“Siyaset”, “dâvâ” ve “dâvâ adamı”!

15 Ocak 2019 Salı

Sayın Cumhurbaşkanımız “dâvâ”dan söz ettikçe, bizim mahallenin bazı çokbilmişleri bile, “siyasetçinin dâvâsı mı olurmuş” gibisinden dudak büküyor.

Olur: “Fani” şeyler, “baki” şeyler için kullanılabilir. “Fani” şeyler, “baki” şeyler için kullanıldığı ölçüde zaten “bekâ” bulur.

Peki, bunu nereden anlayacağız?

Şuradan ki, “siyaset için siyaset” (ya da sanat için sanat)yapanlar tabansızdır: Tehlike ile karşılaşır karşılaşmaz, pes eder, geri çekilirler. Bunu siyasi literatürümüze geçmiş haliyle ifade edersek, “şapkalarını alıp” giderler!

Ancak daha büyük, daha kalıcı maksada ulaşmak için siyaset veya sanat yapanlar cesur olabilir: Mevziyi asla terk etmezler. Hayatları bahasına direnirler.

Buna birbirlerine taban tabana zıt, edebiyat dünyamızdaki iki örnekten biri Mehmed Âkif, diğeri Nazım Hikmet’tir. “Akif, sanatını inancının emrine, Nazım ise ideolojisinin emrine vermiş, ülkelerini terk etme bahasına “resmi ideoloji”nin emrine girmemişlerdir.

Şimdi gelin, bu açıdan Sayın Erdoğan’ın siyasi hayatına bakalım: Yerleşik düzenin çocuklarının topyekûn saldırılarına direnip, belediye başkanı seçiliyor. Ardından bir parti kuruyor...

Yerleşik düzenin direnmesine, çeşitli şekillerde saldırmasına, iftira yağdırmasına, bazen de itip kakmasına, hatta cezaevine tıkmasına sabrediyor...

Düzenin en etkili gazetelerinin “Erdoğan’ın siyasi hayatı bitti”, “Muhtar bile olamaz” manşetleriyle çıkarken, o, “Mevlâ görelim n’eyler” diyor, gülümsüyor. Onlarca televizyon kanalı aleyhine atıp tutarken, diri duruyor. Halkla el ele veriyor, “Beraber yürüdük biz bu yollarda” diye diye partisini iktidar yapıyor, kendisi de Başbakan oluyor. 

Her türlü saldırı sürüyor: Envaiçeşit saldırıların yanı sıra, her türden “dışlama”lara ve öteki”leştirmelere, zaman zaman tek başına karşı koyuyor.

Darbelere ve darbe teşebbüslerine direnen ilk Başbakan oluyor. “Herkes işine baksın” diyor. Siyasi hayata ikide bir “höt” diyenlere, meydanı boş bırakmıyor. Daha önceki örneklerde görüldüğü gibi, siyaseti siyaset dışı “vesayetçi”lere teslim etmiyor. 

17-25 Eylül operasyonlarına pabuç bırakmıyor. Gezi Olayları’nın perde arkasını son derece isabetli şekilde teşhis ediyor. 

Nihayet 15 Temmuz’da tüm aile efradıyla birlikte ölümü göze alıp işgal altındaki havalimanına iniyor. Siyaseti “siyaset için” yapan namuhalefet lideri tankların gölgesine siperlenip aynı havalimanından kaçarken, o halkın direnişini örgütlüyor. Meydana çıkıp yaralı direnişçilerle görüşüyor. Televizyonlarla bağlantı kurup “direniş” çağrılarını tekrarlıyor.

15 Temmuz işgal hareketi Sayın Erdoğan’ın bu kararlılığı, gözükaralığı, ölümü hiçe sayması sayesinde, mümkün olan en az zararla atlatılıyor.

Makamlar, unvanlar dünya içindir. Ölüm ise bütün bunların sonu demektir. Bu yüzden hiç kimse makam-mevki uğruna kolay kolay ölümü göze almaz. Ölüm göze alınmışsa, orada siyasetten daha büyük, daha önemli, daha kapsamlı ve kalıcı sebepler aranmalıdır: “Ebedi saâdet” yahut “millete huzur ve selâmet” gibi...

İşte bunun adı “dâvâ”dır! Bu sebeple Sayın Erdoğan, “dâvâ adamı”dır! “Dâvâ”dan bahsetmesi de makul ve mantıklıdır. Mesele, partisinde bunu kaç kişinin idrak ettiği ve yaşadığıdır. Bu ayrı bir konu...

Yani, siyaset “amaç” olarak da, “araç” olarak da yapılabilir! 

Siyaseti “araç” olarak görenlerin başında, hiç kuşkusuz Yavuz Sultan Selim var. Yakınındaki bazı vezirlerin, paşaların ayak sürçmesi, makam-mevki derdine düşmesi karşısında, şöyle uyarmıştır:

“Bu saltanatı, ümmete hizmet içün pederumun elinden aldum ve ıslâh-ı âlem (insanların ıslahı ile mutluluğu) uğruna birader ve biraderzadelerimi (kardeşlerimi ve çocuklarını) feda eyledum... 

Ben uykularımı, rahat ve huzurumu terk ile din-i mübînin te’yidine uğraşıyorum: Eğer İslâmı ihyâ etmek (evrensel boyuta taşımak) maksudunuz (isteğiniz, niyetiniz) değilse, benum de nefs-ül emirde saltanata kat’a hevesum yoktur!” (Eğer bu yoldan hedefe gidemeyeceksem, sizin böyle bir amacınız yoksa, padişahlıkta kalmamın anlamı yoktur)... 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • BirolBirol2 ay önce
  Sağolun Var olun sayenizde dava nedir,dava adamı nasıl olur öğrendik.Sadece bir örnek,diğerlerini saymıyorum bile! 6284 sayılı Aileyi koruma kanunu da zaten ancak bir dava adamı sayesinde İslam'a hizmet maksadıyla çıkarılabilirdi.Bu Kanun bile 'Dava' denilenin içeriği hakkında epeyce bir bilgi veriyor bizlere!Hem dünya hem ahiret saadeti için.
 • BirolBirol2 ay önce
  17-25 Eylül operasyonlari nedir yahu!Daha dünü bile unutmuşsunuz.Tarihçiler tarih hatası yaparsa vay halimize.17-25 Aralık2013.Paralel yapının yargı üzerinden darbe girişimi.
 • DAVA DAVADAVA DAVA2 ay önce
  VALLA BU NE DAVASIYMIŞ ANLATSIN BİRİDE BİZDE BİLELİM. SANKİ DAVA TAYYİP BEYİ İKTİDARADA TUTMA DAVASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİL. NEDEN ESKİDEN MİLLİ GÖRÜŞ DİYE BİR ŞEY VARDI DAVASI: KUVVETİ ÜSTÜN TUTAN FİRAVUN DÜZENİNİN YERİNE HAKKI ÜSTÜN TUTAN BİR DÜZENİ DÜNYAYA HAKİM KILMAKTI. BUNA KARŞI DURAN BÜTÜN ZİHNİYETLERİ BATI İŞBİRLİKÇİSİ VE BATI TAKLİTÇİSİ İLAN ETMİŞTİ BUNA ANAPTA DAHİL. ŞİMDİ SÖYLEYİN BAKALIM AKPNİN ANAPTAN NE FARKI VAR.
 • vatandaşvatandaş2 ay önce
  Sayınyazar siz tarihçisiniz..Osmanlida kadrolu dalkavuklar varmış.Ne iş yaparlarmış.Bizleri aydınlatırsaniz memnun oluruz.
 • bireybirey2 ay önce
  sistem, sistem, sistem..sağlam, sapasağlam bir sistem..
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli2 ay önce
  Ekmekten, pişmiş aştan, soğuktan korunamayan odalardan ne zaman söz edilecek? Dört kişilik ailenin elektrik faturası 171.40 olmuş, görmeyen göz, duymayan kulaklar, düşünmeyen beyinlere Allah'ın gör dediği ne zaman üflenecek?
 • görkemgörkem2 ay önce
  beyefendi Türk tarihi diye durmadan Arap menkibeleri anlatiyor bugün ise nerden icap ettiyse(!) naat/övgü anlatiyor..
 • BaybarsBaybars2 ay önce
  Ben artik akpnin muhafazakar bir parti llduguna hic inanmiyorum belediye baskanliginda gosterdigi adaylari yasam bicimi chpli adaylarinkinden hic farkli degil 15 temmuz hainlerine meclise gelsin hemen idami imzalarim diyip topu taca atmak halki kandirmaktir herkeste cok iyi bilirki mecliste akparti tarafindan verilen onergelerin hepsi erdoganin onayiyla verilir bu ipe un sermektir
 • NUR TALEBESİNUR TALEBESİ2 ay önce
  davasından vaz geçenler bu millete davadan bahsedemez.
 • Süleyman Yaşar Süleyman Yaşar 2 ay önce
  16 yıldır desteğini esirgemediğimiz Reis vatandaşına Türemişler diyebilecek kadar güç zehirlenmesi yaşıyor. Sayın yazar Yavuz Sultan Selim in sözlerini bence Cumhurbaşkanına söyleyin metal yorgunu diyerek istifa ettirdiği belediye başkanlarına neden soruşturma açmıyor.Bu ülkede davasına sahip çıkan sadece bu aziz millettir. Başımızdaki mücahitler! birer müteahhit oldular. Yazıklar olsun
 • AdemAdem2 ay önce
  Merak ediyorum sayın yazar, gazetenizdeki günün ayet ve hadisi köşesini takip ediyor musunuz? Bence etmelisiniz. Bu günkü mesela, oldukça anlamlı gündemle alakalı olması bakımından. Güce güzelleme yapmak, birini baltalamak lazım ki ötekini daha da yüceltesin anlayışıyla kalem oynatmak, açlık sınırında yaşayan ülkenin gerçeklerini sorgulamamak, adaletsizlikleri ve hukuk devletinin rafa kaldırılışını görmezden gelmek, dava adamlarının dava adamı olmadan önceki ve bugünkü mal varlıklarını sorgulamamak, vs. Halka ve Hakka hizmet aşkıyla açıklanabilir mi? Gazetecilik de araçtır kimini haksız zenginleştiren,çevresine makam mevki ve çeşitli imkanlar sağlatan kimini de doğruları yazıp söylemek pahasına işsiz bıraktıran, mahkeme ve cezaevlerinde süründüren.
 • Meclisimizin yüzde 65' i:Meclisimizin yüzde 65' i:2 ay önce
  Siyaset, ... adamlar
 • Kunta KürdeKunta Kürde2 ay önce
  Siyonist bir güçün kuklası ! Yahudi ödül verdi ! Hemde 2 kez ! Üstün cesaret madalyası ki ! Bizdeki LİYAKAT madalyasına eş deyer ! Kaç müslüman öldürdü? İsrail'in 60 senede öldürdüyünden fazla ! MENDAKKA DUKKAdedi bölge kan revan ! Bi de cahil millet var Türkiye! Şimdi darbe oldu kimin yaptığı belli mi ? Haçlılar mi ? Bir gecede 313 vatandaş öldü ! 250 si şehit ! Gerisi ! Tuzla sahipsiz köpekler barınağında açılan çukura atıldı ! Ne imam ne namaz ! Adına da köpekler mezarlığı dediler! Çanakkale de Anzaklara bile bu yapılmadı ! Ki bunlar müslüman evladı ! Darbeyi kim yaptı ortaya çıkamayacak malesef ! Çünkü ABD ye kulluk yapıyoruz ! Günah keçisi de birileri oluyor ! Alan memnun satan memnun ! Öyle de böyle de müslüman kanı akıyor ! Şimdi Mımbiç de MIMBİÇ, sürdü Mehmetçikleri batağa ! Ypg pyd varmış da tehtit ! Ya bu ypg pyd gökten zembille inmedi ki oraya ! THYErbil Hatay seferi ile bi kısm da Habur Urfa üzeri geldi ! Sen getirdin ! Bu hükümet dönemin en Kripto hatta son yüz yılın en çözülemez hükümeti !

Günün Özeti