Osmanlı padişahları neden hacca gitmediler? -2-

17 Ağustos 2019 Cumartesi

Dün anlatmaya çalıştığım zaruri sebepler yüzünden padişahlar hacca gidemediler, ama mutlaka her yıl hacca “vekil heyeti” gönderdiler. Ayrıca da her yıl “Sürre Alayı” ile Mekke ve Medine halkını altına boğar, bölgede tek bir fukara bırakmazlardı. Peygamber mirasına da ölümüne sahip çıkarlardı.

Önemli bulduğum bu sorunun cevabını, tekrara düşme pahasına, biraz daha detaylandırmak istiyorum…

Osmanlı padişahları hacca gitmediler, çünkü;

1. İletişim ve ulaşım imkânlarının son derece sınırlı olduğu bir savaşlar ve isyanlar çağında padişahların uzun süreli olarak başkentten ayrılmaları, (hac yolculuğu üç ay kadar sürebiliyordu) devletin varlığını tehlikeye düşürebilirdi.

2. Padişahların uzak bir yere gitmesi, kuşkusuz herhangi birinin gitmesiyle aynı olamazdı. Uzun yol boyunca uğrayabilecekleri saldırıları püskürtmek için büyük bir orduyla hareket etmeleri gerekirdi. Ayrıca da hanımlarını, hizmetkârlarını, aşçılarını, muhafızlarını, vezirlerini ve danışmanlarını beraberlerinde götürmek zorundaydılar. Ayrıca geçtikleri her beldenin önderleri, devlet geleneğinin bir icabı olarak, padişahı merasimle karşılayıp merasimle uğurlayacaklardı...

Bütün bunlar için büyük masraflara katlanmak lâzımdı. Gerçi devlet zengindi, ancak, padişah da olsalar, kişisel ibadetlerinin faturasını devlete yükleyemezlerdi. Bu öncelikle hukuka, sonra da millete haksızlık olurdu.

Kendi keselerinden karşılamaları ise mümkün değildi: Çünkü hiçbir padişahın büyük bir orduyu İstanbul’dan Hicaz’a götürüp getirecek parası yoktu.

3. Bütün bunları ve benzer mahzurları dikkate alan Osmanlı uleması (ki aralarında Molla Gürani, Ak Şemsüddin, Molla Zeyrek, Molla Fenari, Ebussuud Efendi, Zembilli Ali Cemali Efendi, Molla İbn-i Kemal gibi, din ve hukuk bilgisi tartışılamaz alimler de var) padişahların hacca gitmesine izin vermedi. 

Dolayısıyla padişahlar hacca gitmediler. Ancak Peygamber-i Âlişan Efendimiz’i, ashabını ve ailelerini çok sevdiklerine hayatları şahittir.

Örnek olarak: Fatih, Bizans’ı O’nun aşkına (bir hadisinin ışığında) fethetti. Kendisine bir saray yaptırması gerektiğini söyleyenlere, Eba Eyyube’l-Ensari’yi kastederek: “O güzel Peygamberin mihmandarını bulup, ona bir türbe yaptırmadan kendime bir saray yaptırmaya hayâ ederim” dedi. 

Ak Şemseddin, Eba Eyyûb’un kabrini bulur bulmaz, padişah oraya koştu ve ceddi Osman Gazi’nin kılıcını, Eba Eyyûb huzurunda kuşandı. Sünnete bağlı kalacağına huzurda and içti.

Yavuz Padişah, adı hutbede “Hicaz’ın hâkimi” diye okununca, şöyle feryat etti: “Hayır, sadece hizmetkârıyız!” 

Zaten Mısır Seferi’ne Efendimizin rüyasına girip talimat vermesiyle çıkmış, Cengiz Han ve Büyük İskender gibi cihangirlere diz çöktüren Sina Çölü’nü peygamberinin aşkıyla geçerken, önünde zaman zaman Efendisini görmüş, ata binmesini isteyen hocası İbn-i Kemal’e, ağlayarak şöyle demişti: 

“Peygamberim önümde yaya yürürken ben hangi yüzle ata binerim!”

Ve Kâbe’nin avlusunu süpürttüğü tavus kuşu tüylerinden birini tacına takmıştı…

Çoğu Peygamber Efendimiz’in yadigârı olan Kutsal Emanetler’in başında, kesintisiz yirmi dört saat Kur’ân okunması için otuz dokuz hafız görevlendirmiş, kırkıncı hafız olarak da listeye kendini yazdırmıştı: Elfakir, Selim… 

Kendine “fakir” diyen adam hem Osmanlı Padişahı, hem Doğu Roma İmparatoru, hem de Emir-el Mü’minindi (Mü’minlerin Emiri).

Sultan Birinci Ahmed, Resulüllah’ın mescidine yedinci minareyi ekletmeden altı minareli camiini yaptırmadı (Sultan Ahmed Camii). 

Ve Efendisinin mübarek ayak izini, “N’ola başımda tacım gibi taşısam daim” diyerek, sorguç niyetine tacının üzerine koydu. 

Kısaca söylemek gerekirse, çoğu Osmanlı padişahları, Resulüllah’a ve sünnetine yürekten bağlı yaşadılar. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Sünni kahraman Yavuz Selim;Sünni kahraman Yavuz Selim;29 gün önce
  Yavuz Selim merhum, denk getirip, Mısır seferi dönüşü hacca gitseymiş keşke!
 • EyüpEyüp29 gün önce
  Bu mantıkla savaşlara da girmiyorlar di yani
 • Mustafa Mustafa 29 gün önce
  Endülüs İslam Devleti nezaman yok edildi 1480 den 1490 na sürdü savaş ispanya müslümanlarına yardım edilmedi. 1492 de İspanyada denize terk edilen lanetli Yahudileri batı trakyaya yerleştirdi. Lanetli yahudiler Osmanlı'nın çöküşünde büyük rol aldılar. Lanetli kavmi alan Osmanlı ayağına değil kafasına sıktı.
 • Fikret akınFikret akın29 gün önce
  KISACA DİYORSUN Kİ:TAHT SEVDASI ALLAH SEVGİSİNDEN ÜSTÜNDÜ..Şimdi ki gibi koltuk ve devlet malını aşırma kul hakkı yeme ALLAH sevgisinden üstündür..Gerisi laf salatası
 • MehmetMehmet29 gün önce
  Okur adlı yorumcu zekat verecek kişi bulunamıyormuş diyorsun videoları var diyorsun.Allah sana akıl versin.Sen nasıl bir Türk düşmanın ki böyle saçmalıtorsün.Be gavil sen Anadolu daTürkün Osmanlı vergi tahsildarlarındanne çektiğini bilir mısın.bre gavil sen daha Yavuz dönemindecelali isyanlarının niye çıktığını bilir mısın......senin gibi ingiliz uşakları İslamın ordusuTürk milletini Aranın kölesi yaparak islam ümmetini savunmasız hale getirmek istiyor.Bana arastır diyen sen Kanuni döneminden bir video paylaşta bizde bir şeyler öğrenelim....
 • Padişah mi adaletliydi ingiliz kemal mıPadişah mi adaletliydi ingiliz kemal mı29 gün önce
  Padişah şeriat kanunlarını uyguluyordu,kemal adalet kanunlarını yıkıp düşmanın sömürü kanunlarını aldı ve yönetti. Osmanlı daki adaletli yönetimle cumhuriyetteki düşmanın kanunlariyla yönetilen halkın durumu aynı mi olur. Adaletli yönetimde daha huzurlu olacağı belli yani osmanlıda
 • M.T.TB. LİM.T.TB. Lİ29 gün önce
  Sayın. BahadıroğluBey bazı cumhuriyet tosuncuk ları bu gün bile osmanlının bıraktığını yıyerek doyan haramzadelerdir. Oyalakaların tek anladığı güçtür.Tarih bilgileri uzun uzun kavaklar tarihidir.BUhödükler hem tarih bilmez. hemde bilmediklerini bilmez. KİMDEN KORKARLARSA ona seçde ederler.onun için size saldırıyorlar.Koca imparatorluğu yıkan yahudi uşağı ıttıhatçı artıklarıdır.
 • okurokur29 gün önce
  mehmet yorumcu nasıl bir sefalet ki zekat verecek insan bulmakta zorlanılıyordu,yakın tarihde videolarını bile görebiliyoruz bazı sözde liderlerin döneminde asker yemeğini at pisliklerindeki samanı ayrıştırarak gidermeye çalışırken,lider denilen kişi kahvesini yudumlayıp sigarasını tüttürüyor asıl sefalet yakın tarihde yaşandı sen onları araştır...
 • mutmainemutmaine29 gün önce
  Bu konuyu bile hazmedemeyen çirkefler var,,yazık..Osmanlıyı beğenmeyen İslamı bilmeyenlerdir...3-5 değil onbinlerce yazılı ispatlı,hatta yabancıların dilinde kaynaklar var. İslama hizmetleri hürmetleri hakkında amaaaa...cuma namazı dahi bilmeyen süslümanlara anlatmak çok zordur...Osmanlıya düşman yetiştirilen süslüman varsa sorumlusunu herkes biliyor!
 • MehmetMehmet1 ay önce
  Hicaz halkını altına boğan orada hiç fakir bırakmayan osmanlı Anadolu"da ki Türkhalkını sefalet içinde yaşatıyordu.Peygamber emaneti diyorsunuz Hicaz halkına Osmanlı bu nedenle onlara büyük saygı duyar diyorsunuz.Yazıklar olsun sana.Bu milleti Aranın kölesi yapmak için olmadık uyduruk bahaneler üretiyordu.Allah senin gibilerinin belasını mutlaka verecektir.
 • OgedayOgeday1 ay önce
  Durmadan Osmanli Sarayini anlatiyorsun ama Sarayin disinda yasayan halki yani Turk Halkini anlatmiyorsun.. Ne yerdi ne icerdi ne giyerdi bu Halk degil mi.. Bir fikrin var mi?Senin yazilarina bakarsak Turk Halki Sarayda yasiyordu:)
 • İsimsizİsimsiz1 ay önce
  Şehzade iken gitselerdi ama o zaman da her an öldürülme korkusuyla sarayda hapis hayatı yaşıyorlardı.
 • doğrucu davutdoğrucu davut1 ay önce
  Sayın Bahadıroğlu israrla hatalı bilgi ve tek yanlı bilgi veriyor. Osmanlı hanedanından hacca gidip hacı olan tek kişi CEM SULTAN dır. Hadi görev başındaki padişahın neden hac yapamayacağını anladık diyelim , peki neden şehzade iken gitmemişler, ayrıca hanedanın diğer üyeleri de hiç gitmemiş. Hanedandaki Sayısız kadın ve erkeğin ( cem sultan haricinde ) 600 sene boyunca hayatları boyunca bunu yapmamış olmaları basitçe açıklanamaz. Ayrıca Cem Sultan'ın hac yapması da dini vecibe anlamı taşımıyordu. Kendisi iktidar için ayaklanıp kaybedince hacca gidip sonra sultan olan kardeşine " işte hacca gittim ve dünya işlerinden vazgeçtim" deyip öldürülmemesi için , canını kurtarmak için politika Hacca gitmiştir. Bu arada sadece Osmanlı hanedanı değil , Selçuklu hanedanından da Hacca giden yoktur. Gerçek çok açıktır. Biz Türkler için Devlet işleri Din İşlerinden önce gelir. Devlet, dine uymaz . Din , devlete uyacaktır. Şeyhulislamlar , Müftüler , imamlar din adamı-kul değil , devlet adamı-memurlardır. Zaten Doğru olanda budur ve hem Selçuklu hemde Osmanlı doğrusunu yapmıştır.
 • 03'lü03'lü1 ay önce
  Teşekkürler hocam. Fuad sezgin hocanın dediği gbi medeniyetimizin büyüklüğünü kendi insanımıza anlatmak batılılara anlatmaktan daha zor. Hala biri şehzade iken niçin gitmediler diyor. Demek yazıyı hiç okumamış.
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Kaleminize sağlık Hocam. Yazılarınızı ilgi ile okuyoruz.
 • SelimSelim1 ay önce
  Peki isteseler şehzadeysen de mi gidermezlerdi paralarımı yoktu. :)))

Günün Özeti