“Vezarette kemalât aranır”

17 Ağustos 2018 Cuma

Resmi tarihe göre padişahlar milletin işiyle ilgilenmezler, milleti umursamazlar, sarayın dört duvarı arasında, milletten habersiz olarak, zevk-safa içinde yaşarlar…

Bakalım öyle mi?

***

Fatih Sultan Mehmed,Mahmud Paşa’yı vezir-i âzamlıktan (başbakanlık) uzaklaştırdıktan birkaç yıl sonra, tekrar aynı makama getirmek ister…

Mahmud Paşa dayanamaz, Padişah’ın affına sığınarak, sebebini sorar: “Devlet aynı, Hünkâr (Padişah) aynı, fakir (kendisi) aynı; peki bu azledup tekrar nasbetmenun hikmeti n’ola?”

Padişahın cevabı ibret vericidir: 

“Arnavutluk’ta Nasuh Beyin  ahaliye zulm ve gadr ittüğün duyduk. Eğer bundan haberin yoğ ise, memalik ef’alinden (memlekette olup bitenlerden) gaflettesün (habersizsin) dimektür. Haberin var da def’i yolun tutmamış isen, (haberdar olduğun halde tedbir almamışsan) zulme rıza ittün sayılur. Ne gaflet, ne de zulm ile vezarette muvaffak olunamaz. Vezir olana kemâl (olgunluk-beceriklilik) lâzımdır. Vezarette kemalât olmazsa umran ve imâret de olmaz. Seni anın içün azlettuk. Lâkin senden elyak (daha lâyık) vezir bulamadığumuzdan tekrar nasb eyledük.”

“Vezarette kemalât”, bugün de, şiddetle özlediğimiz, ama nicedir göremediğimiz hasretlerimizden değil mi?

***

Bir devletin adaleti bozulursa, her şey bozulur: Osmanlı ceddimiz bunu çok iyi biliyordu. Bildiği için de, adalet dağıtma konusunda, kılı kırk yarıyor ve Müslüman-gayrimüslim ayırımı yapmıyordu… Şu toleransa bakın:

Sırp Kralı Brankoviç, Ortodoks olduğu için Katolik olan Macar Kralı Hünyad’ın tehdidi altındadır. Hunyad, bir gün Sırbıstan’ı fethedeceğini ve tüm Ortodoks kiliselerini yıkıp yerine Katolik kiliseleri yapacağını söylemektedir…

Sırplı yöneticiler Fatih’e baş vurur: Sırbistan’ı Hunyad’dan önce fethetmesini, ama kiliselerini camie dönüştürmemesini rica ederler…

Fatih’in cevabı şudur: “Sırbistan’ı fethedince camiler kuracağız, amma Sırpların serbestçe dinî vecibelerini yerine getirmelerine de hassasiyet göstereceğiz.”

(Bu vukuat “Evliya Çelebi Seyahatnâmesi”nin Millet Kütüphanesindeki Emiri koleksiyonunda bulunan yazma nüshanın birinci cildinin 36. sayfasında detaylı biçimde, ayrıca Abdurrahman Adil’in “Hâdisat-ı Hukukiyye” isimli eserinin 1923’te yayınlanan 12. cüzünün 185-186. sayfalarında özet olarak mevcuttur)

 Bugün bile ulaşılamayan inanç hürriyeti çizgisi, bir yandan Hıristiyanlarla Müslümanların farkını ortaya koyarken, öte yandan, başörtüsünü dahi hazmedemeyenlere verilmiş bir ibret dersinin çağları aşan numunesidir.

Öyle bir adâlet anlayışı inşa edeceksiniz ki, insanlar, neye inanırlarsa inansınlar eşit şekilde ondan faydalanabilecekler. Böyle bir örnek bugün hangi ülkede var?..

Osmanlılarda vardı. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Muhasebeci KenanMuhasebeci Kenan5 ay önce
  Bu Arap Kadri gerçekten çok zeki bir herif. Tüm yöneticilerimizin bu heriften akıl almaları memeleketimizin geleceğini uzay çağına taşıyacaktır. Sahip çıkılmalı.
 • birolbirol5 ay önce
  Osmanlı padişahları da gunahiyla sevabıyla bizim ceddimizdir.Saygıyı hakediyorlar.Ancak onlarında elbette hataları vardır.Kusursuz olan sadece Allah'tır. Size bir soru: Sultan Abdüllaziz Hanın yenilediği donanmaya ne oldu? Trablusgarp ta ve 1.Cihan harbinde donanmadan yoksun bir şekilde savaşmak zorunda kaldık.Güçlü bir donanmanız olsaydı,kimse bizi yenemezdi.Tarih yalnızca övünme aracı olarak görülmemeli.Tarihten ders alınmalı,geçmişte yapılan hatalar yapılmamalı.Ben sorgulayıcı Tarih bilgisi vermenin eğitimde daha faydalı olacağı kanaatindeyim.
 • SedatSedat5 ay önce
  Abdülaziz donanmayı yeniledi, 2. Hamit geldi bana isyan eder diye Haliçe zincir attrıp çürümeye bıraktı.
 • YAVUZ SELİM DEMİRKAYAYAVUZ SELİM DEMİRKAYA5 ay önce
  EVETSN.BAHADIROĞLU ELINIZE veYÜREĞINIZESAGLIKTEBRIKLER, FATIH'IN TORUNLARI OLARAK İFTIHAR EDiYORUZ ./ AYRICAbu güzel mevzuu FATIH'ın basiretli,ferasetli,hamiyetli torunları ile paylasmak istiyorum.*"Bu arkadaş bir gün Başbakanımızın yanına (Cumhurbaşkanımız o vakit Başbakan’dı) heyecanla geldi. Ellerini ovuşturarak ‘Efendim IMF’den 1 milyar dolar kredi aldık’ dedi. Başbakanımız ‘İyi tamam’ dedi. Sonra birden aklına geldi ve ‘Şartsız kredi değil mi bu?’ diye sordu. Tonton hazine bakanımız biraz da kızararak ‘Hayır efendim, bir şartları var aslında, Irak’a asker sokmamızı istemiyorlar’ dedi. Başbakanımız Erdoğan ‘Ver bakayım şu anlaşmayı bana’ diye elini uzattı, aldı ve parça parça yırtıp çöpe attı.” Tekrar sormama gerek var mı? Bu milletin 15 Temmuz’da canı pahasına sahip çıktığı Erdoğan’ı, Reis yapan, lider yapan bu duruşudur işte! Satılık olmayışıdır! Boynuna IMF tasması takmayışıdır! “Beslemeliği” elinin tersiyle itmesidir! Dolarla uzatılan o tasmayı parça parça edip çöpe atmasıdır! Adamlığıdır…"Sn. Mehtap YILMAZ hanıma da tekrar tebrik ve teşekkürediyoruzmüdhiş yazısı için/ ABD-AB NİN SEFIL BRiTUSLERi , EMPERYALİST -SÖMÜRGECI ABD ve AB'NİN MANDACI TASMALI KRIPTO FETÖİSTLER VE HANGİ KILIĞA VE DELİĞE GİZLENDiNİZSE BİLİN Kİ, BU MİLLET DEVLETiYLE TEPENİZDE VE İNİNiZE KADAR SİZİ MERCEK ALTINA ALIYOR!/şimdi sıra Fetönün arka bahçesi ve dolaylı sözcüsü YENİ ASYA 'da ! Bir ceride degil paçavrayada ,Mason Adnan Oktarmossad -mason uşaklarına operasyon yapildığı gibi, çok geç kalmadan Fetönün sözcüsü YENI ASYA nifak ve ifsad şebekesine devlet el atmalidır./Bu Yeni Asya'nin yan kolları olarak Sözler Köşkü,Çay House,Nur Kasrı,Risale-i Nur Enstitüsü hep Yeni Asya Fetöcülerininparavan yan örgütleridir./ ÇOK EHEMMİYETLİNOT : BEDİÜZZAMAN SAİD NURSİ (R.A ) HZ.LERININ HAYATTAKI TEK VARISİ VE RİSALE-İ NUR'UN SADIK TALEBESİ HÜSNÜ BAYRAMOĞLU AĞABEY VE BÜTÜN RİSALE-İ NUR TALEBELERİ , / YENİ ASYA GAZETESININ FETÖ VE MASONLAR HESABINA BEDİÜZZAMAN 'I VE RiSALE-İ NUR'U PARAVAN OLARAK KULLANMASINDAN ÇOK RAHATSIZ ve MÜŞTEKiDiR! DEVLETIMİZ YENI ASYA VE SAYDIGIMIZ PARAVAN UZANTILARINA ACILEN MÜDAHALE ETMELIDIR."*
 • Sancaktar MelihSancaktar Melih5 ay önce
  Bazı kendini bilmezler Sultan Abdülazize laf atmış. Neymiş devlete bir şey yapmamışmış.Sultan Aziz Osmanlıya ilk treni getiren Padişah, donanmayı yenileyen,kimsesiz çocuklar için Darüşşafaka açan,Mekteb-i Sultaniyi açan bir Hünkardı,Sultan Hamit, anadoluya hatta kutsal topraklara kadar uzanan bir demir yolu yaptırdı, o toplanan askerlerde Ermenilerin saldırılarına maruz kalan masum Osmanlı tebaasını korumak için topladı. Fabrikaların sayısını çoğaltan yine Sultan Abdülhamiddir.Vahdettin ise İngilizler Payitahtı işgal etmek için geldiklerinde askerlerlerine "Ne olursa olsun, Ayasofyaya onları sokmayacaksınız" diyen ve Kurtuluş Savaşı`nı başlatan asıl odur ve Londra Görüşmelerinde BMM hükümetiyle ikililik çıkmaması ve hareketin başarıya ulaşmasi için söz BMM nindir demiştir. AMA sonra Ayasofya müzeye çevrilmiş, halkımız niçin Batılılaşmıyor diya asılmıştır, Ayrıca bakış açıları ne kadar dar ki Osmanlının hizmet etmesi gereken sadece Anadolusu yok, üstüne koca bir Balkan ve Ortadoğu toprakları vardır. Bakış açılarını genişletmeleri dileğiyle...
 • Arap kadriArap kadri5 ay önce
  ABDULAZIZ ABDULHAMIT VAHDETTIN GIBI SON PADISAHLARNEDEN SUREKLI ASKER TOPLADIKLARI MUSLUMAN TURK HALKININ YASADIGI ANADOLUYA ADIM ATMADILAR ISTANBULDAN DISARI CIKMADILAR.MESELA ASKERLERIMIZ SEHIT OLURKEN ALLAHUEKBER DAGLARINDA GALICYADA KAFKAS CEPHELERINDE FILISTINDE YEMENDE DAHA SONRA MILLI MUCADELEDE NEREDEYDILER? BU YUZDENMI ANADOLU BAKIMSIZ CORAK FAKIR AC KALDI YUZYILLARDIR..MAT BAAYI KIMLER 250 SENE SOKMADI ANADOLUYAAVRUPA 300 SENE ONCE SANAYI DEVRIMI YAPDIGINDA BIZ NEYAPIYORDUK HARF DEVRIMINE KADAR%2 BILE OLMAYAN OKURYAZAR ORANINI YUKSELTMEK ICIN EGITIMDE OKULLASMADA NEDEN ATILIM YAPAMADIK ? KAPITULASYONLAR O DONEMDE GALATA BANKERLERINDEN ALINAN BORCLAR FALAN?

Günün Özeti