“Millî Egemenlik hakkı” üzerine...

24 Nisan 2019 Çarşamba

“23 Nisan Millî Egemenlik ve Çocuk Bayramı”nın, “Çocuk Bayramı” boyutuna dünkü yazımızda temas etmiştik, bugün de “Milli Egemenlik” boyutuna bakalım…

Bu günü bayram ilân etmenin özünde “Büyük Millet Meclisi”ninaçılması varsa, ilk büyük Millet Meclisi’nin açılış tarihi 23 Nisan 1920 değil,31 Mart 1877’dir…

Çünkü ilk “Millet Meclisi” (Meclis-i Meb’usan-Birinci Meşrutiyet Meclisi) bu tarihte açılmış ve çalışmalarına başlamıştır.

Birinci Meclis, açılışından bir yıl kadar sonra, Sultan II. Abdülhâmid tarafından, “görülen lüzum üzerine” tatile sokulmuştur…

Mecburi tatil 1908’e kadar sürmüş,o yıl yapılan ikinci seçim sonrası oluşan “Millet Meclisi” 04 Aralık 1908’de açılmıştır. 

Bu Meclis, işgalden sonra, basılıp dağıtılmış, bazı üyeleri tutuklanmış, bazıları da Ankara’ya giderek “yasama faaliyeti”ni aynı devletin başka bir şehrinde sürdürmeye başlamıştır.

23 Nisan 1920’de Ankara’da toplanan Meclis’in üyelerinin çoğu işte bu Meclis’in milletvekilleridir.

Adı, “Cumhuriyet Meclisi” (zaten cumhuriyet o tarihte yoktur)yahut “Atatürk Meclisi” (ki, o tarihte “Atatürk” de yok, “Mustafa Kemal Paşa” vardır) filan değil, “Meclis-i Meb’usan”dır!

Başkanlık kürsüsünün arkasında, “İşlerini istişare ile yürütürler” mealinde, Şûra Süresi’nin 38. Âyeti asılıdır: “Ve emruhum şûrâ beynehum”… (daha sonra bu âyetin yerini Atatürk’e izafe edilen ‘Hâkimiyet bilâkaydu şart milletindir’ yazısı alacak, nihayet bu yazı lâtince olarak ‘Egemenlik kayıtsız şartsız ulusundur’ şekline girecektir).

“Meclis-i Meb’usan”, Osmanlı’nın son Meclisi’dir. Türkiye’nin görüp göreceği en demokratik, en başına buyruk, en dirayetli Meclisi budur! Millî Mücadele’yi bu Meclis yürütmüş, zaferden sonra yapılan “Lozan Andlaşması”nın bu Meclis’ten onay alamayacağı anlaşıldığı için dağıtılmış, Lozan’ı kayıtsız-şartsız kabul edecek yeni bir Meclis oluşturmak için harekete geçilmiştir.

Demek istediğim şu ki, 23 Nisan 1920’de Ankara’da toplanan Meclis, Türk parlamento hayatının başlangıcı sayılamaz…

Ancak devamı sayılabilir. Buna rağmen “başlangıç” sayılmıştır ve bayram yapılmıştır: “Millî Egemenlik Bayramı”… 

Güya “egemenlik hakkı” Padişah’tan alınıp halka verilmiştir:..

İyi de bunun tarihi 23 Nisan 1920 değil, 01 Kasım 1922’dir: Saltanat, bu tarihte kabul edilen 308 numaralı “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin, hukuku hâkimiyet ve hükümranının mümessili hakikisi olduğuna dair” başlıklı kararname ile kaldırılmıştır. 

Hem “egemenlik hakkı” halka verilmiş de, o halk, 1946’ya kadar neden “çok partili sistem” görmemiş, doğru düzgün “seçim” görmemiş, 946’da yapılan ilk çok partili seçim ise “açık oy gizli tasnif” sebebiyle “şaibeli” sayılmış, “egemenlik hakkı”nı özgürce kullanabilmek için 14 Mayıs 1950 seçimlerini beklemek zorunda kalmıştır?

Ve “egemenlik hakkı”nı gerçek anlamda kullanabildiği gün, tek parti iktidarını hâk ile yeksan etmiş, bir daha da halkın özgür iradesiyle o parti iktidara gelememiştir.

14 Mayıs 1950’de milletin eline geçen “egemenlik hakkı”nı milletten geri almak için de bir sürü darbe tezgâhlanmıştır! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • hüseyin angınhüseyin angın1 ay önce
  Gerçeklikten kopuk , ayrı bir dünyada yaşadığınızı ,ya da şakayı çok sevdiğinizi düşünüyorum artık. Türkiye Cumhuriyeti kuruluşuyla eskiyi yıktı yeniyi getirdi. Kendi meclisini kurduğu gibi, kenditarihini yazdı , kendi bayramını yarattı. Kabul edemeseniz de maalesef gerçek budur pek saygıdeğer beyefendiler .
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Tabi yaa. Yorumcu Mert doğru söylüyor. 80 milyona niçin doğruları anlatıp kafa karışıklığı yapıyorsunuz Hocam.(**!!)Okullarımızda veyasipariş üzereyazılan kitaplarda beyinler ne güzel yıkanıp tek düze aynı fikirde 80 milyon kişi yetiştirilirken, siz kafa karıştırıyorsunuz. İngilizler Türkiyede Halifeliği , padişahlığı kaldırttı. Ama Britanyaİmparatorluğunda Kraliçe var.Niçin bu konularda kafa karışıklığı yapılıyor ki. Düşünmeyelim, sormayalım. Öyleyse öyledir.(!!!**??)
 • Mert Mert 1 ay önce
  Millete nifak tohumları ekin sonra cennete gidin iyi iş Yüce Rabbim korusun bu zihniyette olanlardan bir tek siz müslümansınız Hz Muhammedin dinini nerenizle okuyorsunuz acaba yazık
 • HIRSLI KOKANALAR CUMHURIYETIHIRSLI KOKANALAR CUMHURIYETI1 ay önce
  Siz yanlis anliyorsunuz ve sebepsiz yere uzerinize aliniyorsunuz sayin yazar!Buradaki Ataturkculerin/kemalistlerin geveledigi "Milli Egemenlik" den kasit Ingilizlerin(emperyalistin)milli egemenligidir ve tanim itibari ile dogrudur,bu yargi dogru olmasaydi adam milli egemenligin butun dunyadaki yegane sablonu olan cok partililigi neden yasaklasindi ki???1946 daki secim saibeli-maibeli falan degil dupeduz Ataturkculerin/kemalistlerin cebir ile uyguladiklari bir hilekarliktir(gasp) ve bunu da artik korkmadan dile getirmeye baslamaniz lazim cunku bu adamlarin basi da hile sonu da hile,alti da hile ustu de hile ve cehalet.Bunun saklanacak bir seyi kalmadi artik.
 • yorum suzyorum suz1 ay önce
  Bir hatırlatma Meclis-i Mebusan değil Meclis-i Umumi ( Meclis-i Mebusan 2. meşrutiyetten sonra )Çünkü 2 yapılı meclis vardı..Meclis-i Ayan (padişah üyelerini atıyor) ve Meclis-i Umumi ( seçimle) Açılışı 31 mart 1877 değil...2.Abdulhamid iniştirakı ile 17 Mart 1877 ...
 • Neidü zaman HazretleriNeidü zaman Hazretleri1 ay önce
  Zavallı...
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ELLERİNİZE SAĞLIK.DOĞRULAR BİLİNMEK İSTENSEYDİ TOPLUM EZBERLETİLMİŞ SLOGANLARLA DÜŞÜNCELERİNE VE HAYATINA YÖN VERMEZDİ.MAALESEF ŞİDDETLİ BİRŞEKİLDE DAYATILAN KURGULAMAYA BAĞIMLILIK VAR..BU KIYMETLİ TARİHİ BİLGİLER BİLE ÇOĞUNUN EZBERİNE AYKIRI OLDUĞU İÇİN ,NEFRET DUYGULARINI KABARTACAK.ANCAK SİZLERİN KIYMETLİ YAZILARI DA BU MİLLETİN TARİHİNİ ÖĞRENMESİNE KIYMETLİ KATKILAR SAĞLIYOR.HÜRMET EDİYORUM.
 • abdulmetinabdulmetin1 ay önce
  şu yalan tarih bi gün yüzüne çıksa da insanlar neyin ne olduğunu anlasa artık, yoksa gına geldi artık uydurma tarihten
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Kaleminize sağlık Hocam. Ben bu yaşa gelmişken bir şey itiraf etmek istiyorum. Biz , , köyde kıtlık, zorluk içinde, lastik ayakkabı vepardesü nedir bilmeden , birkm yürüyerekilkokula giderdik. Yazları, inşaatlardaçalışıp harçlık biriktirereküniversiteyi bitirdim. Bir çok arkadaşım da aynı durumda idi. Ben hiç bir zaman bu milli bayramları sevemedim. İçimden diyordum ki: " Siz bayram yapın, biz sürünelim. Bu bayramlar, İstanbul, Ankara gibi yerlerde oturanların bayramı. Düşmandan kurtulduk, çağ atladık, ilerledik deniyor ama ben bir fayda göremedim. " diye düşünüyordum. Hiç bir bayramda da yardım görmedik. O zamanlar sosyal yardım diye bir şey yoktu. Şaşaalı törenlerde yapılan masraflarfakir öğrencilere dağıtılsaacaba bayramları sevebilir miydim?
 • ZeynepZeynep1 ay önce
  Sayın hocam, birde bizim bazi şaşkınların attığı msjlara baksan bizim çocuklarımiza bayram armağan eden sevilmezmiymiş. Hala böyle gericiler varmıymış mealinde. Yahu bayram senin karnını doyuruyomu? Senden çalınan islami yaşam hakkıni geri getiriyomu? Sadece ogün İZİNDEYİZ!Bir günlük tatil anlayacağın. Rabbim bizi bu islam düşmanı  zihniyetin tapınma günlerinden muhafaza etsin. Ve halkımızıda yüz küsür senedir aynı yalanlara inanma ahmaklığından kurtarsın.
 • miraymiray1 ay önce
  Batılıların getirdiği zoraki işleri ülkeme zorla dayattar,bu ehli sünnet milletin inançlariyla oynadılar,ve istikametleri doğru olan müslümanları haktan hakikatten uzaklaştırdılar,ve yine de uğraşıyorlar,ve o zalimler için cehennem hazır beklemekte,müminler ise cennete inşallah...

Günün Özeti