Eskiden nasıl insanlardık? (2)

20 Temmuz 2019 Cumartesi

Lady Craven erkeklerin kadınlara karşı saygısını “aşırı” bile bulduğunu itiraf ettikten sonra, Osmanlı Devleti’nin kadınlara karşı tavrını hayretler içinde şöyle dile getiriyor: 

“Türklerin kadınlara karşı olan muameleleri bütün milletlere örnek olmalıdır. Meselâ bir erkek ağır bir suçtan dolayı idam edilip bütün mal varlığına el konsa bile karısına ve çocuklarına gayet iyi muamele edilir. Kadınların mücevherlerine dokunulmaz. Çocuklar devlet himayesine alınıp bırakılır.” (Zamanın Avrupa’sında idam edilen erkeğin tüm mal varlığı ile birlikte yakınlarının takılarına da el konulurdu).

Osmanlı toplumunda “Nemelazımcılık” yoktu. En azından bu kadar yaygın bir hastalık değildi. Tüm toplum, kaynağı din olan geleneklerin bekçisiydi…

Bunların bozulmaması için herkes üzerine düşeni yapar, bir bakıma her vatandaş “gönüllü polis” gibi çalışır, herkes “vatandaşlık” sorumluluğunu yerine getirirdi.

O kadar ki, mahalle kabadayıları bile, toplumsal düzene bekçilik ederlerdi.

Osmanlı tolum hayatı konusunda Avrupalı gezginlerin sayısız tespitleri olmuştur. Bunlardan Guer şöyle diyor: 

“Türklerin pek mükemmel görgü kuralları vardır. Hepsine can-ı gönülden riâyet ederler. Birbirleriyle karşılaştıklarında sağ ellerini göğüslerine götürmek suretiyle selâmlaşırlar. Muhataplarına, müjdeleyici bir surette, yani rütbe ve mevkilerine göre paşa, ağabey ve sultan gibi vasıflarıyla hitap ederler.”

Yabancı gezgin ve gözlemcilerin, Osmanlı insanının nezaket, nezafet, temizlik, görgü, incelik ve insan ilişkilerine dair tespitlerini aktarmaya bugün de devam ediyoruz…

Meşhur Fransız gezgin Brayer şunları söylüyor: 

“Türk halkının üstü-başı çok temizdir. Hâl ve tavırlarında büyük bir asalet, yüzlerinde tatlı bir sükûnet ve nezaket vardır! Konuştukları dil hoş ve ahenklidir… Sohbet edenlerin ifadeleri veciz, telaffuzları tertemizdir! Tebessümlerine incelik, el hareketlerine zarafet ve sadelik hâkimdir”… 

Brayer, hayranlıkla devam ediyor:

“Yabancıları en çok hayrette bırakan şey, birkaçının birden konuşmayıp, yalnız birinin söz söylemesidir. Konuşan, umumiyetle sözünü kısa tutar. Dinleyen de, söz bitene kadar sabreder. Birbirlerine karşı fikirlerini hürmetle savunurlar. Söylenen sözlerde herhangi bir fenalık, koğuculuk, iftirâ gibi kötülükler ve edebe aykırı lâubâlilikler yoktur…”

Sözü Avrupa’da eşine rastlanmayan bir konuya getiriyor:

“Yaşlı ve büyüklere karşı hürmetle onların hakkına riayet, hayal edilemeyecek bir nezâket içindedir. Diyebilirim ki Osmanlıların ahlâkî hususiyetleri, insanı âdeta teshîr eder, büyüler. Yürüyüşlerinin serbestlik ve ihtişamı, misafir kabullerindeki güler yüzlülükleri ve nihayet selâmlığa girip çıkarken riayet ettikleri teşrîfat kurallarının zarâfeti karşısında hayran olmamak elde değildir.” 

Tanınmış yazar Edmondo de Amicis ise Osmanlı halkını şöyle anlatıyor: 

“Tetkîk ve tespitlerime göre, İstanbul’un Türk halkı, Avrupa’nın en nâzik ve en kibar topluluğudur. Koca şehrin en ıssız sokaklarında dahi bir yabancı için hiçbir hakâret ve zarâra uğrama tehlikesi yoktur. Hatta namaz vakitlerinde bile camileri gezmek kabildir! Bu ziyaretlerde bir yabancı, kiliselerimizi dolaşan bir Türk’ten daha çok hürmet ve riayet görebileceğinden emîn olabilir. 

Halk arasında küstahça bir bakış şöyle dursun, fazla meraklı bir bakışa bile hiçbir zaman tesadüf edilmez. Kahkaha sesleri gayet nadirdir. Sokakta kavga eden ayak takımı da enderdir. Kapı, pencere ve dükkânlardan hiçbir kadın sesi aksetmez.” 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • hercaihercai1 ay önce
  Mustafa, o 1 milyon dolandirici icinde sen de varmisin?
 • Basimizdaki İnsanlardan kaynaklanıyor Adalet yok Kültür yok koyun geldik koyun gidiyoruz OndanBasimizdaki İnsanlardan kaynaklanıyor Adalet yok Kültür yok koyun geldik koyun gidiyoruz Ondan1 ay önce
  Zannetmiyorum yayınlayacağını çünkü doğrular yanlış yanlışlar doğru oldu bu memlekete sizlerde korkarsiniz yayınlamaktan zizde işinizden kovulursunuz İSMAYİL Gibi.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Diyanet. 15 TEMMUZDA FETÖ darbecilerin ölenin in cenazesini kılmadınız. Dolandırıcıların hırsızların da kıldırmayın.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Dolandırıcı nın hırsızın canaze namazını KILAN KILDIRAN DİYANET VEBAL ALTINDASIN.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  İmanı terk eden türkler dolandırıcı hırsız kolay kazanmakiçin birbirlerinin gözlerini oyar hale geldiler. KONUŞURKEN DE EN İYİ İSLAMİYET BİZDE TÜRKİYE DER NARA ATARİTİKADSIZ TEVHİDSİZ ĞIRTLAĞA ŞİRK İÇİN DE İMAN YOKSUNLARI EN ĞÜZEL İSLAMİYET BİZDE!!!! Devletin acıkladığı kayıtlı, Resmi dolandırıcı sayısı bir milyon
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  İmanı terk eden türküler dolandırıcı hırsız kolay kazanmakiçin birbirlerinin gözlerini oyar hale geldiler. KONUŞURKEN DE EN İYİ İSLAMİYET BİZDE TÜRKİYE DER NARA ATARİTİKADSIZ TEVHİDSİZ ĞIRTLAĞA ŞİRK İÇİN DE İMAN YOKSUNLARI EN ĞÜZEL İSLAMİYET BİZDE!!!! Devletin acıkladığı kayıtlı, Resmi dolandırıcı sayısı bir milyon.
 • İsimsizİsimsiz1 ay önce
  Osmanlı devam etseydi bugün yine aynı halk olacak mıydı? Dünyanın hiçbir yerinde örneği kalmadı da.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Bir milyon dolandırıcı kayıtlı emniyet arşivinden. Ve bu dolandırıcıların cenaze namazını kılan kıldıran diyanetBİLEREK Dolandırıcı nın hırsızın canaze namazını kılanın KILDIRANIN ALLAH BELASINI VERSİN ALLAHU ME AMİİN

Günün Özeti