Namaz Organizasyonu!

30 Nisan 2019 Salı

Sabah namazında Çamlıca Camii hınca hınç dolmuş. Bazı gazetelere göre, “tarihi bir gün” yaşanmış.Görenler yüz bin kişiden söz ediyor. Bazıları, iyi duyurulmadığından, yoksa iki misli kalabalık toplanabileceğinden bahsediyor. 

Böylece, Ayasofya’yı tekrar ibadete açmak için öne sürülen “Sabah namazında Sultan Ahmed Camii’ni doldurma” şartı yerine gelmiş oldu. Zira Çamlıca Camii, Sultan Ahmed Camii’nden çok daha büyüktür.

Amma, İstanbul Müftülüğü tarafından “organize” edilen bir iştir. Özünde, “dolduramazsınız” diyenlere mesaj çabası vardır. 

“Cemaat”, “Rıza-i İlâhi”yi esas alarak kendiliğinden gelenlerin aynı kıble istikametinde yürek yüreğe saf tutmaları halinde oluşur. 

Bu yüzden, bana 03 Şubat 1932 tarihinin Kadir Gecesi’nde Ayasofya’da “organize” edilen “Kadir Gecesi”ni hatırlattı. 

04 Şubat 1932 tarihli Cumhuriyet Gazetesi bu konudaki tafsilatı manşetten veriyor: “70 bin kişinin iştirak ettiği Kadir Gecesi…”

“Dün gece Ayasofya Camii şimdiye kadar tarihin kaydetmediği emsalsiz dinî tezahürata sahne oldu… Ayasofya’da 40 bin kişi vardı… Camiye sığmayan 30 bin kişilik bir halk kütlesi meydanları doldurmuştu”.

“Namaz kılınırken secde edilemiyordu, Türkçe tekbir halkı ağlatıyor, âmin sadaları asumana yükseliyordu.” Bu “organizasyon(!)”unamacının Kadir Gecesi kutlaması değil, “Türkçe ibadet” olduğu haberin devamından anlaşılıyor.

“Dün gece Ayasofya Camii’nde toplanan elli bine yakın kadın-erkek Türk Müslümanlar on üç asırdan beri ilk defa olarak Tanrılarına kendi lisanları ile ibadet ettiler.”

Cumhuriyet kurulduğundan beri, devlet eliyle gerçekleşen ilk dini organizasyon budur: Çamlıca galiba ikincisi olmuştur (Arada Mehmed Şevket Eygi’nin 1969’da Bugün Gazetesi aracılığıyla organize ettiği sabah namazları var).

Ayasofya’daki “resmî organizasyon”un duyurularıgünler öncesinden yapılmaya başlanmış, gazete manşetlerine çekilmiş, köşe yazıları aracılığıyla halka duyurulmuş, hazırlıkları ise günlerce sürmüştü.

Devlet radyoları, vatandaşları, Kadir Gecesi münasebetiyle 03 Şubat günü Ayasofya Camii’nde yapılacak mevlid merasimine çağırıyordu. Türkiye’nin en ünlü mevlidhanları ile en güzel sesli hafızları bu mevlidde buluşacaktı.

Atatürk, o hafızları ve mevlidhanları defalarca Dolmabahçe Sarayı’nda “huzur”a kabul etmiş, tek tek ve koro halinde dinlemiş, en ince ayrıntısına kadar meşgul olup prova yaptırmıştı. Yabancı diplomatlar eşleriyle birlikte camie davet edilirken, papazlar da unutulmamış, ısrarla çağrılmıştı.

Yine Cumhuriyet’ten okuyalım: “Fransız kilisesine mensup papazlar, mehafil-i ecnebiyeye (yabancı çevrelere) mensup kadın-erkek binlerce zâir (ziyaretçi) vardı. Cami-i şerîfin gerek içinde ve gerekse dış tarafında jandarma, polis müfrezeleri ve merkez kumandanı beyefendi ile maiyetlerindeki zâbitan (subaylar) ve inzibat neferleri her tarafta intizamı muhafaza ediyorlardı.” 

Cemaat arasında o kadar çok fötr şapkalı vardı ki, Cumhuriyet Gazetesi bile görmezden gelemedi: “Ayasofya’nın üst kısmı da ecnebiler ile süferaya (sefirler) tahsis edilmişti. Burası da üç-dört bin kişi tarafından işgal edilmişti. İngiliz, Fransız, Alman, Macar, Romen sefirleri ile birçok sefaret erkânı refikalarıyla birlikte gelmişlerdi.”

“Resmi ibadet”i bütün dünyanın dinleyebilmesi için radyodan canlı yayınlandı. Ankara’nın Ulus Meydanı başta olmak üzere, birçok şehir meydanına ve halkevlerine hoparlörler yerleştirilerek canlı dinletildi… 

Kur’an’ın Türkçe okunacağı, tekbir ve telmihlerin Türkçe olacağı halka duyurulmamıştı: Normal bir Kadir Gecesi sanıyorlardı.

Bir şeylerin ters gittiğini fark edenlerden bazıları çıkmayı denedi. Fakat kapılar polis tarafından tutulmuştu. Çıkmak isteyenler çıkamadı. 

Ertesi gün bütün gazeteler “Muhteşem Kadir Gecesi” manşetleriyle çıktılar…

“Asırlar ve asırlar sonra Türkler ilk defa olarak yeniden kendi dillerinde bir Kadir Gecesi ihya etmekle şüphesiz her zamandan ziyade bahtiyar oldular.” (Cumhuriyet).

Bu tarihten çok değil, sadece iki yıl sonra, 24 Kasım 1934’te, Ayasofya Camii müzeye çevrildi…

O gün bugündür, “organize namaz”lardan hoşlanmıyorum! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Malum şahsın cehennemde ateşi bol olsun, Türkiye nin bugün bu hale gelmesinde payı büyük!
 • Abdullah haksöylerAbdullah haksöyler1 ay önce
  Hakikati yazdığınız için teşekkür ederim
 • ttnttn1 ay önce
  gayetolumlubir organizasyon.olumsuz yönü ise;CADDELERDE kalabalığın yönlendirilmemiş olması. İnsanlar farklı yerlerden geldiler, Hangi yöne gitmeleri gerektiğini bilemediler,karmaşa oldu. yine de iyi.isteyen gelmesin, çekemeyen gümlesin.
 • AhmetAhmet1 ay önce
  Aferin uzun süredir ilk defa korkusuz bir yazı yazmışsınız.
 • ŞefikŞefik1 ay önce
  Taşıma suyla değirmen dönmez. Ramazandan sonra sabah namazlarına kaç kişi gelecek bakalım. O zaman anlaşılır.
 • nusret hocanusret hoca1 ay önce
  1-"Mescidi Dırar" diyenlere şu soruyu sorayım öyleyse. "Dırar Mescidi" kimler tarafından, ne niyetle yapıldı bu niyetleri (peygamber dahi kimse bilmezken) kim tarafın böyle olduğu bildirildi ve yıkma emri çıktı? Yani hükmü kur'an ve sünnetle sabit. 2- "Çamlıca Camii" kimler tarafından ne amaçla yapıldı. Oraya gidenler ne amaçla gittiler. "o iman etmemişti, bunu korkusundan söyledi ben de öldürdüm’ diyen Sahabe'ye Resulüllah ‘kalbini yarıp baktın mı, sen kıyamette bunun hesabını nasıl vereceksin!’ hadisini hatırlatırım.3- Bir kadın veya erkek avret yerini herhangi bir niyet taşımadan dahi olsa örtse insanları harama bakmaktan kurtarmış olmaz mı, (tersini de düşünebilirsiniz) veya "nefsini tatmin amacı dahi olsa nikahlı eşine varan sevap işler" manasındaki hadisten ne anlıyorsunuz?
 • nusret hocanusret hoca1 ay önce
  Yavuz bey, Üstad'lığınıza bir sözüm yok. Lakin, "Dini mekanizmaları hepten kapatan bir cumhuriyet fikriyatıyla Ayasofya'da toplanan "Çok Dinli" insanların gayesiz bir şekilde katıldığı ayinin sizde bıraktığı kötü iz, sanki siz farkına varmadan yazının akışını, Konya milletvekilinin "Dırar Mescidi" benzetmesine götürmüş...
 • VatandaşVatandaş1 ay önce
  Bence Müftülükler ve imamlar görevini layıkıyla yapmıyor nerden belli diyeceksiniz kafelerde genç kaynıyor camilerde genç yok.Diyanet işleri bu konuda çalışma yapmalı nasıl insanların namaz kılmasına vesile olabiliriz diye faiz reklamları fubol adı altında idaa kumarı yarış adı altında ganyan kumarı hükümet yanlısı sabah takvim gibi gazetelerde çıplak karı resimleri Peygamberimizin Sallahü Aleyhi vesselem buyurduğu ahir zaman alametleri yüksek binalar,zina,içki,kumar ahlaksız diziler partisini din gibi görenler
 • Mustafa topakMustafa topak1 ay önce
  Ogün Ayasofyadaki kadir gecesi türkçe İbabadeti insanlara sevdirmek içindi ALLAH RIZASI YOKTU .BU GÜN ÇAMLICADA 100 BİNLERİN TOPLANMASIDA SİYASİ MÜLAHAZALAR İÇİN .ALLAH RIZASI YOKTUR.RIZAİ İLAHİNİN OLMADIĞI HAREKET. FAALİYET ALLAH INDİNDE HİÇ DEĞERİ YOKTUR.
 • BilalBilal1 ay önce
  HAYALLER; en büyük camiiyi yaptık, çok dindarız çook. GERÇEKLER; Suriye gibi ülkelerin petrolünü çalmak için ABD ile bir olup milyonlarca insanı katlettikten sonra kendi vicdanlarını kandırmak için her yere büyük enbüyük camiiler yapmak....ESKİ/YENİ yöneticilerimizin kadim geleneği.
 • seko69seko691 ay önce
  soru şu; Allahın rizasının gözetilmediği bir namaz, namaz mıdır? Cemaati Müslüman mıdır?Allahın emrini yerine getirmek yerine Liderin emrini yerine getirmek için gidilen namaz Mescidi Dırar mıdır? veya Bir takım kişilerin egolarını tatmin etmek için yapılan camiler Mescidi Dırar mıdır?Cevap; Allahın rızası gözetilmeden kılanan namaz, namaz değildir, insanlar müşrik olmuşturlar. Namaz kılınan cami ise Mescidi Dırar olmuştır.
 • NihalNihal1 ay önce
  Türkçe ibadete ve Türkçe ezana karşıyım.İndiği gibi Arapça olmalı!Biz ona kafamıza göre anlam veremeyiz isteyen türkçe karşılığını okuyabilir veya arapçayı öğrenebilir.Örneğin Allaha Tanrı demem.Kuran Orjinal saf kendi lisanıyla kalmalı ve ibadet edilmeli.Rabbin indirdiği gibi!
 • MKMK1 ay önce
  Tesadufen okudum yaziyi ve de yorumlari. Insanimizin Turkçe'den anladigi bu kadar, iste dilinizi anlamazsaniz birbirinize ders vermeye çalisirsiniz. Neymis, kaç tane tanri varmis! Bir cumle yazayim, bakalim nasil anlayacaksiniz? "Insanlar arabalarina binip evlerine donduler". Ne dersiniz, kaçar tane arabalari veya evleri var? Elbette birer tane degil mi! Muslumanlarin tanrilarina kendi lisanlari (bir suru dilleri yok) ile ibadetleri de boyle bir sey iste.
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  İLLA Kİ HAYRA VESİLE OLUNMUŞ..NAMAZA DAVET ÖNEMLİ BİR HUSUS.EN AZINDAN O CAMİİ Yİ GÖRMEYENLER GÖRMÜŞ VE SECDEYE VARMIŞ OLDULAR.ALLAH(CC) HER CAMİMİZİ HER VAKİTTE DOLDURABİLMEYİ TEZ ZAMANDA NASİP ETSİN İNŞALLAH.ELLERİNİZE SAĞLIK.YİNE TARİHTEN GÜZEL BİR NOT DÜŞMÜŞSÜNÜZ.
 • AsımAsım1 ay önce
  Değerli yazar yorumunuzu çok beğendiğim. Bu sabah namazı buluşmaları diyanet İşleri başkanımızın her Cami imamı 10 gençle ilgilensin projesiyle alakalıdır. Bu talimatı kendisine rehber edinen müftülükler doğal olarak kendi görev mahallelerinde sabah namazında gençlerle buluşuyoruz. Projeleri hazırlamaya ve uygulamaya başladılar. Buradaki organizasyon tabii ki planlı programlı İstanbul'un birçok semtinden otobüs-minibüs kiralanarak insanlar toplanıyor camilere ve oraya gidiliyor bundan sebep tabii ki küçük camilerde, mahalle camilerindesabah namazı oranı ister istemez azalıyor. Yani bu sabah namazı buluşmaları kendiliğinden ortaya çıkan bir görüntü değil planlı programlı ve ikramlı oluyor. Bana kalırsa hayırlı işlerde bir araya gelmek güzel ancak bu tablo göğsümüzü kabartsada diğer büyük camilerde sabah namazı cemaati maalesef bir saf bile olmuyor. O yüzden sizin yorumunuz bana enteresan geldi. Durumumuz şu an itibariyle organize Cami cemaati olmaya doğru emin adımlarla gidiyoruz,,.düşüyor
 • Yunus 17Yunus 171 ay önce
  Cevap veriyorum. Çok fazla Tanrı var. Allah da bunlardan biri
 • GörkemGörkem1 ay önce
  Taşıma suyla degirmen donmez diyor abdulmuddalib el arabi bin rukneddin ebu sefaleddin.. bence dogru soyluyor.. kendiliginden dolmaliydi..
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  ALPER, ÇOĞULLUK KAZANDIRMASADA, MÜSLÜMANLAR TANRI KELİMESİNİ KULANMAZ KULLANMIYOR
 • Zeynel han Zeynel han 1 ay önce
  Olsun iyi oldu. Ben beğendim.Base konu ettiğiniz evvelki cemaatten hoşlananlar,sonrakinden tırsmıslar gibi.
 • AlperAlper1 ay önce
  Yunus 16 önce bir Türkçe öğren so da gel burada yorum yap. Cümledeki tanrılar kelimesi allaha veya tanrıya çoğulluk kazandırmıyor.
 • hakanhakan1 ay önce
  hocam boğaziçi üniversitesinde tarihimize , değerlerimize hakaret eden ve onu alkışlayan güruh hakkında ne düşünüyorsun.profosörsün ya
 • Yunus 16 Yunus 16 1 ay önce
  TANRILARINA İBADET ETTİLER NE DEMEK? Anlamadım. Kaç tane tanrı var? Tanrı mı? ALLAH mı? MÜSLÜMANLARDA Tanrı kelimesi var mı?

Günün Özeti