Halk ne bilir, onlar bilir!

07 Eylül 2018 Cuma

1910’lu yılların sonlarında ülkemizin belirli bölgeleri İngiliz, Fransız ve Yunan orduları tarafından işgal edilmişti…

İşgal Kuvvetleri Komutanları sık sık beyanname yayınlıyor, “halkı kurtarmak” için geldiklerini, onu yücelteceklerini, bilgili, kültürlü insanlara dönüştüreceklerini öne sürüyorlardı.

Halk bu dolmaları yutmayınca, zulmetmeye başladılar. Ama yaptıkları zulmü “zulüm” ve “baskı” olarak görmüyor, “bilinçsiz halka yardım” ettiklerini söylüyorlardı. Onlara göre, “halk kendi menfaatinin nerede olduğunu bilmiyor”du!..

Kendilerini işgalcilere karşı direnmeye çağıran hacıların-hocaların kışkırtmalarına kapılıyor, bir bakıma kendi kendine zarar veriyordu! Hacıları-hocaları, din adamlarını dinleyeceklerine İşgal Kuvvetleri Komutanlığı’nı dinleselerdi, haklarında daha hayırlı olurdu. 

Ama bu gerçeği zaman içinde öğrenecekler ve işgalin menfaatleri icabı olduğunu kabullenip direnmekten vazgeçeceklerdi!

Ne var ki, halk direnmekten asla vaz geçmedi… Asla “pes” etmedi… Asla diz çökmedi. “Tek dağ başı mezar oluncaya kadar savaş” kararlılığı içinde vatanını kurtardı, İşgal Kuvvetleri’ni geldikleri yere gönderdi.

Ama arkalarında bir zihniyet mirası bıraktılar: “İşgal kuvvetleri mantığı!” Okumuş-yazmış, eğitim almış kimi “aydın”lara maalesef bu mantık egemen oldu…

Kendi halklarına aynı açıdan bakmaya başladılar. Halkı medenileştirip kurtaracaklardı!..

Ama “Halk bunu anlamıyor,kendi çıkarının nerede olduğunu göremiyor”du! “Sürü” gibi davranıyor, laikliğe oy vermesi gerekirken, ekmeğe oy veriyordu: Oylar hemen her seçimde (üstelik darbe-marbe şaşırtmalarına rağmen) sağ partilere gidiyordu.

Çünkü onlar, hiçbir şey öğrenme hevesi olmayan “bilgisiz adamlar”dı!

Onlar, salt yaşayan, ama ne yaşadığını anlamayan “bilinçsiz adamlar”dı!

Onlar, yalnız bilinçsiz ve bilgisiz değil, aynı zamanda “göbeğini kaşıyan adamlar”dı! 

Onlar, gazeteyi sofra bezi yapan, ama asla “okumayan adamlar”dı!

Onlar, “Dinlemeyen, duymayan, görmeyen adamlar”dı!

Onlar, “Olup bitenleri anlamayan adamlar”dı! 

Onlar, “Kendi hallerine bakıp da niçin süründüğünü sorgulamayan adamlar”dı!

Onlar, “Teslimiyetçi, kaderci adamlar”dı!

Onlar, “Çağdaşlık ve uygarlık gibi bir derdi olmayan adamlar”dı!

Onlar, “Beleş ve avanta ile iradesini satan adamlar”dı!

Onlar, “Manyak adamlar”dı (Suçlamalar, eski Hürriyet, şimdiki Sözcü yazarı Bekir Coşkun’un eski yazılarından derlenmiştir)…

Bu yüzden doğru seçim yapamıyorlardı.

“Bu millet adam olmaz”dı!

“Adam” olsaydı oylarını CHP’ye verir, sırasıyla Deniz Baykal’ı ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu başbakan, Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı yapar, bol bol yaldızlı nutuk dinlerlerdi…

Bu arada, “Cumhuriyet”, “laiklik”, “solculuk” gibi “temel kavramlar” üzerine kesilen ahkâmlarla “çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine” çıkardı.  “Halka hiçbir hizmeti geçmedi” diye CHP’nin eleştirilmesi haksızlıktı…

Nasıl hizmeti geçmezdi? Köy Enstitüleri’nde “faşist” düzen kurup, “İmam karşıtı öğretmen” yetiştiren kimdi? Beslenme yetersizliğinden dalakları şişmiş, elbiseleri lime lime olmuş ortaokul öğrencilerine askeri kasket giydirip (kızlar dâhil), kravat taktıran kimdi?

Açlıktan bir deri bir kemiğe dönmüş köylüleri halkevlerinde toplayıp kadınların nasıl selamlanacağı, nasıl el sıkışılacağı, ana yemek çatalı ile ara yemek çatalının nasıl ayrıştırılacağını öğreten kimdi? “Muhammed’in fikirlerinin toplu olduğu kitaba Kur’an denir” görüşünü ders kitaplarına geçirerek vahyi inkâr eden kimdi?

Yani bu hizmetler yol, su, elektrik, baraj, köprü gibi hizmetlerden daha mı az önemliydi?

Her iktidara gelişinde ya savaş, yahut ekonomik kriz çıkması, her defasında milletin “bir lokma, bir hırka”ya muhtaç olması hiç önemli değildi!.. Sonuçta CHP, “Türkiye’nin en cumhuriyetçi partisi”ydi…

Bunun yanında hizmetin lafı mı olurdu?

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer6 ay önce
  Bir..de..bol..bol..heykel..yaparlardı.
 • Yalan yazan tarih utansınYalan yazan tarih utansın6 ay önce
  Çağdaşlık deyince aklıma gelen tek ve yekta isimkainat'ın NUR'u ve yaradılış gayesininyegâne vesilesi"HZ. MUHAMMED (SAV) efendimizdir. O nun yolundan gidenler, getirdiği DİN ve ŞERİAT'a ittiba edenler çağdaştırlar, uygardırlar, medeni'dirler. İnkar ve reddedenler ise yobaz, gerici,örümcek kafalı, muasır edeniyet bataklıklarında boğulan ebu cehil sürüleridir.
 • Çok mühimÇok mühim6 ay önce
  Çağdaşlık masalları yıllardır tekerleme olarak söyleniyor,gezdiğin müslüman ülkeleri müslüman görünümlü çok iyi rol yapanlar ahlaken,dinen talan ettikleri gibi ülkemize de Kemalizm katmerlisini yaşattı,milletin bildiği gerçekleri gizleyerek yalanları üfleme zahmetinde bulunmayın,islam coğrafyasında ki çöküşün sebebi islam düşmanı islam görünüşlü tiplerdir.Ayasofya müze,ahır hizmeti veren bir çok camive daha nicelerini yok saymak var olan aklı inkar ahmaklığıdır.
 • Çerkezdiyarı UzunyaylalıÇerkezdiyarı Uzunyaylalı6 ay önce
  Köy enstütüleri,maalesef dinsiz imansız bir nesil yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Necip Müslüman Türk milleti nezdinde ehemmiyeti ve kıymet-i harbiyesi olmadığı içindir ki kısa zamanda lağvolmuş ve tarihin lağım kanalizasyonlarına atılmıştır. Hiç bir beşerî kanun ve herhangi bir fani beşerin uygulama ve dogma'larının, izm'lerinin ALLAH (cc) ın kanunlarının yanında ismi, esamesi ve kabul edilebilirliği söz konusu dahi edilemez. Fani beşer'in koyduğu kanunlar ancak ömür dakikaları kadardır. Ancak ALLAH (cc) ın kanun ve yasaları ezelden gelir ve ebediyete kadardır. ALLAH (cc) ın kanunlarını beşer kanunlarına tercih edenler küfür ve inkar da kafirler ile müsavidirler.
 • Muhim degilMuhim degil6 ay önce
  BANA MEYHANE YAPILAN CAMI ISMI SOYLERMISINIZ ? CAGDASLIK DEMEK TEKNOLOJI URETMEK YERE COP ATMAMAK AGAC DIKMEK AZINLIGA SAYGI HAYVANLARA SAHIP CIKMAK KADINLARA EL KALDIRMAMAK YERE TUKURMEMEK HER TURLU HIRSIZLIGA ARSIZLIGA DIRENMEK CEVREYI DOGAYI TEMIZ TUTMAK CALISKAN OLMAK URETMEK BAGIRMAMAK CAGIRMAMAK DEMEK.BEN 20 TANE MUSLUMAN ULKE GEZDIM ISIMIN GEREGI INCELEDIM MALESEF YERDE POSETLER BICIMSIZ YAPILASMA ASIRI KALABALIK COP DAGLARI GURULTU PATIRTI ISRAF HEP BU ULKELERDE MALESEF.ARASTIRMA YAPILMIS ISLAMI KRITERLERI TASIYAN ULKELER 1.SIRA Y.ZELANDA 2.SIRA NORVEC DIYE GIDIYOR ILK 30 DA 1 TANE ISLAM ULKESI YOK.NE ACI DEGILMI ? HERSEYDE GAVUR DEDIGIMIZ ADAMLARA BAGLIYIZ IC SAVASLARDA BILE SURIYELI IRAKLI AFGANLAR EZANIN OKUNMADIGI KUZEY AVRUPAYA KACIYOR
 • KürşatKürşat6 ay önce
  Çağdaş ve uygar kelimeleri kulağa hoş geliyor. Çağdaş; çağ'a ayak uyduran(bilim,teknoloji,insan hakları ve özgürlükleri, tüm temel insani değerler, fen ve maneviyat ilimleri vs.), çağın yani asrın getirdikleri maddi ve manevi gelişmeleri takip eden ve bizatihi uygulayıcısı olan, insanların daha özgür daha müreffeh bir dünyada yaşamasına, her türlü maddî ve manevî terakkiyatına vesile olmasına çağdaş ve/veya çağdaşlık diyor isek maaliftihar kabulümüzdür. Lakin çağdaşlık; çağdaşlık adı altında İSLAM, KUR'AN, ŞERİATULLAH, HZ. MUHAMMED (SAV) ve örf, adet, gelenek ve ananelerimize saldırmak, bir milletin istinatgahı olan manevi kal'alarına hücum etmek, kafirlerin örf adet ve kanunlarını Müslüman millete dayatmak, ecnebi kıyafetlerini kanunla ve cebir ile millete giydirmek ve karşı gelenleri idam etmek, camileri ahır ve meyhane yapmak, Kur'an okuyanları tutuklamak, İstiklal mahkemeleri adı altında namert pkk nın halk mahkemeleri misali on binlerce insanı darağaçlarında sallandırmak, ALLAH (cc)ın haram kıldığı şeyleri (içki, zina ve her türlü sefahet) müslüman milletin gözlerinin içine baka baka adeta küfür ve kafirliğinizi kusarak, yıllar yılı irtica adı altında milletin Din'ine maneviyatına ve tüm kutsallarına söverek ve hayvanlardan daha aşağı bir yaşamı dikte ederek, medeniyet'in zıddı olan edeniyet'i,millete iradelerinin dışında zor ile, cebir ve ceberrut ile,kanun veyasalar ile kabul ettirmeye çalışmak, eğer çağdaşlık ise ve uygarlıktan anladığınız bu ise LANET'LER OLSUN SİZİN ÇAĞDAŞ! LIĞINIZA VE UYGARLIĞINIZA.Merhum MEHMED AKİF ERSOY'UN da dediği gibi"eğer açılıp saçılmak çağdaşlık olsa idi hayvanlar sizden daha çağdaş olur idi". Önce insan olmayı öğreneceksiniz ki sizleri kaale alıp fikir ve düşüncelerinizi değerlendirelim. Aksi hal ve durumlarda, insanlar ve bu Necip millet tarafından kaale alınmayacaksınız. Hülasa-i kelam, YOK HÜKMÜNDESİNİZ VESSELAM.
 • M.EminM.Emin6 ay önce
  Hocam, maalesef atalarımız yılanın başını küçükken ezmediginden biraz da müstehakız bu olan bitene..Üç asır evvel medreselerdeFENNÎ ve İÇTİMAİ dersleri kendimiz kaldırmadık mı?Tanzimatçıları biz şımartmadık mı, İttihatçıları biz palazlandırmadık mı? Büyük şehirlerde oturan ahalimizin bir kısmı Batı yı taklide başladığında dur dedik mi? O zaman biraz da müstehakız demek.. Selâmlar, sevgiler
 • HukukçuHukukçu6 ay önce
  Sayın Cumhurbaşkanımız; Çankaya Üniversitesi Hukuk Fakültesindeki öğrenci kıyımına müdahale edip, kıyımı durdurmanızı, saygılarımızla, istirham ediyoruz.
 • Cemil kalanCemil kalan6 ay önce
  Sene 1914 canakkale savasi osmanli ordusu yemek menusu = sabah sekersiz hosaf + kuru ekmek ogle yemegi yok aksam yemegi bulgur yani ordumuz ac .ingliz ordusu menu= konseve biftek cikolata kahve recel.komutanimiz alman limon van sanders kesif ucagimiz alman yapimi nusret mayin gemisi almanlarin top tank gibi agir silahlarimiz muttefikimiz almanlarin.askerlerimiz okuma yazma bilmedikleri icin mektuplarimizi subaylarimiz yazip okuyor.anadoluyokluktan kiriliyor.yani enkaz kalmisti cumhuriyete osmanlidan.yuzyillarin ihmali 15 sene 20 senede nasil temizlensin.koy enstituleri aydin nitelikli caliskan nesil yetistirmek marabalik kolelik insana kullugu bitirmek icin asiretlere karsi kurulmustu.topraksiz koyluleri egitmek cehalete yikmak icin acildi.zaten donemin van milletvekili milletin aydinlandigini aga asiret sisteminin zarar gordugunu anlayinca baski yapti kapatilmasi icin ve menderes doneminde kapandi demiryolu yapimlari durdu.ne mutlu size olan olmustu artik
 • BerkantBerkant6 ay önce
  TIPKI BUGUNUN AFGANISTANI GIBIYDI 1900 LERIN BASINDA ANADOLU OZELLIKLE DOGU VE GINEYDOGU...1 TANE FABRIKA 1 TANE LIMAN 1 TANE URETEN ISLETME YOKTU.DOKTOR OGRETMEN OKUL YOK CEHALET FAKIRLIK DIZBOYU HALK UMITSIZ EGITIMSIZ.BU DINI YERLER BILGISIZ CAHIL SAHTE KENDINE HAVCI HOCA SUSU VEREN INSANLARLA DOLUYDU.VE BU DINI YERLETDEKI COGU INSAN ASKERE GITMIYORDU.BU FAKIRLIGI EZILMISLIGI KENDINE DERT EDINEN M.KEMAL VE ARKADASLARI COK IS YAPTILAR COK KISA SUREDE .FAKAT ZAMAN COK YOKTU.6 ASIRIN IHMALI 20 SENEDE NADIL DUZELSIN? KOY ENSTITULERI KAPATTINIZDA NE OLDU UZAYAMI CIKTIK ?
 • Adile gungorAdile gungor6 ay önce
  anadoluya yuzyillardir birkac cami disinda kalici eser ve yatirim yapmayan osmanli senin koyun rizeye bile civi cakmadi.1940 yilinda chp doneminde gurcistandan getirilen cay fideleri ekilip dikildi sonrada cay fabrikalari acildi cayelinde bakir isletmelwri ve tesisler acildi.yani rizeye yapilan en onemli yatirim senin o begenmedigin tek parti chp doneminde yapildi...
 • AtaturkcuAtaturkcu6 ay önce
  HAYATI BOYUNCA TEK DERDI TURK MILLETINI MUASSIR MEDENIYET SEVIYESINE TASIMAK TURK MILLETINI DAHA IYI YERLERE TASIMAK EKONOMIK KULTUREL OLARAK GELISMIS BIR ULKE YAPMAK ISTEYEN KURDUGU FABRIKALAR DEMIRYOLLARIEGITIM KURUMLARI KOY OKULLARI TARIMSAL ISLETMELER GUCLU ORDUMUZ ILE BIZIEMPERYALIZMDEN KURTARIP GAFLET UYKUSUNDAN UYANDIRIP AFGANISTAN YEMEN SURIYE IRAK ARABISTAN URDUN MISIR LIBYA CAD SOMALI GIBI BAGNAZ YOBAZ ZAYIF ULKE OLMAKTAN KURTARDIGI ICIN BINLERCE KERE ATATURKE TESEKKURLER ALLAH ONDAN VE SILAH ARLADASLARINDAN RAZI OLSUN
 • abdulabdul6 ay önce
  Bunun yanında hizmetin lafı mı olurdu? demissiniz ya Son 16 yilda tarim ve hayvancilikta yapilan hizmetlerin yaninda tabikide hizmet degildi
 • memomemo6 ay önce
  İyi de, .... Mücadeleyi başlatan, Halkı arkasına alan, Bilinçlendiren, Silahlandıran Başta Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları ....

Günün Özeti