz bölgesindeki Rum varlığını sonlandıran bu gelişme aynı zamanda bölgede bir Pontus Rum Devleti kurulması projesinin iflası anlamına geliyordu. Türkiye'nin batısında 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığını işgal eden Yunanistan şimdi de Rum Diasporası ile işbirliği yaparak Doğu Karadeniz'de Pontus Rum Devleti kurmaya çalışıyor.""Cumhuriyet savcıları, sözde Pontus soykırımı kitabını gördü mü?" 'Pontos Rumlarına Yönelik Soykırım' Kitabı, D&R Kitap Evi'ne ilave olarak idefix, gittigidiyor, akakçe, kitapyurdu.com, kitantik, n11.com, amozon.com internet sitelerinde de satılıyor.Yunanistan ve Rum Diasporası'nın işbirliği ile hazırlanan, Türk Milleti'ne iftira atan ve Doğu Karadeniz'de Pontus Rum Devleti kurulması için Kamu Diplomasisi yapan 'Pontos Rumlarına Yönelik Soykırım' adlı kitabın satışı durdurulmalı ve mevcut kitaplar derhal toplatılmalıdır."***Türk milletinin hak ve hukukunu korumakla yükümlü "yeni Türkiye"nin yeni adalet mekanizmasının  bu işlere bakacak vaktinin olduğunu düşünmüyorum!.. YSK'nın karar aldığı, terörist başı Abdullah Öcalan'ın mektuplarının tekrar okunmaya başladığı kara Pazartesi'de Türk ve Atatürk düşmanı  Kadir Mısıroğlu'nun tabutu Türk bayrağına sarıldı. Kimseden çıt çıkmadı!.. Aziz şehitlerimizin naaşlarının sarıldığı  uğruna canımızı feda ettiğimiz şanlı bayrağımıza!..Ne demişti fesli meczup?.."Keşke Yunan galip gelseydi..."Kara kaplı ajandadaki 2023 projesi karanlık zihniyetlerin desteği ile yeni bir ivme kazandı!..

Günün Özeti