Ramazan geliyor duydunuz mu?

04 Mayıs 2019 Cumartesi

Türkiye, Yüksek Seçim Kurulu kararına kilitlenmiş, bekliyor…

Neredeyse tüm köşe yazarları ile televizyon yorumcuları haftalardır bu konuyu tartışıyor: 2019 Ramazanı’na bu havada giriyoruz…

Sadece Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ramazana ilişkin açıklamalarından ramazanın yaklaştığını fark ediyoruz: Ötesi, aynı gündem: Tıka basa dünya!

Oysa eskiden ramazan öncesinde her şey ramazana endekslenirdi. Ramazan hissiyatı ramazandan en az onbeş gün önce gelir, Müslüman toplumu lâhuti havasıyla kuşatıp kucaklardı: İnsanlar ruh ve beden olarak, önce ramazan hissiyatıyla buluşurlardı.

Dünya gailesi bir yana konur, herkes ramazan düşünür, ramazan konuşur, ramazan solurdu. Evler ve camiler köşe-bucak temizlenir, dünya, ramazanın uhrevi havasıyla buluşurdu. Ramazan sonsuz bir neşe içinde ve tatlı bir telâş eşliğinde beklenirdi. 

Ramazan hazırlıkları, çocukların neşe kaynağıydı. Bu şekilde çocuklara da ramazan hissettirilirdi.

Zamane çocuklarının oruca hevesi var mı, bilmiyorum; ama bizim çocukluğumuzda ramazan aşkı vardı: Hasretle gelmesini bekler, yapılan hazırlıklara katılırdık.

Ramazanlar bizim neslin en büyük eğlencesiydi. Ezan okunur okunmaz mahalleyi “iftar” çığlıklarına boğar, kapı kapı dolaşıp “iftar müjdesi” karşılığında “bahşiş” toplardık.

Sonra nefes nefese evdeki iftara yetişirdik. Bizim aile geniş olduğu için aynı anda iki iftar sofrası birden kurulur, iftar sofrasından misafir eksik olmazdı. Rahmetli büyük amcam kapının önünden geçeni iftara çağırırdı. Bazen de yatıya alıkoyardı. “Misafir on rızıkla gelir, birini yer dokuzunu bırakır” sözünü ilk ondan duydum. 

Köy camiinin altındaki “Muhabbethâne”de teravih öncesi yapılan sohbetleri dinlemenin tadına doyum olmazdı. Büyükler ya geçmiş ramazanlardan söz eder ya da denizcilikle ilgili hatıralar naklederlerdi. Can kulağıyla dinler, kendimce hatıra biriktirirdim. 

Biraz büyüyünce fark ettim ki, ramazan hazırlığı, yürek boyutlu özel bir hazırlıktır: Müslümanın, ramazanı önce derununda hissetmesi lâzım gelir.

Bize geçmişle birlikte orucu da sevdirdiler. Sevebilmemiz için de ramazanı oyuna dönüştürdüler.

“Tekne orucu”, “Ramazan Oyunu”nun en önemli parçasıydı. Ciddi ciddi sahura kalkar, öğleye kadar oruç tutardım. Öğle ezanına yakın sofram hazırlanır, iftarlıklar sofraya dizilir, buyur edilirdim. Kemal-i ciddiyetle sofraya oturur, büyük amcamdan gördüğüm gibi, “Lailahe illallah” çeke çeke iftarı beklerdim. Kendimi büyümüş hissederdim. Kimlikli, kişilikli bir yetişkin olup çıkardım.

Her yarım oruç için büyük yengem bir iplik keserdi. Tuttuğum tekne oruçları sayısında biriken iplikler bayrama yakın günlerde “Fatiha”, “İhlâs” ve “Ayetelkürsi” eşliğinde üflenerek birbirine düğümlenirdi. Sonra minyatür bir çeyiz sandığına konur, arefe akşamı yapılan aile toplantısında “ihale”ye çıkarılırdı. 

Minyatür çeyiz sandığı ortaya konur ve ihale açılırdı: “Oğlumuzun tuttuğu tekne oruçlarından hasıl olan sevap bu sandığın içindedir. Kim almak ister?”

Genelde hepsi almak isterdi, ama ancak babamın parası yeterdi. Babam parayı nakit öderdi. Sonra renkli bir ambalaj kâğıda sardırır, kırmızı kurdele taktırır ve bayram armağanı olarak hediye ederdi.

Böylece hem bayram harçlığım çıkar, hem de hayatım boyunca saklayacağım kıymette bir hatıraya sahip olurdum.

Hepsi çoktan ahirete irtihal etmiş sevdiklerimin eli, sesi, nefesi değmiş bu hatıraya ne zaman baksam, hüzünlü bir tebessüm eşliğinde tüm ölmüşlerime Fatiha okurum.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • MABMAB1 ay önce
  ramazanı kim haber verdi bu ülkenin sahte İLAHLARIMI? YOKSA gerçek ilahın GÖK kitabının AY ayetimi? iyi ki varsın KEMALİZİM.BU HABERE İMAN İDDASINDA BULUNANLARIN TAVRI NE OLMALI?
 • fetösavarfetösavar1 ay önce
  o ne hayırlı bir baba imiş...
 • hercaihercai1 ay önce
  Tum cocuklara okutulmali bu yazi. Tabii ki analar ve babalar da okumali.
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  RAMAZAN GELİYOR DİYE SEVİNMEK BİLE KİŞİYİ CEHENNEM ATEŞİNDEN KORUYOR İNŞAALLAH. ORUÇ, NAMAZ, KUR'AN-I KERİM OKUMAK VE YAPTIĞIMIZ İBADETLERİN NE KADAR ÇOK SEVABI VAR. TUTMUŞ OLDUĞUMUZ ORUÇLARIN SEVABI O KADAR ÇOK Kİ! CENÂB-I ALLAH ONU BEN BİLİRİM DİYOR VE TAKDİRİNİ SEVABINI AHİRETE BIRAKIYOR, ORUÇLUNUN İFTARDA Kİ AĞIZ KOKUSU ALLAH A AMBER KOKUSU GELİYOR. RAMAZAN AYINI ORUÇLU VEİBADETLERİMİZİ HUŞU İÇİNDE YAPARAK DOLU DOLU YAŞAMAK BİZE ÇOK ÇOK SEVAPLAR KAZANDIRIYOR İNŞAALLAH.
 • Ramazan ayıRamazan ayı1 ay önce
  Ramazan ayi bereket ayi
 • hasanhasan1 ay önce
  duymamnın imkanı mı var,,,,teneke çalıp yaygara yaparsınız 30 gün
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Ayetle kürsü bir çok kişinin ezbere bildiği bakara suresi 255 çi ayeti. Sahi 256 ve 257 inçi ayetin kim biliyor. Siz bile bilmiyosunuzdur. !
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Hatim takib etme ayı. Okunan kuran danhiç birşey anlamama ayı. Bol bol Yemek yeme ayı.Direklere ekmek asma ayı.Kumar oynama ayı.Körler sağırlar birbirlerini ağırlar ayı.TARİHİ mekanlarda aşk ayı.
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli1 ay önce
  Canlı tanık oldum, em-de bugün. Bakkala ekmek alma gittim benden sonra gelen biri en ucuz sigaralardan ver bir paket dedi. Ceplerini karıştırdı beş lira ve demir paraları masaya koydu, paraları saydılar 9 lira 50 kuruş çıktı. sigara 11 lira,tekrar ceplerini araştırdı, hiç birşey bulamadı, masadaki paralarını topladı çıktı dışarı. Şindi bu kişi sigaradan sonra karnı acıkınca ekmek yemek isteyecek, ekmek parası nerede? Evdeki ev sakinleri bu kişinin eve para götürmesini bekliyor. BU KİŞİ çalışıp gelir elde eden kişi. çalışamayınca cep boş, kafa boş daha çok yazmak istemiyorum birileri karun gibi zengin oldu, birileride sürünüyor acı acına yaşam savaşında, TV ler gazeteler artık kişi nasıl karnını doyurur para nereden elde edilir bunları söylesin ve yazsınlar.
 • farkli gorusfarkli gorus1 ay önce
  Allah afiyet versin
 • hacıhacı1 ay önce
  o güzel insanlar,o güzel atlara binip gitti azizim..eskinin gerçekten dini yaşayan müttedeyin kaç müslümanı kaldı ülkemiz de? şimdikilerin hepsi ''dinbaz'' çıkar ve şekil müslümanı.!! bunu yaratanlarda ''müslüman'' görünen politikacı takımı..yazdıgın gazeteyi aç oku,yalan,dolan,gıybet,çamur baştan asagı..tuz kokmuş beyefendi.!!!
 • İslam Ahlakıİslam Ahlakı1 ay önce
  Ramazanda giybet dedikodu yapmamali ve her zaman boyle yapmali
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli1 ay önce
  OeskiRamazan lar,şimdi hüzünle hatırladığımız oneşeli günler...Gençlerimiz çok düzgün de olsa o günler ancak anılarda kaldı...
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Sayin yazar, Ramazan geliyorda onunla beraber mutfak masraflarida Aldi basini gidiyor.Bu kadar zamlar ile nasil oruc tutacagiz allah bilir.Sizlerin tuzu kuru, guzel aylik aliyorsunuz.Gariban vatandas asgari ücretle Ne yapacak.Bunlardan hic bahsetmiyorsunuz.
 • AlperAlper1 ay önce
  Tehareti alırken malum yere su kaçarsa orucumuz bozulur mu düzeyine indirirseniz ramazan ayını daha çok böyle yazılar yazarsınız.
 • zaferzafer1 ay önce
  bu güzel yazı içün teşekkürler. hocam yazınız bizi yaraladı. bu güzel ahlakımız, medeniyetimiz onlara kıymet vermediğimiz içün bizlere malesef küstü.
 • ahmet koçakahmet koçak1 ay önce
  millet isimli yorumcu,sayın yazarın yazdıklarından maddiyat değil maneviyatla elde edilen güzellikler anlatılıyor.her işe maddiyat olmazsa olmaz diye bakmak eksiktir.bu millet ne yokluk yıllarında,bugünkü varlıklılardan bile daha mutlu olmayı bilmiştir.zaten islamın ince çizgiside burdadır.her eve fert başına binliradan başlayan cep telefonu girmiş sen perişanlıktan bahsediyorsun.ben şimdi yazmaya kalksam sahip olupda kıymetini bilmediklerimizi sayfalar yetmez.eskiden mahallelerde telefon,elektrik gibi önemli ihtiyaçlar yoktu lakin kimse bugünkü gibi mutsuz değildi.hatayı varlıkta değil ŞÜKÜRSÜZLÜKTE arayın...
 • GörkemGörkem1 ay önce
  Zamane cocuklarininOruca hevesi var mi diye soruyorsunuz, yok beyefendi onlarin cogu dünyalik ve maalesef deist...
 • Yaşlı DoçentYaşlı Doçent1 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; malumunuz, Profesör olmak için Doçent olarak 5 yıl beklemek gerekmektedir. 25-30 yıl boyunca Üniversitelerde öğretim elemanı olarak çalışmış; 10 binlerce öğrenci mezun edip deneyim kazanarak EMEKLİLİK HAKKINI ELDE ETMİŞ Yaşlı Doçentleri, yaşlılıkta beklenmesi bir ömür kadar uzun olan söz konusu bu 5 yıllık bekleme süresi belasından (profesörlük kadrosuna başvurmak için hazırlanması gereken yayınlar dosyasını hazırlayıp sunmak önkoşuluyla) kurtarmanızı saygılarımızla istirham ediyoruz.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  "Bizi aldatan bizden değildir." Bayramlar küslerin barışma günüdür. Beni dolandıracak altında arabasıyla ödiyemiyorum diyecek onunla barışacağım niye müslümanlar küs durmaz."Bizi aldatan bizden değildir" hadisi şerifin den anladığım aldatanın cenazesi kılınmaz çünki bizden değil
 • MilletMillet1 ay önce
  Millet işsiz ve parasız emekli perişan yiyecek ekmek bulamıyor sen kalkmış ......
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Bayramlar küslerin barışma günüdür. Beni dolandıracak altında arabasıyla ödiyemiyorum diyecek onunla barışacağım niye müslümanlar küs durmaz."Bizi aldatan bizden değildir" hadisi şerifin den anladığım aldatanın cenazesi kılınmaz çünki bizden değil.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Resmi kayıtlı bir milyon dolandırıcıya da mı ramazan geliyor. Milleti dolandırıp öldüğünde canazesi namazı kılınıyorsa niye dolandırmasın.

Günün Özeti