Suçlu biziz!

26 Haziran 2019 Çarşamba

Vaktiyle “Suçlu Biziz” isimli bir kitapçık yayınlamıştım. Artık mevcudu kalmayan bu kitapta, 1926 ile 1989 tarihleri arasında Japon İmparatoru olan Hirohito’nun hikâyesine de yer vermiştim. 

O zaman için bana çok ilginç gelen bu hikâyenin özeti şu...

İkinci Dünya Savaşı bitmiş, Japonya ağır bir şekilde yenilmişti. Hava kuvvetleriyle deniz kuvvetleri mahvolmuş, kara kuvvetleri bitmiş, bunlar yetmez gibi, ABD iki atom bombasıyla Hiroşima ve Nagazaki kentlerini içindekilerle birlikte yok etmişti.

Bu ağır yenilgi Japon İmparatoru’na çok dokundu. Yaptığı radyo konuşmasında, ağlayarak şunları söyledi:

“Ben Japon ordularını iyi yönetemedim. Halkıma vaad ettiğim parlak zaferi veremedim. Geleceğinizi mahvettim. Savaş boyunca insanüstü bir gayret göstermenize rağmen, yenildik. Bunun sorumluluğunu ve utancını tek başıma üstleniyorum. Tek suçlu benim! Bu durumda, gelenekler mucibince kendimi cezalandırmam ve harakiri yapmam gerekiyor. O gün gelinceye kadar kendimi hapsedip kimseyle görüşmeyeceğim. Tüm milletime refah ve saadetler diliyorum. Beni affedin!”

Japonlar, İmparator’un konuşmasını göz yaşlarıyla dinlediler. Bir sürü Japon konuşmadan öylesine etkilendi ki, harakiri yaparak kendini öldürdü. Sonra bir halk hareketi başladı: Japonlar ülkenin dört yanından saraya aktı. Kısa süre içinde sarayın bahçelerinde milyonlarca insan toplandı. Hıçkıra hıçkıra ağlayarak bir ağızdan bağırıyorlardı: “Suçlu biziz!” 

Günlerce sarayın bahçesinde ağlaşıp bağrıştılar. Nihayet Hirohito, halkın huzuruna çıktı. Kalabalığı selâmladı ve harakiri yapmaktan vazgeçtiğini söyledi.

Herkes rahat bir nefes alıp dağıldı. Ama dağılırken bile koro halinde bağırıyorlardı: “Suçlu biziz!”

Şimdi kendi kendimize tam da şu soruyu sorma zamanıdır: Suçlu kim? İstanbul’u kazanan CHP mi, yoksa HDP kanalıyla gerçekleştirdiği PKK ittifakına rağmen, İstanbul’u CHP’ye kazandıran AK Parti mi?

Bugün AK Parti kurmaylarının yapması gereken şey, tüm sorumluluğu üstlenip, fabrika ayarlarına geri dönmek üzere adımlar atmaktır.

Biz başlangıçta siyaset dâvasıyla yola çıkmadık, siyaset cihanşumül (evrensel) dâvamızın sadece bir aracıydı. Sonra nasıl olduysa oldu, iş siyasete döndü, hatta cihanşumül dâvamız siyasetin gölgesinde kalıp malzeme oldu.

Unuttunuz mu: Bizim sımsıcak hayallerimiz ve sonsuz umutlarımız vardı: Dünyamızı da, ahiretimizi de sarmalardı. Gün gelecek yepyeni bir Türkiye kuracaktık. Eğitimi “milli-manevi” değerlere tekrar oturtacak, imanlı, ahlâklı, fazileti nesiller yetiştirecektik. Temelinden sökülen kültürümüzü ihya edecek, kadim medeniyetimizi yeniden inşa edecektik.

Ama hesaba katmadığımız bir şey vardı: Paranın yüzü o kadar sıcaktı ki, hayallerimizi yaktı!Makam-mevki, şan-şöhretöylesine etkileyiciydi ki, başlıbaşına umut haline geldi.

Kısa zaman içinde sadece siyaset ve ticaret konuşur olduk! Dünya nimetlerine çabuk alıştık, ahireti öteledik. “Biraz da biz yiyelim” anlayışı ruhumuzu kemirdi, nurumuzu boşalttı, ahirete yönelik beklentilerimizi bitirdi…

Hepimiz derece derece “ehl-i dünya” olup çıktık. Artık gelsin tepeden bakmalar, kibirlenmeler, vatandaşı küçük görmeler, gösteriler, gösterişler, konserler, danslar, milyonluk saatler, lüks arabalar, yalılar, faizler, haramlar…

 “Ehl-i dünya”nın dünyasını dolduran tüm ıvır-zıvırlar bizim de dünyamızı doldurdu: Kültür, medeniyet, sanat, estetik, kitap, insan yetiştirme derdi bitti, “Pratik hayat” geldi. Bu durumda bir “şefkat tokadı”na ihtiyacımız vardı, yedik! 

Bu şefkat tokadı”ndan ders alamazsak, arkasından daha acıtıcı tokatlar gelebilir! Çünkü, suçlu biziz! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • ŞinasiŞinasi21 gün önce
  Mal mulk sevgisi kalpte olmazsa o zaman iyidir
 • HakkıHakkı25 gün önce
  Bir yanki atasözü derki:eğer bir nehirde iki balık kavga ediyorsa... Bilinki oradan az önce bir İngiliz geçmiştir.adamlar 100 yıldır ülkemizdeler ve kavgamız hiç bitmedi..biz nezaman Kuran Dan Sünnetten uzaklaştık...ki başımızı ezmeye kalktılar...İngiliz ve diğer lejyoner leri.
 • SinejanSinejan26 gün önce
  Hocam harika yazi Allah razi olsunDava yi unutmayi birakin dalga gecenlere kaldi parti...dlga gecenler dava dava diyolar ay o ne ki diyenler su an meclis uyesi..vekil vs...yazdiginiz degerleri gerceklestirmek icin yola cikanlar tek tek temizlendi...gerek atilarak..gerek basina corap orulerek..otekilestirip adim ttirmayarak ..mobing vb. Simdi soruyorum tamamen akp haline gelen parti nasil ak parti olacak....akp liler mi aklini basina alacak...ak partililer sapitsa aklini basina alirdi bunlar zaten kasitli yapiliyor...duzelse nolacak...siz yeni soyluyosunuz biz 5 senedir diyoruz duyan yok....cunku duyacak adam kalmadi ...asagidaki asagilanan teskilat hep kan agladi...burokraside liyakat diyorsunuz ben bakiyorum chp lisi liyakatli...mhp lisi hatta hdp lisi liyakatli bitek zavalli dava sahibi ak partililer liyakatsiz...dava icin burdayiz diyen kisiyi ne siyaette ne burokraside ne yök de ne belediyede barindirmadi sevgili akp liler....ak partinin ilk zamanlarini anlatanlari biz masal gibi imrenerek dinledik....ben de doktora yapan ...bos liyakatsizlerdenim abi...selam ve saygilar
 • TaceddinTaceddin26 gün önce
  Üstadım iyi güzel yazıyorsunuz da Ak partinin üst kademelerinden hiç size alaka gösteren var mı!
 • SerkanSerkan27 gün önce
  Ülkemde siyasetin tüm ipleri TÜRK MİLLETİNİN değil başkasının elinde.Sağıda soluda muhafazakarıda onlar oynatıyor birbirleri ile perde önünde kapıştırıyor mağdur edebiyatı ile dışa efelenme ile vs vs işlerini görüyorlar. Milletin adamları değil meclistekiler başkalarının adamı olanların seçtiği adamlar seçim sistemi tümden değişmeli(İlk meclis gibi kendi hemşerilerinin sevgisi ile seçilen ve millet için ve HAK ‘A verecekleri hesap dışında reis, şef, parti başkanı korkusu olmayan ) Sonra bu milletin dini dili ne olursa olsun insanlık onuruna aykırı olan tüm suçlar, devlete ve millete karşı işlenen (Şimdilerde Akp nin hep hasır altı ettiği hiç kimseninde dillendirmediği söyleyenlerin sesininde kısık kaldığı) adam kayırma,rüşvet her türlü yolsuzluk ( En gıcık söylem çalırlar ama adamlar çalışır) en ağır şekilde cezalandırılmalı kim yaparsa yapsın mevkisi seceresi ne olursa olsun. İşin ehline verimesi şimdilerde en zor olan sizcede öğle değilmi Hocam, Biz kendimizi düzeltmezsek hiç birşey düzelmez vesselam
 • ErvanErvan27 gün önce
  Sayın yazarı kınıyorum. Müslümanların sürekli bu şekilde ezik ve suçlu ilan edilmesini reddediyorum. Müslümanlar reisin kolaylaştırdığı ortamda ellerinden geleni yapıyor. Ama ana babasının bile sahip olamadığı p... e Müslümanların sahip çıkması bekleniyor. İslam düşmanlarının ve yedi düvelin ittifakı ve saldırıları hiç önemsenmiyor. İnsan put ya da Tanrı değildir. Batının putlaştırdığı insan anlayışı ile müslümanları eleştirmeyin. İnsan hayrı da seçer şerri de şimdi şerri seçti şerri seçmesinden Müslüman sorumlu değildir. Müslüman anlattı ama dinleyecek kulak bulamadı dernek vakıf açtı kimse gelmedi ayağına gitti aptal salak muamelesi gördü işlerini kolaylaştırdı ceberrutluk etmedi ezik sürekli horlanan muamelisi gördü. İnsan kuranın ifadesine göre zalim cahil nankör aceleci asi istismarı vb vasıflara esfeli safilin bir yaratıktır. İslam ve Müslüman onu güzel ahlak ile ehseni takvime çıkarmaya çalışır. İstanbul da İslam karşıtı bloke oy veren herkes bilinçli bir şekilde esfeli safilin olması gereğini yerine getirmiştir. Bundan ne akparti ne de müslümanlar sorumlu değildir. 1400 senedir Müslümanı ezik fakir elinden ekmeği alınacak biri göstermek zulümdür. Artık bu tür eleştiriler yeter
 • Vatandaş Vatandaş 27 gün önce
  2005 den beri 31 mart seçimleri hariç yapılan bütün seçimlerde Akp ye oy vermiş biri olarak yazıyorum Akp artık kaybeymeye mahkumdur. Yapılan kayırmaca devlette çöküşmüşlük haksızlık ve hukuksuzluk almış başını gidiyor. Akp doğdu büyüdü gelişti artık ölemek üzere millet bıktı artık hele hele 31 mart seçimlerinde alınan iptal kararı millette ter tepti. Birde gidip apo ile görüşüldü devletin resmi haber ajansında basın açıklaması yapıldı. Osman öcalan trt ye demeç verdi akp seçmeni bunları görmeyecek kadar kör olamaz. 15 temmuz sürecinde haksız hukuksuz kararlar çok alındı kurunun yanında yaşta yandı bunları toplayınca akp kaybetmeye mahkumdur. Selam ve Dua ile..
 • Mahmut karadumanMahmut karaduman27 gün önce
  Ben suçlu değilim. AKP'li değilim fakat AKP'lilerden daha fazla çaba, mücadele verdim. İnanın AKP'liler benim üzüldüğü kadar üzüldüklerini tahmin etmiyorum.AKP'li kadroların içinde her türlü pislikvardir. Vatandaş şikayetini bildiryor şikayeti kale alan yoktu da söylemesi gereken çok şey vardır fakat söyleyemiyoruz...
 • mehmet cetın ızmırmehmet cetın ızmır27 gün önce
  dogru soyluyorsun sayın yazar suclu bızız ne yapmamız lazım yazarınıza dayak atıldı akıt tv ve dayak yıyen magdur gazetecı aleyhıne tazmınat davası acıldı kım actı generaller bunlar zem zem suyuyla yıkanmıs adamlar aleyhlerınde konusmak elestırmek kımın haddıne hem dayak yersın hem tazmınat odemekle karsı karsıya kalırsın bu ulkede on yılda bır darbeyı bız yaptık mıllıyetcı subayları yas kararları ıle ıhrac edıp yerıne fetoculerı bız doldurduk dolayısı ıle suclu bızız ben bır yas magduruyum devlet baskanına cok yazı yazdım ama netıce yok 15 temmuz oncesı yas magdurları olarak star gazetesıne basın acıklaması yaptık orduda alkol muptelası ust duzey fetoculer var dıye sesımızı duyan olmadı ama akıt e dava acan generaller bıze ses cıkarmadı unutuldu vesselam suclu yıne bızız ahmet zekı ucok televızyon ekranında soyledı 15 temmuz kalkısmasına katılmadıgını soyleyen generaller o aksam neredeymıs cokoprens mı alomaya gıtmısler ona da ses cıkarmadılar ama dıs gecıreceklerı bırını buldularmı hemen dava ve tazmınat hazır bu genenerallerı cımer uzerınden sahsen baskana sıkayet ettım askerı ceza kanunu 139 madde geregı sorusturulmaları ulkenın gelecegı acısından onemlıdır dıyerek sonuc yıne sıfır yanı suclu bızız sonucta ıstanbul gıbı bır sehır de cıkan tablo ortada umarım ıktıdar gereklı dersı alır da bu durum turkıye genelıne yayılmaz saygılarımla
 • Adem BİBEROĞLUAdem BİBEROĞLU27 gün önce
  Allah razı olsun üstadım, hemşehrim, ağabeyim. İktidar imkanları az çok hepimizi bozmuşken davayı nasıl kendimize kabul ettireceğiz?Evet suçlu biziz ama bu kadar lükse, şatafata alışanlarla nasıl toparlanacağız? Umudum kırılıyor. Lütfen bir yol gösterin.Hürmetlerimle...
 • KaraKara27 gün önce
  Ak parti (sadece adi ak) out Yeniden refah inAk parti = Anavatan Yeniden refah = RefahKendini dindar olarak gören insanlari ak parti sadece oyalamakta bi tek reisle olmuyor kadrolar leş gibi kokuyorartik yolsuzlukla haksizlikla chp gelmesin diye oy verilen kendisinden de artik bir sey beklenmeyen bi parti ak parti reis dedi yine millete kendimizi anlatamadik yuhu 17 sene oldu 17 daha neyi anlatacan sen milleti anlayamiyorsun ki mesele sadece soğan patates degil artik insanlar güvenmiyorlar senin partine ama sen farkinda degilsin hala sirf sana olan guvenden oy veriyorlar ama artik o da kafi gelmiyor cunku millet bikti senin menfaat cilerinden
 • DAVUTDAVUT27 gün önce
  Yavuz bey, Japon imparatorunun söyledikleri bana birini hatırlattı, hani her başarısız seçimden sonra istifa edip sonra halk beni istedi diye geri gelen. Bu tür davranışlara manevra denir. Hiç te samimi değildir. 2. dünya savaşında olanların sorumlusu Japon halkı değil Japon İmparatoru ve maiyetindekilerdir. Suçu halkın sırtına atarak kurtulmuştur İmparator. İntihar etmek isteyeni kimse engelleyemez. Ötekisi artistliktir. Şimdi siz de hatayı halka yıkmaya ve böylece parti yönetimini temize çıkarmaya çalışıyorsunuz ama AK Parti tabanı yemiyor artık bunları. Ayrıca da siz suçluyum diyorsanız gereğini yapın, bırakın yazmayı ve partiyi yanlış yönlendirmeyi. Yapamazsınız çünkü sizinki de MANEVRA.
 • takiitakii27 gün önce
  beyinsel ve düşüncesel yorgunluğu ve monotonlaşmayı veya dejeransanyosyonu yenmek için sirkülasyon yenileşme gençleştirme yeni ufuk arayan düşüncüler le reform yaplımalı
 • ZIR CAHILZIR CAHIL27 gün önce
  Sayin yazar,suclu biz degiliz.Kuvvetler esit degil.Emperyalist hem sonsuz kaynaga sahip hem de kuralsiz dogus yapiyor.Buna kimsenin gucu yetmez.Sana benzemez ne cinarlari devirdi ve ne medeniyetler yok etti bu guc.Dolayisiyla kendini suclamayi birak ve yapabilecegin tek seyi yap:Dua et aklini,yolunu ve karakterini kaybetmemek dilegi ile.Belki de dualarin karsilik bulur.
 • ErdinçErdinç27 gün önce
  Suçlu gerçekten Ak =Parti yöneticileridir.Talan devri bu partiyle son aşamasına vardı Millet sarılmıstı onlara kurtarici olarak. Talancilar millete karşı sağır kör ve dilsiz kesildiler. Türkiye, Avrupa in orta çağını bile yaşamıyor. Öteki partiler konuşmaya dahi değmez.20 yıldır mevcut iktidarı desteklemiş biri olarak pişmanım. Diğerlerinden farkı yok. Hatta daha da kötü. Hiç olmazsa onlar birbirlerine yardım ediyor. Mevcut iktidar sadece kendi ve akrabalarin cebini dolduruyor. Diğer iktidarlara gelince, ülkeye tamamen ihanet etmislerdir. Fakir milletl sömurmüşletdir. Osmanlı tarihine gelince İslamla alakası yoktur. Roma ve Bizans taklitcisidir. Bizans ve Romada ne varsa aynısı Osmanlı'da var. Öğrendiğim tarih saçmalıkmis. Türkiye'de okuduklarım kısaca virt zırt dart dürt cart curt. Beynimi kirleten masal ve meseller.Avrupayi asla sevmem. Türkiye'de öğrendiğim İslam çoğunlukla batıl. Kriptolarin icat ettiği münafıklık. Dünyada islamin maliyesi yok. İslam Devleti in malı yapısı Kuran ve hadislerde var. İktidar sahiplerinin işine gelmez garipleri sömürmek amaçları. Dünyada muslumanlara en büyük ihaneti islamin malı sistemini uygulamayan iktidarlar yapmıştır. İslamin malı sistemini bilen hiç yoktur. Vergileri kim icat etti? Sayısız asalak bidat müessesesi var. Vergilerle bunları niye yaşatacağım? Devlet putlarıni okullarda dikte ettiriyor. Fakir ve zelil insanlara dini masallar anlat. İslami ne anlayan ne de anlamak isteyen olmuş. Sayısız din adamı var. Hepsi de masal mesel anlatıcı. İlim adamı hiç yok. Hepsi ünvanli kendini süslenmiş yumurta kadar değeri yoktur. Ömrümü putlara taparak geçirmişim yazıklar olsun bana.
 • Ömer pehlivanÖmer pehlivan27 gün önce
  Aynen katılıyorum. Ders çıkarılmazsa daha büyük tokatlarım geriden gelir.
 • Ali den silayaAli den silaya27 gün önce
  Be sıla hangi kulvardasin bilmiyorum ama sende Batı hayranları ile birsin .ak partiyi sevme bende sevmem ama sırf tepki olsun diye düşmanı sevindirmek olmaz.Oysa verme ama dusmanlikta dengeli olan lazım.eğer diş ve iç boluculer birini hararetle desteklerse ben gidişte hainlere bir olamam ak partiyi sevmemek olabilir fakat ülkemizi hedef alanlara Ekrem imamoglunun tek bir laf ettiğini duyan varmı varsa söylesin.
 • hasan...hasan...27 gün önce
  Pek haklı ve isâbetli tesbît ve teklîfler..!Siyâsîler, kendilerini dîne ve millete uydurmalıdırlar..! Zinâ, âcilen tekrâr yasaklanmalıdır. Erkek (baba) da tekrâr âile reîsi olmalıdır! Hınzır (domuz) eti üretimi, kesimi vs. sâdece gayri müslimler (kâfirler) için serbest bırakılabilir. En önemlisi de, Selçuklu ve Osmânlı ecdâdımızın bizlere mîrâs bıraktığı pek temiz ve muhkem Ehl i Sünnet ve Cemâet İtikâdı terğîb ü teşvîq edilmelidir..! Vesselâm...
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu27 gün önce
  Suçlu biz değil iktidardır. Binlerce kez uyarılmasına rağmen burnunun dikine giden iktidar suçludur.
 • SılaSıla27 gün önce
  Biz müslümanlar; ANCAK birbirimizin iyiliklerini isteriz. Çünkü Allah tarafından BÜTÜNnnnnn müminler kardeş ilân edilmiştir. Şu yeniAkit'in yaptığı; Ne müslümanlığa sığıyor, Ne kardeşliğe, Ne de gazeteciliğe. Haber şu;"500 MİLYONLUK SERVETİNİN SADECE 5 MİLYONUNU açıkladı."1- GAzeteciliğe sığmıyor. Çünkü gazeteci tarafsızdır. Her iki tarafın da serveti üzerine gitmeliydi. Tek taraflı gazetecilik olmaz. Uşaklık olur. TArafgirlik olur. Adaletsizlik olur. YAlancılık olur. İnsafsızlık olur. Kusura bakmayın AMA; Allahsızlık dahi olur. Sen kimin sesisin??? Müslümanların mı YOKSA partinin mi??? Kime hizmet ediyorsan onun kulusun. _______________________________2-Müslümanlığa sığmıyor; Adamın ayıbını her yere yayıyorlar. YALAN yanlış bilgilerle hem de. Biz müslümanlar; Ekrem İ.'na dua etmek zorundayız BAŞARması için. Beyefendiler her başlıkta adeta beddua ediyor.___________________ 3- Kardeş kardeşe; vallahi böyle etmez. Adama bir kafir demediğiniz kalmıştı; sanırım onu da imâ yoluyla defalarca dediniz.________________ Yeter artık! Lütfen tekrar İslâma dönün. Bırakın şu şeytan işi pis partizanlığı, sadece Allah'ın ipine sarılalım. Yoksa sonsuz cehennem VAR. mÜslümanlığınız-namazlarınız-oruçlarınız kabul olmayabilir böyle devam ederseniz.
 • iyildiziyildiz27 gün önce
  MİLLİ GÖRÜ GÖMLEĞİ çıkarılınca, kaçınılmaz sonuç bu olur Üstad...
 • ucuz kavrukucuz kavruk27 gün önce
  Mutafa Kemal ve arkadaşları seçimi kazanmış; öyle diyor kemal...
 • engineerengineer27 gün önce
  Ahkam-ı ilahiye'ye 14-15 asır önceki hükümlerdir, güncellenmesi gerekir derseniz, Allah'ın indirdikleri yerine ab uyum yasaları diye lgbti- ib....ne yasalarını Müslüman Millete dayarsanız nerde hata yaptık diye daha çok aranırsınız, bu yapılanlar hata değil Allah cc nün emirlerini yasaklarını tanımamaktır, iki dünyanın da helaket ve felaketini celbedicidir, hesap ağır, bedeli ise çetindri, bu dünya öyle böyle geçer ama Aahiretini yıkanların vay hallerine.
 • KubilayKubilay27 gün önce
  CHP nin kazanmasını neden suçmuş gibi gösteriyorsunuz? Sizce bu parti meşru, yasal bir parti değil mi?.
 • 27 gün önce
 • ademadem27 gün önce
  Öcalan, PKK terör örgütünün başı mıydı? Başıydı? 40 bin insanın ölümünden sorumlu muydu? Sorumluydu. Yargılandığı mahkeme onu idama çarptırdı mı? Çaptırdı.Kapalı kapılar ardında -milli menfaatler doğrultusunda- kullanabiliyorsanız, bunu becerebiliyorsanız yapın ve lakin zemzemle de yıkasanız "makbul"leştiremezsiniz millet nezdinde. Bitti.Kandil mi?Kimin taşeronu olup olmadığını değil; madem o kadar büyük bir tehdit hâlâ neden terör örgütünün başına yıkmadığınızı söyleyeceksiniz?HDP mi? Demirtaş mı?İmralı'nın sınırlarını aşan bir operasyonun parçaları olduklarını mı söylüyorsunuz; vatandaşınıza "inlerinde tuttukları beyni yıkanmış militan" muamelesi yapamazsınız! Öcalan'a mektup yazdırmak nedir! Eğer öyleyse, yargı yolu açık, mahkemeler -tabi bu da normal değil ama- emrinizde, masal anlatmayacaksınız, kapatacaksınız varsa bu minvalde bir bilgi, delil elinizde!
 • Onur Doğan Onur Doğan 27 gün önce
  :"Paranın yüzü o kadar sıcaktı ki, hayallerimizi yaktı! Makam-mevki, şan-şöhretöylesine etkileyiciydi ki, başlıbaşına umut haline geldi. ""EVET suclu biziz, cunki emaneti ehil olana değil,bize görüş olarak yakın olana verdik, onlarda: para, mevki,ge siyasi hırslarına kapıldılar.Gidenler ile gelenler arasında fark kalmadı demek ki, hatta gelenler biraz daha fazla Güven verdi
 • VatandasVatandas27 gün önce
  Sayin yazar chp akpden sonra ikinci parti oldugu icin nuhafazakarlar chpye oy vererek tepkilerini gosterdi eger yeni bir muhafazakar parti kurulursa chpye verilen emanet oylar tekrar yeni kurulacak partiye gidecek akpartinin isi bitecek gelecek secimde akparti diye bir parti kslmayacak
 • SeçmenSeçmen27 gün önce
  Temizlik önce tepeden başlasın ki aşağı bunu görsün.
 • Adem AdemoğluAdem Ademoğlu27 gün önce
  Evet Suçlu sizsinz hemde bu suçu bile bile işlediniz.Bu yolun yol olmadığını size hatırlatan din kardeşlerinizi rencide ederek ve onların tavsiyeleri ile alay edercesine bu suçu işleyip mesuliyeti yüklendiniz.Ancak hala gerçeği görmüş değilsiniz.Nedir o gerçek Devlet yönetiminin bir emenet olduğunu REİSİ nize hatırlatmadınız. Reis ne yaparsa doğrudur dediniz ve 17 yıldır her seçim öncesi Seçim Lahikası yayınlayarak.Reise biat ettiniz ve kayıtsız şartsız destek oldunuz. Ve bu davranışınızla Reise de iyilik yapmadınız. Dünyevi makamların fani olduğunu bildiğiniz halde bilmezlikten gelerek Reis bize kızmasın diye onu övmeye devam ettiniz. Reisinizde Yükseh dağları Ben Yarattım havalarına girip Milletn parasıyle kendine saraylar yaptırdı bir yetmedi ikinciyi o da yetmedi üçüncüyü ve oda yetmedi uçan saraylarda kendini ağırladı ve akıbet bu Evet Siz sorumlusunuz ama Reisiniz de sorumludur ama hala onu söyliyemiyorsunuz . Öyle bir medya düzeni oluşturdular ki Medya ile herşeyi ebediyyen kazandıklarını hayal ettiler ama gelinen noktada bu medya düzeninin de fayda vermediğini gördünüz. Senin gibi belli bir camiadan gelen kişiler bile geldikleri camiada koparak hiç alakası olmayan kulvarlara yamandınız. Allah aşkına yıllar önve bu siyasal İslamcıların tasvip edilecek bir kitle olmadığını söyleyen sizler bunlar gücü elde edince gidip onların bendesi konumuna düzmediniz mi. Oysaki Asrin İmamı Dine karşı gelmek kadar Dini istismar ederek siyasetlerine alet edenlere mesafeli durmamış mı. Eşref Edip gibi kişilere "Onlar din kardeşimiz ama siyasette değil" dememiş mi ama sizler bunların hiç bir anlamı yokmuş gibi gittiniz Siyasal İslamcılara yanaştınız. Dolayısıyla siz mesulsünüz.
 • FeyzulFeyzul27 gün önce
  Sn yazar gerçekten şaşırıyorum yazarları oluyunca hepsi yanlışları sıralamış yahu bu yanlışlar büyük yanlış öyleyse niçin bu yanlışlar görülerek seçmeni ak partiye oy vermesi için konuştular seçimden önce
 • MEHMET MEHMET 27 gün önce
  ÇOK GÜZEL BİR YAZI. FETO OPERASYONLARINDAN DOLAYI HERŞEY UNUTULDU. EKONOMİ.EĞİTİM VB. SABAH ÖĞLE AKŞAM FETO. TEPEDEN BAKMALAR KİBİR YOLSUZLUK USULSUZLUK, İSRAF TORPİL EVCİ ALASINI BULDU. AK PARTİ KÜSÜTÜRDÜĞÜ TABANIYLA BULUŞMAK YERİNE APONUN SİLHONUN AYAĞINA KADAR GİDECEK KADAR KÜÇÜLDÜ. BU BİZDE ŞOK ETKİSİ YAPTI. BÖYLE YAPMAKLA AKP TAMAMEN HAVLU ATMIŞ OLDU. DÜŞÜŞLERİ YÜKSELMESİNDEN ÇOK DAHA HİZLI OLACAK. NETİCEDE HİÇ DOST KAZANMADI KUSTÜRDÜĞÜ DOSTLARINI DAHA DA KAYBETTİ. HDP VE CHP ANCAKEĞİTİM VE AİLEYİ BU KADAR TAHRİP EDEBİLİRDİ.YENİ BİR OLUŞUMA İHTİYAÇ VAR AKSİ HALDE CHP HDP İKTİDAR OLACAK. APO YA MUHTAÇ OLMUŞ BİR PARTİDEN KESSİNLİKLE HAYIR GELMEZ.
 • Rafet ÇEVİKRafet ÇEVİK27 gün önce
  Saygıdeğer hocam yazınız on numara olmuş, tespitler müthiş, bu minvalde bir kaş yazı daha yazmanızı rica ediyorum.
 • Yunus 16 Yunus 16 27 gün önce
  YAVUZ BEY, Bu konuda size katılmıyorum. FABRİKA AYARLARININ İÇİNDE BİRÇOK FETÖ CÜ ESKİ SİYASİLER VAR. AYARLA İLGİSİ YOK! 1. FETÖ YARGILAMALARINDA NEDEN HİÇ SİYASİ YETKİLİLERDEN YOK? Millet bunu soruyor ve çok kızıyor. 2. AK PARTİ TEŞKİLATLARI FETÖ CÜ KAYNIYOR! ERDOĞAN KAYBETSİN DİYE MUHALEFET DEN DAHA İYİ ÇALIŞIYORLAR! 15 TEMMUZ VE YAŞANAN FETÖ OLAYLARINDA VE TERÖRİST BAŞI, HOCA KILIKLI ŞARLATAN HAKKINDA HİÇ KONUŞMUYOR YORUM YAPMIYORLAR!! 3. SURİYE LİLER! İKTİDARIN SONUNU GETİRDİ!!! (.... HERKESİN İŞİ OLSA BİLE, İŞCİ ÜCRETLERİNİN YÜKSELMESİNİ ENGELLEYEREK İŞÇİMİZE ZARARI OLDU, EV KİRALARININ % 100 ARTMASINA NEDEN OLARAK BÜTÜN İŞÇİ VE MEMURUMUZUN TEPKİSİNİ ALDI! İSTANBUL BURSA, GAZİANTEP, KAYSERİ, İZMİR..... KİRALAR UÇTU!. 4. SON DAKİKADA BAŞKAN ERDOĞAN KENDİ KALEMİZE GOL ATTI ( Terörist başının mektubuymuş muş muş, Ahmet Kaya nın mezarıymış MIŞ mış.). BÜTÜN BUNLARIN FABRİKA AYARLARI İLE NE İLGİSİ VAR?
 • Kerem baKerem ba27 gün önce
  Sayın yazar.ak parti ilk kuruldugunda toplumda bir dirilme bir heyecan vardı toplum bir degisim istiyor statukodan kurtulmak istiyordu.parti secilip hukumet olunca her alandabeklenti arttı fakat hükumet olunca ve sonrasında sürekli hep bir kesimin istek ve arzuları hep ön plandaydı oda kendine oy vermek bir yana o gruh sürekli partiyle ugrasarak özellikle manevi alanada ak parti uzerinde hakimiyet kurdular ve chp nin bile yapmaya cekindigi bir yıgın ahlaksız ve yıkıcı sapkın yasaları hiç cekinmeden ak parti son sürat çıkardı uygulamada o kadar gaddar davrandıki hukumet feminist yasaları polis ve adli gücle ve sapkınların propaganda gücuyle toplumda adeta aile yapımızı yok etmek zinayı tamamen kaldırmak istanbul sözlezmesi gibi iftiraya dayalı cinnet yasalarını uygulamada ak parti hiç terduut etmedi .son on yıldaki aile ici ve akrabalar arası cinayet cinnet o kadar arttıki 23 hazin secim günü bile ulkenin her yanindan ailesel meseleler adli meselelere donüstü .basta chp ve ona destek veren sivil uzantılarının yıllardır yapamaya cesaret edemedigi seyleri ak parti hic düsünmeden hemde katı bir sekilde uyguladı.tabi birde bizim sosuetik hocalar ulusal kanallarda feminizme hoca destegi kazandirmak icin olmadık taklalar attılar birde hukumet bu hocayı bir yerlere atama yaptı.tabi hocalarda sesiz kalınca daha dogrusu tv lerde internette birbirlerini elestirmekten satasmaktan topluma faydalı olamadılar hic bir hoca alim aydın gecinen ler bu sapkın projeleri ve aile düsmanı feminizmi uyguladıgı icin hukumeti ve toplumu uyarmadılar sonuc 20 yıl öncesinin cocukları bugun kendi sonlarını belki ucuruma goturecek olanyıllarca dinsizlik ve batı hayranı politikacılara oy verdiler.ak parti batı ve chp ye her alanda muhalefet ettigi icin kazanmiştı ama o sapkın fikirleri uygulayamaya hemde tereddütsüz yaptıgı için bu gün hem toplumda aile ici hem diger alanlarda kaos yaşıyoruz.düşünün sürekli nafaka gibi toplumu ifsat eden bir yasayı bile degistirmekte tereddüt eden hukumet yıkılmaya mahkumdur.

Günün Özeti