Kuruluş yıldönümünde Demokrat Parti

07 Ocak 2019 Pazartesi

Türkiye’de ilk milletvekili seçimi, 1876 Anayasa’sı ile gerçekleşti. Osmanlı tahtında Sultan İkinci Abdülhâmid (1876-1909) oturuyordu. 

Milletvekili seçimleri Birinci ve İkinci Meşrutiyet döneminde devam etti. Fakat o dönemde yapılan seçimler bu dönemde yapılanlardan çok farklıydı: Halk “müntehib-i sâni” denilen “ikinci seçici”leri seçiyor, onlar da meb’usları (milletvekili) seçiyordu. 

Bu tür seçimler, Birinci Meşrutiyet döneminde (1877) sakin geçmiş, ancak İkinci Meşrutiyet döneminde (1908) bazı İttihatçı fanatiklerin taşlı-sopalı saldırılarına yol açmıştı. Hattâ bu seçimlerin birinde İttihad ve Terakki’ye muhalefete başlayan Filozof Rıza Tevfik, iri-kıyımlığına ve pehlivanlığına rağmen dövülüp hastanelik edilmişti.

İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. 

Zaferden sonra gerçekleşen milletvekili seçimleri ise tek parti sisteminin gerektirdiği şekilde idi: Yani Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) rakipsiz olarak seçime giriyor, illere göre milletvekili listeleri Ankara’da oluşturuluyor, vatandaşa kala kala listeye oy kullanmak kalıyordu. Zaten oy kullansanız da kullanmasanız da fark etmiyordu.

İlerleyen zaman ve dışarıdan gelen baskılar bu sistemi çürüttü. Tek partinin içinden muhalif sesler yükselmeye başladı. Yöneticiler giderek güçlenen itirazlara daha fazla duyarsız kalamazlardı. Zaten dünya çok partili sistemi çoktan benimseyip özümsemiş ve Türkiye’ye baskı yapmaya başlamıştı. Türkiye hür dünya ile bütünleşebilmek için, çok partili sisteme geçmek zorundaydı. 

Yani İsmet İnönü, iddia edildiği gibi, çok partili sisteme isteyerek geçmedi. Direnebildiği kadar direndikten ve dayanabildiği kadar dayandıktan sonra, ancak başka çaresi kalmayınca sistem değişikliğine razı oldu. Ancak yakın çevresi razı olamıyordu: “Buraya kadar birlikte geldikten sonra, bizi halkın insafına mı teslim edeceksiniz?” diye yakınıyorlardı. İyi yönetilmeyen halkın, eline geçen ilk fırsatta tek parti sistemini tarihe gömeceğini İnönü de, çevresi de biliyordu. Ancak yapabilecekleri hiçbir şey yoktu.

Bu köklü değişikliğin ilk işaretleri Meclisteki bütçe görüşmeleri sırasında kendini gösterdi: CHP içinde başını Adnan Menderes, Feridun Fikri Düşünsel, Yusuf Hikmet Bayur ve Emin Sazak gibi milletvekillerinin çektiği bir muhalefet grubu oluştu. 11 Haziran’da kabul edilen Çiftçiyi Topraklandırma Kanunu görüşülürken, parti içi muhalefet, sağlam duruşuyla kendini güçlendirdi. Görüşmeler esnasında Celal Bayar, Adnan Menderes, Fuad Köprülü ve Refik Koraltan, “Dörtlü Takrir” olarak demokrasi tarihimize geçen ünlü önergeyi Parti Meclis Grubu’na verdiler. 

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yeni bir dünya kurulduğunu, Türkiye’yi yönetenlerin ise yeni dünyayı kavrayamadığını, Türkiye’de ve parti yönetiminde hızlı bir şekilde liberal düzenlemeler yapmak gerektiğini öne sürerek konunun tartışılmasını istediler. Fakat önerge, 12 Haziran›da reddedildi. 

Bu gelişmelerden sonra Menderes, Köprülü ve Koraltan CHP’den çıkarıldılar. Celal Bayar ise önce milletvekilliğinden, sonra CHP’den istifa etti.

“Dörtlü Takrir”e imza atanlar 07 Ocak 1946’da Demokrat Parti’yi (DP) kurdular (73. yıldönümüdür). Celal Bayar genel başkanlığa getirildi. 

Yeni parti ekonomi ve siyasette liberal düzenlemeler yapılmasını savunuyordu. DP’ye göre A’dan Z’ye her şey bozuktu ve dünya gelişirken Türkiye yerinde sayıyordu. Yarın devam edelim…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • tolgatolga6 ay önce
  Sayin yazar sen de iyi bilirsin ama isine gelmez.menderes koy enstutulerini kapatti,kore ye asker gondererek natoya girdi,marshall yardimini alarak bu ulkeyi abd ye esir etti,izmire abd ussunu menderes acti,ataturk un kurdugu ucak fabrikalari onun zamaninda kapatildi gerisine yarin devam edelim senin gibi
 • HOMO TOKMAKUSHOMO TOKMAKUS6 ay önce
  misafir beyin soyledigi tamamiyla dogru:"Atatürk o dönemde sadece bir Osmanli subayi" Osmanli devletini cani pahasina savunacaginadairpadisahin huzurunda namus sozu vermis ve yemin etmis bir subay.Bugunku Turk ordusunun mensuplarinin yemin ettikleri gibi.
 • misafirmisafir6 ay önce
  Mondros ve ATATÜRK! ne alaka! Atatürk o dönemde sadece birOsmanli subayi, YETKI OSMANLI HÜKÜMETINDE.. KARAR MERCII OSMANLI..
 • 145314536 ay önce
  Misafir ; Mondros mütarekesi Filistin cephesinin 75.000 asker 360 top ve diğer mühimmatların zayiat'ı ile çökmesi sonucunda ve Kâmal Atatürk'ün Halep'ten Padişaha telgraf çekerek " Müttefiklerle olmadığı takdirde İngilizlerle ayrı olarak mutlaka barış yapılması lazımdır" demesi sonucu Rauf ORBAY tarafından Osmanlı'nın temsilcisi olarak imzalanmıştır.Aynı Rauf ORBAY ölmeden evvel verdiği röportajında biz Mustafa Kemal ile anlaşarak İstanbul meclisini İngilizlere bastırdık demiştir.Feridun KANDEMİR/ Hatıraları ve anlatamadıkları ile Rauf ORBAY.Lozan 129.madde'de ki Yunanistan'ın savaş tazminatından Türk ! yetkililerin neden feragat ettiğini,56.madde Çanakkale Arıburnu'nun İngiliz toprağı olduğunu,Batum'un ne karşılığında verildiğini ve alınan bir miktar paranın Nuri CONKER tarafindan netelerde harcandığını ve soruşturma dâhi açılmadığını da soruver bi zahmet.
 • Ataturkculeri Dusundurme Dernegi Mus SubesiAtaturkculeri Dusundurme Dernegi Mus Subesi6 ay önce
  Ataturkcu beyefendiye,(oksijen ve okuma sorunu olmayan)basit bir soru soruldu,o da cevap diye "temel fikralarini"andiran ucuncu sinif irk ilkokul gevelemelerini tekrarlamis.(papaganlar sonsuza kadar mi yasiyorlar,gunun birinde olmuyorlar mi?) Soru basit(salona da sorabilirsin):Azinliklara mensup yurttaslarimizin hepsi(yahudi,ermeni,rum ve diger kucuk gruplar)NEDEN YUZDE DOKSANDOKUZ oraninda kati ATATURKCU OLUYORLARDA bu istatistiksel veri TURK cogunluga gelince bu oran birden bire yuzde 20 lere dusuveriyor?(Sakin CHP lilerin soyleye geldigi "Turkler kisa bacakli killi esek" yakistirmasina yapismayin,bilimsel olmaz.Sure basladi(30 saniye)!
 • MAĞDURUM ABİ den MisafireMAĞDURUM ABİ den Misafire6 ay önce
  Sen de tutturdun bir Mondros diye.Mondros ve Sevr anlaşmalarının Osmanlıyla ne alakası var?Resmi tarih okuya okuya kafan pelteye dönmüş misafir...Görmüyor musun yazar ne yazmış ;İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. Madem o kadar ısrar ediyorsun al yazayım sana kayıt dışı tarihten ;Mondros anlaşması Birinci Cihan harbinden galip çıkan ve tüm cephelerde İngilizleri perişan eden Osmanlı ile İngilizler arasında imza edildi.Buna göre İngilizler 16 Mart 1920 de İngilizler tüm donanması ve askerleriyle birlikte İstanbul' a gelerek teslim olacaklardı.En stratejik maddesi ise 7.madde idi. Buna göre;Anlaşma devletleri güvenliklerini tehdit edecek bir durum ortaya çıktığında istedikleri stratejik bir bölgeye gidip orada teslim olacaklardı.Osmanlı devletinin itilaf devletlerine tanıdığı bu hak İngilizler tarafından çok tartışılmış; UAmiral Caltrop;Abi biz İstanbulda teslim olsak olmaz mı ? diye sormuş ama olumsuz cevabı alınca sbu maddeye de evet demek zorunda kalmıştır.Tamam mı misafir ? seninle İstediğin oldu mu? Bu derin , gizli ve kayıt dışı tarih bilgisi kıyağımı da unutma! İyi ki İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. Yoksa mazallah İngiliz ajanı ve mason ve de milleti bir gecede cahil bırakanMustafa Kemal' e kalsak işimiz yaştı yani.
 • Gunaltay.Gunaltay.6 ay önce
  Yorumcu arkadaşlar bosuna celallenmeyin herşey yolunda.şu anda ak parti iktidarda degil yönetimde chp ve diger sol partiler var hic endise etmeyin.sizin yarım bıraktıgınız işleri ak parti yapıyor şöyleki siz acıktan dine karşıydınız ak parti dindarmış gibi gorüken bir sol parti hatta siz o kadar dine zarar veremediniz bunlar kadar rahat olun bak baş örtüsu takmıs feminist vede solcu sahsiyetli bayan var aile bakanlıgında inanın siz bile ellerine su dökemezsiniz bunların.rahat olun aileyi ahlakı güzel hallediyorlar musterih olun bizim saf tirik muslumanda her ortülüyü her kur an okuyanı allah adamı sanısanıyor..inanın tek partinin açıktan yaptıgını gizli yapıyorlar.bosuna günahını aldınız gariblerin.
 • tesekkürler gercekci...tesekkürler gercekci...6 ay önce
  Veee.. 1 Dolar $$$ ==== 1 TL olan CHP :)))
 • GercekciGercekci6 ay önce
  TOPRAKSIZ KOYLUYE TOPRAK DAGITMAK ISTEYEN CHP 34 TANE ILIMIZE DEMIRYOLUNU KAVUSTURAN CHP 2.DUNYA SAVASINDAN BIZI KURTARAN CHP ANADOLUYA OKUL MEKTEP KOY ESTITULERI YAPAN CHP 60 TANEYE YAKIN BUYUK FABRIKA ACAN CHP RIZEDE BILE ILK CAY FIDELERINI DIKEN CHP MADENCILIK ALANINDA ETIBANK GIBI BANKALAR KURUP BU SEKTORU BUYUTEN CHP KAPITULASYONLARI KALDIRAN CHP OSMANLININ KAYBETTIGI SAVAS TAZMINATLARI VE BORCUNU ODEYEN CHP OKURYAZAR ORANINI% 3 DEN% 50 YE CIKARAN CHP GUCLU ORDUYU KURAN CHP INSANLARI UYARAN BILINCLENDIREN CHP ULKEYI AZINLIKLARIN ELINDEKU SERMAYEDEN KURTARIP MUSLUMAN ANADOLU HALKINA VEREN CHP CEHALET FAKIRLIK YOKSULLUK HAKSIZLIKLA SAVASAN O ZAMANIN CHP SI.YAVUZ BEY O YILLARDA EN HIZLI BIYUYEN BIZDIK INTERNETE GIR YILLIK ORTALAMA BUYUME HIZINA COK IYI BAK GOREMEZSEN GOZLUK TAK
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli6 ay önce
  Kendimizi kandırmadan gerçekler ile yüzleşelim. ATATÜRK TBMM açılış konuşmalarında 1928. 1929. 1936 ve 1937 de topraksız çiftçiye torak verilmesi konusunda konuşa yapmış, kanun hazırlanmalıdır tekliflerinde bulunuş. 1945 Haziran başında çiftçiye topraklandırma kanunu gündeme gelir gelmez CHP-li Adnan Menderes, Celal Baya, Fuat Köprülü, Refik Koraltan 7 Haziran 1945 tarihinde CHP gurubuna (dörtlü Takrir) diye bilinen bir önerge vererek partilerinden ayrılmışlar. 7 Ocak 1946 da da DP kurmuşlardır. Eskişehir Milletvekili Emin Sazak TBMM KÜRSÜDEN ŞUNLARI söylemiştir. ''Padişahı devirdik, Halifeyi kovduk, Şapkayı giydik, Latin harflerini kabullendik, tekkeleri kapattık, Bazı gerekçelerle varlık vergisini bile kabul ettik, fakat bunu kabul edemiyorum''Sayın Emin Sazak toprak reformunu kabul edemiyor,ağların topraklarının kamulaştırılıp topraksız çiftçiye verilmesine karşıdır. Dönemin tarım bakanı Şevket Raşit Hatpoğlu'naEmin Sazak,şöyle bağırmıştır. ''Tasarıyı geri al. Sen bunu İnönü'nün emriyle yapıyorsun. Tasar geri alınırsa Beylikköprü-deki 30 bin dönümü hibe ediyorum.'' HATİPOĞLU. Kanunla olsa ne olur? Sazak. Kanunla olmaz. Devlet araziyi zorla alırsa Eskişehir havalisinde Emin Sazak ölür. Bu düzeni bozarsanız. Çiftçiyi topraklandırma kanunu (Bolşeviklik) olarak muhalif tarafından topluma anlatılmıştır. Kanuna yapılan eleştiriler artıncaTarım bakanı Şevket Reşit Hatipoğlu Ağustos 1945 te bakanlıktan ayrılış, yerine toprak reformuna muhalif büyük toprak sahibi olan Cavit Oral Ziraat bakanı yapılmıştır.Bu değişim CHP ve DP oluşumları genç Cumhuriyetin milli kalkınmasını baltalamış ve ülke yavaş yavaş ABD eksenine kaymıştır. Topraksız toplu ilerleyen yıllarda güneydoğuda PKK yı doğurmuştur. PKKFeodal yapının yıkılmamış olmasından beslenmiştir. ATATÜRK ÜLKÜSÜ YARIM KALMIŞTIR.
 • misafir...misafir...6 ay önce
  Mondros Mütarekesi; 30 Ekim 1918'de Osmanlı adına bahriye nazırı Rauf Orbay ile; İtilaf devletleri adına İngiliz amirali Caltrop arasında Limni Adasının Mondros Limanında Agamemnon Zırhlısında imzalanmıştır.
 • MAĞDURUM ABİ - misafir..MAĞDURUM ABİ - misafir..6 ay önce
  tutturdun bir 1920 Meclisi Mebusan! yüz defa okuduk.. Sen öncesine gel.. Padisahligin hüküm sürdügü, ülkenin parcalandigi Mondros Mütarekesine gel.. Ordu dagitilmis, asker terhis edilmis, Vatan dahili ve harici bedhallar tarafinda isgal edilmis, sene 1918!.. Taktin 1920'ye.. Öncesine gel, iktidarda Osmanli hükümeti..
 • engineerengineer6 ay önce
  Türkiye'nin, abd nin kucağına oturtulması dp ile başlıyor, bir daha ne mümkün yakayı ele verdikten sonra kurtarmak, dp den beri Türkiye merkez sağ denen iktidarlar tarafından yönetiliyor,arkalarında abd var, bakın Türkiye bir islam diyarına benziyormu, dp,ap,anap,dyp,akp aynı çizgi, yok aslında birbirimizden farkımız ama biz osmanlı bankasıyız reklamı gibi, bir demirel gider öteki gelir sadece farklı bir formatta gelir uyanan uyansın, demireli beğenmeyen şimdi neyler, neylerse yanlış eyler.
 • MAĞDURUM ABİMAĞDURUM ABİ6 ay önce
  Vatan kardeşin yazdığı büstü deviren ineğin nasıl sürgüne gönderildiğine şahidim.Anlatacaklarımı 'Atatürk’ün büstünü kıran ineğe sürgün! başlığı ile google emmi den arayın.Hemen karşınıza çıkacaktır. Olay Malatya da Kadiruşağı köyünde geçti.Ben de oradaydım. Ben CHP zamanında Camilerin ahır yapıldığını da , ...heneye çevrildiğine de , baş örtülü bacıma derili adamların yaptığı ve Cuma günü görüntüleri açıklanacak olan alçak saldırıya da şahidim.Ama bu olay hepsinden korkunçtu. Gülsüm adlı inek okulun bahçesindeki Atatürk büstünü devirdi.Olay yerine derhal okulun orda '' ulan acaba bu büste bir inek saldırır sa ne olur şüphesiyle bekleyen nöbetçi savcı geldi.1.Jandarma Kolordu , Özel harekat havadan skorski lerle ineğin etrafı sarıldı.İneğin sahipleri derhal derdest edilerek idam edildi.İnek yaştan yırttı Fizana sürgüne gönderildi.İyikiinternet var da CHP liler bunu inkar edemiyor.
 • GünaltayGünaltay6 ay önce
  Sayın hoca. Acaba nicin idam edilen başbakan bakanlar milli egitimde ders kitaplarına alınmadı.bu kadar sag parti gecti devlete hic biri bu konuları egitime almadı..birde şu ara hukumette ak partimi var chp mi pek anlayamadık.
 • hüseyinhüseyin6 ay önce
  İskenderun’da Gençlik ve spor müdürlüğüne bağlı gençlik merkezi tarafından “Namaz da bereket, Spor da hareket var” adlı proje ile İskenderun Kaptan Paşa adlı camiye sabah namazına giden cemaate cami içerisinde spor yaptırılıyor.Halk Sesi’nden Mete Çağdaş’ın haberine göre; Paşa Karaca Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan gönüllü bir grup önce cami cemaati ile birlikte namazlarını kılıyor daha sonra ise camiye özel olarak getirilen antrenör nezaretinde cami cemaatine, cami içerisinde sabah sporu yaptırılıyor. Gençlik liderlerinin şimdilik sadece her hafta Perşembe günleri yapılan bu uygulamayı hafta da 2 güne çıkartmayı düşündükleri belirtiliyor.
 • MAĞDURUM ABİMAĞDURUM ABİ6 ay önce
  Bahadır Bey ,Size ne kadar teşekkür etsek azdır efenim. Tarih eğitiminiz ve uzmanlığınız ve dahi tarihi bize naklediş şekliniz itibari ile tarihi bize sevdiren pek muhterem bir tarihçisiniz. Yazınızdaki şu cümle kahvedeki cümle arkadaşı sevince boğmuştur.;İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. Bunu duyar duymaz arkadaşlar hep bir ağızdan; Meclisi Mebusan Burada , TBMM nerede diye sloganlar atarak , İstanbul işgali sonrasında dağıtılan ve 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplanan ,o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usana doğru sevinç çığlıklarıyla harekete geçmişlerdir. Sağolun var olun efenim!
 • MAĞDURUM ABİMAĞDURUM ABİ6 ay önce
  İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. Tabi, İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandığı için doğal olarakMilli Mücadele’yi de bu meclis yönetti. Eğer mazallah , İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplanmasaydı ve Milli Mücadele’yi bu meclis yönetmeseydi biz ne yapardık. İyi ki İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı daMilli Mücadele’yi bu meclis yönetti.
 • MAĞDURUM ABİMAĞDURUM ABİ6 ay önce
  Misafir Beyefendi;Siz Fetöcü ve veya ( İkisi de aynı bildiğiniz gibi ) CHP lisiniz galiba.1918 Mondros mütearekesi ile bu konununne alakası var? Okusanıza canım yazıyı bak ne diyor ;İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. Oysa sizin söylediğiniz Mondros mütarekesi ve Sevr anlaşmasını Türkiye Büyük Millet Meclisi imzalamıştır. Tabi bunun akabinde bakmışlarki;İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis-i Meb’usan 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplanmış ve Milli mücadeleyi yürütüyor.Derhal olağanüstü toplanarak arkadaşlar madem İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis-i Meb’usan 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı , biz de beha mahal sağdan usulca uzayalım efenim şeklinde bir kararla kendi kendini fesih kararı almıştır.Aslında İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis-i Meb’usan 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplanmasaydı tarihin seyri değişebilirdi. Ne varki İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. Efenim keşke Yunan Galip gelseydi. Ama olmadı.Çünküİstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti.Hatta Türkiye 23 Nisan 1920 de yapılan Eurovision şarkı yarışmasında ''İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. '' adlı şarkı ile birincilik kazanmıştır.
 • AtaturkcuAtaturkcu6 ay önce
  Ataturkculeri dusundurme dernegine cevap : yahu malesef anadoluda musluman halk ezilmustir kaymagi ise azinliklar yemistir.tek isi askere gidip savasmak olan musluman erkekler anadoludaki eczacilik denizcilik zanaatkatlikdoktorluk kaptanlik terzilik tuccarlik gibi isleri askerlik yapmayan yahudi ermeni rumlar yapmistir.kafana oksijen gitse birde kitap okuyup arastirsan bunu bilirsin.embesil gibi sana anlatilani dinlersen boyle cahil olursun.osmanli son 300 senesi bosa ve haybeye gecmis sanayi devrimi egitimi kalkinmayi kacirmis ve her savadi kaybetmistir.son savaslarda yemek bile cikmiyordu askere hatta allahuekber daglaronda savasamadan sehit dustu askerlerimiz.balkanlari tek kursun atmadan terk ettik.ah kardesim cehalet en buyuk dusmandir.sana tavsiyem birazcik oku oku oku.aklini kullan kiraya verme
 • YobazsavarYobazsavar6 ay önce
  Demokrat parti iktidara gelir gelmez ilk icraatiaydinlanmanin ilimin bilimin kalkinmanin temeli olan egitim sisteminin bastaci koy enstitulelerini kapatmak oldu.demiryollari yapimi durduruldu 1 metre bile demiryolu yapulmadi tek part chp den sonra . .toprak agalari ve asiretlerin tarikatlerin istedigi oldu.marshall yardimi ile abd ye kucak actik.dunyanin en belali 80 milyon kisinin oldugu kayboldugu dunyanin en kanli savasindan 2. Dunya savasindan bizi koruyan tek parti chp ye tesekkurler. O yillarda yobazlik cehalet ile yapilan savaslar daha buyuktu.demojrat parti gelince marabalik kolelik toprak agalari asiret tekrar hortladi.600 sene anadolunun kanini emen son 300 yilda pozitif bilimden uzaklasan medreseler galip gelmisti
 • misafirmisafir6 ay önce
  ya-hu bu cok bilmis tarihci Osmanlilar döneminde imzalanmis (1918) MONDROS MÜTAREKESINDEN neden hic bashsetmiyor..
 • MAĞDURUM ABİMAĞDURUM ABİ6 ay önce
  İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı. Milli Mücadele’yi bu meclis yönetti. Demiş Sayın yazar. Mustafa Kemal Atatürk' ün Amasya , Sivas , Erzurum kongrelerinden sonra organize ettiği ve Ankara ' da 1920 yılının 23 Nisanında açtığı Türkiye Büyük Millet Meclisi ise tesadüfe bakın ki tamda aynı gün İstanbul' dan Ankara ' ya taşınan Meclisi Mebusanın hemen yanındaki binada toplandı.Yazar bu ayrıntıya gerek duymamış.Ama bu ayrıntı önemli. İstanbul işgali sonrasında dağıtılan ve (o zamanki adıyla, Meclis-i Meb’usan) 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplanan Meclisi Mebusan Türkiye Büyük Millet Meclisinin tüm engellemeleri , ve kurucusu İngiliz ajanı ve İngiliz Muhipleri Cemiyetinin kurucusu Mustafa Kemal Paşa' nın Meclisi Mebusan üyelerinin tamamı hakkında çıkardığı ölüm emri fetvasına rağmen Kuvayı Milliye yi kurmuştur.Mustafa Kemal Paşa bakmış ki , şiddetle savunduğu İngiliz mandacılığı tehlikeye giriyor , bakmış ki Meclisi Mebusan Manda kabul edilemez , ya istiklal ya ölüm diyor derhal şu açıklamayı yapmıştır;Türkiye Büyük Millet Meclisi nin İngiliz mandacılığına gönül vermiş , değerli üyeleri;Bildiğiniz üzere Amasya tamimi , Sivas ve Erzurum kongrelerinde yurdun işgali karşısında tek kurtuluşun İngiliz himayesine girmek olduğunu ve bu uğurda gerekirse arkamıza bakmadan topukları yağlıyacağımızaand içmiştik.Ne var ki Tam Türkiye Büyük Millet Meclisini açyığımız gün sanki başka gün yokmuş gibi ,İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis-i Meb’usan 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandı.Bu durumda bizim mandacılık işi de yattı.İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis-i Meb’usan 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandığına göre bizim 19 Mayıs 1919 da Samsuna çıkarak , haybeye İngiliz himayesinin tek kurtuluş yolu olduğunu söylediğimiz , Amasya tamimi , Erzurum ve Sivas kongrelerini yapmamız da badem olmuştur. İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis-i Meb’usan 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandığına göre , Kuvayı Milliyeye karşı Şeyhulislam Mustafa Sabri Efendinin de buyurduğu gibi halifenin ordusu olanYunan ordusu ile birlikte icra edeceğimiz , 1.İnönü , 2.İnönü , Sakarya Meydan Muharebesi ve en nihayetinde Büyük Taarruza gerek kalmamıştır.İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis-i Meb’usan 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandığına göre bizim İngiliz mandacılığı planı da suya düşmüştür.Binaen aleyh ,İstanbul işgali sonrasında dağıtılan Meclis-i Meb’usan 1920 yılının 23 Nisan’ında Ankara’da toplandığına göre TBMM yi açıldığı gün itibari ile kapatıyoruz.Hadi kardeşim herkes köyüne!!
 • vatanvatan6 ay önce
  Atatürkçü;Savunmak istediğin rejimin tek ve yıkılmaz gerçeği muasır medeniyetler,aydın,çağdaş ve laik Türkiye tekerlemeleri,1923 den bugüne aynı tekerlemeler devam ediyor.Büstü deviren ineği sürgüne gönderen bir zihniyetin attığı çürüktemellerin üzerinde bulunuyoruz farkındamısın.
 • Ataturkculeri Dusundurme Dernegi Mus SubesiAtaturkculeri Dusundurme Dernegi Mus Subesi6 ay önce
  Yahudi,ermeni ve diger Osmanlinin Turk olmayan azinliklarinin cocuklari-torunlari olan yurttaslarimiz istisnasiz olumune Ataturkculer.Bu doganin bir kurali mi yoksa basit bir tesaduf mu?Yoksa okuma yazmasi,akli fikri,teknolojisi ve felsefesi olmayan Turklere durup dururken 600 sene kole olduklari icin mi ? Acaba neden?Bu kara cahil ve geri Osmanlilar bu super zekalilari 600 yil boyunca nasil koyun guder gibi gudebilimis ? Asiri cehaletten ve geriliktren olmasin sakin ?Bu soru embesil Ataturkculere degil sadece, determinist ve rasyonalist oldugunu idda eden cokmus marxist ideolojinin temsilcilerine de sorulabilinir.
 • MemetMemet6 ay önce
  çiftçiyi topraklandırma kanununa a. Menderes gibi toprak ağalarının hiç hoşuna gitmedi tabi, bak birde o dönemin tek partisinde bile muhalefet yapılabiliyor muş, günümüzün ak partisinde herhangi bir millet vekili muhalefet yapılabilirmi? Mümkün mü?
 • Ali İhsanAli İhsan6 ay önce
  Ecdadından, Atalarından,Selçukludan ve Osmanlıdan nasibini alamayan; aklı, son 15 seneye sıkışmış Atatürkçülüğü dilinde olup gerçekte icraatı olmayan 50 yıla yakın bir zaman aralığındabatının teknolojisinden gelişmişliğinden çağdaşlığından bahsederken ülkeye çoğunlukla pislik akıtan kokuşmuşlar... Ecdadını ve onun kan dökerek bıraktığı büyük mirası Malesef... ancak bu kadar kavrayabiliyor.
 • RaifRaif6 ay önce
  Insan kor olabilir ancak nankor olmamali.tek parti doneminin hatalarida vardir dogrularida elbette.bunlari googleda yazar gorursunuz.dunyanin en kanli savasina 2.dunya savasina bizi sokmamistir 30 dan fazla ilimiz demiryollarina kavustu anadolunun ihmaledilen kasaba koylerine okullar acildi dogu karadenizde cay findik fideleri dikilip kooperif tariminin onu acildi bircok liman tersane fabrika isletme o yillarda 5 kurus borc almadan yapildi.osmanlinin ihmal ettigi anafoluyu 15 yilda ancak bu kadar faydali is yapilabilirdi.madencilik(etibank ) giyim tekstil( sumerbank ) caykur gibi isletmeler acildi.600 yil boyunca% 2 olmayan okuryazar orani% 40% 50 lileri buldu.insan sevmeyebilir ama birazcik saygi duyar.ayrica osmanlini kaybettigi savaslarin tazminatlari bu yillarda odendi
 • AtaturkcuAtaturkcu6 ay önce
  600 YIL BOYUNCA ANADOLUYU IHMAL EDEN BIRKAC CAMI DISINDA CIVI CAKMAYAN MATBAAYI 250 SENE ANADOKUYA SOKMAYAN OKURYAZAR ORANI% 3 BILE OLMAYAN KASABALARINDA OKUL OLMAYAN SANAYI DEVRIMINI KACIRMIS BITMIS BATMISGALATA BANKERLERINE BORCLUBIR OSMANLIDAN ALINAN ENKAZ 15 SENEDE 13 MILYON NUFUSLA NE YAPILABIKIRDI BUNA RAGMEN ACILAN FABRIKALAR OKULLAR ISLETMELER REFORMLAR OSMANLININ ODENEN SAVAS TAZMINATLARI BORCLARI.VE BUYUK KALKINMA HIZINI SENDE BILIYORSUN AMA ISINE GELMIYOR
 • HukukçuHukukçu6 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrencilerin müşteri gibi bile değil, sağmal inek gibi görülüp, kasıtlı olarak derslerde bırakılarak, defalarca yaz okulu parası ve dönem harcı ödemek zorunda kalmalarını engellemenizi istirham ediyoruz.

Günün Özeti