Neden bu hale geldik?

26 Temmuz 2019 Cuma

“Eskiden nasıl insanlardık” dedik, birkaç gün içinde özetlemeye çalıştık. Sıra ikinci soruda: “Bugün nasıl insanlarız?”

İtiraf etmeli ki, biraz kırık dökük, biraz yıkık, biraz ürkek, güvensiz insanlara dönüştük. Bu dönüşümün uzun bir hikâyesi var. Kanunlar elverdiği ölçüde anlatmayı deneyelim…

Batılı olmak, bize çok pahalıya patladı. Kılık kıyafetimizi benzetsek de iç âlemimizi benzetemedik. Çelişkiler girdabına düştük. Âkifbir şiirinde tam da bunu anlatıyor:

“İnkılâp ümmetinin şanı yakıp yıkmaktır,

“Size çılgın demeyen varsa kuzum, ahmaktır!..

“Yıkmak insanlara yapmak gibi kıymet mi verir?..

“Onu en çolpa herifler de emin ol becerir...

“Sade sen gösteriver ‘işte budur kubbe’ diye,

“İki ırgatla iner şimdi koca Süleymaniye...

“Ama ‘gel kaldıralım’ dendi mi, heyhat, o zaman,

“Bir Süleyman daha lâzım yeniden, bir de Sinan!”

“Eski” adına ne varsa yerle bir edilmeliydi ki, enkazın üzerinde yeni bir sistem kurulabilsin!

Yeni devletin telâkkileri gibi insanları da “modern” olacaktı. Örnek vardı: Avrupa... Her vesileyle kuyumuzu kazan, her fırsatta haçlı güruhunu üzerimize saldırtan Avrupa... Onun gibi giyinecek, onun yazısıyla yazacak, kendi kültür kaynaklarımıza sırt çevirip tarihimizi inkâr ederek onun kaynaklarına yönelecektik. Papa’nın teklifini kabul edip Hıristiyan olmadığı için Fatih’i kınayacak, Yavuz’u “kanlı katil” ilân edecek, Kanuni’ye iftira atacak, oğlu II. Selim’e “sarhoş” damgası vuracak, II. Abdülhamid’e Ermeni komitacıları ağzıyla “Kızıl Sultan”,Vahideddin’e “hain” diyecek, bütün tarihi “hanedan tarihi” ilân edip kendimize Etiler’den, Sümer’lerden, Moğol’lardan ecdat arayışına çıkacaktık.

Vesikalar, vakıalar önemsizdi. Nazarlarında tarih, bir ilim değil, bir sanattı. Objektif olmasının önemi yoktu. Sadece “millî” olmalıydı. Bunun için de “dinî” unsurlardan ayıklanması gerekiyordu. Yani geçmiş reddediliyor, yok ediliyor, “yok”un üzerine geleceği inşa etmek gibi imkânsız bir hayalin peşinde koşuluyordu. Artık “Din yok milliyet var”dı!

Şimdi gelin, Prof. İlter Turan’ın, eski üniversitelerde (hâlâ da okutuluyor olabilir) okutulan ders kitabından, neler yapıldığını takibe çalışalım:

1. Türk Devleti, kanunlarla ıslahat yapmak yerine, din esaslarına dayanmayan Batı devletleri kanunlarını doğrudan kabul ederek, dinin siyasî hayat üzerindeki etkisini bertaraf etme yoluna gitti. Bu suretle siyasî hayat üzerinde büyük nüfuz sahibi olan din âlimleri [ulema] sınıfının da otorite kaynağını ortadan kaldırdı. Kanunların halk tarafından benimsenmesi için, bu kanunların şu veya bu ülkeden aktarıldığı üzerinde durulmadı, kamuoyuna “uygar ülkelerin kanunları” diye takdim edildi. 

2. Millî devlet, tekkeleri kapatarak ve tarikat faaliyetlerini yasaklayarak, bölücü ve devlet otoritesini zayıflatıcı niteliklerini asgariye indirmeye çalıştı.

3. Memlekette kullanılan kıyafetlerin Batı memleketlerinde kullanılanlardan ayrı oluşu, Batılılaşma çabasında olan bir toplumun bu yolu benimsemesine psikolojik bir engel teşkil ediyordu. Ayrıca Batı âdetlerini benimsemiş aydınların Avrupalı kıyafetlerle gezmeleri yanında geleneksel kostümlerin kullanılışı, zaten mevcut olan halk ayırımını kuvvetlendirici ve görülebilir şekle sokacak nitelikteydi.

Millî devlet, sosyal ayırımları görünebilir ve sembolik şekilde ifade eden kıyafetlerin giyilmesini yasaklayarak, yerlerine herkesçe giyilebilecek kıyafetlerin giyilmesini sağlamaya çalışarak, bu ayırımların zayıflamasına çalışmıştır.” 

Yarın devam ederiz…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Yakın..tarihimizdeki..kepazelikleri..ve..alçaklıkları..yeni..yeni..anlamaya..çalışıyoruz..Resmi..tarih..kitapları..çöpe..YENİ..DOSDOĞRU..KİTAPLAR..yazılıp..Geniş..kitlelere..ulaştırılmalı..kaleminize..sağlık..Sevgili.hocam.
 • ismail turkismail turk1 ay önce
  yazilarinizi takip ederken katildigim bircok yon olmakla birlikte, su KILIK-kiyafet konusunda farkli dusunuyorum, BATILI kiyafet sekli derken tum dunya japonyadan arjantine kadar BATILI, tabir caisse evrensel bir giyim sekli degilmi ? misal olarak su an fotografiniz sari kravat- guzel bir ceket, sag ust ceptedekorasyon mendil veyakali beyaz gomlek, sayin ustad bu giyiminiz BATILI degilmi ??
 • Pöf size Pöf size 1 ay önce
  Ab ye girdik giriyoruz diye gündüz havai fişek atanlarmı diyor bunları..bop un parçası olanlarmı..ab ile ittifaklar içinde olanlarmı..yav yani pes yav pes size..80 ler dizisindeki şahin pöf yani size pöf desin..
 • Bak ya.Bak ya.1 ay önce
  Arap seviciliğinden.Vahabiliğe yakın bir inançtan.Bilgisiz ve kafayı dinle bozmuş ahmaklar.Allah ile kul arasına giren mahluklar yüzünden.Liyakatsizlikten.Kendi memleketlisine çok rahat hain diyebilen hayatında bir tane bile (Kitabımız Kuran_ı Kerim dahil) kitap okumamış filozoflar yüzünden.Daha bir sürü hoca.Daha bir sürü
 • Doğrusu...Doğrusu...1 ay önce
  @Hayrettin Hatunoğlu: "Dur, kötüyü çağırma" derler ya..! Ama, "muhâfazakâr bir İktidâr/Başkan" var ya.!?
 • Sabah gazetesi haberleri:Sabah gazetesi haberleri:1 ay önce
  Küçük iboğ' nun son hali/ tüm dünya bu olayı konuşuyor (kim-kam-komk' un karısının ayakkabı numarası; tüm dünya dediği de kendi apartman komşuları)/ ibrahim tatlıses 18 inci karısıyla kahvaltı yaptı/ şok, şok, şok, askerlik yine kısaldı/ flaş, flaş, flaş, aleyna tilkinin köpeği kabuz oldu! (Erdoğan bu salak ötesi gazeteyi kovmadan iktidarını devam ettiremez.)
 • engineerengineer1 ay önce
  bugün nasıl insanlarız? hamile kadın ve eşinin arabasının kaputuna çıkıp zıplayan maymunsu yaratıklara bakılınca insanmıyız yoksa başka tür maxlukmuyuz diye sormak gerekiyor, önce insanmıyız diye soralım, sonra nasıl insanlarız sorusu gelir, şiir : Ikilik kini içimden atıpOzde ben bir insan olmaya geldimTaht kuralı Ariflerin gönlüneSözde ben bir insan olmaya geldimSerimi meydana koymaya geldimMeğerse aşk imiş canın mayasıOna mihrabımış kaşın arasıHakkın işlediği kudret boyasıBütün mürşidlerin tarif ettiğiSadıkların menziline yettiğiEnbiyanın Evliyanın gittiğiİzde ben bir insan olmaya geldimBen de bir zamanlar baktım bakıldımNice yıllar bir kemende takıldımO aşkı mecazla yandım yakıldımKözde ben bir insan olmaya geldimSüregeldim aşk meyini içerekHer bir akı karasından seçerekVarlık dağlarını delip geçerekDüzde ben bir insan olmaya olmaya geldimGör ki Nimri Dede şimdi neyleyiGerçek aşkı hergönüle söyleyiHer türlü sefaya veda eyleyiSazda ben bir insan olmaya geldim
 • Abdulmuttalib el ArabiAbdulmuttalib el Arabi1 ay önce
  BATI medeniyetini benimsemeseydik simdi Irak, Afganistan, Suriye gibi olacaktik!. TÜRKLERİN KÖKÜ ORTA ASYADAN GELIYOR...
 • mehmetmehmet1 ay önce
  Allah'ın laneti bu mübarek Cuma gününde ve ebediyyen zalimlerin üzerine olsun. Bu dünyaya Yüce İslam hukukundan mahrum geldim, herhalde bu şekilde öbür dünyaya göçecem. Ben zalim kafirin zalim hukukuna tabi olmak istemiyorum.
 • Hayrettin HATUNOĞLUHayrettin HATUNOĞLU1 ay önce
  Bunlar daha iyi günlerimiz bir gençlik geliyor ki, Dost başından ırak; düşman başına.
 • hasan..hasan..1 ay önce
  Her şey, düşmanı (kâfirleri) taklîd ile başladı ve hâlâ devâm ediyor.!? Öyle demiş ya: Bize acâib şeyler oldu; Cumâ'mız pazar oldu. Bize her ne olduysa; hep, "azar azar" oldu.!?
 • HaydarHaydar1 ay önce
  En fakirinden en zenginine lüks delisi olduk. Eskitemeyeceğimiz kadar giyecek ki bir kenardadursun sonra giyerim, Allah aşkına kendimize ileride giyerim diyerek ömrümü biçiyoruz
 • HaydarHaydar1 ay önce
  İtikad sız TEVHİD siz bol tagutlu bol şirkli millet olmaktan olabilir mi? Geçinemiyorum diyenler şöyle bir düşünsün 20 yılda kaç TL cep telefonu na verdiler konuşma bedeli dahil. Bir araba parası, bir daire parası,

Günün Özeti