Selâm deyip geçmemeli

21 Ağustos 2019 Çarşamba

Başka milletlerin başına böyle bir şey geldi mi, bilmiyorum, ama “Harf Devrimi”nin, “Takvim Devrimi”nin, “Gün Devrimi”nin, “Saat Devrimi”nin, “Ay Devrimi”nin, “Ezan Devrimi”nin, “Dil Devrimi”nin, “Kıyafet Devrimi”nin yanı sıra, biz, bir de “Selam Devrimi” yaşadık!

Müslüman olduğumuz tarihten itibaren (Dokuzuncu Yüzyıl) dilimize yerleşen “Müslüman Selâmı” (Arapça kökenlidir, ama tıpkı ezan gibi, tüm dünya Müslümanlarının evrensel iletişimidir), 1930’lu yıllarda değiştirilmiş, önce askerlere ve memurlara “yeni selam” mecburiyeti getirilmiş, ardından herkese dayatılmıştır (şapka konusunda da durum aynıdır).

Buna göre “Selamün aleyküm” ya da “Esselâmu aleyküm” şeklindeki selam terk edilecek, onun yerine sabahları “günaydın”, öğleden sonra “tünaydın”, akşam vakti “iyi akşamlar”, gece bastırınca da “iyi geceler” denilecektir. Şaka gibi!..

Çocuktum. Bir sabah kalktığımda, babamı evde görmenin de keyfiyle (zira çoğunlukla gurbet ellerde olurdu) her sabah sınıfa girişte başöğretmenimin bize söylediği şeyi söyledim: “Günaydın.”

Okuduğu kitaptan başını kaldırdı, şaşkın şaşkın yüzüme baktı ve ciddi ciddi sordu: “Şimdi ben ne diyeceğim?” 

“Siz de günaydın diyeceksiniz babacığım.” 

“Anlamadım, niye ikimiz de aynı şeyi söylüyoruz, kelime mi bitti?”

Acımtırak gülüyordu. Ben ise şaşkındım.

“Oğlum” diye devam etti, babam; “Günün aydın olduğunu, yani güneşin doğduğunu ikimiz de biliyoruz, yoksa neden yataktan kalkalım?”

Kala kaldım. Söyledikleri mantıklıydı, ama neden öğretmenlerim ısrarla böyle selamlıyordu sınıfı? “Ne… Ne diyeyim?” diye mırıldandım o şaşkınlıkta.

“Selam ver oğlum” dedi, “Allah’ın selamını ver… Sabah selam, öğlen selam, akşam selam…”

“Günaydın selam değil mi peki?”

“Değil. Hiçbir anlamı da yok. Allah’ın selamını vermemek için öylesine uydurmuşlar. Tıpkı ‘bay’ ve ‘bayan’ gibi…

“Kimler uydurdu?” diye sordum, ama duymazdan geldi. Belli ki kafamı daha fazla karıştırmak istemiyordu. Sonra birden sordu:

“Öğleden sonra ne diyorsunuz?”

Onu biliyordum, hemen atıldım: “Tünaydın.”

“Tün ne demek?”

Yine kala kaldım (çok sonra öğrendim ki, “tün” gece, tünaydın “gecen aydınlık olsun” anlamında kullanılıyor. Gece ile aydınlığı bir araya getirmek bize özgü bir çelişki olsa gerek. Kaldı ki, o zaman, “iyi akşamlar” ya da “iyi geceler” demenin ne anlamı var?)…

“Bak” dedi babam, “Selamünaleyküm, selamette ol, korkma, endişelenme anlamında bir duadır. Vealeyküm selam ise duaya aynı karşılığı vermektir. Bir de ‘Verahmetullahi veberekâtuhu’ eklenirse, ‘Allah’ın selamı-selameti yanında rahmeti ve bereketi de üzerine olsun’ anlamı eklenmiş olur. Böyle anlamlı bir dua varken, anlamsız kelimeler söylemek akıllıca bir şey mi? Ayrıca senin selamını Türkçe konuşanlar dışında kimse anlamaz. Hâlbuki selamünaleyküm dersen, bütün Müslüman kardeşlerin seni anlar.”

O sabah bir şey daha öğrenmiştim. Öğretmenime söyleme gafletinde bulunmasam iyiydi, ama bulundum.

“Saçmalama!” diyerek beni kovdu.

Çaresiz okulda başka türlü, evde başka türlü selam verecektim: Babama başka, öğretmenime başka; yine paramparça olacaktım…

Şimdi söyler misiniz: Herhangi bir yerde karşılaştığınız başka bir milletten Müslüman bir kardeşinizi “günaydın”, “tünaydın, “iyi akşamlar” diye selamlayabilir misiniz? Selamlasanız sizi anlar mı? Ama “selamünaleyküm” derseniz, her Müslüman anlar. Şu halde selam da, tıpkı ezan gibi, Müslümanlarınortak dilidir.Bir nevi paroladır. Müslüman selamı Müslümanlar arasında kardeşlik köprüsüdür.

Selamın ve ezanın değiştirilmesi (başka herhangi bir dilde okunması) ise bu köprünün yıkılması, ortak dilin yok edilmesi anlamına gelir.

Öyleyse ısrarla “Müslümanca” selamlaşmaya devam! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • mehmet gençer.kırıkkale.inş.müh.mehmet gençer.kırıkkale.inş.müh.25 gün önce
  Esselamü aleyküm verahmetullahi vebera katühu.muhterem kardeşim yavuz beyefendi....
 • NALBANTNALBANT25 gün önce
  Mehmet Goktepeli!Turkun Araptan yuce oldugunu nereden yumurtladin?Enstein den mi ogrendin yoksa senin irkini kolelestiren Ingilizden mi? Her yil binlerce olmasa bile yuzlerce Turku Avrupada ve dunyanin baska bolgelerinde daha az yuce(cok cuce) diye yakarak olduruyorlar senin gibi dogustan bos kafali psikopatlar.!Bu da mi sana ders olamiyor?
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli25 gün önce
  ''hercai'' çok akıllı olduğun için-mi kafanı kumda saklıyorsun? Türk-lük Araptan ayrı bir kimliktir ve Araptan daha yücedir.
 • hercaihercai25 gün önce
  Selam kelimesini degistirmeye ugrasanlar sabatayist yahudilerdi, ama kendileri hala shalom diyorlar birbirlerine. O da Selam kelimesinin aynisi. Tunaydin zaten kullanilmiyor ama otekileri maalesef kullaniliyor. Devrim zaten devrim falan degildi, turk muslumanini dininden, adet ve orfunden koparmak amaciyla yapildi. Dil bozuldu, sacma sapan turkce dedikleri kelimeler geldi. Osmanli turkunun dili daha zengindi. Arabca alfabe de en guzeliydi. Hatta, sanat bile diyebiliriz yazim sekline. o yuzden Kurani Kerimi kolayca okuyorduk. Devrimi yapanlara ne oldu acaba? Merak eden varsa, beynini calistirsin, anlar.Haa, bu mesajimi okuyanlar ve devrimi savunanlar, niye basinizda SAPKA YOK?Kafa olsaydi anlamis olurdunuz!
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli25 gün önce
  1923 te kurulmuş TC DEVLETİNİN devrimlerine karşı çıkmak yeniliklere de karşı çıkmaktır. Örneğin telefon, İnternet, bunlarda yoktu o yıllarda onları-da-mı dışlayalım? Kişiler hangi selamı verirse versin, ama insan artmakta, fakat selam veren, hal hatır soran, insan nerede kaldı? İnsanlık hızla yozlaşıyor ve bunun sorunlusu TC DEVLETİNİ kuran katrolarda değil bugün ülkeyi yönetenlerde, suçlu aranıyorsa bu günlere bakılsın.
 • sn. okursn. okur25 gün önce
  Arap ve yahudi Sami Kavminden gelir.. Yani atalari aynidir dilleri de ayni kokten gelir.. Orf adet ve gelenekleri de benzerdir.. Arap demek Islam demek degildir.. Ben Muslumanim ama ARAP degilim, Turkum.. ARAP bir IRKIN adidir bir dinin degil.. Tekrar esenlikler diliyorum..
 • engineerengineer25 gün önce
  selam nasip işidir, Allah cc nün selamı herkese nasibolmaz, Allah'ın selamından nasipsizl kalanlara ise sadece acınır, Allah'tan selamdan yüz çevirenler, yüzünüzü ne yana dönersiniz, döndüğünüz yanda şeytan dsize gülümsüyor, inananlara ne mutlu ki haşirde sevdikleriyle haşrolacaklar, inanmayanlara veyl olsun ki selamdan bile rahatsız olurlar, Allah cc nün selamını almazlar, zaten yüzlerini Hkk'tan çevirip şeytana teveccüh edenlere selam vermezler, kendi aralarında birbirlerine nasıl hitabederlerse etsinler, ial cehenneme zümera diyelim.
 • engineerengineer25 gün önce
  özbekistan ve kazakistanda genci ihtiyarı, kızı kızanı tamamı selamünaleyküm diyor, onların merhabası selamünaleyküm, açığı kapalısı, moderni klasiği, eliti varoşu tamamı selamünaleyküm diyor, mesela bir iş merkezine gittiniz kapıdaki güvenlik, içeri girdiniz modern giyimli açık bir bayan hemen size selamün aleyküm diyor, sizi beklemeden hemen selam veriyor, siz şaşırıyor ve mahçup oluyorsunuz, artık biz de alıştık kim olursa olsun, açık yada kapalı bayan, çocuk ya da yaşlı selamünaleyküm diyoruz, ne güzel adet geliştirmişler, Allah cc özbekistan ve kazakistan yöneticilerinden razı olsun, yediden yetmişyediye herkes selamünaleyküm diyorlar, bir de bize bakarmısınız...
 • okurokur25 gün önce
  ırkını seven sadece araplar değil,almanda,fransızda,japonda herkes sever,bizde türklüğümüzü severiz,ben sadece ırk sevgisini din sevgisinin üstüne çıkarmayalım diyorum,hiç kimse kendi ırkını seçmemiştir kimse kimse kınayamaz,ben türküm ırkımın islama ters olmayan her yönünü severim.
 • sn. okursn. okur25 gün önce
  Arap IRKI ni ve kendi dilini seviyor da TURK niye sevmesin?. esenlikler dilerim..
 • mehmetmehmet25 gün önce
  Esselamu aleykum. Zalimler ve hainler için yaşasın ebedi cehennem.
 • asılınca "lap" diye toprağından kopanlar!asılınca "lap" diye toprağından kopanlar!25 gün önce
  ol kamal ki "günaydın" emreyledi; saadettin kaynak "günaydın sevgiliye" diye şarkı besteleyip, ol ki o büyük bestekar şarkının güftesinin içine eyledi! ol kamal ki "günaydın" emreyledi, bazıları "günaydın" soyadını kendine isim belledi; köksüzlük budur işte!
 • uydurma ve uydurduğunu yımırtlama makinesiuydurma ve uydurduğunu yımırtlama makinesi25 gün önce
  Günaydın? Amerikalı hiç olmazsa "goodmorning"; yani: "iyi sabahlamalar" diyerek bir temennide bulunuyor! Günaydın; bu ne la?
 • Sema; yere in, ayağını toprağa kondurSema; yere in, ayağını toprağa kondur25 gün önce
  Günaydın, günkarartılı, heryertümaydın, gökgümbürdeyyor vs.., bütün bunlar hava durumu raporları, meteoroloji radyosu söylesin bunları bana ne! Ha bir de günaydın demeseydin güneş doğmayacak mıydı o gün? Bu atatürk uydurması selamlaşmalar bir akıl bir mantık da taşımıyor!
 • okurokur26 gün önce
  ogeday,kuranı kerimdeki selam ile ilgili ayeti kerimeyi okumanı tavsiye ederim,ırkçılık yapmayın müslümansanız müslüman olunuz bizim ölçümüz bu,okadar anlatılmasına rağmen ırkçılık yapanlara yazıklar olsun,ırkını sevebilirsin fakat dinin ölçülerini ırkının ölçüleriyle değiştiremezsin.
 • ZeynepZeynep26 gün önce
  Allah ebeden razı olsun. Bizi dinimizden diyanetimizden koparmak için yapmadıkları kalmadı. Biraz feraset sahibi olanlar kabak gibi ortada duran meseleyi anlarlar. Feraset sahibi olmayanlar ise o arabca bu türkce diye işi sulandırırlar. Tasavvuf büyüğü derki biz attığımız ilk adımdan mesulüz. Geri kalanda kaderin içinde olucaz. İlk adimıhep Allahtan yana atanların devleti alisinden, ilk adimı boş bahanelerle hep batıldan yana atmaya çalışan ittihatçı zihniyetin önünde savrulmayla geçen süre...Allah gerçekleri gören göz nasip etsin.
 • KaanKaan26 gün önce
  selam, esenlik / saglik dilemektir.. Turkce "esenlikler" demek en dogrusu.. Turkce dururken neden Arapca ve Yahudice anlamadim..
 • OgedayOgeday26 gün önce
  "selam" koku ibranice olan bir kelime.. Yani Musevilerin bir selamlasma bicimi($alom).. gunun aydin olsun anlamindaki gunaydin kelimesinden rahatsiz olmak ancak Turk olmayan birisi icin gecerlidir.. siz HAKLISINIZ!
 • AhmetAhmet26 gün önce
  Hocam biz Türkler hangi dil de selamlaşır isek daha iyi, daha çok sevap kazanırız ? Selamlaşma da Türkçe ile Arapçanın sevap oranları nedir ? Allah senden razı olsun. ( son söylediğimi arapça yazmak isterdim ama, bilmiyorum, bağışlayın.)
 • ahmet koçakahmet koçak26 gün önce
  sema kardeş kur-an ı kerimin arapça olması,selamlaşmamızın arapça olması ,onun sadece araplara ait olduğu manasını doğurmaz,bunu anlamamakta neden ısrar ediyorsunuz.peki türkçe olsaydı o zamanda araplar diyecekki bu türkçe bu bize uymaz onlarda reddecek.bu mantık yanlıştır ve biraz ırkçılık kokuyor.siz ALLAH ın kitabını arapça indirmesini sorgulayamazsınız.bizim sahip olduğumuz maneviyatımıza ait değerler dinimizden gelmektedir.dinimiz lugatide arapçadır.bu arap hayranlığı değildir.bu kadar basit mesleleri anlamakta neden bu kadar zorlanıyorsunuz !!!
 • OsmanlıOsmanlı26 gün önce
  doğrusun ...
 • MustafaMustafa26 gün önce
  Eline sağlık Yavuz bey, bir hadisi yaşatmak için vermiş olduğun mücadele/cihad sana inşAllah yüzlerce şehid sevabı getirmiş olacak. Parola Es-Selamü Aleyke.....
 • SelimSelim26 gün önce
  Yavuz amca selamun aleykum
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli26 gün önce
  Sayın yazar, eski anılar hep güzel, babalarımız kutsaldır ama geçti o günler. Ülkemizde artık, "Günaydın", "İyi günler","İyi akşamlar" "iyi geceler" deniliyor. "Tünaydın" hiç tutmadı ve kullanılmadı, kullanılmıyor.Dil ,halk arasında şekilleniyor.Artık "Günaydın" diyerek Müslüman ,"Günaydın" diyerek "iyi, düzgün insan" olacağız. Arap değiliz, Müslüman ız ama Türk üz. Türkçe den kimseye bir zarar gelmez
 • Bir Yolcu Bir Yolcu 26 gün önce
  Allah razı olsun, ab-ı hayat gibi bir yazı... (Ama, hayatta olmayan devrimcilerin kemiklerini sızlatan...)
 • H.Y.EH.Y.E26 gün önce
  Bir ogretmen arkadasim basindan gecen bir olayi soyle anlatti28 Subat gunlerinden birinde MilliEgitim Mudurlugunde bir isi icin gurusmeye gidiyor.Il Milli Egitim Mudurunun huzuruna cikiyor ve selamun aleykum diyor.Bu selami veten kisi Din Kulturu Ogretmeni degil Fen Bilgisi Ogretmeni.Mudur Beyin cevabi ve aleykum selam diyorsaniz yaniliyorsunuz.Burasi koy kahvese mi.Oluyor.Anladiniz siz onu.
 • Serinlemek için denize giren kamyon şöförü boğuldu!Serinlemek için denize giren kamyon şöförü boğuldu!26 gün önce
  Yaz günlerinin standard ölümleri: denizde boğulmalar. İşte tam burada gazeteniz devreye girer ve o kişinin neden denize girdiğini izah eder size: "serinlemek için!" gazeteniz olmasa siz bu şahsın bu yaz sıcağında neden denize girmiş olabileceğini aklınıza getirebilir miydiniz hiç? Asla! Gazete hep bizi aydınlatır, çok mutluyuz! (Haaa, demek ki adam serinlemek amacıyla denize girmiş, şimdi anladım; ben de keselenecek ya da petrol arayacak sanıyordum, sağol gazetem, sağol muhabirim)

Günün Özeti