Uyanın yahu, iktidar değişmedi!

28 Haziran 2019 Cuma

AK Parti’ye akıl veren verene. İstanbul’u ve Ankara’yı kaybetmeseydi bizim “her şeyi bilen üstün zekâlı” zevatın bu “derin akıllar”ı ne yapacağını çok merak ediyorum.

AK Parti’nin aklı da var, fikri de var. Bir yol kazasına uğramış, hepsi bu. CHP’liler temelden kaybettikleri her seçimden sonra bu kadar derin bir bedbinliğe düşselerdi, partiyi çoktan kapatıp giderlerdi. 

Yenile yenile yenmeyi öğrendiler!..

AK Parti ise kuruluşundan bu yana girdiği tüm seçimlerden ve referandumlardan galip çıktı: Son yerel seçimde ise sadece birkaç büyük şehri kaybetti: O da yarım yamalak…

Buna “yol kazası” denir: “Ah-vah” edecek bir şey yok!

Buna rağmen AK Parti çevrelerinde derin bir kahırlanma, hatta bazı kadrolarda bezginlik ve bıkkınlık görüyorum. Sanki kıyamet koptu, sanki iktidar değişti.

Hâlbuki ortada o kadar da kahırlanacak bir durum yok: Sadece birkaç büyük şehir belediye başkanlığı CHP’ye geçti…

Cumhurbaşkanlığı AK Parti’de…

TBMM ekseriyeti AK Parti’de…

İstanbul-Ankara belediye meclisleri AK Parti’de... 

Meclis komisyonlarının büyük çoğunluğu AK Parti’de…

Üst düzey yöneticiler AK Parti’de…

Kısacası, siyasi iktidar hâlâ AK Parti’de ve Ak Parti’nin önünde dört yıla yakın seçimsiz bir dönem var. 

Kendini sorgulayacağından, nerelerde hata edildiğine bakacağından, kalıcı dersler çıkaracağından ve bir proje geliştirip kayıpları telâfi edici adımlar atacağından eminim. AK Parti çok dinamik bir partidir, bunu başarabilir ve başaracaktır.

Yani AK Parti’nin işi bitmiş değil!

Son yıllarda içine sızmış “AKP’liler”i ayıklayıp fabrika ayarlarına hızlı bir dönüş yapabilirse (ki hâlâ mümkündür ve Erdoğan’ın varlığı bu konuda en büyük teminattır), kayıplarını telâfi etmekle kalmaz, fazlasıyla geri kazanabilir.

Bunun ilk şartı halka küsmemektir. Sayın Erdoğan bunu en açık biçimde vurgulamıştır. Buna rağmen seçmeni suçlayan bir sürü köşe yazısı yazılmakta, televizyon yorumu yapılmaktadır. 

Aldırmayın: Zira bu yazıları yazanlarla “nankör millet” anlamına gelen yorumları yapanların hiçbir sorumlulukları yok. Sırtlarında yumurta küfesi olmadığı için üst perdeden içeriksiz çığlıklar atmakta bir beis görmeyebilirler. Önemli olan sorumlu kişilerin yaptığı yorumlardır ve bunlar umut vericidir. Eminim toparlayacaklar.

AK Parti, sadece kendini değil, “destek yayınlar”ı da gözden geçirmek durumundadır. AK Parti yanlısı görünen bazı televizyonların siyasi övgüleri dışındaki programlarda AK Parti’nin kuruluş felsefesine aykırı yayınlar yapmalarının AK Parti’ye mal edildiğini ve bunun İstanbul’un kaybedilmesinde önemli rol oynadığını görmezden gelemeyiz.

Programcıların sınırsız övgüleri, “ver mehteri” seviyesinde yayınları da ters tepmiş olabilir. Öyle televizyon kanalları ve gazeteler var ki, siyaseten AK Partiligözükmekle birlikte, siyaset dışında AK Parti felsefesine zıt yayınlar yapıyorlar.

“Akılsız dosttan akıllı düşman evlâdır”. 

NOT: İzninizle köyüme gidiyorum. Bir süre sizden ve aktüaliteden uzak kalacağım. Bu süre içinde temel meselelerimize ilişkin yazılar yazdım. Sizi onlarla baş başa bırakıyor, hakkınızı helâl etmenizi ve duada unutmamanızı rica ediyorum. Allah’a emanetsiniz.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Naz Naz 1 ay önce
  İyi tatiller de yazılarınızı yazmaya devam edebilirsiniz,herkes saldırıyor hükümete görmüyormusunuz.
 • Hikmet YılmazHikmet Yılmaz1 ay önce
  . Karadeniz'li mütahhit için iktidar değişmedi çok doğru. "Bizüm uşşaktır" deyipEkrem'e oy verenuyanık Karadeniz'li için tabii ki iktidar değişmemiştir.İhalelerde yineen başa güreşecekler. Sivrisineğin kanatları gibiler bunlar.
 • HayriHayri1 ay önce
  Sorun şu, ak Parti'nin bedeni olmasa da ruhu öldü.. milletin gönlünden düştü. Bir defa adalet duygusunu yok etti. Yani bu hikaye bitti. Geçmiş olsun.
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  Allah'a emanet ol üstad, görüşmek üzer...
 • ahmet koçakahmet koçak1 ay önce
  hocam çok doğru büyük bir yenilgi almadık lakin bu şekilde devam edilirse yenilgi ağırlaşacak.biz diyoruzki yol yakınken DOST uyarılarına kulak verilsin.tek zafer kazanalım.millete küsmek yok deniliyor.lakin milletin bir çok sorusu cevap bulmuyor.sorunlar bizzat sayın ERDOĞAN a ulaştırılmazsa sıkıntılar bitmeyecek.lakin sayın ERDOĞAN sorunları biliyorda kabul etmiyorsa asıl hezimeti o zaman görün.biz istiyoruz ki başkanımız milletin yararına olan projelerini gerçekleştirsin.milletin belittiği sorunları görmemezlik yapmasın.
 • alkanalkan1 ay önce
  SAYIN YAZAR AYDINDOGANIN MALVARLIGI DEVLETDESTEĞİYLE YANİ ZİRAAT BANKASINDAN SAGLANAN 750 MİLYONDOLAR KIREDİ İLE ALNMASI SENİ ÇOK SEVİNDİRMİŞTİ.AMA ADAPAZARI TANK PALET FABRİKASI İÇİN 50 MİLYON DOLAR BULAMAYAN İKTİDAR BU TESDİSİ KATARLILARA PEŞKEŞ ÇEKİYORDU.AYDIN DOGANIN MALVARLIGI BAŞKASININ ELİNE GEÇİNCE SEVİNDİN CHP LİLERE BAKALIM NERDE PROPOGANDA YAACAKSINIZ DEMİŞTİN.TÜM METYAYI ELİNE GEÇİRDİ 7 24 ERDOGAN VE TAYFASI VARDI AMA ERDOGAN HALA KENDİMİZİ ANLATAMADIK DİYORDU.SİZLERİN TÜM KARAMALARINA RAGMEN ADAM KAZANDI.SİZLERİN YANLI YALAN ALGIDAYANAN HABER VE YORUMLARINIZA RAGMEN.
 • FeritFerit1 ay önce
  Hiç kusura bakmayım, "tarih şuuru" diye diye yıllarca millete afyon verdiniz, uyuttunuz. Bizans gemileriyle Trakyaya geçip padişahı devirip tahta oturanları evliya gibi tanıttınız. Batılılar daha ne istesin.
 • ozanozan1 ay önce
  yorumcuların çoğu bulsalaryazarıdövecekler,sayın yazardemiyorkiak partininyanlışı yok,yanlışillakivaramabuyanlışıdüzeltecekzamanıdavaryeterkigaflet,dalalet,hattahıyanetedüşmeyelim diyor,ayrıcatek parti döneminisaymazsak chphiç seçimkazanamamış siz biryerelseçimde il kaybetmişsiniz onlardandahafazlayıkıcıeleştiririyapıyorsunuz,yapıcıeleştirideğilde.
 • Eski TürkiyeEski Türkiye1 ay önce
  Hesap pusulası masaya doğru yola çıktı. Korkuları ondan. Geçmiş ola...
 • HasanHasan1 ay önce
  Millete illet zillet diyen de sendin pontus dedin o dedin bu dedin birak simdi arsiv var arsiv yazilarin kaybolmadi ama o kadar pervasizsiniz ki nasilsa kimse dun dedigime bakmiyor diye dusunuyorsunuz tutarli olun
 • Ziya Ziya 1 ay önce
  Tuttuğu partinin hbir ya lışını söylemeyen e hakkımızı helal edecek değiliz. İşiniz gücünüz torpili rantı particiliği savu mak. Dış düşmanlar azarken iiçerde düşman üretmek...
 • Kocayusuf Kocayusuf 1 ay önce
  Savaşın en kızgın anında, zafer-sembolü bayrağın kaleye dikileceği hengamede, silahı bırakıp,"zafer için neler yapabiliriz" mantığı ve, akıllarınca "zaferi garantileme iyi-niyetiyle" kenara çekilerek istişare yapan askerler, kendi ordusuna mı, yoksa düşman ordusuna mı yardım etmiş olurlar? Sayın Bahadıroğlu, size iyi tatiller diliyor; tatil dönüşü, yeni parti kurma haberleriyle mide bulandıran "Davutoğlu-Babacan-Gül takımı"nın hatalı konumlarını ele almanızı rica ediyorum... Kuruluşundan beri, tabir caizse, AKP-Ordusu'nda yer alan, önemli görevler paylaşan "Ordu Mensupları", zafere erişim, başarılı hizmetlerin devamı, sonunda şan ve şeref'le anılabilmek için, hangi makamda bulunurlarsa bulunsunlar, orduyu terk etmemeleri, ve, aktif veya pasif, verilen tüm hizmetleri kabullenmeleri gerekmez mi?..
 • KaraKara1 ay önce
  Ben duzeleceyi konisinda cok umutlu değilim reis diyorki halka kendimizi anlatamadik Demiyorki halki anlayamadik toplumdan kopmaya basladilar artik bu kafa yapisiyla zor birazbi sonraki secimde cumhurbaskanligi da gider İmamoğlu duzgun calisssin calmasin caldirmasin israf etmesin bunu yapabilirse genel secimleride alir Bizimkiler de ki kafa zaten kuruluş degwrlerindeki kafa degil feminist sekuler akil yonetiyor parti yi
 • Murat soylubeyMurat soylubey1 ay önce
  kasım durna kardeşim tamda dediğin gibi. Siz kurumlara atanankişilere bakın hepsi ya gezici ya dönme yada fetö kırıntısı. Allahtan korkun sayın yazar. Ben sizin sapına kadar İslamcı olduğunuzu bilirim cucukluğum sizin kitapları okumakla geçti Teşkilatımızda sizin eserler baş köşedeydi.(MTTB).Ben Devlet memuruyum bizi inim inim inletiyorlar birde çıkmış Brokrarlar bizden diyorsun.Sizde böyle diyorsanız artık yapacak bişey kalmamış.
 • RAMAZAN ALTINTAŞRAMAZAN ALTINTAŞ1 ay önce
  ......."Son yıllarda içine sızmış “AKP’liler”i ayıklayıp fabrika ayarlarına hızlı bir dönüş yapabilirse (ki hâlâ mümkündür ve Erdoğan’ın varlığı bu konuda en büyük teminattır), kayıplarını telâfi etmekle kalmaz, fazlasıyla geri kazanabilir.""....İşin aslı burada.İnşallah reis başarır.Allah(c.c) yardımcısı olsun.Amin
 • Faruk Faruk 1 ay önce
  O da değişecek, yavaş yavaş derinden derinden. Sıkıntı yok, herşeyin zamanı var. Atatürk düşmanları nankörlerin alayının da Allah cezasını verecek.
 • Trabzonspor Trabzonspor 1 ay önce
  Benim düşüncem artık siyasal islamin bittiği ve demokratik laikliğin tekrar yükselişe gectigi yönündedir.reis bu ülkeye çok büyük hizmetlerde bulunmuştur kendisinden Allah razı olsun.lakin artık sekülarizm ve çağdaşlık dönemi başlamıştır.benna bitmiştir.vesselam.
 • İstanbulİstanbul1 ay önce
  Sn. Yazar bu bir yol kazası değil sonuçtur. Büyük şehirlerin tamamını nerede ise kaybettik. Hale iyimsen olmak mı. Ailede Lale devri yaşanıyor. Kimsenin umurunda değil. Kafalar kuma gömülmüş Ferasetleri bağlanmış. Önlerini görmeyen bir anlayışı sizde görmek istemiyorsanız çok yazık
 • Adem AdemoğluAdem Ademoğlu1 ay önce
  Sayın Yazar, Umutlu olmak çevresine umut aşılamak güzel bir haslettir ama bu son yaşanan hadise bir yol kazası falan değil bu tamda haksızlık ve hukuksuzluğun getirdiği bir sonuçtur ve bu milletin sabır taşının çatlamasıdır. Ve yüzbinlerce masumun günahsızın ahının tutmasıdır.Ayrıca bu sizin dediğiniz AKP içindeki bazılarının hatasından kaynaklanan bir neticede değil bu tamda İlahlaştırılan bir liderin aslında hiçde bu kadar ilahlaştırmaya değmediğinin tezahürüdür. Bundan sonra hiç bir şey eskisi gibi olmayacağını bilmenizi isterim.Zira bu iktidarın yaptığı artık gayretullaha dokundu ve testi çatladı. Ama sizler bir süre daha kendinizi avutmaya devam edin. Siz tarihçisiniz Tarihte Adaletsizliği ve Zülmu Adalet dite topluma sunan idarecilerin ihya olduklarını gördün mü .İşte tamda din ve dindarlık adına Adaletsizllkte zirve yaptılar..Enson örneği kazanılan bir milli iradeyi Hırsızladılar diye uydurma bir bahane ile milli iradeyi gaspettiler. Tek parti CHs28 yıllık despot döneminde bile böylew bir şey yapılmadı. Onun içiç bu haksızlık ve zulme Adalet i ilahiye müsaade etmez diye düşünüyorum ve sizede tavsiyem fazla umutlanma.Küresel güçlerle gelen AKP iktidarı buraya kadardır ve yine küresel güçler eliyle siyaset sahnesini terk edeceği günleri yaşıyoruz. Sizler de bu yapılanlara ortak olmanın hesabını vermeye hazırlanın.
 • AliAli1 ay önce
  Biz de biliyoruz ama diyoruz ki size ve hükümete : dikkat etmezseniz iktidar da gider
 • Hikmet Yılmaz Hikmet Yılmaz 1 ay önce
  Seçimi haksız yere tekrar edin de %5 farkla yenilin yazmıştım zamanında. Yorumcular rüyanda görürsün diye tepki gösterdi. Ne oldu? %9 fark oldu. Az değil 800 bin insan fazladan cehape zihniyetine oy verdi? Neden? Şimdi genel müdür atama yetkisini başkandan alın gelecek seçimde fark %15'e çıksın. Aynen devam. Millet görmüyor sanıyorsunuz ama görüyor. Bu milletin aklıyla alay etmeye gelmez hoca. Yol kazası değil, kulak çekmeyi anlamayana bir yıkattık 800 bin oy fark.
 • kasım durnakasım durna1 ay önce
  ''Üst düzey yöneticiler AK Parti’de…''Ne güzel cümle değil mi?!Allah sizi bildiği gibi yapsın.Üst düzey dediğiniz yönetici insanlar millete hizmet için devlet yönetiminde görev almışlardır.Onları AKP atasa bile AKP'li diyemezsiniz.Yazarınızla, öizerinizle, siyasetçinizle ne kadar otokratik olmuşsunuz da haberiniz yok.
 • İktidar değişmedi, doğrudur; da:İktidar değişmedi, doğrudur; da:1 ay önce
  Biz, aklı selim her insan gibi siyaseten Erdoğan' ın yanındayız. Burası böyle, ama şöyle de bir şey oldu: Erdoğan tüm bu başarılarının aynen devam edebilmesi için atatürkist laik kitlenin de (bu habis huylu bir kitledir) gönlünü almak adına çok sıkça; "gazi Mustafa kemal, gazi mustafa kemal" demeye başladı; gariptir ki en büyük oy kaybına da o kitleden uğradı. (Bu arada Kur' an hizmetkarı oldukları iddiasındaki bir cemaat de gerektiğinde nasıl chp' li olabileceğini ortaya koydu, böylece bir yaşımıza daha bastık; ama fetvaları da verildi.) Bakalım şimdi hükümetin Ayasofya' yı açma hamlesi ne olacak, hayırlısı!

Günün Özeti