İstanbul’u okumak ve yaşamak!..

22 Haziran 2019 Cumartesi

Şu sıralar ne zaman İstanbul’u yazsam, hele de İstanbul’u yönetmeye talip olan adaylar hakkında fikir beyan etsem, bir kesimden salvolar geliyor. Bunların en “aklı başında” gözükenleri şu mealde:

“Sizi tarihçi olarak seviyor ve okuyoruz, lütfen siyasete girmeyin!”

Siyaseti kendileri için “hak” ve “helâl” görenlerin, bunca yaşamışlığıma ve bunca okuyup yazmışlığıma rağmen, benim için “haram” saymaları, bana hep tebessüm ettirir. Bunun, “Bizim adayı destekle” anlamında bir dâvet içerdiğini fark etmemek ikânsız. 

Ne yapayım ki, İstanbul, herkese gözükapalı emanet edilebilecek sıradan bir şehir değil: Başlıbaşına kendisi tarih olan bu şehri ehline vermek için çalışmak, her “millî ve yerli tarihçi”nin vicdan borcudur.

Bunu ancak “İstanbul’u yaşayan”lar anlar: “İstanbul’da yaşamak” başka, “İstanbul’u yaşamak” başkadır. İlkinde “mecburiyet”, hattâ “mahkûmiyet”, ikincisinde “sanat-edebiyat” ve “tarih” var: Bunu “idrak” iseancak “şuur”la olur. Çünkü İstanbul hem “şiir şehir”dir, hem de “şuur şehir”!

Yani Yahya Kemal, İstanbul’a boşuna “aziz” dememiştir: “Aziz İstanbul” 

“Sana dün bir tepeden baktım, aziz İstanbul!

“Görmedim gezmediğim, sevmediğim hiçbir yer…

“Ömrüm oldukça, gönül tahtıma keyfince kurul!

“Sade bir semtini sevmek bile bir ömre değer.”

Ben işte bu İstanbul’u yaşıyor ve derin bir aşkla işte bu İstanbul’u seviyorum! Yetmiyor, tıpkı Orhan Veli gibi, “İstanbul’u dinliyorum”…

“İstanbul’u dinliyorum, gözlerim kapalı;

“Önce hafiften bir rüzgâr esiyor;

“Yavaş yavaş sallanıyor, yapraklar ağaçlarda;

“Uzaklarda, çok uzaklarda,

“Sucuların hiç durmayan çıngırakları;

“İstanbul’u dinliyorum gözlerim kapalı.”

Ayasofya inşa ediliyor… Meydanlara taşlar dikiliyor. Çemberlitaş çembersiz haliyle İmparator Konstantinos’un heykeline kaide oluyor. 

Derken, tarihin derinliklerinden “Yalessa-hissa” çığlıkları eşliğinde gemiler Haliç’e çekiliyor, “fetih mukarrer” oluyor ve “Fatih, Topkapı’dan şehre giriyor!”

O zaman ben İstanbul’u daha çok seviyorum…

Fakat bilmiyorum, bu aşkı hangi sevgi sözcükleriyle ifade etmek lâzım? Necip Fazıl’ın şiirini kuşanıp, “Ruhumu eritip de kalıpta dondurmuşlar/ Onu ‘İstanbul’ diye toprağa kondurmuşlar” desem, yeterli olur mu?..

Yoksa devam mı etmeli biraz daha?..

İçimde tüten bir şey; hava, renk, eda, iklim;

“O benim, zaman, mekân aşıp geçmiş sevgilim.

Çiçeği altın yaldız, suyu telli-pulludur;

“Ay ve güneş ezelden, iki İstanbulludur.

“Denizle toprak, yalnız onda ermiş visale,

“Ve kavuşmuş rüyalar, onda, onda misale…

“İstanbul benim canım; 

“Vatanım da vatanım...

“İstanbul, 

“İstanbul”...

Her beldesi ömür, her köşesi tarih, her bucağı hayat olan bu İstanbul’u hangi mükemmel şiir gereği gibi ifade edebilir, kördüğümü hangi kudretli mısra çözebilir?

Boğazda martıların özgürce uçuşunu seyrederken ya da rıhtımda yürürken, Galata Köprüsü’nden olta atarken, tarihi mekânlarında tarihin soluk alışlarını hissederken; kısacası her yerinden derin derin koklarken İstanbul’u, farklı bir şehirde farklı algılar yaşadığınızı fark eder ve şükredersiniz.

Sizi bilemem, ama Fatih’in tüm torunları gibi, benim de vazgeçemediğim ve benden vazgeçmeyeceğini düşündüğüm tek “sevgili”, İstanbul’dur!..

Hayalim Romalılar’ın, Lâtinler’in ve envai çeşit milletlerin ayak izleriyle son fatihleri olan Türkler’in yürek izleri arasında gel-git yaparken, İstanbul’da yaşanmış nice aşkların önünde hürmetle eğiliyorum.

İstanbul’a sevdam, temiz aşklara karşı duyduğum saygıyla özdeşleşiyor...

Bu derin aşkımı geçmiş iktidarları döneminde kirletip çöplüğe çevirenlerin, susuzluktan çöle döndürenlerin temsilcisi, şimdi gelmiş benden oy mu istiyor?

Gidin be başımdan!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • minamina21 gün önce
  İstanbul diğer şehirlerden farklı kılan maneviyat dolu bir şehir olmasıdır,çok yer gezdik lakin bu sefer istanbulda olamadık çok üzgünüm hiç bir sehri istanbuluma değişemem istanbulda yasayıpta lütfen kalabalık olmasından trafikten yada pahalı olmasından şikayet etmeyin...
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli23 gün önce
  Vazgeçilemeyengüzel İstanbul,şiirlerin İstanbul u mu...Ki o eski İstanbul ancak şiirlerde kaldı....Yoksao muazzam rant mı....Dürüst olalım....
 • ÜstazÜstaz24 gün önce
  Sağolasın varolasın. Allah kaleminizi kudretli, ömrünüzü bereketli kılsın. Allah milletime basiret versin, sizler diyeceğinizi, dediniz , eğer ki millet , bir musibete müstehak olduysa bu aldatmalara inanır. Meşiet-i İlahiye esastır, ben ümitvarım , oylar çalınmasaydı, bunlar bu beş benzemez bu kadar rey alamazdı, her işleri hile.
 • BirolBirol24 gün önce
  İstanbul'un kime emanet edileceğine iktidarlar karar veremez.Buna seçimlerde ancak millet karar verir.Nerede kaldı milli irade.Milli iradenin seçtiklerini sevmesekte kabul edeceğiz.Türkiye 3.dünya ülkesi değil.
 • takiitakii24 gün önce
  BİR JAPON TARİHÇ İİLE AMERİKALI TARİHÇİ İSTANBULA GELİR VE İSTANBULA BAKMAKTADIRLAR JAPON TARİHÇİ GURURLANARAK VE ASYANIN İNSANLARININ İSTANBULA HAKİM OLDUĞUNU BİLDİĞİ İÇİN AMERİKALI TARİHÇİYE ŞUNU SÖYLER NE KADAR GÜZEL BİR ŞEHİR DEĞİLMİ AMEREKALI TARİHÇİ EZİK BİR ŞEKİLDE AH ŞU TÜRKLER OLMASAYDI.ANAKTOD
 • SüleymanSüleyman24 gün önce
  Boş ver üstat kim ne derse desin Ben her ne kadar istanbulda yaşamıyorsamda. Ayda bir kere istanbula giben birisi olarak söylüyorumIstanbul çoktandır böyle güzel anlatılmamıştıAğzına yüreğine sağlık
 • Ayşe Ayşe 24 gün önce
  Duygularimin tercümanı olan bu yazı için sağolun varolun inşallah bu mukaddes şehri terörist lere teslim etmeyecektir islambol seçmeni
 • Rıfat Rıfat 24 gün önce
  İstanbul CHP zihniyetine teslim edilemeyecek kadar değerli bir şehirdir!...
 • engineerengineer24 gün önce
  وَإِذَآ أَرَدْنَآ أَن نُّهْلِكَ قَرْيَةً أَمَرْنَا مُتْرَفِيهَا فَفَسَقُوا۟ فِيهَا فَحَقَّ عَلَيْهَا ٱلْقَوْلُ فَدَمَّرْنَٰهَا تَدْمِيرًاVe izâ erednâ en nuhlike karyeten emernâ mutrafîhâ fe fesekû fîhâ fe hakka aleyhel kavlu fe demmernâhâ tedmîrâ(tedmîren).Biz bir memleketi helâk etmek istediğimizde, onun refah içinde yaşayan şımarık elebaşlarına (itaati) emrederiz de onlar orada kötülük işlerler. Böylece o memleket hakkındaki hükmümüz gerçekleşir de oranın altını üstüne getiririz.
 • OkurOkur24 gün önce
  İstanbul önüne gelene emanet edilmez diye mi seçilmiş belediye başkanının istifası istendi.
 • kalastı, ama ince kalasdıkalastı, ama ince kalasdı24 gün önce
  Muharrem kalastı mesela; bu yenisi odun! Belediye problemleri de hep fiziğe dayanıyor aksi gibi..

Günün Özeti