Ey Amerika! Kızılderililere ve zencilere ne yaptın?

22 Nisan 2019 Pazartesi

“Tarihi galipler yazar” derler. Amerikan tarihini de “galipler” yazdı: Galipler, yani beyazlar! Eğer zenciler ve Kızılderililer yazsaydı, bütün dünyaya “kahraman” olarak tanıtılan “sığır çobanları” (kovboylar) kanlı katiller olarak tarihe geçeceklerdi.

Amerikan tarihinin “Kızılderili isyanı” olarak gördüğü Oturan Boğa (Tatanka Iyotake) kalkışması (1831 - 15 Aralık 1890) da Kızılderili Siyu kabilesinin “özgürlük savaşı” olarak selamlanacaktı.

Oturan Boğa, ABD ordularına karşı savaşan son Kızılderili kabile şefi idi. Yaptığı konuşmada tüm dünyaya şöyle seslenmişti:

“Beyazlar verdikleri hiçbir sözü tutmadılar. Sahip olma isteği onlarda bir hastalık olmuş. Bu insanlar, zenginlerin bozabileceği ama fakirlerin bozamayacağı birçok kural koymuşlar… Fakirlerle güçsüzlerden vergiler alıyorlar. Toprağımızın kendilerinin olduğunu söylüyor, komşularını çitler yaparak kendilerinden uzaklaştırıyorlar. Topraklarımızı binalarla ve diğer süprüntülerle çirkinleştiriyorlar. Bu ulus, baharda yatağından taşarak, yoluna çıkan her şeyi yok eden bir ırmağa benziyor...”

Söyledikleri doğruydu, ama kimse doğruları dinlemiyor, Amerikan Başkanı’nın ağzından çıkacak sözleri duymak için kulaklarını dört açıyorlardı. 

ABD başkanı Abraham Lincoln, başkaldıran 303 Kızılderili’nin derhal tutuklanmasını emretti. Usulen yargılandılar. Bunlardan 39’u 26 Aralık 1862’de asılarak idam edildi.

Dünya Amerika’yı alkışlıyordu: Bir Kızılderili isyanını daha bastırmıştı. Kimse, toprakları gaspedilen, öz vatanlarında haksız yere katledilen yüz binlerce Kızılderili’nin ya da köleleştirilen zencilerin derdinde değildi. Hiç kimse, tamamen yok olan İnka-Aztek Medeniyeti’nin, “beyaz adam”lar tarafından ahlâksızca yağmalanan zenginliklerin hesabını sormuyordu.

ABD güçlüydü: İsterse medeniyetleri boğar, isterse toplumları köle yapar, isterse savaşın bitiş noktasında iki bomba ile iki Japon şehrini (Hiroşima ve Nagazaki) tüm içindekilerle birlikte imha ederdi! Dün ve bugün dünya mazlumdan yana değil, güçlüden yanadır. Yapanlar da onaylayanlar da zalimdir! 

Amerika’nın, etkili filmler ve yayınlarla tersine çevirdiği acı gerçek şu ki, Kızılderililer yıllar boyu katledildi. 30-40 milyon civarında tahmin edilen Kızılderili nüfus, yıllarla birlikte artacağına eksile eksile 2-3 milyona düştü. Onlar da bugün turistik amaçlarla kullanılıyor.

Kızılderili katliamı, Kolomb’un Amerika Kıtası’na ayak bastığı gün başladı. Artarak sürdü ve bu ırkı hemen hemen yok etti. Bu sayfalar kısa ABD tarihinin en kara, en karanlık sayfalarıdır.

Kızılderililer “Beyaz Adam”ın ayak bastığı her karış topraktan silâh zoruyla sürüldüler. Zenginlikleri tâlân edildi. Doğal şartlar öylesine değiştirildi ki, salgın hastalıklarla başa çıkamadılar. Zaman içinde tükenip gittiler. 

Amerikan tarihinin ikinci karanlık sayfası, Afrika’dan getirilip köleleştirilen “zenci”lere aittir. Yüz binlerce Afrikalı, köle gemileriyle ABD’ye taşınmış, ABD’nin ekonomik zenginliğinin temeli yapılmıştır.

On binlerce “köle” gemi ambarlarında ölmüştür. Kıtaya sağ olarak getirilip satılanlar ise insanlık dışı şartlarda yıllar boyu çalıştırılmıştır. Bu arada zenci köleleri kısırlaştırmak gibi (1970’lere kadar siyah kadınların % 24’ü, Porto Riko’luların ise % 35’i kısırlaştırılırdı) insanlık dışı ırkçı yöntemlere başvurulmuş, en küçük kıpırtılar katliamla sonuçlanmıştır.

1870-1890 arasındaki yirmi yılda on bin zencinin linç edilerek öldürüldüğü yolunda iddialar var. Aynı süreçte Martin Luther King gibi siyah önderler suikastlar sonucu öldürülmüştür.

Bu arada Meksika’nın büyük Kızılderili uygarlığı yağmalanmıştır. İspanyol ve Portekiz sömürgeciliğinin Güney Amerika’daki katliamlarının boyutlarını kestirebilmek bile imkânsızdır…

Aztek ve İnka halklarının korkunç katliamlarla yok edilmesinin ötesinde, sömürgecilerin yerlilerden gasp ettiği maden ve altın stoklarının da miktarı tam olarak bilinmemektedir. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • DayiDayi1 ay önce
  İçimizdeki köleleri ve destekçileri bugünde terörist ABD İsrail e destek veriyor CHP denen fesat yuvası.
 • Mavera Mavera 1 ay önce
  Sayın Bahadıroğlu Gazeteniz yazarlarından Vehbi Kara'nın 'saltanat ve şehzade katli'başlıklı yazısı tesbit açısından elbette doğrudur lakin,zamansız ve gereksiz buldum.Şu kırılgan dönem itibariyle fitne değirmenine şu taşımak demektir.Netice itibariyle sadece malüm cenahın ekmeğine yağ sürmeye yarar.Zira meseleye bizim gibi İslam zaviyesinden bakılmayacak aşikardır./Ayrıca sayın Dilipak da doğruları yazayım derken hızını alamıyor anlaşılan.Hepimizin malümudur ki Erdoğan'ı ve partisini en iyi tanıyanlardan biridir.Bir kaç hafta içerisinde herhalde bunlar değişmediğine göre,değişen başkaları mı acaba. Selametle kalın.
 • mutmainemutmaine1 ay önce
  Amerikada 1950 lerde zencilerle beyazlar aynı otobüste dahi yan yana oturamıyordu, zenciler,bölünmüş arkadaydı, aynı okulada gidemiyorlardı...öylesine bir abartı vardı ki LAVABOLAR BİLE COLOR WHITE diye ayrılmıştı...şimdi artistlik peşindeler....insanlıktan nasibini alamamış , avrupadan ingilizlerden göçen gereksiz insanlarla kurulmuş bir zulum devletidir. Ahlaksızlık ,fuhuş,her türlü pislik,modern diye tanıtılan katil ordularıylaiyi reklam yapıyorlar, millet amerikaaaa diye koştura koştura gidiyor, yeterki mal mülk derdi olsun bizim süslümanların...
 • AustAust1 ay önce
  Şartlar olgunlaşınca kilise de kılıfına uydurup katliamlara fetva verebilmekte. Yeni Zelanda'da yerlilere katliamlar oldu ve daha fecisi Avustralya'da 20 milyona yakın Aborijin katledildiğinde yaşandı. Kilise önce Aborijinlerin insan olmadığına fetva verdi ve katliam kaçınılmaz oldu. Ne zamanki Aborijin nüfus sıfırlandı, kilise o zaman yeni bir fetvayla Aborijinlerin de insan olduğunu tanıdı.
 • Zeliha Osmanoğlu Zeliha Osmanoğlu 1 ay önce
  Zalimler için yaşasin CEHENNEM!
 • Göksen MereyGöksen Merey1 ay önce
  Güçlü ülke olacaksın başka yolu yok, oda bilime eğitime sanata değer vermekle oluyor ona buna kızarak değil.
 • misafirmisafir1 ay önce
  siz hala orda misiniz.. zenciler ve kizilderililer :))
 • HOMO TOKMAKUSHOMO TOKMAKUS1 ay önce
  Sayin yazar,siz dunun kurbanlari kizilderelilerden ve zencilerden bahsediyorsunuz bugun ise adam "dunya nufusunu tek vurusla nasil yok edebilirim"in hesabini ve planini yapmakta.Ve bu amacina ulasmasina da ramak kaldi.Ve bu iste en buyuk yardimcilari da ucuncu sinif irklarda klonladigi emperyalist kopyasi kendini cagdas lanse eden materialist klonlar.Ve ilk once bunlari yok edecek emperyalist ama bu sigir kafalarin hic bir seyden haberleri yok.
 • Cem İYİ Cem İYİ 1 ay önce
  Biz de bu şerefsierle müttefikiz. Allah bizi affetsin !...
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Fransa ve İngiltere ye yapacağımız en büyük baskı bu günden itibaren hergün katil batının Katliamların tv ve gazetelerden yayın yapılması ki kat kim dünya halkı bilsin
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Şimdi soykırım türkiyeden dünyaya duyurulması gerekiyor dört koldan . Öncelikle fransa nın ve ingilterenin yaptığı katliamlar hergün gazeteler ve tv lerde yayınlanmalı
 • UnalUnal1 ay önce
  .. Almanya da beş türk yakılarak öldürülmüştü almanya yi kınayan dışişleri yetkililerine sivas madimak resmi sunulmuştu PEKI ya AMERIKA ermeni soykırımı yasasını kabul edip bm de dunyaya da kabul ettirirse ne olur kızılderililer hallerinden memmnunki hala amerikadalar PEKI türkiye ermenileri nerede
 • Demokrasi (!)Demokrasi (!)1 ay önce
  Her gittiği yere demokrasi (!) götüren ABD kızılderili halka ve zenci Afrika ırkınada demokrasi(!) götürmüş anlaşılan. Zulüm ile abâd olunamayacağını göre bu demokrasilerle temelsiz bina gibi çökmeleri kaçınılmaz bir sondur . Amma Allah’ın verdiği mühlet ne kadardır bilinmez .

Günün Özeti