“Eski ramazanlar”, “eski bayramlar” takıntısı

01 Haziran 2019 Cumartesi

Ramazan tüm varlığıyla gelir, ama benim yaştakiler başlarlar şikâyete:

“Ah ah! Nerede o eski ramazanlar!”

Bayram gelir, yine aynı teraneyi tuttururlar:

“Ah! Nerede o eski bayramlar!”

Eski ramazanları ve bayramları yaşamış bir dostunuz olarak söyleyeyim ki, ne yakın tarih ramazanlarının bu kadar derin tadı vardı, ne de bayramların…

Nasıl olsun ki, çoğunluğun iftar sofrasında yiyecek ekmeği yoktu. Şeker kıtlığında “pekmez baklavası” yapar, iştahla yerdik. Bayramlar gelir geçer, üstümüze bir takım elbise, ayağımıza bir pabuç alınmazdı. Doktor yok, ilâç yok, hastahane yok, eczahane yoktu. Ramazanlar ve bayramlar mutlak yokluk içinde geçerdi.

Ramazanın geldiği gazetelere ya hiç yansıtılmaz ya “Yarın Müslümanların oruç ayı başlıyor!” gibisinden tek sütuna iki satırlık bir haberle geçiştirilirdi: “Müslümanlar” sanki bu ülkede azınlıktı!

Köşe yazarları “can havliyle ramazandan çıktık” diye (Ahmet Emin’in bir yazı başlığı) yazılar yazarlardı.

Radyolarda (televizyon zaten yoktu, radyo ise ancak zengin evlerinde bulunan çok kıymetli bir şeydi) ramazandan hiç bahsedilmez, Kur’an bile okunmazdı. Kitap fuarları yapılmazdı. Dini yayınlar izlenir, toplatılırdı. Ezan-ı Muhammedî bile Türkçe okunurdu. Mahyalar dünyevileştirilmiş, “Varol İnönü” yazan mahyalar moda olmuştu. Hatta Missouri zırhlısının İstanbul ziyareti sırasında minarelere “hoşgeldiniz” anlamında İngilizce “Well Come” mahyası asılmıştı (bu CHP oldu olası “Amerikancı”dır! O kadar ki, Missouri zırhlısı ile gelen Amerikan askerlerine şirin görünmek için, devrin tek partisi CHP hummalı bir hazırlık yapmış, bu cümleden olarak PTT seri bir hatıra pulu bastırmış, Tekel İdaresi piyasaya Missouri adında bir sigara çıkartmış, gazeteler “yukarıdan gelen talimat”la bütün sayfalarını Missouri’nin ziyaretine ayırmış, zırhlı Dolmabahçe’ye yanaşacağı için, Karaköy’den Beşiktaş’a kadar bütün evler beyaza boyanmıştı).

O tarihte Türkiye Cumhuriyeti’ni yönetenler, korkunç bir aşağılık duygusu içinde Amerika’ya yaranmaya çalışırken bile yaşlılar “Ah nerede o eski ramazanlar! Vah nerede o eski bayramlar!” teranesini dillerinden düşürmezlerdi.

Ders kitapları şimdikinden yüz kat daha perişandı. Kâbe “tavla zarı”na benzetiliyor, Kur’an’ın “vahiy” olduğu inkâr edilerek, “Muhammed’in fikirleri” deniyordu. 

Ayrıca da ders kitapları tıka basa İnönü doluydu!

Yokluktan, parasızlıktan kimse kimseye bayramlık hediye alamazdı. Bayram günü babalar çocuklarına birkaç akide şekeri (çikolata zaten yoktu) bile getiremenin burukluğu içinde eve gelirlerdi. 

O ramazanlar, o bayramlar özlenir mi? 

Bu yüzden diyorum ya, en güzel ramazan bu ramazan, en güzel bayram bu bayramdır!

Tadını çıkarmaya bakın. 

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • M.ismail yüce M.ismail yüce 1 ay önce
  Güzel bayram yazısı olmuş hocam bence
 • delicidelici1 ay önce
  devamlı6 ıncı filoya karşı namaza duruldu diyen dunkoflar kabataş sahiline gidin önce bir kıbleyi bulun tabii coğrafyanız varsa sonrada kıble netarafa kalıyor bakın ondan sonrada hep bu tür mevzular olduğunda dunkof dunkof yazmayın cahil olduğunuz ortaya çıkmasın
 • HakikatHakikat1 ay önce
  Eski ramazanda Eski bayram değil VALLA ONU DIYEN DUMBELEKLERDIR. .ŞIMDIKI BAYRAMLAR VE RAMAZAN AYLARI DAHA GUZEL DAHA MANEVIYATLI..eskiye ah ceken dangalaklar kıymet bilmez kıçını yikamayi bilmez işi gücu geçmişi anmak. .cümleme nasreddin hocanin şu sõzuyle son vereyim. .''Halkin içinde eşekten düşünce ah ah ben gençliğimde boylemiydim der biraz ilerledikten sonra sen gencligi de neydinki şimdi neysin der kendi ne. ..Yani gencliginde ramazanda huşu ile yaşayan yaşliligindada yaşar. ..gencken tavşak olan yaşliyken genclige dem vurur. ..vesselam
 • ahmet koçakahmet koçak1 ay önce
  haklısınız hocam,asıl özlenen ramazanlar osmanlının hüküm sürdüğü yıllardı...
 • ayaktakımıCHEayaktakımıCHE1 ay önce
  Beynini kiraya vermiş Komünist robotlar; 50 senedir "6. filo gemilerine karşı (Kıble gibi) namaz kıldınız" masalını, her nesle anlatırlar ve çokça da inanan zavallı olur. İşin aslı; Komünistlere karşı toplanan Milliyetçi- Muhafazakar topluluk, namaz vakti gelince Kıble yönüne dönerek, (gemilerde o yöndedir) toplu olarak namazlarını kılmışlardır. NOKTA!
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Hocam cok haklisiniz bu chp döneminde bogaza gelen 6.ci filo ya karsi namaz da kilinmisti.
 • hakanhakan1 ay önce
  sayın yazar birde o zaman var olan fakat bugün olmayanlarıda yazsaydın keşke,hangisi daha iyi paramı yoksa maneviyatmı anlasaydık.

Günün Özeti