Şartlar ve umutlar

11 Şubat 2019 Pazartesi

Hayata zaman zaman kendiniz gibi değil de, meselâ Hz. Yusuf, Hz. Yunus, Hz. İbrahim, Hz. Hacer, Hz. Musa, Hz. İsa ve nihayet Hz. Âlişan Efendimiz gibi bakın...

Göreceksiniz ki, ortak noktaları şartlara teslim olmamaları sayesinde her “yıkılış” anını “diriliş”e dönüştürmeyi başarabilmelidir (Allah’ın yardımıyla tabii). 

Zaten yıkıldığı yerde dirilmesini bilmeyenler (fert, millet ya da devlet) yüzüstü sürünmeye mahkûmdur. 

Şartları lehine çevirmeye çalışmayan, şartlara teslim olur. Şartlara teslim olan biter! Bakın bakalım, Peygamberler şartlara teslim olmuşlar mı?.. 

Bizimkinden çok daha zor şartlara bile teslim olmadılar. Bu direnç sayesinde Hz. İbrahim Nemrud’u, Hz. Yusuf yalnızlığı (onu çekemeyen kardeşleri tarafından kuyuya atılmıştı) ve karanlığı, (yedi yılı Mısır zindanlarında geçti) Hz. Yunus imkânsızlığı (balık tarafından yutulmuşluğunu hatırlayalım), Hz. Musa Firavun’u, Hz. İsa Roma despotlarını, Hz. Hacer çölü, Hz. Alişan Efendimiz ise Ebu Cehil’i ve elindeki dünyevî tüm imkânları yendiler. 

Hayata onlar gibi bakın...

Olumsuz şartları abartacağınıza imanınızı ve imkânınızı abartıp, olumsuzlukları aşmaya çalışın... 

Şartlara teslim olacağınıza, direnmeyi deneyin! 

Bilin ki, direnme gücü kendi içinizdedir. 

Hedefe kilitlenir, emeğinizi ve yüreğinizi seferber eder, yılgınlığa düşmez de şartları zorlarsanız, beyniniz pozitif enerji üretimiyle sizi destekleyecektir.

Allah da direncinizi “kavli dua” sayıp, sizi başarıyla mükâfatlandıracaktır... 

Zor zamanlarda aynanın karşısına geçip ne kadar güçlü olduğunuzu telkin edin kendinize. Ayrıca diz çökün, aczinizi-fakrınızı ifade ile (Allah önünde) dua edin, Allah’ın yardımını dileyin. 

En büyük kusurlarımızdan biri de ne biliyor musunuz, denemeyi fazla sevmiyoruz. Bir-iki teşebbüsten sonra bıkıyor, işin peşini bırakıyoruz. Hâlbuki Edison’un ampulü 999 deneyden sonra yanmıştı (yirmi bin deney yaptığını söyleyenler de var).

Nasreddin Hoca örneğine ne dersiniz? Onun göle maya çalması komiklik yapma arzusundan değil, bize örnek oluşturma arzusundan kaynaklandı. Muhtemelen: “Denemekten asla vazgeçmeyin, asla pes etmeyin, hatta en olmadık işleri bile deneyerek görün” demeye getirdi.

Olumlu teşebbüslerde ihlâs, ısrar ve sabır gerekir.

Kel akbaba örneğini de hatırlayın lütfen…

Kel akbabalar kemik iliği yemeyi çok severler. Fakat gaga yapıları kemiği kırıp içindeki iliğe ulaşacak güç ve şekilde değildir: Bununla birlikte, hiçbir kel akbaba, kendine kemik iliği ziyafeti çekmekten asla vazgeçmemiştir. 

Güçlükleri nasıl aşar, problemi nasıl çözer biliyor musunuz?.. İliğini yemek istediği kemiği gagasına alıp yükseklere uçar. 

Sert kayaların üzerine gelince gagasındaki kemiği bırakır. Kemik hızla düşüp kayalara çarpar. 

Eğer kemik parçalanmışsa, kel akbaba, çok sevdiği ziyafete konar. Ama bazı kemikler çok serttir ve kel akbabanın bu işlemi üç, hatta beş kez tekrarlamasını gerektirmektedir...

Hiç çekinmeden, yüksünmeden, bıkmadan, pes etmeden, “Olmuyor abi” demeden ve asla umudunu yitirmeden aynı işlemi tekrarlar. 

Sonunda kemik parçalanır, kel akbaba çok sevdiği iliğe ulaşır, armağanını alır.

Şartlardan yakınmak yerine yeterince çabalamayı göze almak lâzım.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer8 ay önce
  Saygılar,sevgiler.
 • Bilal B.Bilal B.8 ay önce
  Bu gunki yaziniz ile hemen hergun ki Osmanli reklam yazilariniz hiç uyuşmamiş. APAÇİK ayetlere ragmen beşikte bile olsa evlatlarinizi katledebilirsiniz diye kanun çikaran Osmanli neymiş o çocuk buyuyunce devletin başina gecebilirmiş de falanda filanda, ulan birak geçsin belki senden iyi yonetecek devleti. Bu ve benzer kanunlarla iktidari batirdilar Muslumanlarda zalimlerin eline düştü onlarin yuzunden.
 • Yunus 16 Yunus 16 8 ay önce
  Hocam teşekkür ederiz. 100 den fazla arkadaşım ile paylaşıyorum.
 • Boşbakan Boşbakan 8 ay önce
  Bir zamanlar tüp kuyruğu vardı ! Şimdi patates , soğan
 • misafirmisafir8 ay önce
  genc nesiller senin bildiklerinden cok daha iyi biliyor, nasihat istemiyor.. Bir TIK' la bütün dünya ellerinde...(Google)
 • mükremin sarıgülmükremin sarıgül8 ay önce
  üstadım eline kolunadiline sağlık çare celili cebbarrahman olan ALLAH CC DİRhep başımıza gelenleronun indirdiği kuran ve resülünün sözlerini anlamaktangeldi bu hususta peygamberi zişan efendilerimizi örnek alsaydık şim di dünya n ın süpergücü olmuştur bütün canlar ALLAH CC ve Resülünün yoluna kurban olsunALLAH ve Resülünü sevmeyene cennet haramdır Rabbim peygaMBER AS ve sahabeyi yaşamayı bizlere nasib etsin üstadım
 • mükremin sarıgülmükremin sarıgül8 ay önce
  üstadım eline kolunadiline sağlık çare celili cebbarrahman olan ALLAH CC DİRhep başımıza gelenleronun indirdiği kuran ve resülünün sözlerini anlamaktangeldi bu hususta peygamberi zişan efendilerimizi örnek alsaydık şim di dünya n ın süpergücü olmuştur bütün canlar ALLAH CC ve Resülünün yoluna kurban olsunALLAH ve Resülünü sevmeyene cennet haramdır Rabbim peygaMBER AS ve sahabeyi yaşamayı bizlere nasib etsin üstadım
 • Cabbar CokkibarCabbar Cokkibar8 ay önce
  Degerli Bahadiroglu,maalesef bizim neslimiz kotu olmada ve kotuluk yapmada bikmadan usanmadan inatcilik ve sebat gosteriyor iyi olmada ve iyilik yolunda degil.Cunku cogu insanlar beyinsel olarak zyif olduklari iicin surekli kandiriliyorlar.

Günün Özeti