Din-Diyanet ve Diyanet İşleri

13 Temmuz 2018 Cuma

Diyanet Teşkilâtımız en çok eleştirilen kurumlardan biri. Zaman zaman büyük haksızlıklar yapılıyor. Kimi zaman saldırılıyor, itibarsızlaştırmaya çalışılıyor.

Cumhuriyetin ilk yıllarında dine ve din adamına saldırı modası vardı. Hocalar aşağılanır, filmlerde, romanlarda, gazete haberlerinde hilekâr, düzenbaz, üçkâğıtçı kaba tipler olarak gösterildi.

Keçisi çalınan müfttünün “Müftü keçi çaldı” şeklinde gazetelerde haber yapılması meşhurdur. Tabii bu bir “algı operasyonu”, bir “beyin yıkama işlemi” idi: Yeni rejim geçmişe dair ne varsa (din ve din adamları dâhil) yıkarak kendini kabul ettirmeyi plânlamış, stratejisini bunun üzerine kurmuştu.

Bunu o dönem açısından bir ölçüde anlamak mümkün olsa bile, bugün bazı çevrelerin aynı alışkanlığı sürdürmesini anlamak mümkün değil. Aradan bir asır geçti ve rejim oturdu. Buna rağmen bazı çevrelerin dine, din adamına ve dindarlara yönelik kini devam ediyor. “Şeriat” denince hâlâ tüyleri diken diken olanlar var. Eski alışkanlıkla dine ve dindara alerji duyanlar bunu çeşitli şekillerde dışa vuruyor. Bugünlerde pek duymuyoruz, ama “irtica-mürteci-dinci” ve “laiklik” kelimeleri cumhuriyet döneminin en çok kullanılan kelimeleri arasında…

Ezan-Kur’an karşıtlığı bile zaman zaman hortluyor. Gezi olayları sırasında, duvarlara yazılan “Zulüm 1453’te başladı” yazısı sadece bir “soytarılık” değil, sadece Fatih Sultan Mehmed’e de yönelik değildir: Tüm tarihimize ve inanç manzumemize yönelik inkâr fırtınasının yansımasıdır. Bazıları kinlerini din haline getirmişler, hedefe de Diyanet İşleri Başkanlığı’nı oturtmuşlar. Güzel ve faydalı çalışmalarını yok sayıp en küçük bir hatasında veryansın ediyorlar.

Oysa Diyanet bazı güzel hizmetler de yapıyor: Kur’an öğretimini en ücra köylere kadar yaygınlaştırdı. Hatta Kur’an kurslarını üniversitelere soktu. Yaz kursları, yaz kampları yıllardır aksamadan devam ediyor. Bir taraftan da imamları eğitiyor. 

Diyanetin büyük eksikliklerinden biri kendini anlatamaması: İletişim kanallarını kullanma konusunda zorlanıyor. Bu konuda bir “özgüven” eksikliği var gibi…

Bu yılın ramazan ayında AyasofyaMeydanı’na kurulan fuar da bu yüzden güme gitti. Ehil ellere verilmediği, vaktinde açılmadığı ve doğru düzgün tanıtım yapılmadığı için yayınevleri sinek avladı. Yazık oldu! (bence bu iş profesyonel kadrolara verilmeli, beceriksiz ama hırçın [hem de beni, oğlumu ve yayınevimi tehdit edecek kadar saldırgan] birinin tahtı tasarrufundan alınmalı).

Öte yandan; bu kadar büyük bir camianın günlük gazetesinin olmaması büyük noksan. Yıllardır yayınladığı dergi ise hem herkese ulaşmıyor, hem de seçilen konular açısından halka hitap edemiyor. Yaptığı birinci hamur takvimin kâğıdı ise içeriğinden daha kıymetli! Nasılsa müşterisi hazır: İmamlar, cami cemaatine satmak zorunda!

Yayıncılığı (yayınevi ve televizyon) dinamik değil. Salt bilgiye yönelik bir yayıncılık yapıyor. Hâlbuki irfansız, hikmetsiz ve şuursuz bilgi, insanı Allah’a götürmez: Şeytan’ın isyanının mantığını unutmayalım! Önce şuur: Bu da salt “bilgi” vererek olacak iş değil. 

Televizyonculuğu tam bir felâket! Uzun tiradlar, muğlâk cümleler, her kelimeyi gülümseyerek söyleme çabasında konuklar (normal hayatta kimse böyle değildir), dramatik tavırlar, bin kere söylenmiş sözlere ilk kez söyleniyormuş havası vermeler seyirciyi bunaltıp kaçırıyor. 

Diyanet Televizyonu, bir an önce “sözel televizyon” anlayışından kurtulup “görsel televizyon” anlayışına gelmeli. Bu konuda rakiplerine bakmalı: Din düşmanlarının toplumu “ifsat” için kullandığı “çağdaş” yöntemleri, Diyanet, “irşad” için kullanmalı: Tabii “helâl daire”de…

Yetmez: San’atı, edebiyatı, filmi, diziyi, romanı, hikâyeyi, şiiri dikkate almalı. Bunları  “Müslümanlaştıracak” adımlar atmalı! Bu çerçevede hikâye, roman, dizi, çizgi filmler ve sinema eserleri üretmeli. Vatan sathında “Diyanet Evleri” kurmalı. Bu evlerde tiyatro, sinema gösterileri; edeb, âdab, görgü, şiir, edebiyat, tarih, terbiye, ahlâk, pedagoji, psikoloji söyleşileri yapılmalı. Hattâ Diyanet’in film stüdyoları olmalı. 

Dostlarım kusura bakmasın, ama Diyanet Teşkilâtı’mız iletişim çağını dikkate almıyor. Galiba biraz zamanı kavrama sorunu var. Bence en yetersiz yanı budur!

 Bilgi var, imkân var, eminim “iyi niyet” de var: Geriye sadece “gayret” ve “maharet” kalıyor ki, eh, o büyük camiada “gayretli mahir insan” bulmak zor olmasa gerek.

Son söz: Diyanet, ticaretten çekilip salt “hizmet”e odaklanmalıdır!

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • İslamİslam8 ay önce
  Hocam çok doğru bir konu yazmışsınız bu günde maşallah her zaman olduğu gibi. Takvimleri imamlar eliyle vatandaşa sat(t)ıyorlar. Dergileri zorla cebren İmamlara satıyorlar imamlardan zorla imzalatıp parasını maaştan kesiyorlar. Hemde senelik peşin alıyorlar. Dergiler dairelerde yığılıp kalıyor hiç bir imam parasını ödediği halde dergiyi almıyor. Kimsede okumuyor. Buyurduğunuz gibi bu hantallıktır zamanı yakalayamamadır imamlarada zulumdür. NOKTA
 • Aslan akbeyAslan akbey8 ay önce
  Diyanet hutbelerini medyaya gore degil kurana gore versin. Her hafta hutbede memlekette olanlardan medyanin bakis acisina biraz sunnet ayet katip tekrarini bize okuyorlar. Keske biraz saf olsaydim. Diyanetin rehberi medya olmus. ...
 • İsmail Yüce İsmail Yüce 8 ay önce
  Hocam haklısınız
 • Murad Murad 8 ay önce
  Selamlar Üstadımyine güzel bi konuya el atmışsınız. Birkaç dENSİZ yüzünden koca Diyanet camiası elbette zan altında kalmaz ve kalmamalı. ANcak ihsan Şenocak hocaya bir ÖZür borçlu diyanet imiz.
 • selamselam8 ay önce
  İnşallah. Ticaretten bazi duüzembazliklardan siyrilip özgür bir şekilde hakka anlatir. samimiyetin ve kulluğun bilincinde olarak çünkü insanlar ferasetiyle kişinin ne ölçüde olduğunu çok iyi anliyor... Malesef gaye hizmetten ziyade para olunca buda insanin hal ve hareketine yansiyor
 • 1 şey yapsın yeter;1 şey yapsın yeter;8 ay önce
  En güzel hatla şahane Kur' an bastırıp, isteyen her eve ücretsiz versin, milleti kargacık burgacık bilgisayar hurufatından kurtarsın yeter! (İnsanların gözleri estetik görmeye alışsın!) Bilgisayarda dizip, basıp, satan satana! Yaa kardeşim, sapık Oktar la mı uğraşacaz, bunlarla mı, anlamadık ki!
 • DenemeliDenemeli8 ay önce
  Mesela ben diyorum ki; Kılıçdavaroğlu' ya acaib makyaj yapsalar, kaşlarını alsalar, yüzünü pestilinen ovsalar, boyasalar ve bizim 100TL' nin üstüne bassalar; a) bu Tunceli' li birden bire karizmatik olur mu? b) bu yeni yüz; dolar karşısında 'höyt lenn!' diyebilir mi?

Günün Özeti