CHP iktidarından satılık veya kiralık cami!

25 Mart 2019 Pazartesi

Hepimiz biliyoruz ki, siyasette sadece iki blok var: Biri Ak Parti ile MHP’nin kurduğu Cumhur İttifakı, diğerinde CHP, İYİ Parti, SP ve terörist yatağı Kandil’den gelen talimatlara göre siyaset yapan HDP’nin kurduğu Millet İttifakı (bunun gizlisi-saklısı kalmadı, kendi itiraflarıyla sabit)…

Bu durumda “icraat” isteyenler, “özgürlük” isteyenler, “huzur”, “güven”, “bağımsızlık” ve “serbest inanma hakkı” isteyenler için Cumhur İttifakı dışında bir alternatif kalmıyor.

Kimsenin oyuna karışmam. İsteyen istediği tarafı destekler. Ama herkes neyi desteklediğini, ileride nelerle karşılaşacağını bilerek oy kullanmalı.

CHP’nin başını çektiği bloka oy verecekler bilmelidirler ki, CHP 27 yıllık kesintisiz ve rakipsiz iktidarı döneminde bu milletin hayat şartlarını kolaylaştırmaya yönelik maddi-mânevi hiçbir icraat yapmamış, tam tersine, Türkiye’yi kendi ideolojik tercihlerine göre yönetmiştir. Meselâ Ezan-ı Muhammedi’yi kaldırmış, camileri kapatmış, satmış, kiraya vermiştir.

Buyrun, CHP’nin çıkardığı şu kanun metnini okuyun:

“Müessesatı Diniyye Müdürlüğü’nce, cemaatsiz kalan camilerden 90 tanesi seddedilecektir (kapatılacaktır). Ekserisi İstanbul cihetinde bulunup seddedileceği ilân olunan camilerin kayyumları (imam ve müezzinler) başka camilerde vuku bulan münhallere (açık kadrolara) tayin edilecek, böylece kayyumsuz kalacak camiler seddedilerek satılığa çıkarılacaktır.” (30 Kânunuevvel 1928 tarihli Vakit Gazetesi).

Unuttuğumuz âbide insan”larımızdan biri olan Rıfkı Melûl Meriç Edirne’de satılan tarihi camilerin bir listesini veriyor:

Abdurrahman Camii: Edirne Kadılarından Amasyalı Mevlâna Abdurrahman bin Ali tarafından 1550 yılında yaptırılan bu cami ile müştemilatı, 27 Mart 1939 yılında 29 numaralı kararla 2 bin 759 liraya satılmıştır.

Âlemdar Camii: Âlemdar Hasan Baba tarafından yaptırılmıştır. Önce 17 numaralı ve 8 Eylül 1940 tarihli kararla, camiin yıkılan minaresinin taşları, 28 Eylül 1940 tarihinde arsası, nihayet 84 numaralı kararla 1940 yılında tümü satılmıştır.

Ali Efendi Camii (Papasoğlu Mescidi): 31 Mart 1932 ve 25 Nisan 1932 tarihli, 302 ve 309 numaralı kararlarla müzayedeye çıkarılmış; muhammen bedelinde otuz bir lira fazlasıyla 151 liraya 4 Mayıs 1932’de 313 numaralı kararla satılmıştır.

Balaban Paşa Camii: Mahallenin de kurucusu olan Balaban Paşa tarafından İstanbul fethinden hemen önce yaptırılmıştır. Mezarı da bu camiin içindedir.

Cami 31 Ağustos 1926 da ve 246 numaralı kararla 30 lira bedelle satılmıştır. Arsası, 78 numaralı kararla 28 Eylül 1940 tarihinde satışa çıkarılmış; 88 numaralı kararla, 16 Kânunuevvel 1940’da, metrekaresi 23 kuruştan Edirne Belediyesi ambar memuru ve merkez tahsildarına satılmıştır.

Cedid Kasım Paşa Camii:Cedid Kasım Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cedid Kasım Paşa 1532 yılında Gelibolu’da vefat etmiş ve orada gömülmüştür.

Bu vakıf binaların, önce son cemaat yerleri, kubbeleri, duvarları yıktırılmış, avlu duvarlarının ve minarelerinin taşları satılmış, hazireler açıkta bırakılmış; sonra bakımsızlıktan, camları, çerçeveleri ve nakilleri sırasında bütün aksamı çalınmış olduğundan harabeye döndükleri için enkazları satılıp, yıktırılmış ve nihayet sadece arsası kalmıştır. 

15 Şubat 1932 tarihli kararla yirmi gün süre ile müzayedeye çıkarılan cami enkazı 102 liradan satılmıştır. Arsasının ise 28 Eylül 1940 da (Karar No: 78) satılmasına karar verilmiştir.

Konuya devam etmeyi düşünüyorum.

 

Günün Özeti

YORUM YAZ

 • mutmainemutmaine1 ay önce
  Yorumları okuyunca ne kadar sıkıntılı adamlar varsa mıknatıs gibi çektiğini görüyoruz..aman kimmse bilmesin onlar herdaim haklı herdaim eniyi bilendir.
 • KanaryaKanarya1 ay önce
  Işte kılıç hakkının ne olduğunu bilmeyen ne idüğü belirsizler sözlerinin nereye gittiğini bilmeden sözde yorum yaparak sadece kafa karıştırıyorlar.o kadar.
 • sukrusukru1 ay önce
  Ayasofya açılırsa taksim meydanında eşek gibi anırırım diyecek bir babayiğit yokmu.Hadi Tayyip düşmanları gösterin yiğitliğinizi.Ama sonra çamura yatmak yok.
 • yurttaşyurttaş1 ay önce
  Yavuz Bahadıroğlu Beyefendi, üstadınız Said-i Nursî muhteremi "şeytandan ve siyasetten Allaha sığınırım" demişse sizin bu kadar siyasete girmeniz çok yanlış değil mi? Daha düne kadar MHP AK Partinin Güneydoğu açılımına karşı çıkmıyor muydu? Apo itine "sayın Apo" demenin suç olmayacağı kararını veren Yargıtay bu kararını CHP iktidarında mı verdi? Allah aşkına şu siyasetten uzak durun.
 • Ali rızaAli rıza1 ay önce
  Cumhuriyeti chp kurdu diyaneti chp kurdu etibankı chp kurdu milletin sırtında fistan yoktu sümerbankı chp kurdu daha saymaya gerek yok , bu yazılarınızla reise zarar veriyorsunuz , tek başına kime baş etsin , allah yardımcısı olsun inanın ,neden doğruları yazmıyorsunuz , ? Bu kadar ayrıştırıcı olmanın kime ne yararı var , nefret tohumu ekiyorsunuz , birde islama sığınıp islam dini barış , sevği dini dersiniz , siz islamdan , bunumu anlıyorsunuz, günahtır günah ,
 • Sivas lıSivas lı1 ay önce
  Satılmış Parti (sp) umumhane müdürü kellemollaoğlu ingiliz ajanı ve aynı zamanda ingiliz iç güveyi'dir. Yani satılmışruhlu vesapkın bir akımın sapkın temsilcisidir.
 • DayıDayı1 ay önce
  Hiç bir devlet tarihten gelen ideallerinden vazgecmezken siz müslümanlar onlarla yolunuz kesismeyecekmi sanıyorsunuz o zaman sadece midenizi doldurun buraya da yazmayın boşuna.
 • ZEKAİ AYDINZEKAİ AYDIN1 ay önce
  SEVGİLİ OKURLAR UNUTMAYIN GEÇMİŞİNİ BİLMEYENİN GELECEĞİ OLMAZ..TARİHDEN DERS ALMASAN GELECEĞE YÜRÜYEMEZSİN.AYRICA KARAMOLAOĞLU DÜN ERBAKANA KÜFREDENLERLE VE PKK SEVİCİLERİ İLE İŞ TUTTUĞUNU BİLMEYEN VARMI?28 ŞUBAT SADECE BİR ÖRNEK.ANLAYANA SİVRİ SİNEK SAZ ANLAMAYANA ATOM BOMBASI AZ............
 • ErcanErcan1 ay önce
  Bir daha soruyorum. Üsküdar Belediyesi cami sattı mı satmadı mı?
 • NihalNihal1 ay önce
  DİN DÜŞMANI CeHaPe camiyi ne yapacak Kemalistlerin kendi inançları yani dinleri var solaganı ''yaşamak dini'' yani dünyada yaşamak başka şey düşünmemek.Cami inananlar(Allaha ve Ahiret gününe) için ibadet yeridir dolayısıyla CHP nin böyle bir derdi olamaz Tabiki kiralıkda olur satılıkda olur ahırda olur onların nezdinde kıymeti yok.İçlerinde avuç kadar azınlık inanan kesimde var ama çok çok çok az.
 • iyildiziyildiz1 ay önce
  Üstad, SP ittifak yapmadığı halde, Millet İttifakı içinde göstermek size yakışıyor mu...
 • Gzvdrsfhr7hd4625 Gzvdrsfhr7hd4625 1 ay önce
  Herkes kendine yakışani yapar.Yapmazsa yaküşmaź,yapmazsa kendisi olamaz.
 • ATATURKCUATATURKCU1 ay önce
  OSMANLI YUZYILLARCA ANADOLUYU IHMAL ETTI.FETHETTIGI VE SAVASTIGI BUTUN COGRAFYALARDA ASKER LAZIMDI VE BU ASKERLERI MUSLUMAN ANADOLU HALKINDAN TOPLUYORDU.MUSLUMAN ANADOLU HALKI TARIM VE HAYVANCILIK YAPARKEN ANADOLUNUN ZENGINLIKLERINI KAYMAGINI ( MADENCILIK DENIZCILIK ZANAAT TIP TICARET ZENGINLIK ) RUM YAHUDI ERMENILER TARAFINDAN PAYLASILIYORDU.SARAYIN DISCISI DOKTORU MIMARI HEP AZINLIKLARDI.SON 300 YOL 1 TANE PADISAH ANADOLUYU MERAK EDIP GEZMEDI ANADOLU YAGMALANDI MUSLUMANLARI CAMIYE GIDIP SUKRETMESI OGRETILDI SORGULAMA YOK DAHA IYIYI ISTEMEK YOKTU HALK UYANMAMALIYIDI .ISTE FAKIR BAKIMSIZ AC KALAN ANADOLU HALKININ GERCEK SAHIBININ MUSLUMAN TURK HALKININ OLDUGUNU HATIRLATAN VE BIZI 2.DUNYA SAVASINDAN KORUYAN KURESEL TEHDITLERDEN SAKLAYAN OSMANLININ BORCLARINI ODEYEN 34 SEHRIMIZI DEMIRYOLUNA KAVUSTURAN FABRIKALAR ISLETMELER LIMANLAR ACAN KAPITULASYONLARI KALDIRAN KOY ENSTITULERINI KURAN ATATURK INONU VE SILAH ARAKDASLARINDAN ALLAH RAZI OLSUN. ( UYANMAYAN AFGANISTAN SURIYE IRAK FILISTIN ARAKAN LIBYA YEMEN CAD SOMALI NE HALDE GORUYORSUNUZ )
 • 1 ay önce
 • ORHAN İNANORHAN İNAN1 ay önce
  ELİNİZE SAĞLIK..BİLİNEN OLAYLARI EDİRNE AYRINTISI İLE DELİLLENDİRMİŞSİNİZ.GÜZEL OLMUŞ..YAZDIĞINIZ GERÇEKLERİ KABUL ETMEYEN BİR ÇOK KEMALİST KAFA İTİRAZ ETSE DE BU BÖYLE..BAZILARI DA "İYİ YAPMIŞ,KEŞKE HEPSİNİ YER İLE YEKSAN ETSEYDİ" DİYENLER DE YOK DEĞİL..HER NEYSE ATEŞİ İNSAN VE TAŞLARDA OLUŞAN CEHENNEME GİTMEYİ ŞİDDETLE ARZU EDENLERE "YOL AÇIKLIĞI" DİLERİZ VE KONUYU (AÇMADIKLARI SÜRECE) KAPATIRIZ.ZAMAN KÖTÜ..DOĞRU İLE YANLIŞ BİRBİRİNE KARIŞTI..KAN EMİCİ KATİLLER PARTİ KURABİLİYOR VE UTANMADAN VE KORKMADAN, SALYALARINI AKITARAK, BU MİLLETİN KARŞISINDA KONUŞABİLİYOR ,OY İSTEYEBİLİYOR..DİNDAR OLDUĞUNU SÖYLEYEN,SAKALLI ABİLER ONLARLA İŞ TUTABİLİYOR..CUMHURİYETİ BİZ KURDUK DİYEN MİRASYEDİ PERTİ O CUMHURİYETİ PARÇALAMAK İSTEYENLER İLE BİR OLUYOR..DAHA DA ÖTESİ TÜRKÇÜ OLDUĞUNU BAS BAS BAĞIRAN KAFATASÇILAR DA KÜRTÇÜ OLDUĞUNU SÖYLEYEN ,TÜRK TEN NEFRET EDEN KATİLLER İLE KOYUN KOYUNA BERABER OLUYOR..HADİ BAKALIM BUNUN NERESİNİ DOĞRU KABUL EDELİM..SALDIRDIKLARI TARAFA BAKARSANIZ İŞ DAHA ÇETREFİLLİ BİR HAL ALIYOR...BU MİLLET BU KADAR MI DUYARSIZ VE ŞAŞKIN HALE GELDİ?İŞTE BUNU ANLAMAM MÜMKÜN OLAMIYOR.ALLAH(CC) MİLLETİMİZİN VE BÜTÜN MÜSLÜMANLARIN YAR VE YARDIMCISI OLSUN.
 • BahadırBahadır1 ay önce
  Sayın hocam yakın siyasi tarihimiz nice büyük ve değerli insanların harcandığı birsiyaset arenasıdır sizin gibi değerli ve Çocukluğumuzun idolü bir şahsiyet nasıl olurda saadetle kandilin sözcüsü HDP yi bir blok olarak kabul eder adam elli defa ülkenin her yerinde seçime giriyoruz elinsaaf dedi defalarca karamolla hem bu HDP teröristse niçin milletvekilleri ve parti devletten milyonlarca yardım alıyor ve sizler susuyorsunuz yoksa bir numaramı var diyerek sizi takibi bırakıyorum ve artık akitte okumayacağım saygılarımla
 • Masum fatsalıMasum fatsalı1 ay önce
  Kıymetli hocambahsettiğiniz tarihte yapılanlarla bu günü yine yaparlar değerlendirmesi bir tarihçi olarak size yakıştıramadım . Zaman zaman koalisyon da olsa iktidar ortağı olarak kaç tane camiye sattığını ispat edebilir misiniz . Dolayısıyla bugün size bir örnek vermek istiyorum bence bugün yapılan itikadi açıdan daha tehlikeli . Bugün bazı belediyeler cami yaptık diyerek daha önce iş adamlarına tanınan okul hastane yapanların vergilerden muaf tut olduğu gibi camii yapanlar da vergi açısından muafiyet içerisine alındı ve bunlarıvergi borçları karşılığı devlete devretti 1930 lu kırklı yıllarda ki icraatlarıyla bugünü değerlendirmek son derece yanlıştır . Daha geçenlerde bazı vakıf ve dernekleri İstanbul büyükşehir belediyesinin aktardığı kaynakları duymuşsunuzdur .Saygı ve hürmetlerimle
 • Mustafa TopakMustafa Topak1 ay önce
  Evet chp zihniyeti ozaman Öyle yaptı daha fazlasınıda yaptı .Ve o chpeyle mücadele eden. Memleketi uyaran cemaatsız camilerin cemaatını dolduran cemaatlar Bugün tartışılır hale geldi. ve bize oy vermedi diye derneklerine bu günkü müslüman iktidar cezalar yağdırdı kurban kesme mahalleri başlarına yıkıldı veya hizmetleri ellerinden geldiğince engel olmaya çalışılıyor ve tenkit edenler hapse atıldı.fetö belası diye yüzbinlerce namazlı abdestli müslüman içerde Başındaki lanet adama ve idari kadroya en ağır ceza verilsin ama bankasını açana birşey yok para yatırana sırf kinden dolayı yüzbinlerce müslüman mağdur edilip sizlerinde sesinizin çıkmadığı veya bunlara mecbursunuz derseniz şimdiki müslümanlar ne yapsınlar selamlar
 • AbdullahAbdullah1 ay önce
  Şu an ihtiyaç sizce süslü camilermidir yoksa akaid ile dopdolu enerjik müslumanlarmıdır. Evet binlerce camimiz var sükür ama...amasını herkes biliyor.
 • Ayşe Ayşe 1 ay önce
  ALLAH buna sebep olanları iki cihanda da tarumar ve zelil eylesin
 • Celil yağmuroğluCelil yağmuroğlu1 ay önce
  Değerli hocam LÜTFE DEVAM edin yazmış olduğunuz Tarihi bir belgedir bizim için ( ARŞİFMİZE ) dahil ediyoruz eksik olmasın bunlar çok değerli belğeler lütfen,,ÇÜNKÜ GERÇK TARİHİMİZ YENİDEN YAZILIYORUM,,BUĞÜN SİZLER YAZMAZSANIZ GELECEK KUŞAKLARA GÜVENİLMEZ ,,DEĞERLERİMİZ YOK OLUP GİDER,,Vesselam,,
 • AHMEDAHMED1 ay önce
  Kaleminize sağlık Hocam. Yorumcu Ömer siz hangi ülkede yaşıyorsunuz. Galiba yaşınız küçük. Bu ülkede küçük çocuklar namaz kılıyor diye,Din dersi saatinde öğrenciler camiyegötürülüyor diyesoruşturma geçiren öğretmenler var. Cuma namazına giden memurlar soruşturma geçirdiler. Eşi başörtülü olan memurlar görevden atıldı.Bunları yapanlar hep LAİK olduğunu söyleyen CHP zihniyetli kişiler.. CHP zihniyetli azgın azınlık( %25 oy potansiyeli var)Atatürkünarkasına saklanıp Anadolu halkına her türlü eziyeti yaptılar. Elbette fırsat ellerine geçse aynısını yapıp Camileri de kapatacaklar. Bu halk artık CHP yi iktidar yapmaz.
 • gerçekçi adamgerçekçi adam1 ay önce
  bugün cami giderlerini devlet karşılamasın.. avrupadaki kiliselerde olduğu gibi burada da camilerin masraflarını o caminin cemaati karşılasın bak bakalım ayakta kaç tane cami kalıyor kaçı satılığa çıkarılıyor..bütün camiler bomboş.. iki üç yaşlıdan başka mahalle aralarındaki camilere giden yok.. milyonlarca insanın aç bi ilaç gezdiği bir ülkede bu kadar camiye masraf yazık değil mi ?nerede ise her sokağa bir cami yapıyorlar sonrada küçücük ilkokul çocuklarını servise koyup 10 kilometre ötedeki ilkokula gönderiyorlar .. keşke bu camiler tek katlı dersliklere çevrilse .. sadece o sokakta oturan ailelerin küçük çocukları ilk öğretimi buralarda alsa.
 • Hacı Ömer. Hacı Ömer. 1 ay önce
  Yavuz bey bu hdp denilen parti, madem terörist, bu kadar açık deliller var, devlet niye müsade veriyor. Üstelik çok miktarda seçim yardımı. Bunun bir açıklamasını yaparsınız. Yapılacak olan belediye Başkanı seçimi.bu seçimin cami kapatmayla ne ilgisi var. Olanlar geçmişte kaldı. Şimdi her yer cami.
 • OkurOkur1 ay önce
  İstemem yan cebime koy.

Günün Özeti