Kanuni’nin can yoldaşı

06 Temmuz 2019 Cumartesi

Cihan Padişahı Kanunî Sultan Süleyman, şehzadelerinin sünnet düğünü münasebetiyle devlet ricaline bir ziyafet veriyordu…

Ziyafetin ortalarına doğru arz odası yakınında bir patırtı koptu. Gürül gürül bir ses haykırıyordu: 

“Beni Hünkârımdan koparamazsınız! Biz serhat beyiyiz. Beç önlerinde kılıç sallarken itibarlıydık. Kılıç yerine baston tutunca gözden mi düştük?”

Vezirler korkuyla bakışırken, Padişah, sesin sahibini düşünüyordu. Sesi tanır gibi olmuştu. Viyana önleri geldi gözlerinin önüne, “Ya Allah bismillah” diye haykırıp ölümüne kılıç sallayan serhat yiğitlerini düşündü:

“Tez huzura alın” diye emretti, “Serhat kulu bekletilmez. Biz atalarımızdan böyle gördük.”

Bağıran adamı içeri aldılar. Yaşlı bir yeniçeri çorbacısıydı. Bir elinde çıkın, bir elinde baston vardı. Bastona dayandığı halde topallıyor, zahmetle yürüyordu. Sultan Süleyman, görür görmez tanıdı: Vatan için bin kere ölmeyi göze alan fedakârlardandı. Ayağa fırladı: 

“Osman Bey, serhat beyim, baba yadigârım!..”

Adam, yumruk olup genzini tıkayan hıçkırığı saldı: 

“Çok şükür unutulmadık!” diye mırıldandı.

Padişah, gözlerine inanamıyordu. Viyana kapılarını tek başına zorlayan doksan kara okkalık serhat yiğidi Pehlivan Osman’a ne olmuştu böyle?.. Nasıl bu derece zayıflamış, ihtiyarlamış, tanınmayacak hâle gelmişti? 

“Hele otur, dinlen” dedi, “Anlat ki, neler oldu?”

Osman Bey oturmadı. Bastonuna dayanarak konuşmaya başladı: 

“Viyana önlerinde yaralandık, bastonsuz yürüyemez olduk. Anlayacağınız artık bizden serhat kulluğu geçmiş ola...”

Bir çıkın açtı, içinden işlemeli bir altın kâse çıkardı, Padişah’a uzattı:

“Bu kâse, sizin, Şahin Bey’e armağanınızmış. Şehit olurken bana verdi. En kıymetli malım budur. Şehzadelerimiz efendilerimizin sünnet düğünlerine armağan olarak getirdim. Gerçi sunulan hediyeler karşısında bunun bir ehemmiyeti yok; amma benim de verebileceğim başka bir şeyim yok. Kabul buyurunuz, Hünkârım...”

Sultan Süleyman kâseyi aldı, evirdi çevirdi. Bunu Şahin Bey’e verdiğini hatırlıyordu. Osman’a döndü: 

“Aldığım hediyelerin en değerlisi budur, Osman’ım” dedi, hepsine bedeldir. Çünkü bir serhat yiğidinin yegâne kıymetli malıdır.”

Geri uzattı: 

“Aldım, kabul ettim; fakat bunu tekrar sana hediye ediyorum! Padişah hediyesini çevirmek âdet değildir. Şimdi artık sofraya otur. Hep birlikte taam edelim.”

Zorla sofrasına oturttu. Birlikte yemek yediler. Osman Bey müsaade isteyince kucakladı: 

“Bak a Osman Bey” dedi, “Sakatlığı bahaneyle ceng-u cidalden uzak durma. Çabuk iyileş. Serhat boyları bizi bekler. Yine birlikte kılıç sallayacağız!”

Bu söz Osman Bey’i diriltti, canlandırdı, Padişah huzurunda olduğunu dahi unuttu. Bastonunu kılıç gibi havaya kaldırarak gürledi: 

“Birlikte kılıç sallayacağız!”

İhtiyar vezir Pir-i Mehmet Paşa, gördüğü tablo karşısında gözyaşlarını tutamamış, başını ellerinin arasına alarak, “Bu ne büyük fedakârlık Allah’ım!..” diye diye ağlamaya başlamıştı.

O zamanlar kimse kimsenin fedakârlığı üzerine saltanat inşa etmezdi! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • AkselAksel1 ay önce
  Osmanli doneminde dunya huzur icinde yasiyordu. Osmanli yikildiktan sonrahaçli-siyonistler dunyada savaslar,buhranlar cikardilar
 • ATATURKUN ASKERIATATURKUN ASKERI1 ay önce
  YAVUZ BEY OSMANLININ 600 SENE BOYUNCA KOSKOCA ANADOLUDA EGITIM SAGLIK BAYINDIR KULTUR HIZMET ALANINDA NE YAPUP YAPMADIKLARINI YAZARMISIN ? ANADOLUYU BASTAN SONA GEZDIM HIC OSMANLI ESERI GOREMEDIM BIRKAC CAMI DISINDA.OLAN BUTUN ESERLWR SELCUKLU BIZANS VE BEYLIK DONEMLERINDEN KALMA.BELKI SIZ GORMUSUNUZDUR ? NEDEN 600 SENE BOYUNCA MUSLUMAN HALK AC FAKIR HIZMETSIZ EGITIMSIZ BIRAKI LIP YAHUDI ERMENI RUM LARA VERILDI ESNAFLIK TICARET ZANAAT VE YUKSEK MAKAMLAR ?
 • Gurbetçi...Gurbetçi...1 ay önce
  Pek saygıdeğer Cumhurbaşkanı'm, 2015 seçim beyânnâmenizde de va'dedilmiş olduğu üzere,YURTDIŞINDAN BORÇLANARAKEMEKLİolanlarahiç değilse"MİNİJOB"yani"yarı zamanlı" ÇALIŞMAMÜSÂDESİninbirânönce verilmesini çok ricâ ediyoruz..! Teşekkürler, vesselâm...
 • İnciİnci1 ay önce
  15 temmuzu halk püskürttü(Allah c.c. sayesinde); sefasını devlet ricali yaşıyor. Her defasın da; "Ben olmasaydım, darbeler püskürtülemezdi...vb." minvalinde şeyler... Evet sen olmasaydın devleti FETÖye teslim edecek bir başka babayiğit çıkamazdı bu ülkeden. KAHROLSUN Fetönün siyasi ayağı.
 • HALİTHALİT1 ay önce
  “O zamanlar kimse kimsenin fedakârlığı üzerine saltanat inşa etmezdi! “Demek şimdi ediliyor! Kim ediyor Yavuz bey açıklayın da bilelim.

Günün Özeti