Nihayet Ayasofya’nın kapısı aralandı…

26 Mart 2019 Salı

Ayasofya konusunda ilk müjde nihayet geldi: Sayın Cumhurbaşkanımız, “Seçimden sonra Ayasofya’ya giriş ücretsiz olabilir. Ayasofya’yı müze statüsünden çıkarır, camii olarak ortaya koyarız. Ayasofya’yı müze olarak değil, cami olarak ziyarete açabiliriz” diyerek kapıyı araladı. Teşekkürler Sayın Başkan!

Konu çok önemlidir, zira Ayasofya dendiğinde içini hicranla çekmeyen bir “Anadolu insanı” bulmak zordur. Tabii bu sözüm “Anadolu insanı” özelliklerini taşıyanlara ilişkindir: Doğu ile Batı arasında bocalamaktan tıknefes olmuş ya da kendi değerlerini elinin tersiyle itip kendi halkına yabancılaşmış olanları kapsamaz.

Cami oluşundan tam 481 sene sonra müzeye çevrilen Ayasofya,bu milletin yüreğinde derin bir hüzün, şuurunda “beka sorunu”dur! Hem Osmanlı Devleti’nin kuruluş amacı, hem de Türkiye’nin “hükümranlık hakkı”dır! 

Ayrıca Bizans fethinin dayanağı, Peygamber-i Âlişan Efendimiz’in fethe ilişkin müjdesidir (“Konstantîniye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır, onu fetheden askerler ne güzel askerlerdir!” [kaynak: Ahmed bin Hanbel, Müsned; c.4, s.335] şeklindeki meşhur hadis-i şerif). Bu müjdenin kalbi ise Ayasofya’dır!

Ayasofya’yı sıradan bir mabet olmaktan çıkarıp sembolleştiren saik, işte budur. Bu kimliği ile Ayasofya, Osmanlı asırlarında çok önemsenmiş, o kadar ki, Ayasofya imamına saray protokolünde bile yer verilmiştir.

Bırakınız tarihi kimliğini bir yana, fetihten sonra, fetih ordusunun ilk Cuma namazını kıldığı mâbed olarak düşünmek bile Ayasofya’nın mevcut kimliksizliğinden çıkarılmasını zaruri yapar.

O anı düşünür müsünüz?.. Salı günü fethedilen Bizans’ın en büyük mabedi Ayasofya baş döndürücü bir hızla Müslümanlaştırılıp Cuma namazına hazırlanmış, Fatih Sultan Mehmed’in yanıbaşında camie giren hocası Molla Ak Şemseddin, camii hınca hınç dolduran fetih ordusuna hitaben yaptığı konuşmaya, “Ey gaziler!..” diye başlamış, “Bilin ve agâh olun ki, cümle­niz hakkında Ahirzaman Peygamberi ol Server-i Kâinat Efendimiz Hazretleri, ‘Onlar ne güzel askerdir’ buyur­muştur. İnşallah cümlemiz mağfuruz. Fakat gaza ma­lını israf etmeyüb Konstantiniyye içinde hayır ve hase­nata sarf ve padişahınıza itaat ve muhabbet ediniz.”

Konuşmasının ardından şanlı talebesinin başına iki çatal ablak sorguç takmış ve sözlerini “fisebil-illâh mücahid” olması dileğiyle tamamlamıştır: “Bütün Al-i Osman’ın ab-ı ruyu (şerefi, namusu, haysiyeti) oldun. Heman mücahid-i fi sebil-illâh ol!”

İşte bu sebeple Ayasofya büyük fethi ve tabii ki “kılıç hakkı”mızı sembolize etmektedir. Ne hazin ki, tam 481 sene Müslümanların secdegâhı işlevini gördükten sonra, varlığı bile tartışmalı 14.11.1934 tarihli bir bakanlar kurulu kararıyla kimliksizleştirilmiştir.

Bu konuda çok yazdım, çok konuştum, çok çabaladım. “Fatih’in ve fetih ordularının secde ettiği yere ayakkabıyla basmayalım” diye yıllarca çırpındım.Tüm varlıklarını günlük siyasete endekslemiş bazı arkadaşlar tarafından “ard niyetli” olmakla suçlanmayı göze alarak ısrar ettim. Amacım Fatih Sultan Mehmed’in alnının değdiği yere ayakkabıyla basmamak ve vakfiyesindeki bedduadan Türkiye’yi kurtarmaktı. Allah’ın beni duyduğunu bilmek de en büyük tesellimdi.

Nihayet Sayın Başkan da duydu. Böylece hayatımın en büyük müjdelerinden birini almış oldum…

Müteşekkirim. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Ayasofya insanligin ortak mirasi olarak kalmalidirAyasofya insanligin ortak mirasi olarak kalmalidir1 ay önce
  Mutesekkir falan degilsin. Yalakasin. Hainsin . Insan onuru nedir bilmezsin. Tum bunlara kapatacak olan tek kılıfı bulmussun dindarim diye gezersin ortada.
 • Her çeşit yorum:Her çeşit yorum:1 ay önce
  Leventbay ve nihal gibi hristiyanların üzülmelerini normal karşılıyorum, sonuçta atalarının onurları inciniyor. Ayşegül kardeşim ise tam birmü' min edasıyla yorum yapmış.
 • MirayMiray1 ay önce
  İnşallah Kudüs'te tamamen biz müslüman topluluğada tamamen geçmesi ümidiyle,dünyadaki müslümanlara zulüm bitsin artık yaradanım herkes artık huzurla güvenle sağlıkla yaşasın,ve şimdi insanlığunda artık tam anlamıyla İslam ahlakı İslam ve tarihini iyi okuyup anlaması ve nesillerimize anlatması lazım...
 • Ahmet ÇETİN Ahmet ÇETİN 1 ay önce
  Yazının muhtevası ve hassasiyetiniz güzel. Lakin Nihayet kapısı aralandı başlığı uygun olmamış. 12 eylül öncesi kısmen ibadete açılmış olmasını unutmak batırlamamak hatırlatmamak haksızlık olur.
 • Sarı çizmeliSarı çizmeli1 ay önce
  İnşallah hocam inşallah açilir açilirsa bu bi milattır artik bazi şeylerin degistigine dair
 • LeventbayLeventbay1 ay önce
  Sen merkez camisini doldurda sonra ayasofya de . Bence akıllı olun müze olarak kalsın . Louvre müzesini yılda sadece 2. Miyon insan ziyaret ediyor. . Akıllı olun
 • KanaryaKanarya1 ay önce
  Elhamdülillahi Rabbil Alemin. Errahmanirrahim.
 • gerçekçi gerçekçi 1 ay önce
  Hocam kılıç hakkı diye bir başka din mensubunun inşa ettiği ibadethanesine göz koymak fikri., kılıç hakkı ile buradayım diyen israile mescidi aksayı yıkmayı veya kiliseye hatta sinegoga dönüştürme hakkını tanımış olmazmı .. israil öyle bir adım attığında " Ayasofya kilisesini cami yapan türkleri örnek alıp mescidi aksayı sinagog yaptım derse ne cevap veririz " .. kısacası kendimize yapılmasını istemediğimiz bir şeyi başkasına yapmalımıyız ?
 • FeritFerit1 ay önce
  Hoca senin gözünde dağ, taş, duvar mı daha kıymetlidir yoksa insan mı?
 • Veysel Karani Veysel Karani 1 ay önce
  Maalesef Ayasofya'nin kapisi aralanmamiştir çünkü ortada sadece her seçim öncesi dil ile söylendiği gibi bir söylem vardir açikcasi resmi,yazili veyahutda kanunsel olarak ortada hiç bir şey yoktur.Maalesef Başkanlik seçimindede günlerce süpriz olarak Ayasofya açilacak denilmiştir lakin Başkanlikda alinmiş olmasina rağmen açilamamiştir ve şimdide Belediye seçimleri kasanildiktan sonrasi açilacak diye görüntü veriliyordur.Açikcasi AYASOFYA CAMÍMÍZ her seçimde oy ve politika malzemesi yapiliyordur.Keşke açabilseler ama nerede...
 • Neyzen tevfikNeyzen tevfik1 ay önce
  GECEN GUN SINOPUN BIR KOYUNE GITTIM.KOYDE CAMI IMAMI HARIC 4 KISI YASIYOR.CAMI CEMAATINDE HOCADAN BASKA 2 TANE YASLI AMCA VAR.BOYLE BIR SURU ORNEK VAR SINOP BARTIN KASTAMONU KARABUK KOYLERINDE.BU CAMILERIN KLIMASI ELEKTRIGI HALISI TEMIZLIGI BOYASI BADANASI MASRAFI NE OLACAK ? YAPIN AVRUPADAKI GIBI CEMAATIN CEBINDEN MASRAFLARI BAKIN OZAMAN KAC CAMI ACIK KALACAK ?
 • Kaan CihanbilirKaan Cihanbilir1 ay önce
  Hepimiz Müteşekkir olmalıyız sayın hocam. Allah razı olsun Başkanımız inşallah yakında ibadete de açacaktır Ayasofya'yı.
 • NihalNihal1 ay önce
  Ayosofya nın açılması beni ilgilendirmiyor beni ülkenin borçlanma bataklığı ilgilendiriyor.İsrail bizetohum satıyor olacak iş değil Türkiye bir tarım ülkesi nasıl bu hale gelir?Evet seçimde vaatler var peki değirmenin suyu nerden geliyor kapitalist ülkelerin faizli parasından acısını kim çekiyor vatandaş metrolar metrobüsler ulaşım acısından iyi fakat çılgın projelerle nereye gitmeye çalışıyoruz Allah(cc) her zaman HADDİ AŞMAYIN der.Haddi aşanlarıda sevmez.Bu her konudada böyledir Haddi aşmayalım ülkeyi borç bataklığına sürüklüyoruz!!!Her şey kararında olmalı her konuda böyle İnanan biriyim çok fazla camininde açılmasınada gerek yok !
 • Muhammed arslanMuhammed arslan1 ay önce
  Allah seni ve bizleri fetih ordularıyla haşreylesin yavuz bahadıroğlu ağabeyim.
 • ali usta ali usta 1 ay önce
  çok şükür başımız göge erecek çamlıcada yapıldıyanına iki tane daha istiyoruz taksime yapılanda dublex olsunhem refah seviyemiz artar belki uzayada çokarıznasıl olur
 • MahoMaho1 ay önce
  Bakın kardeşlerim aklımızı kiraya vermeyelim nerde akıl orda devlet demiş atalarımız mevzi bayisi ayasofyada namazkılma değil evet doğrudur camilerimizde parmak saysı kadar cemaat var camilerimiz dolmuyor gelin görünki bu ayafosyayı feht eden fatih muhammethan sultan hazretleri demişki bu ayasofya camiisini kim tekrar kiliseye çevirirse o milletin ikiyakası bir arayagelmesin onu içindirki iki yakamız bir arayagelmiyor üzerimizde beddua var ayasofyın açılmasıyla bu bedduadan kurtulmamızlazımki uzerimizden bedduanın kalkmasıyla iki yakamiz bir araya gelsin İNŞALLAH
 • AdilAdil1 ay önce
  Ayasofya cami olunca islam daha mı şereflenecek ? Artık kul hakkı yeme, kula kulluk etme, haram yeme, zina yapmak kınanıcak mı. Yoksa siz yine " hırsız bizim hırsızımız " diyerek müslümanlığınızı mı yaşayacaksınız ? Ben tüm dinlere eşit mesafede uzak olan bir deist olarak gerçek dindarların uhreviliyi bir kenara koyarak formaliteyi savunmalarının en büyük zararının yine kutaal değerlere verildiği kanısındayım. Aslında ..ötü abdestli ama ağzı kanalizasyon olan nice dindaşınızın insanlığa bir faydasının olmayacağını çoktan öğrenmiş bulunmaktayım. Sizi okudukca ne kadar haklı olduğumu görüyorum.
 • hasan hasan 1 ay önce
  Ayasofya Câmîi ibâdât ü tâate tekrâr açıldı mı.?!Öyleyse, muh. Başkan'a biz de cân ü gönülden teşekkür ederiz..!Yoksa, dîn i celîli islâmı aslâ siyâsete âlet etme(meli)yiz..!Vesselâm...
 • Veli bulanikVeli bulanik1 ay önce
  Suriyede yemende irakta libyada somalide arakanda hep biz muslumanlar eziliyor isin garibi bu insanlar ezanin bile okunmadigi ateist olan iskandinav ulkelerine ve diger hristiyan avrupa ulkelerine olumu goze alip kaciyorlar.acaba ? Oralarda hukuk adalet sosyal refah insana saygi duzen temizlik ve huzur oldugu icinmi ?
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Seçim yatırımı diye düşünüyorum, Erdoğan sözünde durursa muhteşem olur, bu da idam meselesine dönmesin...
 • GolgeAdamGolgeAdam1 ay önce
  Secim cok zor gececek galiba son kozunuda kullandi,Insallah acilirda birdaha secim meydanlarinda zirvalayan kalmaz.
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  işin ilginç yanı, bizler ayasofya'ın ibadete açılmasını istemeyen batılı keferelerdir diye düşünürken, bir bakmışsın ki! itiraz içimizdeki eziklerden, bizans artığı taifelerden gelmektedir, ne tuhaf öyle değil mi? islama olan kinleriniz bitmese de, İSLAM NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.
 • mehmetmehmet1 ay önce
  İnşaallah. Bir an önce.
 • mustafa talumustafa talu1 ay önce
  rabbim birdaha bu zillete ve gaflete düşürmesin bizi inşaallah
 • ffffffff1 ay önce
  Secim oyunu baska bir sey degil ayasofya kritik bir yerdir dikkat edin adi cami olur ama ibadetten bir ses yokSadece secmene sirin gorunmek orasi kilisedir nasil ibadete acacaksin bir tarafinda ayin diger tarafinda namaz mi olacak Yerseyimiz yurtdisina bagliyken izin mi verecekler islamin ibadetlerine Kendinizi kandirmayin bakin gozunuzun icine baka baka golan tepeleri gitti ne yaptiniz haclilars 57 islam ulkesi kesti sesini sustu akli selim dusunun
 • FsmFsm1 ay önce
  Yakındır inşallah rumuzuyla yazan kişiliksiz zat gavur senin dedendir eşşoğlueşşek. Hadi bunu da yayınla akit. Kendi cenahınızın küfürlerini gözümüze sokmayı seviyorsun ya.
 • nailnail1 ay önce
  Hocam mustafa armagan ile tekrar birlikte sizi ekranda görmek güzel.
 • burakburak1 ay önce
  Umarız ilk chp ikdidarında yada allah nasip etmesin Guaido sisi gibi birileri ikdidara getirildiginde yine müze yapılmayacağı garantisini kimse veremez
 • ATATURKCUATATURKCU1 ay önce
  TURKIYEDE 100000( SAYIYLA YUZBIN ) CAMI BINLERCE KURAN KURSU YUZLERCE TARIKAT VAR.SORUYORUM SIZE SON 20 YILDA TOPLUMDA OFKE AZALDIMI ? TRAFIKTE KAVGA BITTIMI? KAC TANE CEZAEVI KAPANDI ?( GAVUR DEDIGINIZ HOLLANDADA BU SENE SUC ORANI DUSTUGU ICIN 5 CEZAEVI KAPANDI ) .TOPLUMDA TAHRIBAT DUSTUMU ? CAMILERI KITLEMEDEN GIDEBILIYORMUYUZ ? FILISTINI ISGAL EDEN7 MILYONLUK ISRAILE KARSI ORTADOGUDAKI 1 MILYAR ARAP MUSLUMAN NE YAPABILIYOR ? ISLAM COGRAFYASI NE URETEBILYOR TEKNOLOJI NEREDE ? DAHA NE KADAR AKILLI TLF BILGISAYAR TIBBI CIHAZ YUKSEK TEKNOLOJIYE SILAHA PARA VERIP ABD BATI ISRAILI ZENGIN EDECEK? 52 MUSLUMAN ULKENIN TOPLAM GAYRISAFI HASILASI 1 ALMANYA ETMIYOR ? ONCE BUNLARA KAFA YORUN !
 • HamzaHamza1 ay önce
  İnş.fethin nişanesi açılır.Sağol başkan.
 • görkemgörkem1 ay önce
  Hristiyanlarin insa ettigi bir mabed ile ben gurur duymuyorum ama onu insa edenleri takdir ediyorum.. "bizimkiler" insa etseydi gurur duyardim .. keske "yüzde yüz yerli bir cami" olarak insa edilseydi.. Ulu Önder Atatürk bu eski kiliseyi daha fazla tahrip olmamasi icin müzeye cevirmistir.. Ruhu $ad olsun! amin..
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  bir sonraki seçim de açılır inşALLAH. az sabır.
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Ayasofya kapısı ile Aksanın kapısı birliktedir. Ayasofya cami olduğu an Aksa'ya müslümanlar adım atamaz diyor İsrail. Sen kiliseyi cami yaptığın an dünyadaki hiçbir cami güvende olmaz diye zaten reis söyledi.
 • Kocasolak Kocasolak 1 ay önce
  Allah razı olsun hocam, ömrüne bereket.Tam bağımsız Türkiye’nin KANITIDIR Ayasofya. Kudüs’ün işgaline karşı gelmek için, mescidi aksanın, El Hamra’nın işgaline son vermenin İLK adımıdır. Müslümanlar saldırılmakta Korkmaz, yoksa nasıl şehid oluruz? Düşman öldürene değil, düşmanın öldürdüğü şehid olur, Allah c.c. nasip etsin. Amiiiiin. Seçimden sonra unuturlarsa, idam gibi?O vakit bizde REİSİ unuturuz.
 • Zeynep Zeynep 1 ay önce
  Sayın Bahadıroğlu ayasofyayla ilgili yazınizı göz yaşlarıyla okuyorum. Bizi ceddimizden dinimizden diyanetimizden kültürümüzden uzaklaştıran bu ittihatçı zihniyetin ayasofya açılsada (inşallahu teala) Rabbim üzerlerinden fatih hazretlerinin bedduasını kaldırmasın. Bizlere osmanlı tebasi olmayi nasip eden Rabbime hamdolsun. Üstadın dediği gibi ey ittihatçılar ey mirasyediler ey küfürleri tüm dünya islam alemini zehirleyenler ey puta taptıkları halde ak partiye oy verenleri tayyibe tapanlar diye yaftalayanlar. Sizinle mücadele etmek cihaddır Allahın izniyle. Biz dinimizin gereği olarak ehveni şer olanı seçerek inşallah kurtulmuş olacağız. Sizler bir asırdır anlatılan yalan tarihe halainanacak kadar ahmaksıniz. Veya seküler hayatınız elinizden gitmesin diye ahmak numarası çeken alçaksıniz. Allah milletimizi ve islam alemini hıfz etsin. Bunlar insana cennet ucuz değil cehennem lüzumsuz değil darbı meselini çok güzel hatırlatıyor vesselam.
 • Coskunakademi Coskunakademi 1 ay önce
  Ne kadar cemaat artiklari varsa Ataturke kin kusan hrpsi burda toplanmis cemaat elinde yetisenler Ataturke alerji olurlar....birisi istanbulun fethi cumhurbaskanimiza ve binali beye nasip olacak diyor nekullaniyosunuz soyleyinde bilelim istanbulun birinci kurtaricisi fatihtir iminci kurtaricisi ataturktur.Once bi Reisin dedigi gibi sultanahmeti doldurun vakit namaxlarinda hicbir cami dolmazken bunu istemek tam bir riyakarliktir.Her secim.oncesi idam getirin onaylayayim diyenlerartik bunuda secim.malzemesi yaparlar oysa hersey ellerinde ellerini tutan da yok ama oy getryr iste
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  BATI İLE ABD VE AVRUPA BİRLİĞİ YANİ HAÇLI İLE YANİ EMPERYALİSTLERLE 15 TEMMUZ 2016 DA İPLER KOPTU, AYASOFYA NIN AÇILMA ZAMANI GELDİ DE GEÇİYOR, TAM ZAMANI. HEP DİYORDUM AÇILACAK GÜNÜ ERDOĞAN ÇOK İYİ BİLİYOR. (HATTA BİR CUMA NAMAZINI KILDIRABİLİR DİYE YAZIYORDUM) KILIÇLAR 15 TEMMUZ 2016 DA ÇEKİLDİ!! AYASOFYA NIN AÇILMASI TAM ZAMANI
 • MuzafferMuzaffer1 ay önce
  Ayasofyayı açan gönlümün kilidlerinide açar. Minnettar kalırız.
 • MardinliMardinli1 ay önce
  Sayın yavuz hocam dilinize yüreğinize sağlık.İnşaallah bu büyük mabedi ibadete açılır buyurduğunuz fatih sultan mehmed sevinsin müşrikler gebersinler.Biz müslümanlar dinimize göre hareket etmemiz gerekir ayasofya yüz senelerce camidir ve cami olması gerekir.Bu konuda kesinlikle Allahın kelamına bakmalıyız innelmesicide lillehi camiler Allahındır hiç kimsenin hakkı yoktur değiştirmeye.Gine Allahın kelamına kulak verelim vemen azla mu mimmen menea mesecidallahi en yuzkara ismuhu ve sea fi harabihe.Yani o kimseden zalim yoktur camiyi ibadete kapatan ve hareb olmasına sebeb olandan selam ve dua ile
 • HaticeHatice1 ay önce
  Evet hocam cok ugrastiniz her defasinda yazdiniz tayyip bey her defasinda camileri doldurun diyordu son yeni zelanda olayi ayasofyanin cami statusune kavusmasi din ve islam dusmanlarina karsi alinmis bir karar diye dusunuyorum insallah secim cumhur ittifaki lehine gelisir 1934 ten bu yana garip kalan para basan bir muze degil butun gun ibadete acik secdeye durulan bir yer olur istanbulun ikinci fethi tayyip beye ve binali beye nasip olur fatihten sonra bu iki turkiye sevdalisi liderlere nasip olacak ve allahin buyuk sevabini kazanacaklar dir insallah ben camiye cevrilememesinin sebebini hep hz,isa as zuhuruna denk gelecek diye dusundum acaba gercekten hz,isa as min zuhuru gerceklesmiste olabilir biz onu hemen goremiyebiliriz kuranda adi gecen bir sehir onun fethi icin sembol camiye yuksek ucretle girildigi icin girememis birde parayla girmek agrima gittigi icin girememistim insallah tez zamanda acilir ucretsiz girer namazimizi diger camilere girdigimiz gibi girer ibadetimizi yapar duamizi eder cikariz
 • Demek ki neymiş;Demek ki neymiş;1 ay önce
  Ayasofyayı kapama bir küfür eylemi, ama; kapatan kafir değil! Tesettürü yasaklama küfür, ama; bunu yapan 'ne münasebet efendim!' Kur' anı yasaklamak kafirlik, ama; ama yasaklayan 'hiç kâfir olur mu!' vesaire, vesaire... Var mı böyle bir ucuzluk, var mı böyle bir indirim?
 • Yakındır inşaAllahYakındır inşaAllah1 ay önce
  Laik gavurlar hiç heveslenmesinler; Ayasofya açıldıktan sonra onun kabirdeki azabından zerre kadar azalma ummasınlar.

Günün Özeti