• İSTANBUL
 • İMSAK
  00:00
  GÜNEŞ
  00:00
  ÖĞLE
  00:00
  İKİNDİ
  00:00
  AKŞAM
  00:00
  YATSI
  00:00
 • 0.0
 • 0.0
 • 0.0
Yavuz Bahadıroğlu
Yavuz Bahadıroğlu
TÜM YAZILARI
03 Nisan 2019

CHP’nin hizmetleri!

CHP’nin 27 yıllık kesintisiz ve muhalefetsiz iktidarından günümüze ne kaldı? Hangi yolları, limanları, havaalanlarını, tesisleri, köprüleri, tünelleri, hastahaneleri, okulları, üniversiteleri yaptı? Türkiye’de ne varsa CHP yıkıldıktan sonra yapıldı. 

“27 sene boş mu durdular” diyeceksiniz, hayır! İdeolojik tercihlerine uygun bir Türkiye kurmaya çalıştılar. Buyurun, “CHP iktidarının hizmetleri”ni yıl yıl okuyun.

1923: Cumhuriyet ilan edildi. Ama muhalefet partisine izin verilmediği için “cumhuriyet” cumhursuz (halksız) kaldı. Tabii seçimler de “göstermelik” olmaktan öteye gidemedi. 

1924: Hilafet kaldırıldı. Tevhid-i Tedrisat (Öğretim Birliği) Kanunu kabul edildi ve dini eğitim veren okullara kilit vuruldu.  Lozan’ı reddeden Birinci Meclis dağıtılıp İkinci Meclis kuruldu. Bu sayede Lozan onaylanıp yürürlüğe girdi, Misak-ı Milli yarım kaldı. Şer’iyye Mahkemeleri kapatıldı. Türkiye İş Bankası, Kadınlar Birliği, Cumhurbaşkanlığı Orkestrası, Türkiye Tütüncüler Bankası kuruldu. Atatürk’ün emriyle Cumhuriyet Gazetesi yayına başladı.   

1925: Kâzım Karabekir, Rauf Orbay, Ali Fuat Cebesoy, Refet Bele ve Adnan Adıvar gibi Milli Mücadele kahramanlarının öncülüğünde 17 Kasım 1924’te kurulan Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası kapatıldı (5 Haziran 1925). 

Aynı yıl Gazi Orman Çiftliği’nin kuruluş çalışmaları başladı. İlk Cumhuriyet altını basıldı.Şapkadan başka başlık giyilmesi yasaklandı. Tekkeler ve türbeler kapatıldı…

1926: “Saat devrimi” yapılıp “Alafranga” (Avrupai) saat uygulamasına geçildi.Medreselere kilit vuruldu. İsviçre’denkopya edilen “Türk Medeni Kanunu” yürürlüğe girdi. Alpullu Şeker Fabrikası işletmeye açıldı.

1927: Ankara–Kayseri demiryolu hizmete girdi (“Demir ağlarla ördük anayurdu dört baştan”).Emlak ve Eytam Bankası kuruldu. İstanbul Radyosu yayınlarına başladı (1950’ye kadar radyoda hiç Kur’an okunmadı). Bursa Dokumacılık Fabrikası açıldı. Okullarda kız-erkek karışık eğitime geçildi. İlk basketbol ligi düzenlendi.Köy Öğretmen Okullarından ilki Kayseri’de açıldı (parti öğretmeni yetişsin diye).Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk kâğıt parası tedavüle çıkarıldı…

1928: Türk Halkına okuma-yazma öğretmek için “Millet Mektepleri” açıldı (ama bir türlü öğretilemedi). Türk Vatandaşlığı Yasası kabul edildi (buna göre, etnik kökeni ne olursa olsun “herkes Türk”tü). Bin yıl kullandığımız alfabe “Arap Alfabesi” diye atılıp, “Türk alfabesi” diye “Latin Alfabesi”ne geçildi. Kadınlara baş açık olma şartıyla avukatlık yapma hakkı verildi. “Ankara Palas” törenle açıldı...

1929: Paşabahçe Rakı ve İspirto Fabrikası üretime başladı. Lâtin Alfabesi’yle ilk posta pulları basıldı. Mecidiyeköy Likör ve Kanyak Fabrikası açıldı.

1930: Tekel Genel Müdürlüğü ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kuruldu… Ölçü-tartı Devrimi yapıldı (Okka “kilo” oldu vatan kurtuldu!)... 

1931: Türk Tarih Kurumu kuruldu, geçmişe sövme ve geçmişi inkâr hızlandı! Sümerler, Etiler “atamız” oldu)…

1932: “Herkes anlasın” gerekçesiyle “felah” kelimesi hariç, ezan Türkçeleştirildi (felah “kurtuluş” demektir, bunu anlamasak da olurdu). Diyarbakır Tekel Rakı Fabrikası işletmeye girdi. Türkiye Sanayi Kredi Bankası kuruldu… Halkevleri açıldı (karnı aç, hastası bîilaç halkımız, bu evler sayesinde çatal hangi elde, bıçak hangi elde tutulur, hangi kadehle hangi içki içilir gibi konularda bilgilendirilmeye başlandı). Türk Dil Kurumu kuruldu, “uydurukçacılık” dönemi başladı, dilimiz çıtakça”ya döndü...

1933: Sümerbank, İller Bankası, Zonguldak Yatırım Bankası, Kayseri Milli İktisat Bankası ve Halk Bankası kuruldu.

1934: İlk Türk Operası sahnelendi. Kadınlar “seçme/seçilme hakkı” kazandı (ama 1946 seçimlerine kadar ne kadının ne erkeğin gerçekte “seçme hakkı” yoktu, çünkü sistem tek partiliydi). Kılık-Kıyafet Devrimi yapıldı.

1935: Hafta tatili Cumadan Pazara alındı. Ayasofya müzeye çevrildi...

1936: Ankara’da Devlet Konservatuarı açıldı…

1937: Laiklik, CHP’nin altı okunda simgelenen diğer umdelerle birlikte “Cumhuriyetin temel ilkesi” olarak anayasaya girdi.İstanbul Resim Heykel Müzesi açıldı. Ankara›da ilk Bira Fabrikası ile Denizbank kuruldu. Ankara Radyoevi hizmete girdi ama Türk müziği çalması yasaklandı…

1939: Milli Piyango İdaresi kuruldu. Tekirdağ Şarap Fabrikası açıldı. CHP’ye mantıklı insan yetiştirmek üzere Köy Enstitüleri faaliyete geçirildi. 

Bunlar “hizmet” mi? 

 

WhatsApp İhbar Hattı

+90 (553) 313 94 23