“Sözde sanatçılar” ve medya

25 Aralık 2018 Salı

“Tenkit” başka, “tezyif” ve “tehdit” başkadır…

“Üç ahbap çavuş” bir televizyon ekranda buluşuyor. Elifi elifine kendileri gibi inanan, kendileri gibi düşünen bir seyirci kitlesinin karşısında Sayın Cumhurbaşkanımızı “tezyif” ve “tehdit”e cüret ediyorlar.

Söylediklerinde, her konuşmada mutlaka olması gereken “fikir, belge, bilgi” namına bir kırıntı bile yok: Hepsi baştan sona “kanaat” ve “hayal” döküntüsü: Milletin yüzde 52’si tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanını bacaklarından asmaktan, zindanlarda zehirlemekten söz ediyor, arada da darbe çığırtkanlığı yapıyorlar.

Hem demokrasi olmadığından (bu da onların kanaati) yakınıyorlar, hem de en ileri demokrasilerde bile nazar-ı müsamaha ile bakılması mümkün olmayan çok pespaye ifadelerle Cumhurbaşkanımıza saldırıyorlar. Tabii büyük bir tepki doğuyor ve savcılık harekete geçiyor. Umarım Türkiye’nin yolgeçen hanı olmadığını böylece öğrenmiş olurlar.

Keşke bu tepkiyi, millet diğer bazı televizyon programlarına ve gazetelere de gösterse…

Bazı kanallar iyice şirazeden çıktı. Akit TV gibi bazı doğru düzgün kanallar hariç tutulursa, ulusal kanalların çoğu “eğlence” adı altında, sapık bir azınlığın hayatını dayatıyor.

Tabii her “eğlence” türünün bir ömrü var: Zamanla kanıksanır, eğlendirmez olur. O zaman kanallar yeni eğlence şekilleri bulmak zorunda kalır. İşi biraz daha ileri götürürler. Derken, toplumun “kırmızı çizgi”leriyle birlikte ahlâk normları da aşılır. Değerler tepetakla olur. Aile mahremiyeti üstünde tepinilir. Kutsallar show malzemesi yapılır.

Bir adım, bir adım daha derken, geldiğimiz nokta düşündürücü: Tüm sınırlar, ölçüler, hassasiyetler aşılıyor. Toplumun değer hükümleri paspas ediliyor. Toplum şiddetin envaı çeşidiyle, ahlâksızlığın en pespaye şekliyle, müstehcenliğin, çarpıklığın ve seviyesizliğin en iğrenç örnekleriyle karşı karşıya...

Üstelik bunlar “modern hayat” gibi sunuluyor.

“Sosyal medya” denen “vahim alan”, daha büyük bir facia! Başıboş, başıbozuk, denetimsiz, müeyyidesiz; alabildiğine “özgür” olduğu içinalabildiğine “tahripkâr”!

Öte yandan, birkaçı müstesna tutulursa, gazeteler cephesi de kötü…

Siyasette “muhafazakâr demokrat” bir çizgi takip eden gazeteler bile birinci sayfalarında “teşhircilik” yapıyor: Bir taraftan “kadın hakları” konusunda hassasiyet gösterir gibi yapanlar bile kadın vücudu üzerinden parsa toplamaya çalışıyor.  

Magazin” adı altında hiçbir haber değeri olmayan karalamaları kimi çıplak kadın fotoğrafları eşliğinde sunuyor, bir anlamda “beyaz kadın ticareti” yapıyorlar!

“Kadın hakları” serenadı eşliğinde, kadını sömürüyorlar.Aslında kadına yönelik en rezil “taciz” budur!

Hiçbir mahareti olmayan, hayata hiçbir katkısı bulunmayan kadınların salt “kadınlık”larını öne çıkaran yarı çıplak görüntülerini ekrana getirmeye ya da sayfalara geçirmeye, “teşhircilik” dışında bir isim bulmakta zorlandığımı itiraf etmeliyim...

Kırkbeş yıllık bir gazeteci olarak bu durumdan utandığımı da söylemeliyim…

Mesleğe çok emek verdim. Gerekliliğine de çok inanıyorum. Fakat gelinen nokta, yalandan ve kadından para kazanma noktasıdır ki, bu durumdan gerçekten utanıyorum!

Ve artık korkuyorum. Kaba siyaset dışında hiçbir ölçüsü kalmayan gazetecilik mesleği, kendisiyle birlikte toplumsal ahlâkı da kemiriyor!

Alan git gide daha da çirkinleşiyor…

“Sanatçı” yahut “fenomen” kılıfıyla kılıflanmış marjinal insanlar, aile hayatımızın ortasına “tahrip kalıbı” gibi bırakılıyor. O kadar şımartılıyorlar ki, bazı “sözde sanatçı”lar, bu şımarıklıkla, Sayın Cumhurbaşkanımıza en ağır, en iğrenç hakaret ve tehditleri pervasızca savuruyorlar.

Çirkinliğin ve iğrençliğin bu kadarı da fazla artık!..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • TolgaTolga9 ay önce
  Sanatci dedigin n.dogan y.bingol h.kocyigit o.gencabay gibi cikarci olacak.a haber gibi avrupaki benzin fiyatlari ni tl cevirip veren kanal lar gibi isi gucu yandaslik yapan gazete ve tv ler oldugu icin l.ayrica sadece iran ve k.kore de sosyal medya yasak
 • Müslüm gürses Müslüm gürses 9 ay önce
  Bu adamlar Ugur Dündar dahil ceza almazsa eger yargiya olan güvenim 9,9 şiddetinde sarsilacak
 • GulbahceGulbahce9 ay önce
  Birde sozde yazarlar ve medya var ... bu kadar korkmayin ölum Allahin emri.az dogru olun.hesabiniz kolay olsun
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar9 ay önce
  Adamlar erkek degil ki!Her zaman isledikleri suctan dolayi tesaduf eserihakim karsisina ciktiklarinda "ben oyle demek istemedim boyle demek istedim" diye karilar gibi kiviriyorlar.Hic bir tanesinde adam gibi "evet ulan,ben boyle fasistce totaliter bir dusunceye sahibim,asilsinlar, oldurulsunler istiyorum"diyerek hakim yokken soylediklerini bir turlu erkek gibi teyit edemiyorlar.
 • ben profesör olacam anne.ben profesör olacam anne.9 ay önce
  Ünlü bir siyasi parti başkanı var, adam profeörlükten öldü, üzerinden yıllar geçti, onu hâlâ; "hocamıııııııııızzzzzzz, profesöööööööörrrrrrr, doktooorrrrrrrrr...." diye anons ediyorlar. Markası kabirde bile tescilli ha!
 • Virüs gibi saran yard doçVirüs gibi saran yard doç9 ay önce
  Bu adamın konuyla ne alakası var?
 • receprecep9 ay önce
  Bin kusur sanatçı akademisyen savaş istemiyoruz deyip pkk pyd ye operasyona karşı çıkmışlar. Sonunda mahkemelik olmuşlar. Sanki şehit ve gaziler kendi kendine harakiri yaptıdasavaş istemiyoruz diyenler kadar kıymetlideğiller bazılarının nazarında yani millet ittifakının nazarında
 • Serhan yildizSerhan yildiz9 ay önce
  Onlarki kendilerini sanatci zannediyolar?
 • seyfiseyfi9 ay önce
  Dün akşam ülketv deki açık oturumda imtiyazlı gazetelerin imtiyazlı yazarlarının imtiyazlı zincir marketlerde aynı konu kitapların mustafa kemal yerine atatürk atatürk yerine mustafa kemal yada fakat yerine ama lakin gibi kelimelerle değişiklik yapılarak yazıldıgı basıldığı satıldıgı söylendi bir konuşmacı tarafından
 • görkemgörkem9 ay önce
  "ulusal kanalların çoğu “eğlence” adı altında, sapık bir azınlığın hayatını dayatıyor." diyorsun.. tavsiyem: üst mercilere dilekce ver EGLENCE YASAKLANSIN!.. Düzgün kanal:akit :)))))
 • Risaleci DayıRisaleci Dayı9 ay önce
  Akit TV gibi bazı doğru düzgün kanallar :))))))))))
 • mustafamustafa9 ay önce
  Son zamanlarda "Akit TV gibi bazı doğru düzgün kanallar hariç" ifadesi ...
 • Hamit yılmazHamit yılmaz9 ay önce
  Eyvallah hocam
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent9 ay önce
  Sıkıntımızı Yazdığımız Tek Gazete Olan Yeni Akit Gazetesinin Değerli Yazarlarının Yardım Ve Aracılığıyla; Sayın Cumhurbaşkanımız; Doçent olduğumuz gün, emsallerimiz hangi dosya ile Profesör oluyorlarsa, biz de aynı dosya ile Profesör olmak istediğimizi; deneyim kazanmanın murad edildiği 5 yıl Doçentlik kadrosunda boşuna kalmak istemediğimizi; 5 yılın 5 katından fazla Üniversitemizde öğretim elemanı olarak çalışıp, 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazandığımızı; Üniversitemizde Doçentlik kadrosunu almak için gerekli olan puanın 5 katından fazla bir puanla Doçentlik kadrosunu aldığımızı; emeklilik yaşımızı geride bırakıp ömrümüzü verdiğimiz Üniversitemizde, Profesör olmak için 5 koca yıl beklemememiz gerektiğini; dosyası dolu ama ömrü de dolu Yaşlı Doçentler olarak, Profesör olmak için, zaman sınırı olmadan, dosyamızı Doçent olduğumuz Üniversitemize sunmamıza kapı aralamanızı sizden istirham eder, saygılarımızla taleplerimizi arz ederiz: A-) 1-5 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 5 yıl sonra Profesör olabilmelidir. B-) 5-10 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 4 yıl sonra Profesör olabilmelidir. C-) 10-15 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 3 yıl sonra Profesör olabilmelidir. D-) 15-20 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 2 yıl sonra Profesör olabilmelidir. E-) 20-25 yıl öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent 1 yıl sonra Profesör olabilmelidir. F-) 25 yıldan fazla öğretim elemanı olarak çalışmış bir Doçent hemen Profesör olabilmelidir.
 • Şamil Şamil 9 ay önce
  Demek neymiş,bir toplum tabandan değişmeliymiş,bal bal demekle ağız tatlanmıyor.Temenniler ile birşey değişmiyor.
 • Muhammet GençMuhammet Genç9 ay önce
  SOYTARILIK DESEK SOYTRILARA HAKARET OLUR. TERBİYEMİZ MÜSADE ETSE ÜÇLÜYÜ ... HELE SUNUCU.!??

Günün Özeti