İdeolojik yazı ve şiirlerle yıkanan beyinlerin hezeyanı!

01 Mayıs 2019 Çarşamba

Şiir sanatı açısından çok kötü olan şiirler ders kitaplarına tıkıştırılmıştı…

Behçet Kemal Çağlar şiirleri en önde gideniydi. Sağlığında Atatürk’ü, öldükten sonra da İnönü’yü yüceltmekte kendisiyle yarışırdı. O kadar kendinden geçmişti ki, Atatürk’e, bir “Mevlid” bile yazmıştı:

“Ol Zübeyde, Mustafâ’nın ânesi/ Ol sedeften doğdu ol dürdânesi!

Gün gelip oldu Rızâ’dan hâmile/ Vakt erişti hafta ve eyyâm ile.

Geçti böyle, nice ay nice sene/ Vakt erişti bin sekiz yüz seksene.

Merhaba ey baş halâskâr merhaba/ Merhaba ey ulu serdâr merhaba!

Ger dilersiz bulasız oddan necât/ Mustafâ-yı bâ Kemâl’e essalât!”

Behçet Kemal, “Atatürk Mevlidi” yazarken,Tekin Alp takma ismini kullanan Moiz Kohen de “Türk’ün Yeni Amentüsü” dediği saçmasapanlığı yazıyordu:

“Kahramanlık örneği olan ve vatanın istikbâlini yoktan var eden Mustafa Kemâl’e, onun cengâver ordusuna, yüce kanunlarına, mücahid analarına ve Türkiye için ahiret günü olmadığına îmân ederim. 

 İyilikle fenalığın insanlardan geldiğine, büyük milletimin medeni cihanda en büyük mevkii kazanacağına, hamaset destanlarıyla tarihi dolduran kudretli Türk ordusunun birliğine ve Gazi’nin Allah’ın sevgili kulu olduğuna kalbimin bütün hulûsuyla şahadet ederim.”

Şair Edip Ayel,Atatürk’ü önce “peygamber”, sonra “tanrıya eş”, nihayet (hâşâ) “Allah” ilân ediyordu:

“Cennetse bu yurt, sen onu buldundu harâbe,

Bir gün olacaktır anıtın Türklüğe Kâbe.

Zindan kesilen ruhlara bir nur gibi doldun,

Türk ırkının, en son, ulu peygamberi oldun.”

“Tutsak seni lâyık, yüce Tanrı’yla müsâvi,

Toprak olamaz kalp doğabilmişse semâvî…”

4 Ocak 1934 tarihli Hâkimiyet-i Milliye gazetesinde Aka Gündüz, “Atatürk’ün tapkınıyız” diyor, Behçet Kemal, “Kaç yıldır Türkçeydi Tanrı’nın dili/ İnsana ne ilâh, ne de sevgili/ Ne de ana-baba aratıyordu/ Her an yaratıyor, yaratıyordu” diyerek “yaratıcılık” izafe ediyordu.

Bu yarışta Halil Bedii de vardı:

“Tanrı gibi görünüyor her yerde/ Topraklarda, denizlerde, göklerde;

Gönül tapar, kendisinden geçer de/ Hangi yana göz bakarsa: Atatürk.”

Şair Yaşar Nabi,“Sanayi Dini”ne “yeni mâbed” inşa etmekle meşguldü:

“Motorların şarkısı olsun yeni bestemiz,

Yeni din ezanları, minareler yerine,

Bulutlara püsküren bacalarda okunsun!”

Meşrutiyette Kemalettin Kâmi olan adını cumhuriyette Kemalettin Kamu olarak değiştiren şair, mısralardan inşa ettiği bir merdivenle milletvekilliğine çıkmak için çırpınıyordu:

“Ne örümcek, ne yosun/ Ne mûcize, ne füsun,

Kâbe Arab’ın olsun/ Çankaya bize yeter...”

Şair Faruk Nafiz Çamlıbel,Atatürk öldükten sonra, kalbinin üstüne şiirden “put” dikiyordu:

“Yürüyor, kalbimizin durduğu bir yolda değil, 

Kanlı bir gözyaşı nehrinde muazzam tabutun…

Ey ilâhın yüce davetlisi, göklerden eğil

Göreceksin duruyor kalbimizin üstünde putun!”

Şimdi düşünüyorum da, Atatürk, hiçbir ilke, inanç, ölçü tanımayan “övgücüler ordusu”nun arasında kim bilir nasıl bunalmıştır! 

Muhtemelen de hiçbirini ciddiye almamıştır. Ne yazık ki daha sonra ciddiye alındılar ve yazdıkları gariplikler ders kitaplarına girdi. Nesiller bunları okuya okuya yetişti.

23 Nisan’da Atatürk’ün mozolesinin önünde secdeye kapanmış kadını görünce, bunları hatırladım.

Manzaraya bakın da Kemalistlerin en küçük eleştirel yaklaşıma bile neden tahammül edemediklerini anlayın! 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Orhan İNAN Orhan İNAN 1 ay önce
  ALLAH puta tapmaktan ve her türlü putçuluktan bütün insanları kurtarsın inşallah. Dünyaları ve ahiretleri perişan olmasın.
 • Yazanlarin eline,yuregine saglik. Az bile yazmislar ulu onder Ataturkumuze x
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Türkiye'nin.. büyük .. kısmı .. HİPNOZDA..düşünme,..sorgulama ..melekelerini .. kaybetmişuyandırmak .. çok..zor .. fakat .. İMKANSIZ .. değil..hem..onlar..özgür..olacak..hem..ÜLKE..rahatlayacak..Kafalaraçivigibi..çakmak..lazım..
 • Timur Timur 1 ay önce
  Kubilay dünya capinda yapilan bir ahmaklik yarismasi olsa, sen hemen madalya alirsin.
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Afrikada bir ülkeye gidip, onları düşmanlardan kurtarıyoruz desek. Yahu siz geri kalmışsınız, alfabenizi, dilinizi , dininizi değiştireceğiz. Başınızdaki tüyleri atın. Şunları giyin desek. Har halde bize saldırırlar. Bizim yazdığımız kitaplarda atalarına küfretsek, Karşı gelenleri idam etsek. Acaba sonuç ne olurdu.
 • ali dalali dal1 ay önce
  valla onu bunu bilmem bugün kürt coğrafyasında aynısı yaşanıyor.bütüüüüüünulema ve meşhur seydalara rağmen. amara köyünden getirilen toprağı gördüm oevin etrafında say yapıyorlardı.daha gidilecek çok yolumuz var.
 • ali dalali dal1 ay önce
  valla onu bunu bilmem bugün kürt coğrafyasında aynısı yaşanıyor.bütüüüüüünulema ve meşhur seydalara rağmen. amara köyünden getirilen toprağı gördüm oevin etrafında say yapıyorlardı.daha gidilecek çok yolumuz var.
 • DERYADERYA1 ay önce
  MILYONLARCA ATATURKCU CAGDAS AYDIN INSAN SENIN GIBILERIN YUZUNDEN KUTUPLASDIGI ICIN CHP YE OY VERIYOR.BU MILLETIN KALBINDEN ATATURK SEVGISINI SILEMEZSINIZ.CUNKU ORTADOGU BATAKLIGINI GORDUKCE AKLI SELIM INSANLAR ONA DAHA COK SARILIYOR.ONUN KIYMETINI DAHA COK ANLIYOR
 • ŞafakŞafak1 ay önce
  Ama hiçbiri ...ünün kılıyım diyecek kadar sefilleşmedi. Bunu da yazsanıza.Ya da Allahın bütün vasıflarını üzerinde toplamış diyeni
 • derviş hasanderviş hasan1 ay önce
  o devrin şartlarını anlamak zor.kurtarıcı görülen bir komutanın bu denli yüceltilmesi bizim çaresizliğimize alkış tutulmasıdır.asırlarca gülmeyen bu toplum çağdaşlık adına bütün hor görülmüşlüğün acısıyla bunları özgürlük savaşçısı olarak görmüştür.belkide peyganmer sıfatı yakıştırılması dinin sefil düşürdüğü boyunduruktan kurtulma yanılgısıydı.halkı baskı altında tutan yönetimler gibi artık bir hükmü kalmamış bu zihniyetin.yeniden eskiye özlem duyanların bu düşünceyi diriltme çabasından tabiki din düşmanlığı ve halkı küçük görme alışkanlığı var.kuşkusuz seçimlerde gösterilen başarı bunları azda olsa umutlandırmış
 • mustafa talumustafa talu1 ay önce
  teşekür ederim hocam yüreğine ve kalemine sağlık
 • EKOLL EKOLL 1 ay önce
  40 yıl önce okuduğum lise kitaplarında bu dinsizleri bize büyük şair , edebiyatçı diye anlatırlardı. Eminim hâlâ devam ediyordur. Ayıklayın bu dinsizleri ders kitaplarından.
 • Metehan Metehan 1 ay önce
  Kemalistler cahiliye dönemi araplarının tıpkısının aynısıdır. Azıcık yerli ve yabancı kaynaklardan kemalin kim olduğunu okusalar anlayacaklar ama nerde o kafa. Türk ve İslam düşmanları bizi yıkamayacak aydınlanmayı engelleyemeyecek.
 • BilalBilal1 ay önce
  Bana da işte çocukluğumdan beri bunlar anlatılıyor, m.kemalin hem müslümanlara hem de diğer kürt gibi kavimlere nasılda tam mesai zulm ettiği. öyle ki teknoloji ilim bilimden geri kalma pahasına devletin tüm imkanları ile kendi halkını linç etmiş. en saçma kanunu da şapka giymeyenlerin idam edilmesi. FAKAT HEYHAT akp seçim meydanlarında kur-an salladı biz de koşa koşa gidip oy verdik devletin başına getirdik o da m.kemale gazi demesin mi. peygamber bile ölmüş ama m.kemal ölmemiş öylemi. hainliğin böylesini ancak münafıklar yapar.
 • ZIR CAHILZIR CAHIL1 ay önce
  Sayin yazar,sadece Turkleri degil,emperyalistler butun dunyayi(her toplumu)o toplumun icinden cikan o akil hastalariyla yonetiyorlar.(Her toplumun,yani insanligin istatistiksel olarak ortalama yuzde 15-20 si hic bir zaman tedavi olamayacak kadar agir akil hastalarindan olusur).Emperyalistin yonetim teknolojisi bu grubu bir araya getirmeye ve yonetim erkini bunlara verme uzerinde tasarlanmistir.Neden bu grup?Cunku ancak bu gruptakiler gozunu kirpmadan insan oldurebiliyorlar.(Bakin askeri darbelere ve destekcilerine,banka soygunlarina,kitlesel teror hareketlerine vs vs. hep bu akil hastasi grup bas roldedir.)Bunlari basa getirdikten sonra emperyalistin dunyayi kolelestirme sureci (tek dunya devleti,dini,dili,para birimi vs...)tamamlanmis olacak ve emperyalist bir butun olarak insanligi yok etme(fiziksel olarak) evresine gececektir.
 • ZeynepZeynep1 ay önce
  Yavuz bey az bile yazmışsınız. Ancak bir şeye katılmıyorum m.kemal bunlardan bunalmamış hatta bilakis bu tarz Allah düşmanlarını desteklemiştir diye düşünüyorum. Eğer onların bu putlaştırma çabaları olmasaydı bu devrimleri yerleştiremezdi. Bu kadar insanı devrim diye öldürdüler. Ve büyük bir kitle onun/onların yaptıklarının doğru olduğuna inandırılmıştır. Bir milyondan fazla insanımizin darağacı başta olmak üzere çeşitli metodlarla öldürüldüğünü gerçek tarih yazanlar anlatmaktadır.
 • gerceklergercekler1 ay önce
  sayın pek muhterem saygıdegeryavuz bey: bugun hanı yapılanmethıyeler konusunda da yazsanıza eger lutfen rıca eger uygun bulursanız efendım rahatsız ettıysem özür dilerim pek muhterem tarıhışığımız ....saygılar efendım hurmetler efendım çok yaşayın efendim...musadenızleefendim
 • Alii Alii 1 ay önce
  Sayın Yavuz Hoca;her 3 yazınızın2 si Atatürk ile ilgili. Bırakalım o dönemi hep geçmişle uğraşmakinsana çokşeykazandırmaz.Bilgi çağındayasayan günümüzdeülkemizdekieksiklikleri gençliğingelecekte neler yapmasıgerektiğiniliyakat, ehliyet vs.kavramlarıntoplumuyükselteceğinivb. nun gibi şeyleriyazalım.Sizleredüşenkutuplaşmış toplumu tekrar birlestirebilmek olmali.
 • TunahanTunahan1 ay önce
  Gunumuzdeki yalakalik orneklerini verseydiniz en azindan hepsi yasiyor ders cikartirdik.
 • hasan...hasan...1 ay önce
  Bu yazı, M. Kemal Paşa'yı ve tarafdârlarını daha iyi anlamamıza birvesîle [email protected]: Biz, târîhimizde nice emsâlsiz Hâkân'lar ve dahî Başkomutan'lar görmüşüz..!Kimi; Doğu Roma'yı ezmiş geçmiş; kimi 'bir" günde "on kat" daha kalabalık bir küffâr ordusunu paramparça etmiş...Kimi de işte, bizim 500 sene bir vâli ile idâre ettiğimiz Yunan ile belki de "2,5" ay sürmeyecek bir "Millî Mücâdele"yi "2,5 yıl" sürdürmüştür..!Vesselâm...
 • Gani çetin Gani çetin 1 ay önce
  Ateşleri bol olsun.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu1 ay önce
  Bu şiirleri yazanların o günkü mevkii ve makamlarına bakın hepsi bu yalakalık ve yağcılıklarının karşılığını fazlasıyla almışlar ya milletvekilliği ya da yüksek bürokratik makamlarla ödüllendirilmişler.
 • Hayrettin HatunoğluHayrettin Hatunoğlu1 ay önce
  Altta Kubilay'ın yorumunu okuyunca rahmetli dedemin bu durumlarda sık sık tekrarladığı şu mısralar geldi aklıma "KATRANI KAYNATSAN OLUR MU ŞEKER, CİNSİNE TÜKÜRDÜĞÜM CİNSİNE ÇEKER" Birileri takdir etmiyor resmen tapıyor. Hayran olmuyor, hayvan oluyor.
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Zifiri karanlikti ogunler ne yazıkki hala devam ediyor ALLAH bizleri bu şuursuz gafillerin yaptıklarından korusun ilelebet yok olsunlar
 • KubilayKubilay1 ay önce
  Ebedi Baskomutanimiz, dunya tarihinin gelmis gecmis en buyuk siyasi ve askeri dehasi ulu onder gazi mustafa Kemal Atatürke kem soz soyleyen hem bu dunyada hem ahirette carpılır.. önce Allah, sonra ATATÜRK diyorum.. Ruhu Şad olsun, nurlar ićinde yatsın.. amin..
 • gerceklergercekler1 ay önce
  bugun de gunun sartlarına goresoylenen bazı ıfadeler yakıştırmalar da var..demı yokmuönemlı olan eger kalemınız yazarsa ...mevzubahıs vatansa gerısı tefaruattır ...sozunun ustune bır daha bır söz soylenebılırmı buyrun yazında okuyalım.....tesekurler

Günün Özeti