İktidar kim, muktedir kim?

03 Ocak 2019 Perşembe

1950 yılının 14 Mayıs’ında yapılan ilk demokratik seçimde, millet, CHP’nin 27 yıldan beri “cebren ve hile ile” devam ettirdiği tek parti diktatörlüğünü yıktı…

Demokrat Parti’yi iktidara getirdi ve “Ezan-ı Muhammedi” ile tekrar buluştu. 

Pek tabii bu “Müslüman milletimiz” için çok önemli bir aşama idi. O kadar ki, daha sonraki yerel ve genel seçimlerde belirleyici oldu: Millet, giderek artan bir çoğunlukla Demokrat Parti’yi iktidarda tuttu.

Ne var ki, Demokratlar bu desteğin kadr u kıymetini bilemediler. Başbakan Adnan Menderes devleti millet ekseninde yeniden inşa etmek için çırpınıyor, ancak bu çabasında yalnız kalıyordu. Çoğu CHP geleneğinden gelmiş bakanlarla, vekiller alışkanlıklarını bir türlü aşamıyor, milletle bütünlenemiyorlardı. 

Gerçi pek çok alanda demokrasi işlemeye, halk jandarma-tahsildar korkusundan kurtulmaya, karakol ürküntüsünü kısmen aşmaya, “vatandaş” kimliğini hissetmeye başlamıştı. Öte yandan ekonomi rahatlamış, yatırımlar hızlanmış, limanlar, havaalanları yapılmış, tarım makineleşmiş, köylü suya ve yola kavuşmuştu.

Ancak “yapısal değişim” gerçekleştirilememişti. “Hâkimiyet Milletin” değil, hâlâ CHP’nindi. CHP hâkimiyetini “Kemalizm” sayesinde sürdürüyordu. Siyasete “nezaket” de getiren Başbakan Adnan Menderes, ne zaman köklü değişim hamlesi başlatsa, CHP, Atatürk’ü karşısına çıkarıp durduruyordu. 

Sonunda 5816 sayılı kanunu çıkardı (şu meşhur “Atatürk’ü Koruma Kanunu”). Böylece iktidarının en büyük tavizini vererek, “Biz de Atatürkçüyüz” demeye getirdi,ama hiçbir işe yaramadı: Zira CHP’nin niyeti “üzüm yemek” değil, “bağcı dövmek”ti. CHP bürokrasisi de yerel yönetimler vasıtasıyla devleti kontrol ediyor, tek parti oligarşisi Kemalizm ve bürokrasi sayesinde sürüyordu. 

Süreç 27 Mayıs 1960 darbesiyle sonuçlandı. 

İsmet Paşa’nın başbakanlığında kısa bir CHP iktidarı döneminden sonra, Süleyman Demirel’in Adalet Partisi iktidar oldu. Teknik yatırımlar arttı, İstanbul Boğazı’na ilk köprü kuruldu, barajlar inşa edildi, fakat CHP’nin “Kemalizm” üzerinden hâkimiyeti kırılamadı, durum değişmedi. 

Bu süreç de 12 Mart 1971 darbesiyle kesildi. Sonraki yıllarda Demirel tekrar geldiyse de bu kez 12 Eylül 1980 darbesi gerçekleşti.

Darbeyi müteakip Turgut Özal liderliğinde iktidar olan Anavatan Partisi, benzer karakteristik özellikler gösterdi. O da teknik yatırımları gerçekleştirdi, ancak kendi damgasını Türkiye’ye vuramadı, “Yeni Türkiye”yi bir türlü inşa edemedi. 

16 yıldır Türkiye’yi AK Parti yönetiyor. Bu süre içinde, AK Parti, hem kendine yönelik tehditleri bertaraf etti, hem de Türkiye’yi gizli-açık darbe teşebbüslerinden kurtardı. Orduya çekidüzen verdi. Hayalimizi zorlayan kalkınma hamlelerini gerçekleştirdi. “Yerli ve milli” silahlar, araç-gereçler üretildi.

Ancak eğitim, kültür ve aile başta olmak üzere, bazı temel alanlarda CHP’nin hâkimiyeti sürüyor. Cumhurbaşkanımız her konuşmasında “CHP zihniyeti”ni teşhir ederken, bazı belediyeler, Milli Eğitim Bakanlığı, Aile Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı zaman zaman CHP ekseninde icraatlar yapıyor? 

Misal: TRT’de eski CHP iktidarını eleştirdiğim için, CHP’den yapılan baskı sonucu, programıma son veriliyor. 

5816’dan haklarında soruşturma açılmış bazı “milliyetçi-muhafazakâr” yazarlar, takipsizlik kararı almalarına rağmen, “sakıncalı piyade” muamelesi görüyorlar. Bazı belediyeler, CHP korkusuyla, bu yazarlarımıza ait programları iptal ediyor, bazı Milli Eğitim Müdürleri, okullara dağıtılan kitaplarını geri çekiyor. Ders kitaplarında yer alan bazı yazıları, malum çevrelerden gelen itiraz yüzünden ayıklanıyor, hatta bir üst düzey bürokratın hasta yazarı ziyareti bile “Kemalizm” kılıcıyla vuruluyor! 

Son olarak da Yedi Güzel Adam’dan biri olan Cahit Zarifoğlu’nun kitabı müfredattan çıkarılıp yerine Kemal Tahir’in müstehcen sahnelerle dolu kitabı okutulmaya başlanıyor. Okullar yine solcu/Kemalist yazarların kitapları ile dolduruluyor.

Bu durumda, iktidar kim, muktedir kim?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Abdülkadir Uzun Kavaklar Altında Yatar Uyumaz OğluAbdülkadir Uzun Kavaklar Altında Yatar Uyumaz Oğlu9 ay önce
  Yavuz Bey . Ne kadar güzel yazmışsınız . Kaleminize sağlık . Kaleminiz hiç kırılmasın. Yazdıkça yazsın. Chp ziyniyeti imamhatipler ile uğraşıp durdu . Allahın sevdiği kullarıyız ki akp geldi ve imamhatipleri tekrar açtı . Türkiye'nin her yerini imamhatip ile doldurdu . Hatta büyük liderimiz sayın Erdoğan'ın harika kızı " keşke Türkiye'deki tüm okullar imamhatip olsa " dedi. Ne kadar güzel dedi . Ağzından bal damlıyor büyük liderimiz Erdoğan'ın müslüman kızının ağzından. Gerçi kendi çoçukları imamhatipe değil amerikan kolejine gidiyorlar ama vardır onda da bir sebeb . Biz müslüman ülkeyiz . Ne gerek var bu ülkede fen liselerine yabancı dillere . Bize sadece arapça lazım . Chp ziyniyeti bu ülkede 100 bin cami var diyor . Camilere karşı çıkıyor . Büyük liderimiz Erdoğana helal olsun . 60 bin kişilik camiyi çamlıca tepesine dikti . Her gün tıklım tıklım dolacak . Taksimim göbeğine cami yapıyor . Ne kadar harika . Camiler halkımıza yeterli gelmiyor . Daha çok yapılmalı. Hedef 1 milyon cami . Halkın yüzde 99 u müslüman olan 81 milyona ancak yeter . Birde 4 milyon suriyeli müslüman kardeşlerimiz var . Onlara da cami ve imamhatip yapalım. Hatta imamhatip harici okulları da derhal imamhatipe döndürelim. Chp diyor ki eskiden matematik ve fizikde dünya birimcileri çıkarıyorduk şimdi sonuncu oluyoruz . Ne gerek var matematik ve fizik e . Bize Kuran lazım. Biz arap ülkesiyiz . Arapız . Ne güzel büyük liderimiz Erdoğan Türkiye'yi araplaştırdı. Egitim arap , ordu arap , memur arap, dekanlar arap . Hele bir dekan ne kadar muhteşem arap giysileri ile poz verdi ve facebook da tıklanma rekoru kırdı be beğenildi . Herşey harika gidiyor. En büyük lider Erdoğan. Türkiye 2023 e kadar en iyi 10 ülke arasına girme hedefine hızla ilerliyor . Eğitim bu şekilde olduğu sürece laiklik ten kurtultuğumuz sürece ülkeyi şeriata döndürďümüz sürece ilerlemeye devap ederiz. Birakın ilk 10 u biz birinci oluruz . Tekrar diyorum Büyük liderimiz Erdoğan'ın Kızının dediği gibi " KEŞKE TÜRKİYE'DE TÜM OKULLAR İMAMHATİP OLSA" . saygılarımla büyük yazar .
 • Rasim Çurman Rasim Çurman 9 ay önce
  Abi Allah razı olsun.bizler Hz.Ömer (r.a.)ın Halife iken “yanlış birşey yapsam ne yaparsınız “diye halkına sorduğunda,kılıçlarını çekip “vallahi seni bununla düzeltiriz “diyen müslümanların torunlarıyız elhamdülillah.sende bizlerin yüreğine biraz olsun su serpen Osman yükselimizsin.necip Fazıl üstadımzsn.kaleminize yüreğinize sağlık.Yufka yüreklerle çetin yollar aşılmaz.”
 • Rasim Çurman Rasim Çurman 9 ay önce
  Abi Allah razı olsun.bizler Hz.Ömer (r.a.)ın Halife iken “yanlış birşey yapsam ne yaparsınız “diye halkına sorduğunda,kılıçlarını çekip “vallahi seni bununla düzeltiriz “diyen müslümanların torunlarıyız elhamdülillah.sende bizlerin yüreğine biraz olsun su serpen Osman yükselimizsin.necip Fazıl üstadımzsn.kaleminize yüreğinize sağlık.Yufka yüreklerle çetin yollar aşılmaz.”
 • Bir kedim bile yokBir kedim bile yok9 ay önce
  Aaaaaah Yavuz bey aaaaaah ah, çocuk yıllarımın yazarısiniz, Ben çok derinlerle tanıştım, kaynastim tüm ahir ömrümde ve de şuna kesin kanaat getirdim. HÜKÜMET OLUNUR FAKAT DEVLET OLUNMAZ. Yani nasilki sol dönemlerde tarikat , cemaatler var olmuş ise bugün de sol halka ait sol öğeler elbette ki var.Devlet sadece bir fikre ait değildir, heran ters çalabilir.
 • HukukçuHukukçu9 ay önce
  Sayın Yazarım; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesinde, bir öğrencinin katlettiği hocamızın durumunu öğrenince içim sızladı. Cinayete kurban giden hocamıza rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyorum. Bu fakültede sorunlar olduğunu 4 ay önce bilgilerinize sunmaya çalışmıştım; ama ne yazık ki, beni dinleyen olmadı, ciddiye alınmadım. Evet, ne yazık ki, bugün bir değerli asistan kardeşimiz, bir öğrenci tarafından katledildi. Yazık, bin Yazık! 4 ay önce yazdıklarım hala Sayın Merve Kavakçı'nın yazısının altında durmaktadır. O yazıda şunları yazmıştım: "...Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz..." Evet, aynen böyle yazmıştım. Keşke dinlenseydim, öğrencilerimizle hocalarımızın sorunlarına el atılıp, kucaklanmaları sağlansaydı ve bütün kalbimle kınadığım bu cinayet yaşanmasaydı.
 • MehmetarifMehmetarif9 ay önce
  Sayınyazar, bu milleti aptal yerine koymayın. BakanıReis atıyordegilmi? Peki Reisin haberi olmadan bunlarınnefes almasıbile yasak öylemi,sakın yok deme çarpılırsın. Peki kardeşim yazında diyorsunki bu bakanlar Chp zihniyetine göreiş yapıyorlar, e ben sana ne diyeyim şimdi?
 • misafir-misafirmisafir-misafir9 ay önce
  Kunta kürde, siha lar Amerikalıların olsa pkk lıları vurmazdı. sihalar vurunca ankaradaki hdp liler veryansın ediyorsa, Türkiye demek ki kendi silahını yapıyor!
 • görkemgörkem9 ay önce
  BU SÖZLERDE ATATÜRK'E HEM IFTIRA HEM HAKARET VAR!... " 1950 yılının 14 Mayıs’ında yapılan ilk demokratik seçimde, millet, CHP’nin 27 yıldan beri “cebren ve hile ile” devam ettirdiği tek parti diktatörlüğünü yıktı…" ... 
 • ahiahi9 ay önce
  Sofuoğlu rumuzlu kişi bir yazı yazıp bunu kopyalayıp, bütün yazıların yorum tarafına yapıştırıyorsun, birde ne dediğin anlaşılsa bari, çok ayıp.
 • Mehmet GöktepeliMehmet Göktepeli9 ay önce
  Bu kafa ne kafası? Bu derece ATATÜRK düşmanlığı. Bir han ATATÜRK'ÜN yaptı kurtuluş savaşını yapılmadı sayalım! Osmanlı anki topraklarda idi bir kafanızda canlandırın. Sonra ATATÜRK'E HAKARET EDİN. ''Seçiliş körlük'' dediğimde de kızıyorsunuz. DP döneminde yaşanış yüksek devalesyonu da yazın.
 • ş.ali topalş.ali topal9 ay önce
  Sayın hocam ne olacak bu memleketin hali bu zihniyet yüzde otuz ama yüzde yetmişe hükmediyor. Nerde milliyetçiler nerde müslümanım diyenle bu kafa ile solcular bizi asırlarca yönetir.İktidar olmak yetmiyor muktedir olmakta müslümanlarda yok malesef Allah razı olsun duygularımızı dile getiriyorsunuz.
 • Kasım ceylan işipolatKasım ceylan işipolat9 ay önce
  Sağolasın yavuz bey kardeşim kalemine ve yüreğine sağlık maattessüf akpartide yazdığımız gibi selefleri gibi aynı hataya düçar oldu imkanları fırsatları heba eyledi keşke dünyaya meydan okuma yerine kamalizme meydan okusaydık türkiyemizin ahvali daha farklı tezahür ederdi vesselâm Selamet ve afiyetler dilerim yolunuz açık olsun Allah c.c baştaki başlara akıl iman izan şuur ve islami hizmetlerde çesaret ihsan eylesin anap ı unutmasınlar nasıl buhar oldular chp ve kamalizim olduğu ve onlardan çekinildiği müddetçe türkiyenin iki yakası bir araya gelmez
 • CevdettCevdett9 ay önce
  İktidar değilken:Devlet kumar oynatır mı diyorduk(milli piyango).Devlet fuhuşu onaylar mı diyorduk( resmi genel evler).Torpil yerine liyâkat diyorduk.İktidar olduk, değişen bir şey olmadı. Hastalar çoğaldı, suçlular arttı, başörtülü müslüman süslüman oldu vs.vs.vs.
 • Çok mu zorluyorum sizce? Çok mu zorluyorum sizce? 9 ay önce
  Sizce rüşvet alan kolu saatli bakanların kendilerini savunmalarına bile gerek duyulmadan Meclis'te oylama yapılarak aklanması ve hırsızlığın yanlarına kar kalması ile sınavda kopya çekmeyi kendine hak görüp yakalanınca da öğretmenini öldüren hukuk öğrencisi arasında sosyolojik bir ilişki var mıdır?
 • Hasan UmutluHasan Umutlu9 ay önce
  ''16 yıldır Türkiye’yi AK Parti yönetiyor. Bu süre içinde, AK Parti, hem kendine yönelik tehditleri bertaraf etti, hem de Türkiye’yi gizli-açık darbe teşebbüslerinden kurtardı.'' Hocam sanırım siz farklı bir ülkede yaşıyorsunuz. saymadım ama, ülkede sadece son 16 yılda yapılan darbe teşebbüsü belki de 2002'ye kadar yapılan darbe teşebbüslerinden daha fazladır. 
 • GolgeAdamGolgeAdam9 ay önce
  Kutsal magduriyet devam ediyor ve soyledikleri yalanlara vatandasi inandirma ugrasi,SSBC de komunist partisinin gazetesi vardi pravda ayni onun yazdiklari gibi.
 • Ramazan ÇelikRamazan Çelik9 ay önce
  canlı yayın yapılan viyana flarmoni konseri , futbol yorumcularına verilen paralar , dışarıya para verilerek yaptırılan proğramlar vesaire vesaire...... BİRİLERİNİN BU TRT ' YE DUR DEMESİ LAZIM. KÜLTÜRÜMÜZÜ MAHVEDEN ACUNA , AİLE HAYATIMIZI BİTİREN ESRA EROL GİBİLERİNE " BU KONUDAKİ ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR" DEMEYEN BİRİSİNİN DUR DEMESİ LAZIM . YOKSA SONUMUZ .................. HAYIR OLA.
 • SofuoğluSofuoğlu9 ay önce
  "Davul Hükümetlerin(AKP+Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Hükümeti) sırtında,tokmak azgın azınlığın temsilcisi CHP'nin ve yardakçılarının elinde."Daha da doğrusu CHP zihniyeti HÜKÜMETLERİN içinde.Gizlisi,saklısı yok, açıktan GÜZEL ADAM merhum Cahit ZARİFOĞLU'nun "Cihadın bir alanı İSLAM düşmanlarıyla savaşmayı,diğer alanı ise, nefsin basit istekleriyle mücadele etmeyi kapsar.Birinde İSLAM TOPLUMUNUN düşman toplumlar karşısında muzaffer kılmak, diğerinde bireyi iç düşmanları karşısında yenilgiden kurtarmak söz konusudur"Tam çerçevelik bir yazı.Değilmiki yasaklamak, aslında herkesimin okuması için MEB'nın tavsiye etmesi gerekirken; toplumun tüm kesimlerini LGBTİ'leştirmeye çalışan CHP+HDP+BUNLARIN YANDAŞ TÜM DERNEKLERİ'nin isteklerine boyun eğilmektedir.Ya da bunu yapanlar da onlardandır.Kemal TAHİR'in ""Esir Şehrin insanlarıadlı eserde ahlaksızlık, lezbiyenlik ve gay'lik özendirilirken, Cahit ZARİFOĞLU'nun Bir Değirmendir Bu Dünya adlı eseri her kesimi derin düşüncelere dalacak cümlelerle dolu.İlgili kişiler, meydan okurcasına kendilerinin yasakladığını gizlemiyorlar.MEB,AİLE BAKANLIĞI VE TÜM BAKANLIKLAR,BÜROKRATLARINI CHP'NİN ZİHNİYETİNDEN BİR AN ÖNCE KURTARMALIDIRLAR.
 • MAĞDURUM ABİMAĞDURUM ABİ9 ay önce
  Bi zaytungcu da Türklercesur olmayı öğrenmedikçe '' diye başlamış yorumuna.Ondan sonra yazdıklarının yarısında gülmekten devam edemedim. KadirMısıroğluna gülerken , meğer ne cevherleri kaçırmışız :))))
 • misafir12 dk öncemisafir12 dk önce9 ay önce
  ... bence burada ulu Öndere hakaret var!
 • misafirmisafir9 ay önce
  "1950 yılının 14 Mayıs’ında yapılan ilk demokratik seçimde, millet, CHP’nin 27 yıldan beri “cebren ve hile ile” devam ettirdiği tek parti diktatörlüğünü yıktı…" 
 • Kocasolak Kocasolak 9 ay önce
  Hocam Kemalizm chp zihniyetinin artık adını koyma zamanı gelmiştir, MÜŞRİKLER, evet bunların tek derdi şirktir. Bunlar ne solcu ne Kemalist, düpedüz MÜŞRİKLER. Bakın, bunlar ile aynı MÜŞRİK kafa yapısına sahip olan bürokratlar, ak partili belediye ve bakanlar şirkte birleşiveriyorlar. Faize evet tesettüre hayır, fuhuş kumar evet cihada hayır, bu şirk koşmaktır. Her okulda, her resmî makam önünde, her resmî odada bir büst ŞİRK değilse NEDİR? Müslüman Allah’ın yasasına ( İslam) teslim olandır, Kemalist yasalara teslim olanda müşriktir.Bu durumu açıkça ortaya koyamaz isek onlar da milletimizi ALDATMAYA devam edeceklerdir.
 • akitokuruakitokuru9 ay önce
  "Şu mektepler olmasaydı maarifi ne güzel idare ederdim" diyen Maarif Nazırı Emrullah Efendi gibisiniz sayın yazar. Oynamasını bilmeyen gelin düğün yeri dar dermiş....Yumurtadan çıkmış kabuğunu beğenmez..........
 • Ataturkculeri Dusundurme Dernegi Mus SubesiAtaturkculeri Dusundurme Dernegi Mus Subesi9 ay önce
  Turkler cesur olmayi ogrenemedikce bu topraklar uzerinde ozgurce muktedir olarak yasayamazlar.Turkler gerceklerden ne kadar kacarlarsa kacsinlar,yada bunlarla yuzlesmeyi korkakliklarindan dolayi ne kadar ertelerlerse ertelesinler eninde sonun da bu gerceklerle yuzleseceklerdir,ya kendi istekleriyle yada zeve zeve. Birinci gercek:Ataturk etnik ve kulturel olarak Turklukle hic bir alakasi olmayan birinci dunya savasinda Turkleri yenen dusmanlar tarafindan iktidara getirilmis bir politik figurdur.Asil amaci savas sonrasi Turklukle ilgili ne varsa bu topraklarda(dil,din,kultur,vs.vs) bir daha ayaga kalkamayacak bir sekilde yok etmektir.Asiri Turkluk ve Turkculuk vurgulari sadece bu gercegi ortmeye yonelik kamuflajlar taktikleridir ve essiz bir takkiye teknolojisidir.Ikinci gercek;eger emperyalist galip devletler butun yonetim erkini Osmanlini asil bakiyesi olan Turkler den alip ermeni destekli yahudi azinliklarina vermeseydi hic bir zaman Turkiyede askeri darbe olamazdi ve azinliklarin tahakkumu bu gune kadar suremezdi,bunu saglayan emperyalist devletlerin secimsiz azinlik hukumetlerine sagladigi askeri destektir.Bu ana gerceklerle yuzlesmedikce Turklerin hic bir sansi olmayacaktir bu cografyada.Ve de yuzlesmek de yetmeyecektir,bu global emperyalist guce karsi koyabilecek yetenege ulasmasi da gerekecektir.Ancak butun bunlar emperyalistlerin yarattigi bu yeni nesilllerle basarilabilecek isler degildir.Kisaca Turklerin hic bir sansi gozukmuyor kisa vadede eger bati dunyasi icinde bir ic cokus yasanmazsa.Yani daha cok "kim milyoner olmak ister" ile "yetenek sizsiniz" programlarini uzunca bir sure daha izleyecegiz.
 • ferhatferhat9 ay önce
  Vesyet sisteminin yesil ve liberal islam cilari ve yesil feminist leri oldugu müddetce ahlak, kültür ve egitim de hic bir degisiklik olmayacak. Bunlar ancak milli sermaye yi ve bankalari siyonist lere peskes cekmesini bilir. simdide 250 000 dolara vatan topragi satin alanlara soydaslik verecekmis satilmislar.
 • MAĞDURUM ABİMAĞDURUM ABİ9 ay önce
  ...Türkiye Cumhuriyeti anayasasını değiştirmen lazım o yapamadıklarınızı yapmak için.Hoş , daha ne yapacaksınız ? Ne istiyorsunuz anlamadım da...
 • ŞEFİK KAYHANŞEFİK KAYHAN9 ay önce
  TRT KENDİNİ ÇADIRTİYATROSU SANIYOR...ÇOK ÖNEMLİ İŞLER YAPABİLECEKKEN GÜNLÜK EĞLENCELERLE BÜTÜN O MUAZZAM İMKANLAR HEBA EDİLİYOR...PROF FUAT SEZGİN E BİLE 15 DAKİKA AYIRABİLMİŞLER...O DA AYAKÜSTÜ...UTANMA YOK Kİ...ADAM 85 YAŞINDA DÜNYADA BİLİM ÖDÜLLERİ ALMIŞ BİZE ROL MODEL OLACAK BİR BÜYÜK KIYMET...AYAKTASOHBETE ÇAĞIRILMIŞ...TRT DEN SORUMLU BAKANIN DAĞITMASI GEREK ORAYI...
 • ERDALERDAL9 ay önce
  Başbakan: Saim Bülend UlusuDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Zeyyat BaykaraDevlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: TURGUT ÖZAL 20.09.1980-14.07.1982Devlet Bakanı: Sermet Refik Pasin 14.07.1982-13.12.1983Devlet Bakanı: İlhan ÖztrakDevlet Bakanı: Mehmet ÖzgüneşDevlet Bakanı: Nimet ÖzdaşAdalet Bakanı: Cevdet Menteş 20.09.1980-08.02.1983 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Rifat Bayazıt (15.02.1983-13.05.1983) atandı. Bayazıt'tan Adalet Bakanlığı'nı Kazım Akdoğan (21.05.1983-13.12.1983) devraldı.Milli Savunma Bakanı: Ümit Haluk Bayülkenİçişleri Bakanı: Selahattin ÇetinerDışişleri Bakanı: İlter TürkmenMaliye Bakanı: İsmet Kaya Erdem 20.09.1980-14.07.1982 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine İlhami Adnan Başer Kafaoğlu (14.07.1982-13.12.1983) atandı.Milli Eğitim Bakanı: Hasan SağlamBayındırlık Bakanı: Tahsin ÖnalpTicaret Bakanı: Hurşit Kemal CantürkSağlık ve Sosyal Yardım Bakanı: Necmi Ayanoğlu 20.09.1980-23.12.1981 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Kaya Kılıçturgay (23.12.1981-13.12.1983) atandı.Gümrük ve Tekel Bakanı: Recai Baturalp 20.09.1980-23.12.1981 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Ali Hüsrev Bozer (23.12.1981-13.05.1983) atandı. Bozer'den Gümrük ve Tekel Bakanlığı'nı Cafer Tayyar Sadıklar (21.05.1983-13.12.1983) devraldı.Ulaştırma Bakanı: Necmi Özgür 20.09.1980-02.03.1982 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Mustafa Aydın Aysan (02.03.1982-13.12.1983) atandı.Tarım ve Orman Bakanı: Ahmet Sabahattin ÖzbekÇalışma Bakanı: Turhan EsenerSanayi ve Teknoloji Bakanı: Şahap Kocatopçu 20.09.1980-21.12.1981 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Mehmet Turgut (21.12.1981-13.12.1983) atandı.Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Serbülent Bingöl 20.09.1980-23.12.1981 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Fahir İlkel (23.12.1981-13.12.1983) atandı.Turizm ve Tanıtma Bakanı: İlhan Evliyaoğlu 20.09.1980-10.12.1981İmar ve İskan Bakanı: Mehmet Şerif Tüten 20.09.1980-14.07.1982 tarihleri arasında görev yaptı. Yerine Ahmet Samsunlu (14.07.1982-13.12.1983) atandı.Köyişleri ve Kooperatifler Bakanı: Münir Raif GüneyGençlik ve Spor Bakanı: Vecdi ÖzgülGençlik ve Spor Bakanı: Sadık ŞideKültür Bakanı: Mustafa Cihat Baban 20.09.1980-13.12.1981Kültür ve Turizm Bakanı: İlhan Evliyaoğlu 10.12.1981-13.12.1983
 • MerveMerve9 ay önce
  ideoloji, bilim, edebiyat sanat kültür ahlak olmadan muktedir olunur mu, var mı yaşı cumhuriyetle bir olan başka bir parti? Bu saydıklarım yoksa ak partide olsa yok olup gidecek
 • rıfatrıfat9 ay önce
  Azınlığın çoğunluğa baskısının devam etmesini hala hazmedemiyorum. Neden korkuyorlar anlamış değilim. Halkın % 52 si bu desteği vermişlerken bunlar neden böyle kaçak dövüşürler anlamış değilim. Verdiğimiz oylar sadece o koltuklarda rahatça otursunlar diye vermedik .Artık hiçbir şeyin eskisi gibi olamayacağını artık zaman bizden yana olacak diye verdik. Umarım bu hatalardan dönülür ve artık çogunluk azınlıga hukmeder. Saygılarımla
 • RemziRemzi9 ay önce
  İktidarı ele geçirmekle muktedir ve kalıcı olunmaz.İnsan yeriştirmeden,hiçbir işe yetişemezsiniz..Herşey mış gibi olur,ama film sona erince anlarsın ki bir arpa boyu yol alamamışız.
 • mvlütmvlüt9 ay önce
  iktidar ak pparti muktedir siyonizm.....chpdde siyonizmin içindedir....maşasıdır, köşe başlarındaki masonlar istedikleri kanunu çıkarıyorlar ve adım adım memleketi esir alıyorlar....özelleştirme, tohum vs....şu anda hakim güç siyonizm.....koruma kanunuda siyonizmin sopa maşası....
 • Murat dereliMurat dereli9 ay önce
  Kafanizi kumdan çikarinda bakin genclik ne halde din ne halde toplum ne haldeBunlarin sorumlusuda Chp deyin tam olsun, halka ne verrirseniz yiyorlar nasıl olsa
 • Kunta kürdeKunta kürde9 ay önce
  16senedir hep aynı yalan ! Kendi silahımız , kendi uçağımız , kendi tankımız , yerli otomobil ,16 sene her seçimde aynı yalan ! Bir portatip yani tek bir tane adı üzerinde portatip ! Millet artık doydu bu yalanlara !

Günün Özeti