CHP iktidarının ders kitaplarında din konusu

06 Nisan 2019 Cumartesi

Yine o kitaptan söz edeceğim. Tâ ki unutulmasın…

Adı “Tarih II”. Bu kitap, Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti (bugünkü Türk Tarih Kurumu) tarafından kaleme alınmış. Maarif Vekilliği Talim ve Terbiye Heyetinin 12.6.1932 tarih ve 11 sayılı kararı ile lise ikinci sınıflara “ders kitabı” olarak kabul edilmiş ve “Neşriyat Müdürlüğü’nün 83-5878 sayılı ve 19.7.1941 tarihli emriyle üçüncü defa olarak 3000 sayı basılmıştır.” (Kitabın üzerindeki nottan aynen)

Kitaptaki “Kur’an ve vahiy” bölümü şöyle başlıyor:

“Kur’an ve vahiy: Muhammed’in koyduğu esasların toplu olduğu kitaba Kur’ân denir... İslâm ananesinde bu ayetlerin Muhammed’e Cebrail adında bir melek vasıtasıyla Allah tarafından vahiy, yâni ilham edildiği kabul olunur.”

Bu ifadelerle Kur’an, vahiy, dolayısıyla Allah ve Peygamberimiz inkâd ediliyor.

Tarih 16/17.08.1931: Atatürk, Yalova kaplıcalarındaki köşkünde dinlenirken, bu kitabın müsveddelerini okuyor, hiç beğenmiyor ve “Türk Tarihi Tetkik Cemiyeti Yüksek Başkanlığına” hitaben kendi el yazısıyla bir mektup yazıyor. Mektubun bazı bölümleri şöyle (günümüz diliyle): 

“Arabistan yarımadasının kumsal çöllerinden; ‘Ikra, Bismi, Rabbi’ safsatasını esas tutmuş olan Araplar, uygar dünyada, bilhassa Türk zengin uygar bölgelerinde bu ilkel ve cahiliyet devrinin simgesi olan ilkeye dayanarak yapmadıkları tahrifat kalmamıştır… Yazacağınız Islam tarihinin de bu doğrultuda toplayabileceğiniz belgelere dayanarak açıklanmasını önemli görürüm.” (Atilla Oral, Atatürk’ün Sansürlenen Mektubu, 80 Yıl sonra ilk kez, kendi el yazısıyla, sansürsüz, Demkar Yayınevi/Tarih Dizisi, İstanbul 2011, 1. Basım, sayfa 61. Orijinal el yazısı; sayfa 75). Yorum yok…

Şimdi “Kâbe” konusuna bakalım: “Kâbe; mikâp yâni tavla zarı şeklinde demektir (çirkin bir benzetme!). Filhakika Kâbe çok eskidir. Ne vakit ve kimler tarafından yapıldığı da bilinmiyor. Arap an’anesi Kâbe’nin inşasını İbrahim Peygambere atfetmektedir.” 

Gelelim Zemzem’e: “Araplar’ın aralarında yayılan bu an’aneye göre İbrahim, karısı Hacer ile oğlu İsmail’i buraya getirmişti; Zemzem de onlar için fışkırmıştı; İbrahim, oğlu İsmail ile birlikte Kâbe’yi bina etmişlerdi… Cebrail kendilerine o zaman beyaz ve mücellâ olan Haceriesvedi getirmişti; bu taş sonradan günahkârların ellerini sürmelerinden dolayı kararmıştı. Bunların hepsi, bittabi, sonradan uydurulmuş masallardır.” (Sayfa: 85)… Bu mukaddes karataş an’anesi aynen Friklerde de vardı. Friklerin mukaddes sayarak ihtiram ve ibâdet ettikleri Karataş bugünkü Afyon Karahisar şimalinde, kadîm Pessinüs şehrinde bulunuyordu…

“Bunun kudsiyeti an’anesi bu şehrin Romalılar tarafından zaptına kadar devam etmişti. Demek ki, Kâbe’nin bir köşesindeki Karataşın kudsiyet almasından, ziyâret ve tavaf edilmesinden çok evvel Friklerde Karataşın mâbet ve ziyaretgâh esası olması âdeti teessüs eylemiş bulunuyordu.” (Sayfa: 85).

Bu kitabın Peygamberimize bakışı da farklı: “Tarihî noktai nazardan da mütâlea edildiği zaman görülüyor ki: Muhammed birden bire Allah’ın Resulüyüm diyerek ortaya çıkmamıştır. O, Araplar’ın ahlâk ve âdetlerinin pek fena ve pek iptidai ve ıslaha muhtaç olduğunu anlamış, bunları ıslah için tenha yerlere çekilerek senelerce düşünmüş ve yıllarca tefekkürden sonra kendisinde vahiy ve ilham fikri doğmuştur.”

Bir sonraki yazıda devam edeceğiz…

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • antipaganantipagan1 ay önce
  Athe-türk bir ingiliz projesidir. İngilizin o devirde müslümanların içine saldığı düzinelerce Lawrence'lerden sadece bir tanesidir. Tam bir kuzu postundaolduğu için en tehlikelisi ve en azılısıdır. İngilizin kirli emellerine münafıkane uşaklık yapmış, ingilizinyapamıyacağı bütün kirli işleri onlar adına üstlenip yapmış ve hem içerde hem dışarda alkış almıştır.
 • Göksen MereyGöksen Merey1 ay önce
  sen sadece asırlarca ezberi dayatmayı eğitim sanır böyle devam edersen arkeolojiden antropolojiye sosyolojiye hiç bir bilim dalına önem vermez felsefeyi araştırmayı gözlemi kısaca bilimi kısaca sorgulamayı boş verirsen olacağı bu olur elin oğlu seni fersah fersah geçer seni senden iyi analiz eder şapa oturtur.
 • mutmainemutmaine1 ay önce
  TV PROGRAMI ŞART
 • Mehmet Ay' a:Mehmet Ay' a:1 ay önce
  3000 yıl önce Türk diye bir kavim yoktu. Türklük İslam sayesinde doğmuş; İslamın içnde oldukları sürece Türklük devam etmiştir. ( Dünyanın en kadim milleti yahudilerdir. Yunanlılar, İranlılar bile Türklerden çook öncedir.)
 • Süleyman Sırrı DinçerSüleyman Sırrı Dinçer1 ay önce
  Bu..alçakları..ve..de.."ulu..önderlerini"...deşifreye..devam..etmeliyiz..geniş..kitlelerin..de..haberdar..olması..sağlanmalı..ki..Hipnozdakilerde..uyanma..başlanmasına..vesile..olsun...türkiyede..kültür..hayatı..ve..sosyoloji..o..zaman..düzelme..emareleri..gösterir..
 • Rıfat Rıfat 1 ay önce
  Sayın yazar ülke maalesef chp zihniyetiyle yönetiliyor, Akp 17 yıldır iktidarda ama muktedir hiç olamadı, böyle giderse tabanını da kaybedecek, sanki ülkeyi 17 yıldır chp yönetiyor gibi!...
 • Yusuf canYusuf can1 ay önce
  Sırf CHP dil ona oy verenlerin çoğunluğunda aynı fikirde Trakya,İzmir,Aydın,Muğla gidin sabah vede yatsı namazlarını vakin kaç kişi geliyor ama meyhanelerde vakin dolu,B.baskanligini kazana dans ediyor,ikceninkini kazanan rakı içerek kutluyor işin tuhaf tarafı da müslümanlarla aynı mezarlıkta yatiyorlat
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  Lânet olsun chpkk ya islam düşmanı masonlarin partisi
 • Misafir Misafir 1 ay önce
  Tamamanladık o zihniyet tüm değerleri tahrip etmiş, ediyor ve devam edecek. Kendini onların karşısında konumlandıran, İslami hassasiyeti olan ve göstere göstere yaşamaya çalışanların dini tahrip etmeleri; din dersi kitaplarına hak mezhep olarak caferiliği yazdıklarında vb. görüp yazarsanız daha inandırıcı olursunuz.
 • ŞükûhŞükûh1 ay önce
  Yavuz bey,ALLAH'ın dini İslam'a yapılan darbenin ve düşmanlığın tarihini gündemde tutmanız dâhi tenkit,hakaret karşılığı buluyor.Kendi eseri Nutuk'ta " İSLAMIN KALDIRILMASINI VE YENİ BİR DÜNYA DİNİNİN KURULMASINI YADSIYACAK DEĞİLİZ,der.Elhamdulillah müslümanım diyen ALLAH kullları,bu ne demektir demiyor.Her müslüman bildiği kadarı ile islamı yaymak,öğretmek ile mükelleftir ve bu da cihat'ın ilim yayma türüdür.İslam ve Kur'an tekelinizde mi,Arabın dini,bilmem kimin felsefesi demek İslamdan bihaber olmaktır.İslam ALLAH'ın dini,Kur'an ALLAH kelamıdır.
 • apaçık bir hakikat buapaçık bir hakikat bu1 ay önce
  Murat Bardakçı (ki kendisi de inançlı mıdır bilinmez, buna rağmen doğruyu söyler) açık delilleriyle onun nasıl bir kafir olduğunu savunucularının gözüne soktuğunda stüdyodaki kokana bi karı ; "ayy haayııır, çok günaha giriyorsunuz amaaa" diye inlemişti.
 • TurgayTurgay1 ay önce
  Peki sizin bu konulara getirebileceğiniz bir delil var mı? Mesela Kabe'nin inşaasının İbrahim peygamber olduğuna dair deliliniz ne ,sadece Kuran'da yazanlar . Karataş ile ilgili bilimsel kaynaklara bakın ve Arap'ların ya da Sami ırkından insanların çoğunda bu geleneğin olduğunu görürsünüz.
 • Mustafa Mustafa 1 ay önce
  Camide kuran yok diyanet ten gelen A 4 den okur ve konuyu acıklayan başka bir ayeti okuyamaz .
 • HIRSLI KOKANALAR CUMHURIYETIHIRSLI KOKANALAR CUMHURIYETI1 ay önce
  Ali kara beyefendi,tespitiniz cok dogru:Aynen o sekilde geldi emperyalist.Din adami kisvesinde(ornek Fetullah Gulen bir ermeni) yada cok yurtsever milliyetci bir turk kisvesinde(Ornek Ataturk bir sirp kirmasi) ve buna benzer takkiye ve rol modellerle geldi ve Osmanli(Turk)topraklarini aldi ve cogunluk olan muslumanlari emperyalist kulturuyle donusturdu,donusturemediklerini de ya oldurdu ya da oz yurdunda kole ve tutsak etti ve Turkler icin tarihteki maceraya bu sekilde son verdi.Sadece Turkleri degil ayni metodla emperyalist butun dunyayi ele gecirdi.Simdi Tayyib in "Turkleri tekrar ayaga kaldiracagim ve gecmiste kalan onurlu konumlarini geri kazandiracagim" cirpinislari ve bu cirpinislarin getirdigi basarilar gecicidir ve emperyalist bunlari mutlaka bogacaktir ve herkesi yerine oturtacaktir.Onun icin sonucu belli olan bir macta fazla ayak direterek emperyaliste direnip cok kan akmasina izin vermemek lazimdir ve bir an once emperyalistin yuz ydir.(Yani cagdas olmak lazim)
 • Hikmet YılmazHikmet Yılmaz1 ay önce
  Tenkitinizi AK Parti teşkilatına yapmalısın. Sandık başkanlıklarınahafız ve İmamları getirirsen olacağı bu. Başkan adı altındaki pısırıklar başkanlık yapacağına gelen nevaleyi yemenin beşinde idiler. Müşaitleri ise tam duyarsızlık içinde. Tv.'de proğram yapmakyerine sen ve yeğenlerin Başkan veya müşait olsaydınız !.. İktidardan faydalanların çoğuçalışmadı.Siz de de bol bol (Tv.) tenkit edin onu bunu. Menfaat grupları uzaktan sadece izlediler. Erdoğan tek başına Can'la başla mücadele etti. Danışmanlarının çoğunu değiştirmeli yanlış yönlendiriyorlar. Örnek : Yiğit Bulut ...
 • ATATURKCUATATURKCU1 ay önce
  CHP YE YAT KALK DUA ET .SAPASAGLAM GUCLU BIR DEVLET YAPISI ULUS DEVLET BIRAKTI .BU SAYEDE AFGANISTAN FILISTIN YEMEN SURIYE IRAK CAD SOMALI ARABISTAN GIBI EZIK IC SAVAS KAOS FAKIRLIK YASAMADIN DUSMAN CIZMESI ALTINDA EZILMEYEN EN GUCLU MUSLUMAN ULKESI OLDUK.INSAN NANKOR OLMAMALI DAYGI DUYMALI
 • ŞaşkınŞaşkın1 ay önce
  Tarihi eşeleyip suç ya da suçlu aramak yerine bu gün dini ne hale getirdiğimize bir bakın. Partiye verilen oy Cennet için sertifika olabiliyorsa, açıktan yakmayan kefen, Cennete götüren terlik satılıyorsa, parti başkanları peygamber hatta tanrı yerine konulabiliyorsa 90 sene önceyle uğraşmak yerine bu güne bakmanın daha hayırlı olacağını düşünüyorum. Atatürk'e hep beraber küfretsek bu gün değişecek mi?
 • Mehmet Ay Mehmet Ay 1 ay önce
  Sayin yazar, Türkler ücbin yil önce neye inaniyordu?
 • ZeynepZeynep1 ay önce
  Sayın hocam bunları hala bilmeyen ve elhamdülillah müslümanım diyen milyonlar var. Halbuki bu tarz ifadeler inkar içerdiğine göre küfür ifadeleri olmaları gerekir Allahu alem. Eğer tövbe etmemişse bu tarz söylemlerde bulunanların peşinden gidilmez. Allah için bunlarla mücadele haktır. Bunlar içimizdeki hainler dışardaki hainlerle bile isteye (şayet ahmak değillerse) kol kola girmiş ve en büyük tahrif hareketini gerçekleştirmislerdir. Allah birdaha bunlara firsat vermesin. Heppimize hidayet etsin
 • Ali karaAli kara1 ay önce
  100 yılda bir dünyaya gelen dahi o sene Türk milletine gelmişti” diyen anlı şanlı İngiliz Başbakanı David Lloyd Georgeİngiltere Lortlar kamarasında yaptığı bir konuşmasında şu bölüm var:” Biz kutsal amaçlarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Biliyoruz ki Türkler ne olduğunu bilmedikleri bir dine inanıyor. İşte Türkleri bu dinle yani İslam ile yıkacağız. Bilinçli veya bilinçsiz olarak bütün imamların bizim amaçlarımıza hizmet etmesi gerekiyor. İngiliz istihbaratının birinci görevi budur"

Günün Özeti