Hem dindarız, hem de laik maşallah!

14 Mayıs 2019 Salı

Lâmı-cimi yok, biz makam-mevki, mel-para görmeye başladığımızdan beri adım adım dünyevileştik..

Dünyevileştiğimiz ölçüde de lükse ve gösterişe meylettik...

Marka giyiyor, görkemli arabalara biniyor, imkânımız varsa yalılarda filan oturuyor, saraylarda düğün yapıp Dubai’deki yedi yıldızlı otelde balayımızı geçiriyoruz!

Eskiden ahirette kavuşacağımıza inandığımız tüm nimetlere fani dünyada ulaşmayı kafamıza koymuş gibi itişip kakışarak para kazanmaya çalışıyoruz!

“Helâl-haram ver Allah, rezil kulun yer Allah!” havasına girdik! 

Pek farkında değiliz, ama cebimiz doldukça ruhumuz boşalıyor. Hassasiyetlerimiz “zaman aşımı”na uğramış gibi: “Zaman sana uymazsa sen zamana uy” anlayışı içinde yaşıyoruz!

Düne kadar kravat takmayan, hanım eli sıkmayan, takkesiz namaz kılmayan dikkatimize bir haller oldu...

“Pozisyon gereği” Batılılaşıp laikleştik! Alacağımız son pozisyonun toprağa yanak dayamak olduğunu bile bile dikkatimizi maddiyata kurban ettik.

Nasılsa, “Ümmete haram olan Mehmed’e helâl mi?” diye kükreyecek bir Molla Gürani’miz de yok! Çünkü dünyevileştiğimiz ölçüde o “yürek adam”ları da kaybettik! 

¥

Fetihten sonra ilk ramazan. Fatih Sultan Mehmed, hocalarına iftar veriyor. Bizans sarayından ele geçen altın tasları, sahanları, kaşıkları sofraya koydurmuş...

Molla Gürani, bu duruma çok kızıyor. Hemen tavır alıyor. Bunu da ezan okunduktan sonra iftarını açmayarak gösteriyor.

Öte yandan gencecik Padişah sabırsızlanmıştır. Dakikalar geçip midesi iyice kazınmaya başlayınca, dayanamıyor:

“Buyurunuz taam edelim” diyor, Molla Gürani’ye bakarak, “merak buyurmayınız, soframızda haram lokma yoktur!” 

Molla Gürani’nin beklediği an bu andır. Müthiş bir hışımla Sultan Mehmed’e dönüyor, sofradaki altın kapları, kaşıkları göstererek kükrüyor:

“Ümmete haram olan Mehmed’e helâl mi kılındı?..” diye soruyor, “Bizans İmparatoru’nu taklit ediyorsan, bil ki, Bizans’ı bu gösteriş belâsı batırdı.”

Ve ancak sofradaki altın kaplar, kaşıklar kaldırıldıktan sonra iftarını açıyor.

Fatih kıpkırmızı olmuş, önüne bakarak susmuştur. Bu ona iyi bir ders oluyor: Bir daha gösteriş tutkusuna kapılmıyor.

Kuşkusuz biz Fatih değiliz, Konstantiniye’yi fethetmeyeceğiz. Sadece yüreğimizi fethetsek yeter! Ne çare, ona bile dünya (tul-u emel) hükmediyor!

¥

İnanç konusunda zayıf olanların lüks ve gösteriş tutkusunu anlamak mümkün: Onlar her nimeti fani dünyada tatmak, her lezzeti fani dünyada yaşamak istiyorlar. 

Ya ebedî hayatın varlığına inananlara ne oluyor; neden tek dünyalılar gibi yaşamaya hevesleniyorlar? İşte bunu anlamakta zorlanıyorum...

¥

Diyelim ki geleneksel kıyafetimizi mecburen terk ettik; peki ya dilimizi neden bozduk, mutfağımızı neden kapattık, tarihe neden yüz çevirdik, hayat felsefemizden, doğru geleneklerimizden, “helâl” kazancımızdan, paylaşma anlayışımızdan, komşuluğumuzdan neden uzaklaştık?

Düne kadar eleştirdiğimiz halde bugün “fesfut” yiyor, “Kokakola” (yazıldığı gibi okunur) içiyor, “arabesk pop” dinliyor, “moda” giyiyor, defilelere katılıyor, kısalta kısalta “kirli”ye dönüştürdüğümüz sakalımızla en önlere kurulup manken seyrediyoruz! 

Eskiden “huri taifesi”ne Cennet’te kavuşacağına inanan Müslüman işadamı, artık huriyi podyumlarda arıyor!

Kısacası biz dindarlar da artık “modern hayatın icaplarına göre” yaşıyoruz. Ve git gide varlık sebebimizden uzaklaşıyoruz. Tevekkeli değil: “İnandığını yaşamayan yaşadığına inanmaya başlar”mış. Şu yaşadıklarımızla kendimizi hâlâ “dindar” zannetmemiz, salt alışkanlıktan olmalı! 

Kimse kusura bakmasın, ama biz artık “dindar” falan değil, laikliğinin farkında olmayan laikleriz!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Hakan GÖKTÜRKHakan GÖKTÜRK1 ay önce
  Rasûl dedi ki: “Yâ Rab! Muhakkak ki halkım şu Kurân’ı (hakikatinin gereğini yaşamayı) terk etti (bedensel zevklerine döndü)!"Furkan 30
 • atillaatilla1 ay önce
  Allah razı olsun Yavuz abi ne güzel bir yazı tabii anlayana...
 • GüneyrüzgarıGüneyrüzgarı1 ay önce
  Laiklik,herhangi bir dini referans almayan ve devletin dinler karşısında taraftarsız olmasını savunan yönetim şeklidir.Lakin,bu ülke laiktir diyenler,ben laik Türkiye Cumhuriyetinin her hangi bir yöneticisiyim diyenler hiç bir zaman bu milletin dini olan İslam'a karşı tarafsız olmamışlardır.Diğer dinlerle hiç bir alıp veremedikleri olmamasına rağmen,İslamiyet ile her daim savaş halinde olmuşlardır.Laiklik dine tarafsız olmaktır ve dinin güvencesidir demek koca bir yalandır,en azından İslamiyet güvence altında değildir.
 • yörükoğluyörükoğlu1 ay önce
  Cebimiz doldukça ruhumuz boşalıyor özlü sözü on numara bir tespit. Hepmizin çarşıda pazarda kahvede komşuda kürsüde başkalarınada aktarması gereken bir sòz. Bizim imanımızın kitabımızın vatanımızın milletimizin gelenek görenek örf adetlerimizin üzerine kırmızı çarpı işareti koydurmayacak özlü bir söz.
 • mustafa tırlı mustafa tırlı 1 ay önce
  bravo üstadım ağzına sağlık
 • aksekiliaksekili1 ay önce
  bravo üstadım
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Aziz Nesin Müslümanım diyen laik olamaz dedi laik olan müslüman olamaz dedi Bir ateist kadar cesur olamadığı.
 • DedeayhanDedeayhan1 ay önce
  Sayın büyüğüm, ne güzel demişsiniz, "zaman sana uymazsa, sen zamana uy" veya " inandığını yaşamayan, yaşadığını inanmaya başlar" Bu heppimizde oluşmaya başladı. Sizlerin bize örnek olması gerekirken, bu çok doğru hususları yazan siz, zorunlu olmadığınız halde kravat takıyorsunuz, yaşınız kemale erdiği halde ki sakal için yaşlanma şartı da yok, sakal bırakamıyorsunuz. Sonra yazınızda kravat takmayı eleştiriyorsunuz ki çok doğru yapıyorsunuz ( kravat hem çağdışıdır, hem erkeklerdeki boyun rahatsızlıklarının en büyük nedenlerinden biridir ama en önemlisi yabancıya benzeme işaretidir) ve sakalı kısalta kısalta kirli sakala çevirmekten bahsediyorsunuz.Lütfen bu dediklerinize hiç olmazsa zahirde siz de uyun, bize örnek olun, cesaret verin.
 • M nuriM nuri1 ay önce
  Gerçekten çok begendim tam halimizi yazmişsin
 • sema emine aydınellisema emine aydınelli1 ay önce
  Sayın yazar,biz ,laikbir ülke olanTürkiye Cumhuriyetindeyaşıyoruz ve onun yasalarına uymak zorundayız.Bu durumda ,insanları "hem laik hem dindar" diye suçlamanın bir mantığı var mı..Laiklik, aynı zamandadinini yaşamanın da teminatıdır. Camilerden beş vakit ezan okunuyor,herkes namazını kılıyor, orucunu tutuyor, imkanı olan Hacca gidiyor.Eski adetlerimiz kalmadı diyorsanız, bunun dinle bir ilgisi yok.Laik bir ülkede mükemmel bir Müslüman olursunuz, iftira atmazsınız, yalan söylemezsiniz,çalmazsınız, sol el görmeden sağ elle hayır yaparsınız, temiz dürüst insan olursunuz.Benim naçizane fikrim,bu alemde paraya tapmazsınız ama öbür alem içinde lükshayaller, huri hayalleri filan kumazsınız, manevi ve sonsuz bir huzurun hayalini kurarsınız.
 • misafir34misafir341 ay önce
  Hans'ın Arabistan'da bira içememesi Görkem'i dertlendirmiş. Arabistanlı Hans'ın yerineTürkiyeli Görkem kana kana içsin, böylece dertlerinden de kurtulur.
 • tatartatar1 ay önce
  esma : sende hem turkum hemde muslumanim diyosan sende kusura bakma ama sen ya muslumanligi bilmiyosun ya turklugu. çunkubir sahihhadisde diyorki (muslim) " muslumanlar turklerle savasmadikça kiyamet kopmayacak" (bak muslim). çeliskillerle yasamak çok zor olacak artik senin için. er veya geç seçimini yapacaksin.hayirli gunler herkese. Allah bizleri asirilardan korusun. amin.
 • KocayusufKocayusuf1 ay önce
  Bu yüce millet, inkılapların değil, inkilapların kurbanı da, ondan dolayı, bugünki sefahet denizinde can çekişiyor!..
 • GörkemGörkem1 ay önce
  Mesela Suudi Arabistan laik bir ülke degildir zira Müslüman olmayanların inançlarını serbestçe yaşamaları mümkün değildir.. Hans orada bira içemiyor:)))
 • Niyazi Niyazi 1 ay önce
  El Hak, yazıda ifade edilen hususlar ne eksiktir ne de fazla. Tastamamdır ve dosdoğrudur. Kitabın tam orta yerindendir. Sayın Yavuz Bahadıroğlu büyüğüme hürmetlerimi arz ederim.
 • Mehmet ÖztopuzMehmet Öztopuz1 ay önce
  Hocam ellerinizden öperim rabbim ibadet ömrünüzu arttirsin ferasetimizi daim eylesin hayırlı ramazanlar
 • EsmaEsma1 ay önce
  Görkem; "laik düzenden yana ama Müslümanım" diyorsan kusura bakma ama sen sadece Müslümanlığın ne olduğunu bilmeden Müslüman olduğunu zanneden birisin.. İslam hayatın her alanını kapsar, sadece camide yaşanmak üzere bir din değildir, evde de sokakta da işyerinde de İslam'ı yaşar "Müslüman" denen kişi, Müslümanlığın doğası budur... "Evde Müslüman, işyerinde laik" diye bir Müslüman cinsi yoktur:)))
 • GörkemGörkem1 ay önce
  Zeyneb ve benzer düşünenlere.. Laiklik bir din degildir.. Laiklik bir düzendir yani sistemin adidir.. mesela ben; laik düzenden yana ama Müslümanim.. Komşum Hans da laiklikten yana ama o Hristiyan.. Helga laik düzenden yana ama o ateist:))
 • ZeynebZeyneb1 ay önce
  Dindar ve laik olmak anlayamadığım Devletin laikliği olur bireysel laiklik nasıl olur ki?Bende inançlıyım elhamdülillah ama laik devlete karşı değilim Türkiyedeki laik düzeni kastedmiyorum Türkiyedeki Laiklik İslamın sopası olmuş.Ama Ülkelerin uluslararsı normlarla yönetilmesi gerekHukuk evrensel normlarda olabilmeli yeterki Adalet sağlansın dünyanın neresinde olunursa olunsun Evrensel haklardan yanayım.Allah hakkıyla davranan güzel işler yapanları sever.Kadılar mı yönetmeli ?Neye göre hadislermi baz alınacak Kuranı Kerim hukuk kitabı değil bazımeseleler izah edilmişki bunlar hukuk içinde zaten var iki kişinin şahitliği,miras durumu bunuda istediğiniz gibi dine uygun taksim edebilirisiniz.
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Görkem hem laik hem müslüman olunmaz, o senin anlayışın...
 • TEBRİKLERTEBRİKLER1 ay önce
  VALLA TEBRİKLER BU MİLLETİN GELDİĞİ NOKTAYI NASILDA ÖZETLEMİŞİNİZ . DİLİPAKIN DEDİĞİ GİBİ CHP BİZİ LAİKLEŞTİREMEDİ AMA AKP BİZİ DÜNYEVİLEŞTİRDİ. SİZ BİRAZ DAHA İLERİ GİTMİŞİNİZ LAİKLEŞTİĞİMİZİN FARKINDA OLMAYAN LAİKLERİZ DEMİŞİNİZ. ALLAH KORUSUN AMA GERÇEK.
 • 1 ay önce
 • FeritFerit1 ay önce
  Laik olmayan doğru dürüst bir ülke gösterebilir misiniz? 28 şubat laikliğini kastetmiyorum. Laikliğin bir sürü versiyonu var. Osmanlı bile bir parça laik idi. Örfî hukuk düpedüz laik hukuktur. Son sözü ulema değil padişah söylerdi. Hiçbir tarikat, hiçbir şeyh devlette örgütlenmeye kalkamazdı. Buna kalkışan ipe giderdi. Mesela oğlan şeyh İsmail Maşuki.Hiçbir şeyhin birkaçyüzden fazla müridi olmazdı. Hele müritlerin onbinlere, yüzbinlere ulaşmasına Osmanlı asla müsaade etmezdi. "Hiç ibret alınsaydı tekerrür eder miydi?"
 • gggggg1 ay önce
  Yorumcu senay doganla ayni gorusu acisinda degilim ancak dedigi dogru islam kadina kendini sakinmasini soylemistir erkeklerle birlikte kicinda dar paltolon makyajla yan yana turbanli olsada calisamaz kadinlar kadinlara ait olan yerlerde calisir islamin geregi budurTurban serbestligi ile her yerde dediginiz kadinin inancla ilgisi yoktur islam sadece kafaya ortu ortmek degildir. Nikah dusmeyen erkekle musluman kadin ayni odada yanyana duramaz bu zinadir Kadinlar is hayatinda olmak zorundadir ancak erkekle ayni ortamda degil
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Kaleminize sağlık Hocam. Halk arasında anlatılan bir hikâye vardır. Türkiyenin hali onu andırıyor.Karga, kekliğin süzüle, süzüle yürüyüşünü çok beğenmiş". Benkekliğitaklit edip aynı şekilde yürüyeceğim" demiş. Başlamış taklit etmeye. Aradan aylar geçmiş ama bir türlü keklik gibi yürümeyi becerememiş. Sonunda karga pes etmiş ve" Olmuyor bu taklit işi. Boşver kekliği. Ben yine eski yürüyüş tarzıma döneyim"diye düşünüp, eski kendi tarzına dönmeye karar vermiş. Fakat kendi yürüyüşünü de unutmuş. Onu da yapamamış. Acayip bir yürüyüşe sahip olmuş.TİN TİN sekmiş, atlamış, zıplamış, komik bir yürüyüşe sahip olmuş. Türkiyenin hali de buna benziyor. Atalarımızdan gelen, gelenek, görenek, kültür,alfabe ve dilimizizorla değiştirdiler. Türkiye ne Hristiyan ne Müslüman. Arada kalmış birhalk..
 • ahmet36ahmet361 ay önce
  Kimseler artık hurafelere inanmıyor. Aslında sende inanmıyorsun ve laik yaşıyorsuninanmış gibi yapıp inananları aldatıyorsun. Niye mi bak boynunda Hırvat kravatı Avrupa gömleği fransız pantolunu ceketi var. Kesinlikle eşinde burka yada çarşaf giyinmiyordur. Başında takke yüzünde sakalın yok.Çocukların torunların sübyan okulunaimam hatibe değil kolejlere gidiyor.Osamnlı padişahları şeyhülilamları halifeleride senin gibiydi. Çocukları ecnebilerden piayanoorkdersi alır Avrupai giyinirler rom içerlerdi.Ama halka haram ve yasaktı. Aynı kafa.
 • ayşe gülayşe gül1 ay önce
  başörtüsü serbestliği iyi olmadı sanırım.demek ki her şer de bir hayr var imiş.
 • ErdemErdem1 ay önce
  Acı gerçekler hocam...
 • ihsanihsan1 ay önce
  RAMAZAN, "fakirlerin halinden anlıyoruz, nefsimize hakim oluyoruz" derken aslında iş sadece şova dönüşmüştür. sanatçılar çadırlarda yemek dağıtıp kendileride katılıp reklamlarını yaparken, zengin işadamları en ihtişamlı yerlerde yine zengin konuklarını kuş sütü dahi eksik olmayan masalarında ağırlarlar, evlerinde iftar saatlerini geçiren orta sınıfımız "geçen sene x beyler bizi iftara çağırmıştı biz de onları bu sene alalım" diyerek yine aynı sınıftan insanlarla al gülüm ver gülüm yaparlar. fakirler mi onlar ya aç ya iftar çadırı kuyruğunda ramazanda olsa ne kadar unutulmuş olduklarını hatırlarlar sadece.
 • çetinçetin1 ay önce
  SAYIN YAZAR , İftar açmak” sözünün yanlış olduğunu düşünüyorum. “iftar yapmak” veya “orucu açmak” tabiri daha doğru değil mi?
 • anadolu kartalıanadolu kartalı1 ay önce
  üstadım eline dilinesağlık bu gösteriş tutkusu bizleri mahvetmiştir.
 • alkanalkan1 ay önce
  İNSANLAR HADAN MÜNEHZEH DEĞİL.HATADA İSRAR ETMEMELERİ İÇİN BİRİLERİNİ İKAZI LAZIM.YANİ FATİH DÖNEMİ MOLLA GÜRANİSİ LAZIM.BİZDE SORSAN KENDİNİ ALİM KABULEDEN BELKİDE MOLLA GÜRANİDENKENDİNİÜSTÜN GÖREN SÖZDE İLİM ADAMI ALİM KİŞİLER ÜÇ MAYMUNU OYNAYARAK HAKKI HAKİKATİ DİLE GETİREMİYORLAR.GÜNÜMÜZ SULTANLARINA KARŞI GERÇEKTEN HAKKI HAYKIRSALAR MOLLA GÜRANİNİN FATİHTARAFINDAN GÖRDÜĞÜ HOŞ GÖRÜYÜ VE SABRI GÜNÜMÜZ SULTANLARINDAN GÖRE BİLECEKLERMİDİRNOT.:günümüz sultanlarından kastım en alt makamdan en üst makamda oturan idarecilerdir.
 • mutmainemutmaine1 ay önce
  Herşeyin geçmişte kopyalamayla başladığını herkes biliyor ama acayip ve cahilce sebeplerin arkasına sığınıyor...SIRAYLA MODERNLİK ADINA AVRUPADAN NE VARSA KOPYALANMIŞ,BÖYLE YAZINCA ÇOK BOZULAN VAR,, KENDİ ANLADIĞI SÜSLÜMANLIĞI HAKDİN ZANNEDEN VAR,,,SECDE GÖRMEMİŞ YÜZLER ,KENDİ KİTABINI DAHİOKUMAYAN TİPLER VAR,, daha ne olsun..bunları haketmeyen bir tarihimizDE var...
 • ErhanErhan1 ay önce
  Teşekkürler. Ancak bu kadar ifade edilebilir
 • 1 ay önce
 • 1 ay önce

Günün Özeti