Kendi döneminde CHP’nin dine bakışı

15 Mart 2019 Cuma

CHP’nin dine (din deyince, âyetin gereği olarak sadece İslâm Dini’ni kastediyorum) bakışını anlamak için, milletin oylarına ihtiyaç duymadığı yıllarda yaptıklarına bakacaksınız…

Kesintisiz 27 yıl süren iktidar dönemde “halka rağmen halk için” sloganı eşliğindeyapılanları ve yazılanları kısaca hatırlayalım…

Yapılanlar malum: Halife sürüldü,  ezan kaldırıldı, hac-umre yasaklandı, cebren şapka giydirildi, anayasadaki “Devletin dini din-i İslâmdırmaddesinin üstü çizildi (10 Nisan 1928 tarih ve 1222 sayılı kanunla yapılan değişiklik),dini yayın ve eğitim kaldırıldı, dini okullar kapatıldı, camiler satıldı veya kiraya verildi, din dersleri müfredattan çıkarıldı, hukuk sistemi Batı’ya uyduruldu, Alfabeden musıkiye kadar “yerli ve milli” olan ne varsa Batı’ya endekslendi..

Bir de “yayın cephesi” var ki, en az bunlar kadar vahimdir. Özellikle ders kitaplarına “inkâr” fikri dolduruldu (o dönemde liselerde okutulan “Tarih II” isimli kitaba bakarsanız görürsünüz). 

Allah’ı, Peygamberleri, yaradılışı inkâr konusunda bir sürü yayın yapıldı, ama “Atatürk’ün evlâtlığı” olarak şöhret bulmuş Prof. Dr. Afet İnan imzasıyla yayınlanan “Vatandaş İçin Medeni Bilgiler” isimli kitap, hepsine taş çıkartır…

Bu kitabın aslı 1930’a tarihlidir. Sonradan yapılan bazı baskılarında Atatürk’ün Batılılaşma ve din konusundaki görüşleri sansürlenmiştir!

Ortaokul ve liselerde “ders kitabı” olarak da okutulan bu kitaptan İslâm Dinine ve Peygamber Efendimiz’e ilişkin bölümleri okuyalım…

“Atatürk dindardı” diyenler de okusun!

 “…Muhammed’in kurduğu din bütün ulusallıkların üstünde yaygın bir Arap ulusçuluğu politikasına dayanıyordu. Bu Arap düşüncesi, ümmet sözcüğü ile ifade olundu. Muhammed’in dinini kabul edenler kendilerini unutmaya, hayatlarını Allah sözcüğünün her yerde yükseltilmesine adamaya zorunlu idiler”. 

Bu kitaba göre Peygamberimiz, “kendi ırkını bütün milletlerin üstüne koyan bir “Arap ırkçısı”dır! 

Devam ediyor: “… Bu durum karşısında Türk ulusu birçok yüzyıllar boyunca ne yaptığını, ne yapacağını bilmeksizin, adeta bir sözcüğünün bile mânâsını anlamadan Kur’an’ı ezberleyip beyni sulanmış hafızlara döndüler.” 

Peki, devam: “… Mısır’da belirsiz bir adamı halifedir diye yok ettiler; hırkasıdır diye, bir palaspareyi (eski-püskü, kirli, yırtık-pırtık) halifelik belgesi ve üstünlüğü olarak altın sandıklara koydular, Halife oldular”! 

Devam: “Kimi zaman doğuya, kimi zaman batıya, kimi zamanda dört bir yana saldıra saldıra Türk ulusunu Allah için, peygamber için topraklarını, çıkarlarını ve benliğini unutturacak yalnız Allah yolunda olacak kadar derin bir kendinden geçmişlik ve yorgunluk beşiğinde uyuttular...” 

Biraz daha devam: “Ulusal duyguyu yok eden, bu dünyaya değer verdirmeyen; yoksulluklar ve yoksunluklar ve kötülükler baş göstermeye başlayınca da, asıl gerçek mutluluğa öldükten sonra öbür dünyada kavuşulacağı inancını aşılayan dinsel dogma ve dinsel duygu…” 

Devam devam: “Tarih bize öğretir ki, bütün dinler milletlerin cehaletleri yardımıyla utanmaksızın Tanrı tarafından gönderildiğini söyleyen adamlar tarafından tesis olunmuştur…”

“Muhammed’in ölümünden Ebu Bekir’in ölümüne kadar geçen kısa bir müddet zarfında, bunlardan hiçbiri mevcudiyetini ihsas edemedi: Bunlar tamamen alıklaşmışlardır (Atatürk’ün el yazmaları, Medeni Bilgiler,  Afet İnan)…

Taksim’de ezanı yuhalayanlar ve ıslıklarla, düdüklerle protesto edenler işte bu öğreti”den bugüne kalanlardır.

Aynı yıllarda “Atatürk Ezanı”. “Atatürk Mevlidi” (Behçet Kemal Çağlar) ve “Türk’ün Yeni Amentüsü” (Moiz Kohen, “Safi” imzasıyla yazdı) gibi saçmalıklar yazanlar da CHP’nin yazarları ve milletvekilleridir.

Ey CHP’nin başını çektiği ittifaka oy verecek Müslümanlar! Siz de böyle mi düşünüyorsunuz?

“O eski CHP idi, değişti” demeyin, değişmediğini defalarca gördük: Hele bir de yanında PKK’nın siyasi uzantısı HDP varken!..

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • latin ve kiril alfabelerilatin ve kiril alfabeleri5 gün önce
  Lenin' in din hakkında görüşü neyse atatürkün' ki de tıpa tıp aynısıdır. Hattâ atatürk çok daha tilki olduğu için zaman zaman müslüman da olduğunu ifade etmiştir. Şu anda ikisi de aynı mekanda muhafaza olunmaktadırlar.
 • HakanHakan5 gün önce
  Atatürk iki yüzlü değildi, sadece okudukça anladı, anladıkça da değişti. Ama bu değişimini etrafında anlayacak bir iki tane dostu yokken, halka çıkıp açık açık binlerce yıldır sizi kandırdılar demesi abesle iştigal olur, etkinliğini de yaptığı devrimi de kara çalarlardı. O yüzden her ileri görüşlü lider gibi kendisinin tanıklık ettiği çağa uygun olacak evrimsel bir geçişe ve kontrole ihtiyacı vardı. İşte bu yüzden diyanet kuruldu, soft bir islam anlayışı ile dininizin taşkınlıklarına gem vuruldu. Ha yoksa Atatürk hutbe verirmiş, dua edermiş emin olun ortlama bir Türk non-teistini koyun başına Diyanet Başkanlığı yapacak kadar kuran sünnet icma kıyas bilir. Siz okumadınız dinlediniz biz okuduk ve dümeni anladık. Hadi kolay gelsin
 • HOMO TOKMAKUSHOMO TOKMAKUS5 gün önce
  Sukuh isimli bey,maasallah sizde de peygamber sabiri varmis,Allah daha da versin.Ancak senin laf anlatmaya calistigin budalalara ayni kibarlikla bir milyon sene anlatsan bir kulaktan girer oburunden cikar.Cunku bunlarin amaci uzum yemek degil bagciyi dovmektir.Ve din iman ekonomi uzay sex matematik hic farketmez gercek olan her seyin dile getirilmesinden nefret ederler aynen katilin mahkeme salonunda olay sahidi taniklara nefret dolu gozlerle baktiklari gibi bakarlar sana ve hakimin karsisinda her seyi reddetmeye devam ederler.Ve en onemlisi hayal alemlerine dokunup da biraz uyandirayim diyenleri haslarlar.Cunku basitce akil hastasidirlar ve maalesef dunya nufusunun en az yarisi kadarini bunlar olustururlar ve de dunyanin kan ve irin icinde yuzmesinin biricik nedeni bunlardir.Ama yine de sizin sabriniz ve efendiliginiz karsisinda saygiyla sapka cikariyorum.
 • Mustafa Mustafa 5 gün önce
  Ecdadınızın camisini kapattıniz. Caminin adı niye hâlâ ayasofya. Kafir kostantinapolis diyince kızmayın
 • ŞükuhŞükuh5 gün önce
  Eyvallah,Süleyman Sırrı Dinçer bey.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer5 gün önce
  ŞÜKUH .. İsimli..yorumcu.Kardeşim..ne..güzel..özetlemişsiniz..Allah(cc)..razı..olsun.
 • ozanozan5 gün önce
  boş işlermiş bunlar. yazık olmuş bunca zamanımıza ..16 senemiz heba oldu gitti .
 • 145314535 gün önce
  Hakan bey,Atatürk gibi düşünüyorum,diyorsunuz olabilir itirazımız olamaz,akıl muhasebe yapmak içindir.1400 yıllık yalanı şak diye ortaya çıkardı,demişsiniz,sizin mantığınıza göre bu da olabilir diyorum.Lakin Atam.gov.tr adresinde şöyle bir bilgi var.Atatürk iyi bir din eğitimi almış inançlı bir insandır.Ailesinden ve okulda aldığı din eğitimine ilaveten kendisini dini konularda cami'de hutbe okutacak kadar iyi yetiştirmişti....diye devam ediyor.Ayrıca 7 Şubat 1923 tarihinde,yani Cumhuriyet kurulmazdan önce,Zağanos paşa camiinde ki hutbesi de meşhurdur,.Hacı ve hocalarla beraber islami kıyafetler içerisinde el açıp dua ettigim99 tesbihli fotoğraflarına ulaşmakta hiç zor değil.Bu durumda şunu sormak lazım gelir.1400 yıllık yalan diyerek inanmadığı islam dini bir yana,Hutbe okuyacak kadar iyi yetişmişti bilgisi,el açıp dua etmesi,Cumhuriyet öncesi halis bir müslümanın yaşadığı gibi yaşaması,hutbe okuması,islamiyeti yüceltmesi ve övmesinin lisanımızdaki karşılığı nedir acaba ? Bu iki farklı davranış şekli oluyor bildiğim kadarı ile ve ikiyüzlülük deniyor buna,ben demiyorum,sözlügümüz diyor.
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer5 gün önce
  Kaleminize..sağlık..bütün..gazetelerin..diğer..hakkaniyetli..köşe..yazarları..da..bu...açık..ifadeleri...sık..sık..yazmalı..beyinlere..çivi..gibi..çakmalı..ve..95..yıllık..alçaklık..deşifre..edilmeli..
 • ŞükûhŞükûh5 gün önce
  Yavuz bey,Atatürk hakkında kendisi veya yanında,yakınında bulunanların tarihe not düştükleri,eserleştirdikleri kaynakları hatırlatmak,gündem yapmak,okuyup paylaşmak,kendisi böyle demiş,yanında bulunan şöyle yazmış demek,Atatürk'e hakaret ediyorsunuz,İFTİRA ! atıyorsunuz,yalan söylüyorsunuz,gibi karşılıklar buluyor ve bu davranışların tarifi nedir anlamak mümkün değil.Atatürk,Nutuk'ta : Efendiler,bütün insanlığın görgü,bilgi ve düşünüşte yükselip olgunlaşması,Hıristiyanlıktan,Müslümanlıktan,Budizm'den vazgeçerek yalınlaştırılmış ve herkes için anlaşılacak bir duruma getirilmiş katkısız ve lekesiz bir dünya dininin kurulması ve insanların,şimdiye kadar,kavgalar,pislikler,kaba istekve iştihalar arasında bir aşağılık yerde yaşadıklarını kabul ederek,bütün gövdeleri ve akılları zehirleyen iltihap tohumlarını yenmeye karar vermesi gibi koşulların gerçeklestirmesini gerektiren " Birleşik Dünya Devleti " kurma düşünün tatlı olduğunu yadsıyacak değiliz.Bu tasarım ve düşlere bir bakıma benzer bir düş hilafetçileri ve İslam birliği yandaşlarını - Türkiye'ye musallat olmamak koşulu ile - sevindirmek için bizde de tasarlanmıştı,der.Şimdi bunu okumak,yazmak,paylaşmak ve dile getirmek iftira,hakaret oluyor anladığım kadarı ile,ayrıca dinler konusunda Yahudilik'ten bahsetmemiş,neden acaba ! Geçmişte yaşanılan dönemleri katkılı,lekeli,pislik ve kabalıkla ifade etmiş,buna itiraz etmekte,o ne derse doğrudur laf edemezsiniz mi oluyor acaba ? Latife hanımın mektubu konusu var mesela,eşinin yazdığı mektubu okumak yine iftira,hakaret oluyor.Reşat KAYNAR bu mektuplar için,Ben okudum ve bunların şimdi okunması mümkün değil,bu mektuplar yayınlanırsa Türkiye'de tarih yeniden yazılır,demiştir.Bu ifade de iftira ve hakaret olmalı galiba.Gökten indiği sanılan kitaplar,mevzuû 01 Kasım 1937Meclis konuşmalarında resmi olarak kayıtlı,girip okumak çok basit olan bu resmi kayıtları dile getirmekte hakaret olmalı ki,Atatürk islama hizmet etmiştir diyenler var ve üstelik aynı söylem için Murat BARDAKÇI : Milleti kandırmayalım,kabul edelim bunlar ateist söylemlerdir,demiştir.Aziz NESİN : Gerçek müslüman Atatürk'ü sevmez.Niye sevsin ki yaptığı hiç bir iş müslümanların lehine değildir.Seviyorsa ya ahmaktır ya sahtekardır,der lakin kimse Aziz NESIN'e tek laf etmez.Uğur MUMCU'nun İsviçre,Almanya,İtalya ve Fransa'dan alınarak,anayasada uygulanan kanunlar hakkında ki,Bir gülmece dergisi Türkün tanımını şöyle yapmıştır,izâhatini aynı zihniyet nedense yadırgamıyor.Bu ifadeleri duyan,dinleyenler eminim bu isimlere de nefret kusuyorlar,yani gerçekleri söyleyen bizden değildir mantığı.Tarih II kitabında İslam ve peygamberine,Kur'an'a yapılan aşağılamalar ( Hicrete,Muhammed kaçtı, gibi denilmesi mesela )resmi devlet matbaalarında basılmış iken,kitapta böyle yazıyor demenin de hakaret olması su götürmez gerçektir mutlaka.Camilerin kapatılması,satılması 15 Teşrinisani 1935 tarihli,3163 sayılı resmi gazetede 2845 no'lu kanun ile resmileştirilmişken,cami kapatmalar dâhi resmi kanun ile olmuştur demekte iftira ve hakaret oluyor.Kırşehir/Kaman'da arapça tekbir alan zat,mahkemede bilmeyerek aldım,dedi diyerek düzenlenen tutanaklar mevcut,lakin bunlarda iftira,yalan ! Nutuk Kur'an'a karşılık,Altı ok ( Kazık ) İmanın şartlarına karşılık,Kemalizm islama karşılık,Atatürk mevlidi Peygamber efendimize okunan mevlide ,Türkün Amentüsü'de İslam mensuplarının bilinen amentüsüne karşılık üretilmiştir.Alemlerin yaratıcısı,sahibi ve yöneticisi ALLAH'ı eleştirebilecek cür'et'e sahip olanlar,ALLAH'ın yarattığı bir zat'a tek laf ettirmeme gayretindeler.Akli melekeleri zayi olanlar ve hayvanlarla aramızda ki fark nedir acaba ?
 • İBRAHİM İBRAHİM 5 gün önce
  Türkiyede kurulan partilerin hepsi seküler laik sistemin birer payandalarıdır. bizler bilmem ne partisinin algısı ile devam edemeyiz.Müslümanlar kendi gündemlerini oluşturmalılar. Modern cahiliyye ulus devlet anlayşı ve paradigmaları ile müslümanlar günden güne sekulerleşmiş ve büyük bir yozlaşma - çürüme meydana gelmiştir.Vatandaş kimliğini bırakıp müslüman kimliği ile düşünüp faaliyete geçmek gerekir.
 • Nihal->Hakan rumuzunaNihal->Hakan rumuzuna5 gün önce
  Hakan rumuzlu yorumcu sizi kınıyorum.Atatürk NUTUK kitabında Allah demekte rahmet dilemekteaçın okuyun bu kadarda cahil olunmaz.Allah rahmet etsin der lütfen okuyun! kendi inaçsızlığınızıAtatürke yormayın yalan olduğu için mi Diyaneti kurdu.Sadece bakış açısı farklı idi o halde neden Allahı anmakta idi.
 • NihalNihal5 gün önce
  Herkes dini kullanmış. Afet İnanın kitabını okudum baştan sona rezalet!Din Hala günümüzde yine kullanılıyor.Allah Kitaplar göndermiş açın okuyun ve Allah derki biz istediğimizi doğru yola yani hidayete kavuştururuz Allah ilham ve şuur verir sen samimiyetle oku ve tefekkür et yani düşünAllah tan başkada mürşid yoktur.Öğretende odur araya aracılar sokma der.Boşver onu bunu şunu sadece Allah ile ol yeter odur seni yaratan odur seni yetiştiren ve yaşatan öğreten ne isteyeceksen ondan iste zaten başkada dostun yoktur.
 • Ataturkculeri Dusundurme ,Egitme,Gelistirme,Koruma ve Kollama Dernegi Mus SubesiAtaturkculeri Dusundurme ,Egitme,Gelistirme,Koruma ve Kollama Dernegi Mus Subesi5 gün önce
  Sayin yazar,birakin artik su CHP nin yakasini.Artik yuzde yuz ve defalarca kanitladiniz bunlarin kanalizasyonda yasayan ucuncu sinif irk moronlari olduklarini.Daha ne istiyorsunuz?Bu gercegi notere mi tasdik ettirmek istiyorsunuz illa?Size bin kere soyledik:Yenilmeyecektin.Emperyalist yenilen irklarla oynuyor,hem de kara mizahla yapiyor bu isi.(Yenilen irka irkcilik yaptirarak bir daha asagiliyor diger dunya milletlerin onunde).Emperyalist bunu sadece Turk e yapmiyor.Ayaklarinin altina aldigi butun irklara ayni menuyu uyguluyor.(Irkin en moron ve en kriminallerini isin basina getiriyor ve onlari bio robot gibi otturuyor,kullaniyor,zamanini dolduranlari cop donusum merkezlerine postaliyor.Bu hep boyleydi ve boyle olacak her zaman, gezegenimizde herhangi bir olagan disilik yasanmazsa.Ama dert yanmada israrci olursan emperyalistin zaten su anda tahammul sinirlarini zorlayan kara yiginlar olarak niteledigi 7 milyar insan icin dunden hazirladigi ve uygulamak icin ellerini ovusturdugu yok etme planini durup dururken one cektireceksin.Birakin da biraz daha izleyelim gece parlayan yildizlari.
 • muhteremmuhterem5 gün önce
  Dine bu kadar bağlı isen günümüzdeki yapılanlarıda yazda görelim akepe ye oy verenlerin mahserde transit gececeğinden falan hz.Muhammet s.a. kimlik cikaranlari baskanin Allahin sifatlarini tasidigindan bahsedenleri dini somurenleri yazabilirmisin bakara makara (tovbe hasa)yapanlari yazabilirmisin
 • aydin aydin 5 gün önce
  Çok güzel bir tespit uyanmak lazım artik
 • HakanHakan5 gün önce
  Ben de Atatürk gibi düşünüyorum. Kendisi adıyla yaşasın 1400 yıllık bir yalanı şakk diye ortaya çıkardı. 1950’den sonra beyin yılama faaliyetleriniz kısmen başarılı fakat uzun vadede tüm dinler denizin dibine doğru yol alıyor
 • Mehmet AliMehmet Ali5 gün önce
  Hocam 3 yorum yapayım. 1) Merak etme, Akit okuyucusu zaten AK Partiye oy verecektir, çok az bir kısmı Saadete verebilir. Ama CHP'ye oy vermez, rahat ol.2) Alıntı yaptıkların arasında aslında bir doğru var. "Bir insan hem milliyetçi hem ümmetçi olamaz " Yani sen kendini ümmetçi olarak görüyorsan, Tayyip beyin bir zamanlar dediği gibi "her türlü milliyetçiliği ayağının altına" alıyor olman lazım. Ben bu noktada sizinle aynı safta değilim bir vatansever ve milliyetçi olarak. Önce Türkiye önce Türk Milleti gelir benim için. 3) Atatürk'e hakaret etmek, iftira atmak sana hiç bir şey kazandırmaz. Okuyucun gözünde küçük düşersin, o olur. Atatürk sizin günlük politikalarınıza meze olmaz, kusura bakmayın. Tarihi bilgi vereceksen, hilafeti kaldırdı dedikten sonra Diyanet İşleri Başkanlığı'nı kurdu diyeceksin. Bu ülkenin, devletin kurucusu en azından bu kadar saygı gösterin.
 • OkurOkur5 gün önce
  Ezan kaldırıldı bence doğru değil.Ezan kaldırıldı cümlesine gelince devamını okumaya bile gerek duymadım.

Günün Özeti